accounte
30.04.08,12:56
zauímalo by ma, či je možné použiť súkromný automobil na pracovnú cestu, ak je zamestnanec, a nieje na ňho vozidlo písané. Môže to byť i od kamaráta? musí sa vypísať príkaz na pracovnú cestu? I kniha jázd sa musí evidovať k tomuto vozidlu? aké ešte tlačivá musia byť vypisované. Medzi zamestnancom a zamestnávateľom musí byť uzavretá písomná dohoda alebo zmluva na tento druh výkonu?
Ďakujem za skorú odpoveď. veľmi súrne by som potrebovala tieto informácie.
Jara
30.04.08,11:41
Ja dávam len cestovný príkaz a na ňom príslušný šef ktorý vysiela na SC podpíše aj súhlas na použitie vlastného auta.
mladymuz
30.04.08,11:45
netreba zabudnut, ze sucastou vyuctovania takehoto cest. prikazu by mal byt aj ofoteny technicky preukaz kvoli vypoctu priem. spotreby PHM.
Zoltán Kovács
30.04.08,11:47
A od 1.1.2008 aj doklad o tankovaní, kvôli cene PHL.
Chobot
30.04.08,12:02
zauímalo by ma, či je možné použiť súkromný automobil na pracovnú cestu, ak je zamestnanec, a nieje na ňho vozidlo písané. Môže to byť i od kamaráta?

áno


musí sa vypísať príkaz na pracovnú cestu?

áno


I kniha jázd sa musí evidovať k tomuto vozidlu?

nie


aké ešte tlačivá musia byť vypisované.

vyúčtovanie pracovnej cesty


Medzi zamestnancom a zamestnávateľom musí byť uzavretá písomná dohoda alebo zmluva na tento druh výkonu?


Aký výkon máš na mysli? Z-ľ musí vopred súhlasiť s použitím súkromného auta na pracovnú cestu.
apsgroup
30.04.08,12:19
A od 1.1.2008 aj doklad o tankovaní, kvôli cene PHL.

Toto plati aj pre zamestnanca? Ja som si myslela, ze len pre SZCO ak pouzije vozidlo vlozene v podnikani.
Forest LK
10.05.08,21:32
A od 1.1.2008 aj doklad o tankovaní, kvôli cene PHL.
Nestačí sa riadiť priemernými cenami napr. z natankuj.sk?
Bločky ku knihe jázd zatiaľ neprikladám.
Ďakujem
Chobot
11.05.08,21:42
Toto plati aj pre zamestnanca? Ja som si myslela, ze len pre SZCO ak pouzije vozidlo vlozene v podnikani.

Pre zamestnanca to neplatí.
Chobot
11.05.08,21:43
Nestačí sa riadiť priemernými cenami napr. z natankuj.sk?


Nie, SZČO musí prikladať bločky. Alebo sa pýtaš na prípad zamestnanca?
gottwdag
21.05.08,16:24
A čo ked v technickom preukaze nie je priemerná spotreba ?
pavol54
21.05.08,19:55
nie je mi jasné ako je to s cenami phl . príklad ja použijem auto kamaráta v nádrži má 30 l autom prejdem 100 km takže tankovať nemusím a ani nemusím vedieť kedy tankoval a kedy bude tankovať a najmä u ktorej firmy bežne tankuje aké potom bloky phl ? mne program na cestovné príkazy sám aktualizuje ceny ak mám zapnutý internet
Chobot
22.05.08,08:30
A čo ked v technickom preukaze nie je priemerná spotreba ?

Tak ju trebaq nejak inak preukázať, napr. z nejakej technickej dokumentácie auta od výrobcu, alebo z internetovej stránky vytlačené technické parametre auta alebo ak ani to nie, tak preukázať spotrebu podobného auta s podobnou kubatúrou.

Ale máš to napísané aj priamo v zákone, treba trochu čítať - § 7 ods. 6:
(6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.
Chobot
22.05.08,08:32
nie je mi jasné ako je to s cenami phl . príklad ja použijem auto kamaráta v nádrži má 30 l autom prejdem 100 km takže tankovať nemusím a ani nemusím vedieť kedy tankoval a kedy bude tankovať a najmä u ktorej firmy bežne tankuje aké potom bloky phl ? mne program na cestovné príkazy sám aktualizuje ceny ak mám zapnutý internet

Nepíšeš, či si zamestnanec alebo SZČO, preto ti neviem odpovedať.
lu_lu
24.05.08,13:25
mozem preplatit cestovne hudobnej kapele, ktora vystupi na festivale? Vystupenie vykona na zaklade zmluvy s organizatorom (n.o., ktora nie je zapisana v OR), svoj umelecky vykon vykonavaju vsetci clenovia kapely popri zamestnani, resp. studiu. Staci uzavriet zmluvu o preplateni cestovneho s uvedenim amortizacneho koeficientu, vypoctu podla zakona a staci prilozit kopiu technickeho (prip. ine), blocik alebo...?
Chobot
25.05.08,20:45
mozem preplatit cestovne hudobnej kapele, ktora vystupi na festivale? Vystupenie vykona na zaklade zmluvy s organizatorom (n.o., ktora nie je zapisana v OR), svoj umelecky vykon vykonavaju vsetci clenovia kapely popri zamestnani, resp. studiu. Staci uzavriet zmluvu o preplateni cestovneho s uvedenim amortizacneho koeficientu, vypoctu podla zakona a staci prilozit kopiu technickeho (prip. ine), blocik alebo...?

Na základe akej zmluvy? Dohoda o pracovnej činnosti? Alebo dohoda o brigádnickej činnosti?

Tú zmluvu podpisuje kapela ako celok (právnická osoba), alebo každý člen kapely osobitne?

Ako to máme vedieť, keď nám neuvedieš tieto základné údaje? Cest. náhrady môžete uhradiť len na základe pracovnej zmluvy alebo obdobnej pracovnoprávnej zmluvy. Nie na základe obchodnej zmluvy.

Dohodnite v zmluve odmenu, ktorá sa bude rovnať honoráru plus nákladoch na dopravu.
duficek
25.05.08,21:13
Nepíšeš, či si zamestnanec alebo SZČO, preto ti neviem odpovedať.
bolo by fajn dozvediet sa odpovede na obe varianty :) SZCO casto mavaju aj zamestnancov a mozu nastat pripady oba.
Forest LK
28.05.08,20:59
Nie, SZČO musí prikladať bločky. Alebo sa pýtaš na prípad zamestnanca?
Áno, ide mi o zamestnanca.
Jana Acsová
29.05.08,07:42
Cestovné náhrady zamestnanca, ktoré si uplatňuje v súvislosti s pracovnou cestou u zamestnávateľa sú zároveň daňovým výdavkom. Daňový subjekt (zamestnávateľ) ich musí preukázať, zaúčtovať atď. t.j. splniť zákonné podmienky. Tomuto účelu slúži aj vnútorný predpis zamestnávateľa, kde URČÍ postup zamestnancov pri preukázaní nároku na cestovné náhrady. Aj nároku na náhradu za spotrebované pohonné látky. V zákone nenájdeme, že musia byť bloky, ale ani že byť nemusia. Je na zodpovednosti zamestnávateľa AKÝM spôsobom URČÍ preukázanie nároku. Stanovené podmienky by mal zamestnanec splniť. Sú pre zamestnanca záväzné a stávajú sa súčasťou jeho pracovných povinností.

Akým spôsobom bude zamestnávateľ vyžadovať preukázanie ceny PHL je na ňom. A môžu to byť aj bloky. Každý zamestnanec by si mal uvedomiť, že súkromný automobil môže použiť iba so súhlasom zamestnávateľa a preto je povinný plniť podmienky, aké zamestnávateľ určí. Či už to bude forma bločkov alebo iná forma. Zamestnávateľova zodpovednosť za preukázanie nároku nie je dôvodom rozporovania jeho požiadaviek zamestnancom. Zamestnávateľ musí chrániť svoje záujmy. Spôsob preukázania nespochybňuje nárok zamestnanca na cestovné náhrady, iba ustanovuje podmienky, za akých mu na ne vzniká nárok. Zároveň by vnútorný predpis mal riešiť aj postup zamestnávateľa v prípade nedostatočného preukázania nárokov zamestnanca.
Jana Acsová
29.05.08,07:49
Chobot
29.05.08,08:52
bolo by fajn dozvediet sa odpovede na obe varianty :) SZCO casto mavaju aj zamestnancov a mozu nastat pripady oba.


Áno, ide mi o zamestnanca.

Takže - SZČO musí prikladať bločky - viď. § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

A ako preukáže cenu platnú v čase nákupu a tiež skutočnosť, kedy PHM nakupoval? No predsa dokladom o nákupe PHM.


Naproti tomu zamestnanec nemusí predložiť doklad o nákupe PHM, lebo v zákone o cest. náhradách to je stanovené inak - §7 ods. 4:
"(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:"

Tam sa preukazuje cena platná v čase použitia auta. Takže on mohol tankovať aj pred mesiacom, ale musí preukázať, koľko stáli PHM v čase, keď sa pracovná cesta uskutočnila. A to sa dá zistiť napr. z priemerných cien PHM, ktoré uvádza stránka www.natankuj.sk. Alebo ak v tom čase kupoval PHM, tak môže použiť aj doklad o nákupe.
lu_lu
01.06.08,16:46
Na základe akej zmluvy? Dohoda o pracovnej činnosti? Alebo dohoda o brigádnickej činnosti?

Tú zmluvu podpisuje kapela ako celok (právnická osoba), alebo každý člen kapely osobitne?

