Kraintek Ekostav
30.04.08,11:05
V zahr. pokladni mám doklad za ubytovanie v penzione v Maďarsku. Nakoľko neviem ani slovo maďarsky, overovala som na portali daň.riaditeľstva všetky čísla, ktoré prichádzali do úvahy ako IČ pre DPH a na 99 % nie sú platcami DPH. Neviem však prečo v jednej kolonke s názvom "érteke mely AFÁ-t-tartalmaz je číslo 20 %. Inak na celom doklade je uvedená len jedna jediná suma 50.000 forintov /bez žiadneho rozpisu a vyčíslenia DPH/, ktorú naši zamestnanci zaplatili.
Problém je v tom, že neviem ako postupovať čo sa týka daň. priznania DPH - je to bezpredmetné alebo nie, žiadne samozdanenie?
Ak niekto vie /a navyše rozumie aj maďarsky/ prosím o radu. Vopred ďakujem za každý ohlas.
paťuška
30.04.08,09:10
Ak je doklad vystavený na zamestnanca, preplácaš mu doklad ako cestovné náhrady - dph neuplatňuješ tj. nerobíš samozdanenie
Gabi03
30.04.08,09:17
V zahr. pokladni mám doklad za ubytovanie v penzione v Maďarsku. Nakoľko neviem ani slovo maďarsky, overovala som na portali daň.riaditeľstva všetky čísla, ktoré prichádzali do úvahy ako IČ pre DPH a na 99 % nie sú platcami DPH. Neviem však prečo v jednej kolonke s názvom "érteke mely AFÁ-t-tartalmaz je číslo 20 %. Inak na celom doklade je uvedená len jedna jediná suma 50.000 forintov /bez žiadneho rozpisu a vyčíslenia DPH/, ktorú naši zamestnanci zaplatili.
Problém je v tom, že neviem ako postupovať čo sa týka daň. priznania DPH - je to bezpredmetné alebo nie, žiadne samozdanenie?
Ak niekto vie /a navyše rozumie aj maďarsky/ prosím o radu. Vopred ďakujem za každý ohlas.

V maďarsku pokiaľ viem majú firmy dve čísla pre DPH a to jedno svoje a jedno pre EÚ.
Tá veta znamená: hodnota, ktorá obsahuje DPH ... 20%
Ale ako písala Paťuška, ak ZCi boli vyslaní na pracovnú cestu, toto ubytovanie by si mali uplatniť na cestovnom príkaze vrátane DPH.
VladoaKatka
30.04.08,09:37
V jednej téme sa už rozoberalo systém prideľovania IČ pre DPH v Maďarsku.

Ten dotyčný podnikateľský subjekt je registrovaný pre DPH v Maďarsku a nepožiadal o pridelenie DIČ pre spoločenstvo EU, preto sa nechádzajú v databáze a nedajú sa identifikovať pre IČ EU. Z uvedeného dôvodu aj keby ste ich žiadali o vystavenie dokladu bez DPH /ÁFA/, aj tak by nemohli inak konať.

V tejto téme som trochu rozpísala ten ich systém prideľovania DIČ.

http://www.porada.sk/714036-post10.html
Vladimír Ozimý
30.04.08,09:46
Ak je doklad vystavený na zamestnanca, preplácaš mu doklad ako cestovné náhrady - dph neuplatňuješ tj. nerobíš samozdanenie

v tomto prípade nemôže ísť v žiadnom prípade o samozdanenie či už je doklad vystavovaný s DPH alebo bez (miesto dodania služby jev maďarsku)...t.j. v plnej výške zahrnúť do nákladov...
Kraintek Ekostav
30.04.08,10:33
Ďakujem pekne za všetky odpovede.