radoooo
30.04.08,11:54
Dobry den,
zaujimalo by ma, aky je postup pri kupe bytu v novostavbe, ktora sa zacne v druhej polovici tohto roku a termin dokoncenia je rok 2009. Rezervacny poplatok som uz zaplatil a teraz v blizkej buducnosti budem podpisovat samotnu zmluvu o uzavreti buducej zmluvy o prevode vlastnictva bytu.



V tejto zmluve si developer vyhradzuje narok na zvysenie kupnej ceny v niekolkych pripadoch:


-v pripade poklesu devizoveho kurzu SKK/EUR o viac ako 5%
-v pripade rastu indexu spotrebitelskych cien o viac ako 5%
- v pripade odchylky skutocnej podlahovej plochy
-v pripade zmien danovych, colnych a poplatkovych povinnosti.


Mozete mi prosim (ti skuseni) poradit, ci je toto v sucasnosti bezna prax pri realizovani novych bytoviek, a ak nie, ako by ste postupovali?


taktiez, na otazku moznej zlavy pri platbe v hotovosti, mi bolo povedane, ze developer zlavu neposkytuje - ale platbou v hotovosti by som sa vyhol moznemu navyseniu ceny.
Chobot
30.04.08,10:22
Dobry den,
zaujimalo by ma, aky je postup pri kupe bytu v novostavbe, ktora sa zacne v druhej polovici tohto roku a termin dokoncenia je rok 2009. Rezervacny poplatok som uz zaplatil a teraz v blizkej buducnosti budem podpisovat samotnu zmluvu o uzavreti buducej zmluvy o prevode vlastnictva bytu.



V tejto zmluve si developer vyhradzuje narok na zvysenie kupnej ceny v niekolkych pripadoch:


-v pripade poklesu devizoveho kurzu SKK/EUR o viac ako 5%
Malo byť asi v prípade vzrastu kurzu, nie? Veď on tú bytovku neexportuje. Ak to bolo myslené tak, že ak bude EUR drahšie, tak je to bežné.
-v pripade rastu indexu spotrebitelskych cien o viac ako 5%
Toto je riziko, lebo síce predpovede sú tesne pod 4%-mi, ale o rok to môže kľudne vyskočiť nad 5%.
- v pripade odchylky skutocnej podlahovej plochy

Toto je OK. Skutočná podlahová plocha sa môže od deklarovanej líšiť o pár dm2.

-v pripade zmien danovych, colnych a poplatkovych povinnosti.
Toto oni neovplyvnia, preto sa proti tomu bránia takto. (Napr, keby štát zaviedol napr. nejakú daň zo stavieb).


Mozete mi prosim (ti skuseni) poradit, ci je toto v sucasnosti bezna prax pri realizovani novych bytoviek, a ak nie, ako by ste postupovali?
To ti neviem povedať, ale povedal by som, že to asi budú mať skoro všetci developeri.
taktiez, na otazku moznej zlavy pri platbe v hotovosti, mi bolo povedane, ze developer zlavu neposkytuje - ale platbou v hotovosti by som sa vyhol moznemu navyseniu ceny.



Im je to jedno, či zaplatíš v hotovosti alebo prevodom na účet. Prevodom na účet je to pre nich jednoduchšie, lebo nemusia narábať hotovosťou.

Ale myslel si asi vyplatenie celej sumy, nie platbu v hotovosti?:confused::)

Je v podmienkach, že keď vyplatíš celú sumu, tak ti garantujú zmluvnú cenu bez akéhokoľvek navýšenia?
radoooo
30.04.08,11:39
dakujem ti za tak rychlu odpoved. ano, mas pravdu - myslel som vyplatenie celej sumy (nie v hotovosti) :-)

ak by som platil v hotovosti, tak by sa cena nenavysila len v pripade navysenia spotrebitelskych cien.

k bytu patri pivnica 4m2 na prizemi (cena na m2 je rovnaka ako pri byte). po tom ako som zaplatil rezervacny, developer zmenil projekciu bytov na prizemi (ja mam byt na poschodi bezo zmien), teraz pivnica bude pod schodami, co podstatne ovplyvni jej skladovatelnost. myslite, ze mam narok na zlavu, pripadne odstupenie od pivnice?