Ako to máme vedieť, keď nám neuvedieš tieto základné údaje? Cest. náhrady môžete uhradiť len na základe pracovnej zmluvy alebo obdobnej pracovnoprávnej zmluvy. Nie na základe obchodnej zmluvy.

Dohodnite v zmluve odmenu, ktorá sa bude rovnať honoráru plus nákladoch na dopravu.
Ako som pisala, clenovia kapiel, ktori budu vystupovat na nami organizovanom festivale su zamestancami/studentami, hudbe sa venuju len vo svojom volnom case (nerobia to na zivnost, nie su pravnicka osoba, nie su nikde registrovani). Sama sa neviem rozhodnut, aku alternativu zvolit pri preplacani cestovneho a honoraru. Uberam sa skor k Zmluve o dielo, Zmluve o hudobnom vykone a vzhladom na vyssie uvedene skutocnosti, budem musiet spravit zmluvu s kazdym clenom (= 70 - 80 zmluv). Padol tu navrh, aby naklady spojene s cestovnym boli preplatene v ramci honoraru. Ako to vsak dokladovo podlozit (aka zmluva?, doklady?), aby sme sa vyhli tomu, ze preplatenie cestovneho bude zdanene. Co poradite? Ospravedlnujem sa za tak siroku otazku, snad ste ma pochopili...
lu_lu
01.06.08,17:37
Este sa chcem spytat: v ramci organizacie festivalu budeme zvazat vela materialu, pricom budu pouzite osobne vozidla 2 dobrovolnikov. Neziskova organizacia, ktora tento festival organizuje, nema ziadnych zamestnancov, a preto to nedokazem zdokladovat ako pracovnu cestu. Jedno auto patri statutarnemu zastupcovi, ktory ma zo zakona narok na preplatenie cestovnych nahrad, ale len v suvislosti s vykonom svojej funkcie (co prevoz materialu nie je). Mozem to riesit zmluvou o zapozicani osobneho vozidla? Musi byt zaplatena cestna dan? Vopred dakujem za radu.
Chobot
01.06.08,19:37
Ako som pisala, clenovia kapiel, ktori budu vystupovat na nami organizovanom festivale su zamestancami/studentami, hudbe sa venuju len vo svojom volnom case (nerobia to na zivnost, nie su pravnicka osoba, nie su nikde registrovani). Sama sa neviem rozhodnut, aku alternativu zvolit pri preplacani cestovneho a honoraru. Uberam sa skor k Zmluve o dielo, Zmluve o hudobnom vykone a vzhladom na vyssie uvedene skutocnosti, budem musiet spravit zmluvu s kazdym clenom (= 70 - 80 zmluv). Padol tu navrh, aby naklady spojene s cestovnym boli preplatene v ramci honoraru. Ako to vsak dokladovo podlozit (aka zmluva?, doklady?), aby sme sa vyhli tomu, ze preplatenie cestovneho bude zdanene. Co poradite? Ospravedlnujem sa za tak siroku otazku, snad ste ma pochopili...

Veď nech si oni uvedú v zmluve, že za vystúpenie zoberú XXX SKK, v čom budú pokryté všetky ich náklady - t.j. honorár, náklady na prepravu, strava a pod. Prečo chceš riešiť osobitne všetky nákladové položky? To im chceš zabezpečiť aj gastro lístky?
Chobot
01.06.08,19:42
Este sa chcem spytat: v ramci organizacie festivalu budeme zvazat vela materialu, pricom budu pouzite osobne vozidla 2 dobrovolnikov. Neziskova organizacia, ktora tento festival organizuje, nema ziadnych zamestnancov, a preto to nedokazem zdokladovat ako pracovnu cestu. Jedno auto patri statutarnemu zastupcovi, ktory ma zo zakona narok na preplatenie cestovnych nahrad, ale len v suvislosti s vykonom svojej funkcie (co prevoz materialu nie je). Mozem to riesit zmluvou o zapozicani osobneho vozidla? Musi byt zaplatena cestna dan? Vopred dakujem za radu.

Prečo všetko komplikuješ? :confused::confused:

Prečo jednoducho neuzavriete dohodu o vykonaní práce - zabezpečenie prevozu materiálu, kde dohodnete nejakú paušálnu odmenu. Odmena bude tak vysoká, aby pokryla náklady tých dobrovoľníkov za použitie auta, spotrebu PHM. Nie je to jednoduchšie, než im počítať cestovné náhrady, na ktoré bez pracovnej alebo inej pracovnoprávnej zmluvy nemajú nárok?

A na čo preboha chceš na zmluvu zabezpečovať auto? Veď na auto potrebuješ potom aj šoférov!
Manilla
03.06.08,07:47
Chcem sa opýtať na opatrenie MPSVaR , ktoré vyšlo v Zbierke zákonov 24.5.08 - o sumách stravného a základnej náhrady za používanie cest.mot.vozidl. pri pracovných cestách. Nové sumy budú platiť od 24.5.08 alebo od 1.6.2008
liba2
03.06.08,08:38
Chcem sa opýtať na opatrenie MPSVaR , ktoré vyšlo v Zbierke zákonov 24.5.08 - o sumách stravného a základnej náhrady za používanie cest.mot.vozidl. pri pracovných cestách. Nové sumy budú platiť od 24.5.08 alebo od 1.6.2008Teraz som to písala v inej téme - pozri tu:
http://www.porada.sk/743709-post122.html
Chobot
03.06.08,08:51
Chcem sa opýtať na opatrenie MPSVaR , ktoré vyšlo v Zbierke zákonov 24.5.08 - o sumách stravného a základnej náhrady za používanie cest.mot.vozidl. pri pracovných cestách. Nové sumy budú platiť od 24.5.08 alebo od 1.6.2008

Od 1.6.2008.
mboyeduard
18.06.08,18:42
Pre sportovy klub sme zalozili obcianske zdruzenie? Treba odviezt aj dan z prijmu z vyuctovania tejto pracovnej cesty? Ma tuto povinnost aj osoba, ktorej bola na zaklade cestovneho prikazu a vyuctovania poskytnuta z Obcianskeho zdruzenia nahrada.
Tweety
18.06.08,18:43
Treba odviezt aj dan z prijmu z vyuctovania tejto pracovnej cesty? Ma tuto povinnost aj osoba, ktorej bola na zaklade cestovneho prikazu a vyuctovania poskytnuta z Obcianskeho zdruzenia nahrada.
Nie, nepodlieha to dani z príjmu.
mboyeduard
19.06.08,17:16
Nie, nepodlieha to dani z príjmu.
Dakujem.
Neziskova organizacia tiez nemusi platit dan z MV? A od kedy je platna vyska pausalnej nahrady 5,50Sk/km? Mozem to davat aj do cestovneho vyuctovania pre obcianske zdruzenie?
Chobot
20.06.08,07:55
Dakujem.
Neziskova organizacia tiez nemusi platit dan z MV?

Neviem o tom, že by neziskovky boli oslobodené od dane z MV. Aj tie musia platiť daň.

Zákon 582/2004 § 86:

(1) Od dane z motorových vozidiel je oslobodené vozidlo

a) v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaný vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) diplomatických misií a konzulárnych úradov, ak je zaručená vzájomnosť.

(2) Vyšší územný celok môže vo všeobecne záväznom nariadení 44) podľa miestnych podmienok znížiť daň na vozidlo používané

a) ako vozidlo záchrannej zdravotnej služby, 45) vozidlo banskej záchrannej služby, vozidlo horskej záchrannej služby, vozidlo leteckej záchrannej služby a vozidlo požiarnej ochrany,
b) ako vozidlo pravidelnej autobusovej dopravy v rozsahu výkonu vo verejnom záujme,
c) ako vozidlo používané výhradne v poľnohospodárskej výrobe a v lesnej výrobe,
d) na podnikanie, ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5. 45a)


A od kedy je platna vyska pausalnej nahrady 5,50Sk/km? Mozem to davat aj do cestovneho vyuctovania pre obcianske zdruzenie?

Od 1.6.2008.
Áno.
Denda
20.06.08,08:06
Pre sportovy klub sme zalozili obcianske zdruzenie? Treba odviezt aj dan z prijmu z vyuctovania tejto pracovnej cesty? Ma tuto povinnost aj osoba, ktorej bola na zaklade cestovneho prikazu a vyuctovania poskytnuta z Obcianskeho zdruzenia nahrada.
Vy ako občianske združenie máte zamestnancov a ste registrovaný na daňovom úrade ako platitelia dane?
Denda
20.06.08,08:40
Neviem o tom, že by neziskovky boli oslobodené od dane z MV. Aj tie musia platiť daň.
Platia, ale len v prípade ak sú daňovníkom podľa §85.
Denda
20.06.08,08:45
Dakujem.
Neziskova organizacia tiez nemusi platit dan z MV? A od kedy je platna vyska pausalnej nahrady 5,50Sk/km? Mozem to davat aj do cestovneho vyuctovania pre obcianske zdruzenie?
Musíte bližšie uviesť za akým účelom ste ako občianske združenie založené a či ste zaregistrovaný na daňovom úrade ako právnická osoba.
Pozrite si bližšie témy o občianskych združeniach - neziskovky, ziskovky atď...
Martaaa
20.06.08,09:15
prosím vás o radu:
konateľ, ktorý je zamestnancom, používa vo firme svoje vlastné vozidlo . Vypisuje si cesťáky a uplatňuje takto náhrady za PHM aj paušál.
Otázka: musí si ten cesťák každý mesiac vypisovať, alebo sa to môže nahradiť tak, že v pracovnej zmluve sa zapracuje bod, kde sa uvedie, že firma mu bude preplácať ako nezdaniteľný príjem nejakú priemernú čiastku, napr sa určí priemer z doterajších cesťákov, že kolko vychádza napr približne za 1 sledovaný polrok čiastka na 1 mesiac. A toto by sa mu dávalo mesačne k jeho mzde. Je to možné ?
Prosím vás, je to súrne.
Ďakujem
Marta
Tweety
20.06.08,09:22
prosím vás o radu:
konateľ, ktorý je zamestnancom, používa vo firme svoje vlastné vozidlo . Vypisuje si cesťáky a uplatňuje takto náhrady za PHM aj paušál.
Otázka: musí si ten cesťák každý mesiac vypisovať, alebo sa to môže nahradiť tak, že v pracovnej zmluve sa zapracuje bod, kde sa uvedie, že firma mu bude preplácať ako nezdaniteľný príjem nejakú priemernú čiastku, napr sa určí priemer z doterajších cesťákov, že kolko vychádza napr približne za 1 sledovaný polrok čiastka na 1 mesiac. A toto by sa mu dávalo mesačne k jeho mzde. Je to možné ?
Prosím vás, je to súrne.
Ďakujem
Marta
Podľa § 5 Zákona o CN sa to dá:

