lutik
05.04.05,18:41
Dobrý deň prajem,


potrebovala by som vyriešiť nasledovnú situáciu:


Firma A1 si nemôže z rôznych dôvodov kúpiť slovenský tovar od slovenského výrobcu.
Preto si ho chce kúpiť od zahraničnej firmy B /člen EÚ/, ktorá má ten tovar už na Slovensku objednaný a vyrobený.
Zároveň firma A1 chce tento tovar predať slovenskej firme A2.

Čiže prakticky by sa tovar iba presunul z jedného miesta na druhé.

No mám pochybnosti ako je to s DPH. Všetci máme IČ DPH.

Akým spôsobom môže firma B predávať slovenský tovar na Slovensku?
Musí byť registrovaná a faktúrovať firme A1 so slovenským DPH? A čo ak ide iba o jednorázový obchod, no hodnota je vyššia ako 40000EUR?
Alebo firma B fakturuje firme A1 bez DPH a firma A1 firme A2 s DPH?


Prosím o radu, každá rada mi pomôže.
Vďaka.
lutik
06.04.05,08:00
Vie mi niekto poradiť?
lutik
07.04.05,06:20
ďalší pokus.............

žeby tu nebol nikto , kto by vedel poradiť a nájsť riešenie??
lutik
07.04.05,08:23
tuším si tu píšem iba sama so sebou...

to mi naozaj nevie nikto poradiť??????????
Mipos
15.04.05,08:40
Zrejme ti nikto neodpovedá, lebo je to poriadne dopletené. Ak by totiž chcela zahraničná firma (z EÚ) kúpiť tovar na Slovesku a vzápätí ho predať na Slovensku, musela by byť registrovaná na IČ DPH na Slovensku. Ak by ste to chceli tak urobiť, ako píšeš, a zahr.firma by sa nechcela registrovať na Slovensku, muslela by tovar kúpiť od výrobcu a odviezť si do zahraničia. Následne by ho predala firme A1 a priviezla by ho znovu na Slovensko. To všetko bez DPH. A potom by mohla firma A1 predať tovar firme A2, ale už s DPH. Je to komplikované, ale myslím si, že iba takto sa to dá urobiť. Tá doprava do zahraničia a potom späť zo zahraničia na Slovensko môže byť len fingovaná, ale doklady o doprave a ostatných potrebných náležitostiach musia byť v poriadku. (Ale to je už obchádzanie zákona).
lutik
22.04.05,07:59
Vďaka za odpoveď Mipos.

Nejde mi o obchádzanie zákona alebo čosi podobné.
Len sa mi zdá príliš komplikované prejsť procesom registrácie zahran.firmy na DPH tu na Slovensku kvôli jednému príližitostnému obchodu.
Ak by sa to malo stať pravidlom, tak je jasné, že by sa tá firma registrovala.

Pekný deň....