ninau
30.04.08,09:27
dobrý den, chcela by som vas poprosit o radu.
od roku 2003 som dobrovolne nezamestnana,tento rok (2008) som bola zamestnana od 4.1-31.3. 2008.teraz som opat dobrovolne nezamestnana ale mala by som nastupit zase do prace.planujem otehotniet a rozmyslam nad dobrovlnym nemocenskym poistenim.poradte mi prosim ako ziskat co najvysiu matersku aj PN, lebo mam gynekologicke problemy a je pravdepodobne ze pocas tehotenstva nebudem moct chodit do zamestnania.dakujem
jankasm
30.04.08,07:50
dobrý den, chcela by som vas poprosit o radu.
od roku 2003 som dobrovolne nezamestnana,tento rok (2008) som bola zamestnana od 4.1-31.3. 2008.teraz som opat dobrovolne nezamestnana ale mala by som nastupit zase do prace.planujem otehotniet a rozmyslam nad dobrovlnym nemocenskym poistenim.poradte mi prosim ako ziskat co najvysiu matersku aj PN, lebo mam gynekologicke problemy a je pravdepodobne ze pocas tehotenstva nebudem moct chodit do zamestnania.dakujem

No keďže si dobrovoľne nezamestnaná, tak sa môžeš prihlásiť na DNP z maximálneho VZ. Potom keď sa zamestnáš, tak stačí urobiť zmenu VZ, a to na výšku maximum mínus VZ zo zamestnania. Toto prihlásenie urob čo najskôr, pretože ako pozerám, tak nemáš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. To zamestnanie činilo nejakých 80 dní, takže ešte Ti treba asi 190 dní, aby si mala nárok na PN alebo materské z DNP.

Na PN zo zamestnania budeš mať nárok hneď, tam táto podmienka nemusí byť splnená.

To DNP si musíš platiť nepretržite až do nástupu na PN, prípadne MD, a po zaplatení 26 týždňov DNP, budeš mať nárok na maximálnu PN a materskú. Takže najideálnejšie by bolo začať platiť hneď, a otehotnieť tak, aby si na PN nastúpila až po 26 týždni platenia DNP /vlastne presnejšie až po 190 dňoch, kedy splníš podmienku 270 dní NP/. Vtedy už budeš mať nárok v súčte zo zamestnania a z DNP na maximálnu dávku, čo bude cca. 16000,- mesačne. :)
celadinska.andrea@slsp.sk
30.04.08,09:02
dobrý deň,
dnes jankasm odpovedala na otázku DNP, aj ja Vás prosím o radu: som zamestananá od r.1993 (chem ísť na materskú dovolenku). Zamestnávateľ za mňa odvádza nemocen.poistenie
1.otázka hovorí sa tomu povinné NP? ak ano tam teda mám spĺnených 270 dní
2.stačí sa teda pred nástupom na materskú dovolenku prihlásiť a platiť cca 26 týždňov DNP?
3. po cca 26 týždňoch sa mám odhlásiť?
ďakujem ANDREA
ninau
30.04.08,15:39
Janka veľmi pekne ďakujem za radu. Informovala som sa aj na sociálnej poisťovni, ale tam dávajú dezinformácie namiesto informácií. Ninau
jankasm
30.04.08,17:30
dobrý deň,
dnes jankasm odpovedala na otázku DNP, aj ja Vás prosím o radu: som zamestananá od r.1993 (chem ísť na materskú dovolenku). Zamestnávateľ za mňa odvádza nemocen.poistenie
1.otázka hovorí sa tomu povinné NP? ak ano tam teda mám spĺnených 270 dní
2.stačí sa teda pred nástupom na materskú dovolenku prihlásiť a platiť cca 26 týždňov DNP?
3. po cca 26 týždňoch sa mám odhlásiť?
ďakujem ANDREA

Áno, poisteniu zo zamestnania sa hovorí povinné NP. Na dobrovoľné NP sa môžeš prihlásiť popri zamestnaní.
Keďže si zamestnaná nepretržite od roku 1993 tak na to, aby si mala nárok na materskú zo zamestnania aj z DNP, tak by si si DNP musela platiť 270 dní v posledných dvoch rokoch. Zo zamestnania máš túto podmienku splnenú, takže tam nárok na materskú máš.
Takže, ak uvažuješ o pripoistení sa na DNP, tak to treba urobiť tak, aby si do nástupu na MD, resp. do dňa pôrodu platila DNP 270 dní. Prvé cca. 3 mesiace stačí platiť napr. z minima, potom sa odhlásiť a prihlásiť sa stačí znovu až keď zistíš, že si tehotná, do takého 8tt. Prihlásiš sa s VZ maximum mínus VZ zo zamestnania /aby si v súčte dosiahla maximálny VZ/, z neho budeš DNP platiť až do nástupu na MD, musí to byť aspoň 26 týždňov, a materskú potom dostaneš aj zo zamestnania aj z DNP. DNP nesmieš v žiadnom prípade zrušiť pred nástupom na MD, budeš ho platiť až do dňa nástupu na MD no a ak budeš poberať materskú z DNP tak ho počas MD nemusíš platiť. :cool:

Druhý spôsob ako môžeš dosiahnuť maximum, je ukončenie súčasného PP a následné uzatvorenie nového, napr. aj hneď na druhý deň, s tým istým zamestnávateľom, ale so mzdou vo výške maximálneho VZ, od 1.7.2008 30219,-. Tento PP stačí mať napr. 2 dni pred nástupom na MD. :)