(5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na celé koruny nahor.
Denda
20.06.08,09:32
prosím vás o radu:
konateľ, ktorý je zamestnancom, používa vo firme svoje vlastné vozidlo . Vypisuje si cesťáky a uplatňuje takto náhrady za PHM aj paušál.
Otázka: musí si ten cesťák každý mesiac vypisovať, alebo sa to môže nahradiť tak, že v pracovnej zmluve sa zapracuje bod, kde sa uvedie, že firma mu bude preplácať ako nezdaniteľný príjem nejakú priemernú čiastku, napr sa určí priemer z doterajších cesťákov, že kolko vychádza napr približne za 1 sledovaný polrok čiastka na 1 mesiac. A toto by sa mu dávalo mesačne k jeho mzde. Je to možné ?
Prosím vás, je to súrne.
Ďakujem
Marta
Nie je to možné. Pri akomkoľvek rozhodnutí zamestnávateľa o uznaní,paušalizovaní alebo iným spôsobom preplácaní cestovných výavkov je potrebné dokladovať cestovný príkaz - pracovnú cestu. Môžete však postupovať podľa §35, kde si určíte, ktoré výdavky je Vám povinný preukazovať, a ktoré mu uznáte bez dokladovania vo vopred stanovenej cene.
Martaaa
20.06.08,09:40
Mám konateľa, ktorý chce vypisovanie cest. príkazov vo svojom prípade vynechať a do pracovnej zmluvy si chce zakomponovať bod, podľa ktorého mu má jeho firma vyplácať mesačne nejaký paušál, napr. vo výške priemerného cesťáku, čo doteraz vypisoval. Prosím Vás, dá sa to? Je to správne? Ide totiž o to, že tie služ. cesty sú aj tak vymyslené, prikazuje si ich sám sebe, aj si ich sám schvaľuje. Je to na hlavu postavené. A predsa si niekde chce vyučtovať tie svoje skutočné výdavky, čo má, lebo to svoje auto skutočne používa, ale prevažne napr. v mieste sídla firmy. Tak sa mu zdá normálnejšie použiť takýto spôsob náhrady ako vymýšľať služ. cesty.
Prosím o súrnu odpoveď.
Marta
Chobot
20.06.08,09:48
Mám konateľa, ktorý chce vypisovanie cest. príkazov vo svojom prípade vynechať a do pracovnej zmluvy si chce zakomponovať bod, podľa ktorého mu má jeho firma vyplácať mesačne nejaký paušál, napr. vo výške priemerného cesťáku, čo doteraz vypisoval. Prosím Vás, dá sa to? Je to správne? Ide totiž o to, že tie služ. cesty sú aj tak vymyslené, prikazuje si ich sám sebe, aj si ich sám schvaľuje. Je to na hlavu postavené. A predsa si niekde chce vyučtovať tie svoje skutočné výdavky, čo má, lebo to svoje auto skutočne používa, ale prevažne napr. v mieste sídla firmy. Tak sa mu zdá normálnejšie použiť takýto spôsob náhrady ako vymýšľať služ. cesty.
Prosím o súrnu odpoveď.
Marta

V tom prípade ti ale nevieme poradiť, lebo ide o obchádzanie zákona, čo je v rozpore s etiketou porady. Nech si urobí pán podnikateľ tak ako chce a v prípade daňovej kontroly nech si následky nesie sám.
Martaaa
20.06.08,09:52
Takže cest. príkaz musí byť vypísaný, ale nemusí v ňom rozpočítavať podľa km a spotreby v TPV nič, ak mu firma nejakou smernicou určí, do akej výšky Sk nemusí náhrady PHM zdokladovávať? Je to tak, mysleli ste to takto?
Chobot
20.06.08,10:39
Takže cest. príkaz musí byť vypísaný, ale nemusí v ňom rozpočítavať podľa km a spotreby v TPV nič, ak mu firma nejakou smernicou určí, do akej výšky Sk nemusí náhrady PHM zdokladovávať? Je to tak, mysleli ste to takto?

Podľa správnosti musí zdokladovávať všetky pracovné cesty a vypočítavať náhrady.
Martaaa
20.06.08,17:21
Dakujem za odpoved
oravaucto
16.11.08,18:07
Dobrý deň,

Potreboval by som poradiť v nasledujúcej otázke:

1. Som konateľom s.r.o. nie som zamestnaný v sro ale som SZCO (mam aj živnosť a tu si platím odvody) môžem ako konateľ si uplatniť na vlastnom aute Základnú sadzbu + PHM. našiel som nižšie a môj názor je že áno ale potrebujem to počuť od Vás mate stým viacej skúsenosti. ďalej potrebujem vedieť či musím od 1.1.2008 už dokladovať nákup PHM bločkami alebo stačí priemerná cena natankuj.sk

2.Mame aj zamestnanca ten používa svoje auto na služobne cesty musí dokazovať blokom ale mu stačí priemerná cena z natankuj.sk

3.Moje auto je Peugeot Boxer 2,5 TD neviete niekto akú to ma spotrebu v techničaku není napisana spotreba.

4.ďalej ma zaujíma že keď som v roku 2006 a 2007 bol konateľom a nebol som zamestnaný v sro ale bol som SZCO (mam aj živnosť a tu si platím odvody) môžem ako konateľ si uplatniť na vlastnom aute Základnú sadzbu + PHM bez dokladovania bločkami už nie som si istý ničím stále niečo menia.

5.
Ďakujem za odpoveď.
davos
20.11.08,18:11
oravaauto

udaj o spotrebe nájdeš aj v manuály -k autu -technická príručka,
alebo ja osobne som napísal imprtérovi peugeotslovakia-najdeš ich na internete.Faxol som im žiadosť o zaslatie potvrdenia o spotrebe - za 3 dni som to mal doporučene doma.Možeš si to dať
zapísať na OU odbor dopravy do techničáku ale chceli tam súčasne aj údaj o CO2 - z peugeotu mi poslali aj ten súčasne zo spotrebou /treba ich požiadať aj o to/
oravaucto
24.11.08,20:45
Dobrý deň,

Potreboval by som poradiť v nasledujúcej otázke:

1. Som konateľom s.r.o. nie som zamestnaný v sro ale som SZCO (mam aj živnosť a tu si platím odvody) môžem ako konateľ si uplatniť na vlastnom aute Základnú sadzbu + PHM. našiel som nižšie a môj názor je že áno ale potrebujem to počuť od Vás mate stým viacej skúsenosti. ďalej potrebujem vedieť či musím od 1.1.2008 už dokladovať nákup PHM bločkami alebo stačí priemerná cena natankuj.sk

2.Mame aj zamestnanca ten používa svoje auto na služobne cesty musí dokazovať blokom ale mu stačí priemerná cena z natankuj.sk

3.Moje auto je Peugeot Boxer 2,5 TD neviete niekto akú to ma spotrebu v techničaku není napisana spotreba.

4.ďalej ma zaujíma že keď som v roku 2006 a 2007 bol konateľom a nebol som zamestnaný v sro ale bol som SZCO (mam aj živnosť a tu si platím odvody) môžem ako konateľ si uplatniť na vlastnom aute Základnú sadzbu + PHM bez dokladovania bločkami už nie som si istý ničím stále niečo menia.

5.
Ďakujem za odpoveď.


prosím odpovedzte mi niekto na moje otazky potrebujem to surne
liba2
25.11.08,09:58
prosím odpovedzte mi niekto na moje otazky potrebujem to surneCena PHL sa dokladuje bločkom o nákupe - v každom prípade.
liba2
25.11.08,10:01
Dobrý deň,

Potreboval by som poradiť v nasledujúcej otázke:

1. Som konateľom s.r.o. nie som zamestnaný v sro ale som SZCO (mam aj živnosť a tu si platím odvody) môžem ako konateľ si uplatniť na vlastnom aute Základnú sadzbu + PHM. našiel som nižšie a môj názor je že áno
môžeš :) ako konateľ si pre tento účel považovaný za zamestnanca;
nezabudnúť v januári na DzMV.

. .
drobec_zc
02.12.08,18:35
Ahojte,
pisete ze je potrebne prikladať bločky, ked som szco, ale je potrebne prikladať blocky v plnej sume? to znamena ze blocek na celkovy pocet PHM na cely pocet kilometrov? Napr. prejdem 100km, auto ma spotrebu 7l / 100km... musi byt ten blocek na 7l? alebo staci na 1l?
Dakujem
Tweety
02.12.08,18:45
Ahojte,
pisete ze je potrebne prikladať bločky, ked som szco, ale je potrebne prikladať blocky v plnej sume? to znamena ze blocek na celkovy pocet PHM na cely pocet kilometrov? Napr. prejdem 100km, auto ma spotrebu 7l / 100km... musi byt ten blocek na 7l? alebo staci na 1l?
Dakujem
Potrebný je doklad o nákupe PHM, takže ak si kúpil napr. 20 l., tak ten, neviem si predstaviť, že by ti dali pri nákupe 20l blok len na 7 l.
drobec_zc
03.12.08,07:22
Ja som sa skor pytal na opacnu alternetivu...
Kupim 7l, ale na sluzobnu cestu potrebujem 20l. ( pouzil som PHM, ktore bolo v aute a nemam na to doklad )
Preto chcem vediet ze ci "musim" tankovat tolko kolko je potrebne k cestaku?
Chobot
03.12.08,08:16
Ja som sa skor pytal na opacnu alternetivu...
Kupim 7l, ale na sluzobnu cestu potrebujem 20l. ( pouzil som PHM, ktore bolo v aute a nemam na to doklad )
Preto chcem vediet ze ci "musim" tankovat tolko kolko je potrebne k cestaku?

Nie. Dokladom o nákupe preukazuješ cenu PHM v čase nákupu, nie nakúpený objem.
Martin Mocko
03.12.08,08:23
Na jednom školení som si vypočul, že:
Pokiaľ zamestnanec použije na pracovnú cestu vozidlo, v ktorom nie je on sám zapísaný ako držiteľ (držiteľom je brat, otec..atď)- tak zamestnávateľ nemusí platiť daň z MV. (čo je pravda) Ale na druhej strane dani v tomto prípade podlieha skutočný držiteľ vozidla (brat, otec..atď). Stretli ste sa už niekto s takýmto výkladom zákona?
liba2
03.12.08,09:00
Na jednom školení som si vypočul, že:
Pokiaľ zamestnanec použije na pracovnú cestu vozidlo, v ktorom nie je on sám zapísaný ako držiteľ (držiteľom je brat, otec..atď)- tak zamestnávateľ nemusí platiť daň z MV. (čo je pravda) Ale na druhej strane dani v tomto prípade podlieha skutočný držiteľ vozidla (brat, otec..atď). Stretli ste sa už niekto s takýmto výkladom zákona?nie, ak je vozidlo použité na pracovnú cestu, nejde o použitie na podnikanie - teda DzMV majiteľ vozidla neplatí.
Chobot
03.12.08,09:17
Na jednom školení som si vypočul, že:
Pokiaľ zamestnanec použije na pracovnú cestu vozidlo, v ktorom nie je on sám zapísaný ako držiteľ (držiteľom je brat, otec..atď)- tak zamestnávateľ nemusí platiť daň z MV. (čo je pravda) Ale na druhej strane dani v tomto prípade podlieha skutočný držiteľ vozidla (brat, otec..atď). Stretli ste sa už niekto s takýmto výkladom zákona?

Nie, zo zákona o miestnych daniach taká povinnosť nevyplýva. Viď § 85 ods. 2:

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
Martin Mocko
03.12.08,09:21
Nie, zo zákona o miestnych daniach taká povinnosť nevyplýva. Viď § 85 ods. 2:

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

Presne tento názor zastávam i ja. Iba som chcel rozbehnúť diskusiu - či niekto niečo podobné nepočul.
imino
03.12.08,11:07
Neviem o tom, že by neziskovky boli oslobodené od dane z MV. Aj tie musia platiť daň.

Zákon 582/2004 § 86:

(1) Od dane z motorových vozidiel je oslobodené vozidlo

a) v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaný vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) diplomatických misií a konzulárnych úradov, ak je zaručená vzájomnosť.

(2) Vyšší územný celok môže vo všeobecne záväznom nariadení 44) podľa miestnych podmienok znížiť daň na vozidlo používané

a) ako vozidlo záchrannej zdravotnej služby, 45) vozidlo banskej záchrannej služby, vozidlo horskej záchrannej služby, vozidlo leteckej záchrannej služby a vozidlo požiarnej ochrany,
b) ako vozidlo pravidelnej autobusovej dopravy v rozsahu výkonu vo verejnom záujme,
c) ako vozidlo používané výhradne v poľnohospodárskej výrobe a v lesnej výrobe,
d) na podnikanie, ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5. 45a)

Fuha, tak to budem musiet este aj dan za auto odviest, hoci ho budem mat LEN zapozicane na zaklade zmluvy? (vid.: http://www.porada.sk/t68425-p2-zmluva-o-pozicke.html#post880970 a nasledne)

A este raz (alebo aj tridsiaty... :):):):) ), mam viest knihu jazd s kilometrami? Inak ako by som dokladoval, kolko km bolo sluzobnych a kolko sukromnych...
liba2
03.12.08,13:23
Fuha, tak to budem musiet este aj dan za auto odviest, hoci ho budem mat LEN zapozicane na zaklade zmluvy? (vid.: http://www.porada.sk/t68425-p2-zmluva-o-pozicke.html#post880970 a nasledne)

A este raz (alebo aj tridsiaty... :):):):) ), mam viest knihu jazd s kilometrami? Inak ako by som dokladoval, kolko km bolo sluzobnych a kolko sukromnych...http://www.porada.sk/587812-post15.html
imino
03.12.08,18:25
http://www.porada.sk/587812-post15.html
Dakujem. ;) A co s tou danou za auto? Budem ju musiet platit?
liba2
03.12.08,18:52
Dakujem. ;) A co s tou danou za auto? Budem ju musiet platit?hľadala som, ale nenašla :D
kde si uviedol svoj prípad ? o aké auto ide ? na aký účel sa používa... ?
imino
03.12.08,22:58
Fuha, tak to budem musiet este aj dan za auto odviest, hoci ho budem mat LEN zapozicane na zaklade zmluvy? (vid.: http://www.porada.sk/t68425-p2-zmluva-o-pozicke.html#post880970 a nasledne)

A este raz (alebo aj tridsiaty... :):):):) ), mam viest knihu jazd s kilometrami? Inak ako by som dokladoval, kolko km bolo sluzobnych a kolko sukromnych...


hľadala som, ale nenašla :D
kde si uviedol svoj prípad ? o aké auto ide ? na aký účel sa používa... ?
Libus, hore v jednom z prispevkov som dal odkaz... :):) Je aj v tomto prispevku v citacii. ;)

Vopred vdaka.
liba2
04.12.08,05:10
... ale veď za tou tvojou otázkou máš aj odpovede :)
imino
04.12.08,08:18
... ale veď za tou tvojou otázkou máš aj odpovede :)
Teda ano? Budem musiet zaplatit dan za auto?

Vies, Libus, ja nie som uctovnik, pre mna je vhodnejsia odpoved typu ano/nie, toto/takto... ;):):):) Citacie zakonov, ktore davaju zabrat aj vam, odbornikom, su pre mna, uctovneho laika, casto spanielskou dedinou.... :)

Ak teda ano, to mam ist na prislusny danovy a vyklopit im, ze mam (mat) zapozicane auto, ktoreho naklady si chcem dat do ucta, a teda by sa patrilo u nich prihlasit...? ;):):)

Dakujem za trpezlivost a odpovede. ;)
liba2
04.12.08,14:44
Trošku citácie:
§ 84 Predmet dane
"(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“). "

§ 85 Daňovník
"(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí."

Podľa predchádzajúceho, je dané vozidlo predmetom dane z MV a ty si daňovníkom (majiteľ vozidla ho nepoužíva na podnikanie).
Takže daň treba zaplatiť. :)
liba2
04.12.08,15:16
..........mam viest knihu jazd s kilometrami? Inak ako by som dokladoval, kolko km bolo sluzobnych a kolko sukromnych...
Presne ako píšeš.
Treba viesť knihu jázd a vykázať všetky km - aj súkromné jazdy.
A nielen to.
Na konci roka treba vypočítať %-uálny podiel pracovných a súkromných km vo vzťahu ku všetkým km , a týmto %-om súkromných km znížiť všetky výdavky zaúčtované na autoprevádzku ako VOZD, resp. preúčtovať ich na VNZD.
Inak povedané, tie súkromné jazdy treba zaplatiť "zo svojho". :)

tak, nepotešila som ťa :mee:
imino
06.12.08,18:27
Podľa predchádzajúceho, je dané vozidlo predmetom dane z MV a ty si daňovníkom (majiteľ vozidla ho nepoužíva na podnikanie).
Takže daň treba zaplatiť. :)
Aha... :( No, co uz. A kolko je vlastne ta dan?

Presne ako píšeš.
Treba viesť knihu jázd a vykázať všetky km - aj súkromné jazdy.
A nielen to.
Na konci roka treba vypočítať %-uálny podiel pracovných a súkromných km vo vzťahu ku všetkým km , a týmto %-om súkromných km znížiť všetky výdavky zaúčtované na autoprevádzku ako VOZD, resp. preúčtovať ich na VNZD.
Inak povedané, tie súkromné jazdy treba zaplatiť "zo svojho". :)

tak, nepotešila som ťa :mee:
Libus, preco myslis, ze nepotesila... :) Ja som nepocital s tym, ze vsetky naklady pojdu do ucta... Len ak by som ziadnu jazdu nerobil sukromnu. :):):) Ale to bude skor naopak, ze sluzobnych jazd (MOZNO) nebude tolko, aby sa vyplatilo dat auto do uctovnictva... Hlavne aby posluzilo a sluzilo... :):):)

Vdaka a pekny vecer.
liba2
06.12.08,18:44
platiť dane neteší ani mňa :D
imino
07.12.08,09:46
Ved hej, koho by to tesilo.... ;););):):):):):)

A kolko je ta dan na auto? Alebo ake su sadzby?

Vdaka.
veronikasad
07.12.08,09:49
Ved hej, koho by to tesilo.... ;););):):):):):)

A kolko je ta dan na auto? Alebo ake su sadzby?

Vdaka.
aký objem valcov ma tvoje auto - od toho zavisí výška dane
imino
07.12.08,09:55
Veronika, preto sa pytam, ze ake su sadzby, lebo predpokladam, ze to je podla objemu.. :):)

To uz si potom vypocitam, ak je to "len" princip: XY ccm nasobene YZ sadzbou... :):)
veronikasad
07.12.08,10:07
Veronika, preto sa pytam, ze ake su sadzby, lebo predpokladam, ze to je podla objemu.. :):)

To uz si potom vypocitam, ak je to "len" princip: XY ccm nasobene YZ sadzbou... :):)
nedá sa to násobiť :
v Trenčianskom kraji pre rok 2008 sú nasledovné :
do 900 cm3 vrátane 1850sk
nad 900 cm3 do 1200 cm3 2450sk
nad 1200 cm3 do 1500 cm3 3300sk
nad 1500 cm3 do 2000 cm3 4200sk
nad 2000 cm3 do 3000 cm3 5300sk
nad 3000 cm3 6300sk
imino
07.12.08,13:02
nedá sa to násobiť :
v Trenčianskom kraji pre rok 2008 sú nasledovné :
do 900 cm3 vrátane 1850sk
nad 900 cm3 do 1200 cm3 2450sk
nad 1200 cm3 do 1500 cm3 3300sk
nad 1500 cm3 do 2000 cm3 4200sk
nad 2000 cm3 do 3000 cm3 5300sk
nad 3000 cm3 6300sk
Jeej, Veronika, Ty si poklad. Si to uplne perfektne vypisala. Vdaka. Tak to je jasne, ze nie je co nasobit, ked je to takto jednoznacne dane.

Predpokladam, ze je to suma na cely rok. Je mozne hradit alikvotnu ciastku, ak je auto pouzivane len cast roka (mesiac, styri mesiace a dva tyzdne a pod... ;) )??

Len co ta poznamka "v Trencianskom kraji"....??
veronikasad
07.12.08,13:04
Jeej, Veronika, Ty si poklad. Si to uplne perfektne vypisala. Vdaka. Tak to je jasne, ze nie je co nasobit, ked je to takto jednoznacne dane.

Predpokladam, ze je to suma na cely rok. Je mozne hradit alikvotnu ciastku, ak je auto pouzivane len cast roka (mesiac, styri mesiace a dva tyzdne a pod... ;) )??

Len co ta poznamka "v Trencianskom kraji"....??
Do konca januára nasl. roka podávaš daňové priznanie k dani z motor. vozidiel. Je to novinka, robí sa to prvýkrát. Tam si daň vypočítaš.
Pre každý kraj sú stanovené iné sadzby dane z motor. vozidiel.
imino
07.12.08,13:10
V inej teme som nasiel takuto cast odpovede...... (!!)


2. Daň z motorového auta si môžeš dať do nákladov - predpokladám, že to evidované rodné číslo je tvoje, lebo len vtedy.
To akoze (ak celu tuna spominanu a premielanu torturu s nahlasenim auta na DU atd., atd. vobec podstupim....) si spomenutu dan za auto nakoniec NEBUDEM moct ja dat do svojich nakladov, kedze sa v mojom pripade bavime o pozicanom aute, ktore je teda logicky evidovane na kamarata, sukromnu osobu....???:eek::eek::eek:
imino
07.12.08,13:27
Presne ako píšeš.
Treba viesť knihu jázd a vykázať všetky km - aj súkromné jazdy.
A nielen to.
Na konci roka treba vypočítať %-uálny podiel pracovných a súkromných km vo vzťahu ku všetkým km , a týmto %-om súkromných km znížiť všetky výdavky zaúčtované na autoprevádzku ako VOZD, resp. preúčtovať ich na VNZD.
Inak povedané, tie súkromné jazdy treba zaplatiť "zo svojho". :)

tak, nepotešila som ťa :mee:
Libus, prosim ta, este raz... ;););)

Hore citujem tvoju odpoved na moju otazku priamo v tejto teme. Ale o niekolko prispevkov skor si mi napisala odkaz na tento tvoj prispevok ;)

Kniha jázd sa vedie za vozidlo zaradené do obchodného majetku a uvádzajú sa v nej všetky jazdy.
Evidencia jázd sa vedie v tvojom prípade a to len na pracovné účely (nesleduje sa stav tachometra, iba prejazdené km) . (...s tymto nazorom som sa stretol aj v zopar inych temach, ktore som stihol vidiet... ;) )

Asi by stacilo do Knihy jazd uvadzat SLUZOBNE km a nemiesat ich so SUKROMNYMI.... (?) No len ako rozpocitat nahradu za pohonne hmoty...?

Priklad:
kupim benzin za 500 Sk, co moze byt cca 14 litrov. Priemerna spotreba cca 7l/100km, cize by som mal najazdit 200km.

Z tych 200km urobim 150 sluzobnych a 50 sukromnych. Znamena to, ze z minutych 500 Sk na nakup benzinu si mozem dat 75% (=375 Sk) do nakladov...??? :):):):)
liba2
07.12.08,17:13
Asi by stacilo do Knihy jazd uvadzat SLUZOBNE km a nemiesat ich so SUKROMNYMI.... (?)

No len ako rozpocitat nahradu za pohonne hmoty...?

Priklad:
kupim benzin za 500 Sk, co moze byt cca 14 litrov. Priemerna spotreba cca 7l/100km, cize by som mal najazdit 200km.

Z tych 200km urobim 150 sluzobnych a 50 sukromnych. Znamena to, ze z minutych 500 Sk na nakup benzinu si mozem dat 75% (=375 Sk) do nakladov...??? :):):):)imino,
1) keď si ako SZČO prenajmeš vozidlo, tak to urobíš za účelom podnikania a dosiahnutia príjmu - nie pre súkromné účely. Preto máš povinnosť viesť KNIHU JÁZD a zapísať každú jazdu - aj prípadnú súkromnú.
2) ten nákup PHL za 500 Sk zaúčtuješ do peňažného denníka v deň nákupu v plnej výške ako VOZD. Vyhodnotenie spotreby PHL a účelu prac./súkr. urobíš na konci roka, a v závierkových operáciach o podiel pripadajúci na súkr. jazdy znížiš VOZD (v tvojom príklade -50Sk).
Odporúčam ti mať účtovníčku.
imino
07.12.08,18:25
Hm, je to "trochu" komplikovanejsie, ako by som si myslel... :):):):) Aspon pre mna, neuctovnika.. ;)

Kazdopadne vdaka za vsetky rady a osvetlenie tejto problematiky...
Nagyová Vladimíra
12.01.09,07:15
prosím Vás ak neštátny lekár / mama / si osobný automobil, ktorý bol písaný na firmu a v máji si ho prepísala na seba ako na súkromnú osobu, mohla si toto auto prenajímať na pracovné cesty / práca a späť.... / a ak áno ,tak ako sa to vykazuje do daňového priznania, totižto ona zomrela a musíme urobiť daňové priznanie, predtým sa dávali bloky a cesty sa vyúčtovali
datusa
13.01.09,17:42
Nestačí sa riadiť priemernými cenami napr. z natankuj.sk?
Bločky ku knihe jázd zatiaľ neprikladám.
Ďakujem
PHM bloček musíš priložet ku každému vyúčtovaniu aby si mal podloženú priemernú cenu PHM za vyúčtovacie obdobie
datusa
13.01.09,17:47
Pre zamestnanca to neplatí.
Podľa môjho názoru to platí aj pre zamestnanca. Teda musí doložiť aspon jeden PHM bloček aby sa určila priemerná spotreba za vyúčtovávané obdobie
datusa
13.01.09,17:49
Bud vyhlásení o priemernej spotrebe vozidla ktoré sa nemôže vo velkej miere odlišovať od vozidiel rovnakých
Dafninka
28.01.09,09:43
ak zamestnanec vyuzival pocas roka 2008 sukromne auto na sluzobnu cestu, ale to auta nebolo napisane na jej meno, t.j. drzitelom auta podla TP nebola ona ale jej otec, treba v takomto pripade zapltiti dan z motoroveho vozidla?
Chobot
28.01.09,12:23
ak zamestnanec vyuzival pocas roka 2008 sukromne auto na sluzobnu cestu, ale to auta nebolo napisane na jej meno, t.j. drzitelom auta podla TP nebola ona ale jej otec, treba v takomto pripade zapltiti dan z motoroveho vozidla?

Nie, nemusí.
MartinkoK
29.01.09,08:56
Ahojte,
chcem poprosiť o radu, počas 3 mesiacov sme mali na DU nahlásené použitie súkromného auta zamestnanca na prac.cestu. V dvoch mesiacoch si však zamestnanec nepredložil doklady k vyúčtovaniu prac.cesty, a tak mu cestovné náhrady vyplatené neboli, musím za tieto mesiace zaplatiť daň z MV?
azla
29.01.09,09:04
Ahojte,
chcem poprosiť o radu, počas 3 mesiacov sme mali na DU nahlásené použitie súkromného auta zamestnanca na prac.cestu. V dvoch mesiacoch si však zamestnanec nepredložil doklady k vyúčtovaniu prac.cesty, a tak mu cestovné náhrady vyplatené neboli, musím za tieto mesiace zaplatiť daň z MV?

Daň platíte iba za počet mesiacov počas, ktorých boli zamestnancovi vyplácané cest. náhrady.
V tomto prípade oznamovacia povinnosť nevzniká, iba v DP sa píše pri konkrétnom vozidle počet mesiacov a odvolávka v r 7 na § podľa ktorého vzniká DP. - § 85j, 2, a
mamuša
29.01.09,09:10
Nie, SZČO musí prikladať bločky. Alebo sa pýtaš na prípad zamestnanca?
zaujímalo by ma odkedy toto platí, že ak si uplatňuješ paušál. náhradu a vypisujem cesťaky, treba aj doklady o tankovaní. Doteraz sme mali auto v majetku,teraz je na r.č,ale prenajímam ho firme. Toto ma zaskošilo s tými bločkami..
MartinkoK
29.01.09,09:11
Lenže ja som si oznamovaciu povinnosť splnila, lebo som predsa nemohla vedieť, že zamestnanec stratí boloček od nákupu PHM a cestovné náhrady si nevyúčtuje, a preto teraz neviem čo s tým. Na DU mi správca dane povedal, že si mám naštudovať zákon. Ale takýto prípad tam nie je.
Podľa mňa by som tú daň platiť nemala, ale predsa viac hláv viac rozumu.
mamuša
29.01.09,09:18
Toto plati aj pre zamestnanca? Ja som si myslela, ze len pre SZCO ak pouzije vozidlo vlozene v podnikani.
tak toto som si myslela aj ja, mám z toho zmätok...
azla
29.01.09,09:31
Lenže ja som si oznamovaciu povinnosť splnila, lebo som predsa nemohla vedieť, že zamestnanec stratí boloček od nákupu PHM a cestovné náhrady si nevyúčtuje, a preto teraz neviem čo s tým. Na DU mi správca dane povedal, že si mám naštudovať zákon. Ale takýto prípad tam nie je.
Podľa mňa by som tú daň platiť nemala, ale predsa viac hláv viac rozumu.

V zákone sa píše :

§ 85
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

vyplácali ste za 1 mesiac

§ 90
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

oznámovacia povinnosť nie je

Zamestnanec si môže cestovné náhrady vyúčtovať aj bez predloženia blokov o nákupe PHM. (to nie je podmienka). Mohol natankovať plnú nádrž pred dvomi dňami, blok zahodil a ešte ani nemusel vedieť, že pôjde súkromným autom na služ. cestu.
azla
29.01.09,09:49
zaujímalo by ma odkedy toto platí, že ak si uplatňuješ paušál. náhradu a vypisujem cesťaky, treba aj doklady o tankovaní. Doteraz sme mali auto v majetku,teraz je na r.č,ale prenajímam ho firme. Toto ma zaskošilo s tými bločkami..

Ustanovenie § 19, odst.2 e upravuje výdavky pri pracovných cestách FO.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Ak daňovník použije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, pri uplatňovaní cestovných náhrad za spotrebované PHM musí mať doklady o nákupe. (platí to od 1.1.2008)
MartinkoK
29.01.09,09:54
Ak daňovník použije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, pri uplatňovaní cestovných náhrad za spotrebované PHM musí mať doklady o nákupe. (platí to od 1.1.2008)

Zamestnanec si môže cestovné náhrady vyúčtovať aj bez predloženia blokov o nákupe PHM. (to nie je podmienka). Mohol natankovať plnú nádrž pred dvomi dňami, blok zahodil a ešte ani nemusel vedieť, že pôjde súkromným autom na služ. cestu.

Tieto dva príspevky si však odporujú, ja sa prikláňam k tomu, že zamestnanec musí mať doklad o nákupe PHM.
azla
29.01.09,10:09
Ak daňovník použije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, pri uplatňovaní cestovných náhrad za spotrebované PHM musí mať doklady o nákupe. (platí to od 1.1.2008)

Zamestnanec si môže cestovné náhrady vyúčtovať aj bez predloženia blokov o nákupe PHM. (to nie je podmienka). Mohol natankovať plnú nádrž pred dvomi dňami, blok zahodil a ešte ani nemusel vedieť, že pôjde súkromným autom na služ. cestu.

Tieto dva príspevky si však odporujú, ja sa prikláňam k tomu, že zamestnanec musí mať doklad o nákupe PHM.

Nie, neodporujú si. Každý príspevok popisuje inú situáciu.

Výdavky na pracovné cesty zamestnanca upravuje § 19, odst.2, písm. d.

Vydavky na pracovné cesty FO s prijmami podľa § 6 odst. 1 a 2 upravuje § 19, odst. 2, písm. e.
mamuša
29.01.09,11:02
Nie, neodporujú si. Každý príspevok popisuje inú situáciu.

Výdavky na pracovné cesty zamestnanca upravuje § 19, odst.2, písm. d.

Vydavky na pracovné cesty FO s prijmami podľa § 6 odst. 1 a 2 upravuje § 19, odst. 2, písm. e.
skor, ako som sa dozvedela z porady som zavolala na du a tam mi povedali to isté, takže vďaka za odpovede....
mboyeduard
19.04.09,19:05
Uctujem pre SZCO a potreboval by som poradit. SZCO na jednu jazdu pouzila jedno vozidlo, ktore je uvedene aj na fakture pre zakaznika. Toto vozidlo nie je v majetku a ani nepatri SZCO.
Mozem tu jednu jazdu urobit cestovnym prikazom pre SZCO a uplatnit cestovne nahrady 5,50SK/km a odvziet z toho dan z MV?
Alebo to musim urobit zmluvou o prenajme (moze byt bezodplatna)?


Dan z MV ku konca zdanovacieho obdobia a oznamovacia povinnost do 30 dni, aky je postup ak tato lehota uplynula a nebolo oznamene? Je nejaka pokuta?
Chobot
19.04.09,21:27
Uctujem pre SZCO a potreboval by som poradit. SZCO na jednu jazdu pouzila jedno vozidlo, ktore je uvedene aj na fakture pre zakaznika. Toto vozidlo nie je v majetku a ani nepatri SZCO.
Mozem tu jednu jazdu urobit cestovnym prikazom pre SZCO a uplatnit cestovne nahrady 5,50SK/km a odvziet z toho dan z MV?

Nie, nemôžeš, pretože to auto nie je vlastné auto podnikateľa.


Alebo to musim urobit zmluvou o prenajme (moze byt bezodplatna)?

To môžeš urobiť - prenájom auta.


Dan z MV ku konca zdanovacieho obdobia a oznamovacia povinnost do 30 dni, aky je postup ak tato lehota uplynula a nebolo oznamene? Je nejaka pokuta?

Daň z MV je to bezpredmetná, pretože auto nemá v majektu.
Ingrid 73
30.04.09,14:36
Poradí mi nikto ak si SZČO požičiava osobný automobil napr. od svojho otca či si môže dávať PHM do nákladov? A daň z motor.voz. sa platí až po skončení roka.Takže si nemôže nič uplatňovať?
Janka-)
13.05.09,07:47
Ahojte,
chcela by som sa opýtať, chodíme s kolegyňami na školenia a niekedy ideme aj súkromným autom (nepravidelne). Každá sme z inej firmy. Dalo by sa vyúčtovať cestovné vo výške cestovného lístku (aby sme si to nemuseli medzi sebou fakturovať)? Treba k tomu aj nejaké potvrdenie, alebo doklad?
Chobot
13.05.09,08:42
Ahojte,
chcela by som sa opýtať, chodíme s kolegyňami na školenia a niekedy ideme aj súkromným autom (nepravidelne). Každá sme z inej firmy. Dalo by sa vyúčtovať cestovné vo výške cestovného lístku (aby sme si to nemuseli medzi sebou fakturovať)? Treba k tomu aj nejaké potvrdenie, alebo doklad?

V prvom rade s tým musí súhlasiť zamestnávateľ. Ak to odsúhlasí (ešte pred nástupom na cestu), tak k vyúčtovaniu stačí priložiť kópiu TP toho auta, s ktorým si cestovala a doklad, ktorým preukážeš, koľko by stál lístok na verejnú dopravu z mesta, kde začala pracovná cesta do mesta, kde skončila (napr. z internetu cena lístka z mesta A do mesta B).
Janka-)
15.05.09,05:39
Ďakujem za odpoved a ešte ma napadla jedna otázka: Keď si to takto vyúčtujem (vo výške cestovného lístka), musí sa na dané auto odvádzať daň z motorových vozidiel?
Chobot
15.05.09,08:03
Ďakujem za odpoved a ešte ma napadla jedna otázka: Keď si to takto vyúčtujem (vo výške cestovného lístka), musí sa na dané auto odvádzať daň z motorových vozidiel?

Pokiaľ to auto bolo majetko zamestnanca, ktorý si cest. náhrady vyúčtoval, tak by sa podľa správnosti mala odviesť daň (pokiaľ bola k vyúčtovaniu priložená kópia TP auta). Ak zamestnávateľ vyplatil náhrady bez toho, aby požadoval kópiu TP auta, tak nie je potrebné platiť daň.
Judith18
20.08.09,11:54
Ahojte!
Odsúhlasíte mi toto volakto???
SZCO pouziva otcove mot. vozidlo na podnik. účely.
Príhlasil ho na DU....
Vedie evideniu jazd v aute...
PHM si dava do nákladov podla skutocnej spotreby nie podla TP
Uplatnuje si amortizaciu na km...
Kazdy mesiac si spracuje cestak, kde vyuctuje vsetky cesty... (staci raz za 1 mesiac?)
Kedze je auto otcove musi byt nejaka zmluva alebo staci nejaky suhlas s uzivanim vozidla....???
do 31.1.2010 poda DP za rok 2009 a zaplati dan....
Napadá Vás este niečo ???
Dakujem za odpoved...
HankaS
20.08.09,12:19
Paragraf 19 odst. 2 písmeno e udáva podmienky pri používaní sc SZČO,
ak SZČO používa vozidlo vlastné nezahrnuté do majetku tak vtedy si môže účtovať PHM a základnú náhradu. V tvojom prípade ho nemá vlastné ale požičané od otca, tak nesmie si účtovať náhradu. za používanie vozidla.
Ak by mal písomnú zmluvu o výpožičke od otca, mohol by si mohol účtovať PHM, všetky náklady teda opravy týkajúce sa auta, nákup materiálu na auto, cestnú daň.
Ale ani v tomto prípade by si nemohol účtovať základnú náhradu za používanie vozidla, lebo by si účtoval všetky náklady.
Judith18
20.08.09,12:43
No to som zas typická ja ... zle precitam zakon a potom mam guláš... :)
Dakujem pekne za odpoved... :)
Idem kuk na poradu nejaku zmluvu o výpožíčke....
Monika C.
25.11.09,06:15
Poradáci pochopila som Vás správne : firma zamestnáva ľudí na DoVP a oni vykonávajú pre nás napr. 25 dní školenie v inom meste - dávajú mi vyúčtovanie prac. cesty ale rozumiem dobre keď niekto mi priloží tech. preukaz + bloček urobí vyúčtvanie ja ich preplatím a tu je otázka na daň z MV platím za toto auto ako firma daň a urobiť DP auto je jeho. Teraz mám osobu keď auto nie je jeho má požičané tak isto je preplatený cesťák ale tu daň z MV neplatím a v DP neuvádzam. Rozmýšlam správne - ďakujem.
Chobot
25.11.09,08:59
Poradáci pochopila som Vás správne : firma zamestnáva ľudí na DoVP a oni vykonávajú pre nás napr. 25 dní školenie v inom meste - dávajú mi vyúčtovanie prac. cesty ale rozumiem dobre keď niekto mi priloží tech. preukaz + bloček urobí vyúčtvanie ja ich preplatím a tu je otázka na daň z MV platím za toto auto ako firma daň a urobiť DP auto je jeho. Teraz mám osobu keď auto nie je jeho má požičané tak isto je preplatený cesťák ale tu daň z MV neplatím a v DP neuvádzam. Rozmýšlam správne - ďakujem.

Áno, rozmýšľaš správne, ak auto nie je jeho, tak daň z MV ako firma neplatíš. Je to trochu čudné, ale je to tak, vychádza to zo znenia zákona o miestnych daniach. Pozri túto tému:

http://www.porada.sk/t74947-zamestnanec-a-pozicane-vozidlo-na-sluzobnu-cestu.html
Monika C.
25.11.09,09:30
Áno, rozmýšľaš správne, ak auto nie je jeho, tak daň z MV ako firma neplatíš. Je to trochu čudné, ale je to tak, vychádza to zo znenia zákona o miestnych daniach. Pozri túto tému:

http://www.porada.sk/t74947-zamestnanec-a-pozicane-vozidlo-na-sluzobnu-cestu.html

Ďakujem pekne za potvrdenie. :)
Sosa
06.01.10,12:12
Manžel je SZČO. Osobné auto nie je zaradené do majetku firmy. V TP je držiteľom osobného auta manželka. Za predpokladu, že nemajú vysporiadané bezpodielové vlastníctvo sa prihlásil k Dani z motorových vozidiel ako plátca dane manžel - SZČO.
1) môže si uplatniť dan z motorových vozidiel do nákladov SZČO?
2) môže si uplatňovať paušálne náhrady za cesťáky do nákladov?
andrea palcova
06.01.10,12:22
Manžel je SZČO. Osobné auto nie je zaradené do majetku firmy. V TP je držiteľom osobného auta manželka. Za predpokladu, že nemajú vysporiadané bezpodielové vlastníctvo sa prihlásil k Dani z motorových vozidiel ako plátca dane manžel - SZČO.
1) môže si uplatniť dan z motorových vozidiel do nákladov SZČO?
2) môže si uplatňovať paušálne náhrady za cesťáky do nákladov?

Daň z motorových vozidiel si do nákladov uplatniť môže. Paušálne náhrady si uplatniť nemôže, do nákladov môže si uplatniť spotrebované PHM. Odporúčam urobiť zmluvu o prenájme motorového vozidla s manželkou.
mondes
06.01.10,13:04
Zdravím Vás všetkých, môj manžel toho roku prechádza z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo. To pre mňa znamená, že mu budem účtovať cestovné náhrady, stravné atď. Prosím Vás, čo k tomu všetko potrebujem, aké doklady sa vypisujú? Prosím ak môžte krok po kroku v skrátkosti. Nerobila som to ešte. Vďaka.
mondes
06.01.10,15:35
Prosím Vás, poradí mi niekto?
veronikasad
06.01.10,15:53
Zdravím Vás všetkých, môj manžel toho roku prechádza z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo. To pre mňa znamená, že mu budem účtovať cestovné náhrady, stravné atď. Prosím Vás, čo k tomu všetko potrebujem, aké doklady sa vypisujú? Prosím ak môžte krok po kroku v skrátkosti. Nerobila som to ešte. Vďaka.
návod nájdeš v tomto blogu

http://www.porada.sk/blog.php?b=392
Rozalka
06.01.10,15:59
Daň z motorových vozidiel si do nákladov uplatniť môže. Paušálne náhrady si uplatniť nemôže, do nákladov môže si uplatniť spotrebované PHM. Odporúčam urobiť zmluvu o prenájme motorového vozidla s manželkou.

Nie som právnik, som však toho názoru, ak je vozidlo v BSM, nie je možné urobiť zmluvu o prenájme.
marjankaj
06.01.10,16:00
Daň z motorových vozidiel si do nákladov uplatniť môže. Paušálne náhrady si uplatniť nemôže, do nákladov môže si uplatniť spotrebované PHM. Odporúčam urobiť zmluvu o prenájme motorového vozidla s manželkou. A to už prečo?

Tak týmto by som si nebol taký istý. Ak je auto v bezpodielovom vlastníctve, tak patrí aj manželovi a mal by sa naň vzťahovať §19 ods.(2) zákona o dani z príjmov.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
mondes
06.01.10,16:20
návod nájdeš v tomto blogu

http://www.porada.sk/blog.php?b=392

Ďakujem veľmi pekne, aj to mi pomôže, ale ja som mala na mysli cestovné náhrady. SZČO chodí na turnusy do zahraničia vlastným autom. Čo k tomu všetko potrebuje, aké doklady vypísať, ako to účtovať atď. Vďaka.
andrea palcova
06.01.10,18:56
Tak týmto by som si nebol taký istý. Ak je auto v bezpodielovom vlastníctve, tak patrí aj manželovi a mal by sa naň vzťahovať §19 ods.(2) zákona o dani z príjmov.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)


V príspevku, na ktorý som reagovala bola napísane
"Za predpokladu, že nemajú vysporiadané bezpodielové vlastníctvo sa prihlásil k Dani z motorových vozidiel ako plátca dane manžel - SZČO."
Takže som to pochopila tak, že auto nadobudla manželka pred manželstvom a nemajú ho v bezpodielovom vlastníctve. Preto som aj napísala, že si nemôže uplatňovať paušálne náhrady, keďže nemá automobil vo svojom vlastníctve ani nie je v bezpodielovom vlastníctve manželov. Ak sa mýlim, rada sa nechám opraviť, možno som to nesprávne pochopila.
marjankaj
06.01.10,19:07
V príspevku, na ktorý som reagovala bola napísane
"Za predpokladu, že nemajú vysporiadané bezpodielové vlastníctvo sa prihlásil k Dani z motorových vozidiel ako plátca dane manžel - SZČO."
Takže som to pochopila tak, že auto nadobudla manželka pred manželstvom a nemajú ho v bezpodielovom vlastníctve. Preto som aj napísala, že si nemôže uplatňovať paušálne náhrady, keďže nemá automobil vo svojom vlastníctve ani nie je v bezpodielovom vlastníctve manželov. Ak sa mýlim, rada sa nechám opraviť, možno som to nesprávne pochopila.

Keď ho nemajú vysporiadané, potom mi z toho vyplýva, že bezpodielové vlastníctvo existuje. A platí, čo som napísal. Ale možno je to tak ako to píšeš ty. Zadávateľ mohol dopliesť otázku.
Bezpodielové vlastníctvo sa vysporiadava väčšinou pri rozvode. Aspoň ja som si to doteraz myslel.
Sosa
07.01.10,07:33
Keď ho nemajú vysporiadané, potom mi z toho vyplýva, že bezpodielové vlastníctvo existuje. A platí, čo som napísal. Ale možno je to tak ako to píšeš ty. Zadávateľ mohol dopliesť otázku.
Bezpodielové vlastníctvo sa vysporiadava väčšinou pri rozvode. Aspoň ja som si to doteraz myslel.
Manželia počas trvania manželstva nadobudnú majetok. V prípade ak ide jeden z manželov podnikať je možné prostredníctvom súdu bezpodielové vlastníctvo manželov zrušiť aj počas trvania manželstva. Chráni sa tak ten z manželov, ktorý nepodniká, pred prípadným zhabaním majetku podnikajúceho partnera.
tuta
07.01.10,07:44
Keď ho nemajú vysporiadané, potom mi z toho vyplýva, že bezpodielové vlastníctvo existuje. A platí, čo som napísal. Ale možno je to tak ako to píšeš ty. Zadávateľ mohol dopliesť otázku.
Bezpodielové vlastníctvo sa vysporiadava väčšinou pri rozvode. Aspoň ja som si to doteraz myslel.

Nielen pri rozvode

http://www.porada.sk/t125522-zrusenie-bezpodielove-spoluvlast-za-trvania-manzelstva.html
Sosa
07.01.10,07:50
Odpoveď zo stránky daňového riaditeľstva:
Podnikateľka používa auto, ktoré je evidované na manžela. Používa ho na dovoz tovaru do predajne a skladu. Čo môže uplatniť v nákladoch (PHL, paušálne náklady, diéty) ?

V súlade s ustanovením § 19 ods. 2 písm. e) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovník (fyzická osoba s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov), ktorý svoju činnosť vykonáva v inom mieste, ako je miesto pravidelného výkonu činnosti uplatní výdavky, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a ak na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu (zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov).
Ak teda daňovník (manželka) vykonáva pracovnú cestu (vlastným) osobným motorovým vozidlom, patriacim do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov si môže uplatniť výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnú náhradu.
Od 1.1.2007 si môže daňovník, ktorý je fyzickou osobou a dosahuje príjmy z podnikania (§ 6 ods.1) alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods.2), uplatniť podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov stravné za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu (zákon č.283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov), ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu (Zákonník práce) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov.
marjankaj
07.01.10,08:05
Nielen pri rozvode

http://www.porada.sk/t125522-zrusenie-bezpodielove-spoluvlast-za-trvania-manzelstva.html



V otázke bolo napísané, že nebolo vysporiadané bezpodielového vlastníctva. Preto si myslím, že to auto je v spoluvlastníctve oboch manželov.
Neriešim ako bolo vysporiadanie, keď k tomu neprišlo. Išlo o to, že má nárok na paušál.Viď príspevok 114 a 115.
brikina
08.01.10,11:45
Prosím Vas, chcem sa poradit.

s.r.o.-čka má dvoch zamestnancov. Jeden z nich využíva svoje osobne mot. vozidlo pre účely tejto s.r.o. Toto vozidlo má tento zamestnanec na leasig, preto v technickom preukaze je vlastník vozidla Leasingová spoločnosť a držiteľ osvedčenia je zamestnanec. Platí s.r.o. za takéto vozidlo daň z motorových vozidiel? (samozrejme alikvotnu čiastku podľa počtu mesiacov, v ktorých sa toto vozidlo pre účely s.r.o. využívalo)
brikina
11.01.10,10:11
Prosím Vas, chcem sa poradit.

s.r.o.-čka má dvoch zamestnancov. Jeden z nich využíva svoje osobne mot. vozidlo pre účely tejto s.r.o. Toto vozidlo má tento zamestnanec na leasig, preto v technickom preukaze je vlastník vozidla Leasingová spoločnosť a držiteľ osvedčenia je zamestnanec. Platí s.r.o. za takéto vozidlo daň z motorových vozidiel? (samozrejme alikvotnu čiastku podľa počtu mesiacov, v ktorých sa toto vozidlo pre účely s.r.o. využívalo)

posuvam...
Zuzana248
19.04.11,19:35
posuvam...

DObrý večer všetkým. Prešla som si jednotlivé príspevky, ale akosi neviem nájsť odpoveď na môj problém.
Konateľka jednej s.r.o. chce zamestnať na Dohodu o PČ osobu, ktorej pracovná náplň bude rozvoz tovaru jednotlivým konečným spotrebiteľom.
Táto osoba by používala súkromné vozidlo, ktoé nie je písané na neho, ale na inú osobu. T.z. daň z MV firma platiť nemusí, alebo sa mýlim?

Musí si evidovať denný počet najazdených kilometrov, t.z. budem mu počítať náhrady cestovných výdavkov? Nemôžem to ošetriť "paušálnou" hodinovou odmenou, v ktorej budú tieto náklady zahrnuté? Jeho pracovná náplň je čisto ten rozvoz, nič iné....
Za akékoľvek rady som všetkým vopred vdačná.
GAP
16.05.11,09:32
Prosím Vás, ešte stále to platí a nebola urobená nejaká zmena alebo novela, čo sa týka preplatenie PHM zamestnancovi ktorý je zamestnaný na DoPČ a používa svoje vlastné auto na PC? Takže zamestnavateľ musí platiť Daň z MV? Dočítala som sa, že ak by toto auto bolo vedené na niekom inom tak zamestnavateľ nemá povinnosť platiť Daň z MV? Poradili ste tu v týchto príspevkoch asi všetko čo sa týka dokladovania k cesťakom, len ešte by ma zaujímalo ak v prípade či už má zamestnanec osobne auto ktore používa na PC vedené na svoje meno alebo napr. na syna tak nemusí mať uzatvorené aj havarijné poistenie?
veronikasad
16.05.11,09:36
Prosím Vás, ešte stále to platí a nebola urobená nejaká zmena alebo novela, čo sa týka preplatenie PHM zamestnancovi ktorý je zamestnaný na DoPČ a používa svoje vlastné auto na PC? Takže zamestnavateľ musí platiť Daň z MV? Dočítala som sa, že ak by toto auto bolo vedené na niekom inom tak zamestnavateľ nemá povinnosť platiť Daň z MV? Poradili ste tu v týchto príspevkoch asi všetko čo sa týka dokladovania k cesťakom, len ešte by ma zaujímalo ak v prípade či už má zamestnanec osobne auto ktore používa na PC vedené na svoje meno alebo napr. na syna tak nemusí mať uzatvorené aj havarijné poistenie?
u zamestnanca sa neskúma, či ide o vozidlo vlastné (táto podmienka je len u SZČO, ak si chce uplatniť sadbu základnej náhrady). Podmienky havarijného poistenia môže stanoviť zamestnávatel pri podpisovaní príkazu na cestu.
GAP
16.05.11,11:43
u zamestnanca sa neskúma, či ide o vozidlo vlastné (táto podmienka je len u SZČO, ak si chce uplatniť sadbu základnej náhrady). Podmienky havarijného poistenia môže stanoviť zamestnávatel pri podpisovaní príkazu na cestu.

§ 85
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

Teda ak ako z-ľ preplatim z-covi iba spotrebované PHM za PC, tak by sa ma tento § 85 nemal týkať, ale ak by som mu chcela vyplácať aj cest. náhrady, čo je za každy km 0,183€ ( dobre???) tak až vtedy by sa ma ten zákon týkal. Dobre tomu rozumiem?
Tweety
16.05.11,11:45
§ 85
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

Teda ak ako z-ľ preplatim z-covi iba spotrebované PHM za PC, tak by sa ma tento § 85 nemal týkať, ale ak by som mu chcela vyplácať aj cest. náhrady, čo je za každy km 0,185€ ( dobre???) tak až vtedy by sa ma ten zákon týkal. Dobre tomu rozumiem?


Nie, nie je to tak, tento zákon sa ťa týka, pretože medzi cestovné náhrady patrí aj náhrada PHM pri PC.
veronikasad
16.05.11,11:47
§ 85
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

Teda ak ako z-ľ preplatim z-covi iba spotrebované PHM za PC, tak by sa ma tento § 85 nemal týkať, ale ak by som mu chcela vyplácať aj cest. náhrady, čo je za každy km 0,185€ ( dobre???) tak až vtedy by sa ma ten zákon týkal. Dobre tomu rozumiem?


Nemám s tým osobnú skúsenosť. Pri jednorázovom použití súkr.auta, ak mu preplatíš náhradu vo výške bežného cestovného, by ti to možno pri daňovej kontrole prešlo. Ak však auto bude používať pravidelne - asi nie.
marjankaj
16.05.11,11:50
§ 85
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

Teda ak ako z-ľ preplatim z-covi iba spotrebované PHM za PC, tak by sa ma tento § 85 nemal týkať, ale ak by som mu chcela vyplácať aj cest. náhrady, čo je za každy km 0,183€ ( dobre???) tak až vtedy by sa ma ten zákon týkal. Dobre tomu rozumiem?



Tento paragraf sa týka iba platenia dane z motorových vozidiel. Cestovné náhrady sú aj za spotrebované PHL aj diéty, nie iba 0,183 €/km:cool:
GAP
16.05.11,12:20
Poradite či dobre rátam?
Ak dlžka cesty tam a spať je 30km, spotreba v Tech. preukaze je 5,6L/100km a cena nafty v tom čase 1,5€/1L = 2,52€ za PHL + 5,49€+ 3,80€ ak je na PC 6hod. A najdolezitejsi problem pre mna ako z-ľa som povinná registrovať auto ktore je vo vlastníctve z-ca na DU. A potom zaplatit dan? Podotýkam ze z-c ma uzatvorenú iba dohodu o PČ. Som povinná mu platiť diety(stravne)? Jemu uplne staci len ked mu preplatim PHL viac nechce.
simonova815
16.05.11,12:35
chcem sa opytat ci spravne postupujem?

jediny majitel a konatel s.r.o. pouziva auto rodinneho prislusnika na podnik.ucely pre s.r.o.

zaregistrujem ho na ucely dane z MV a nasledne po podani DP tuto dan zaplati za mesiace kedy auto pouzil

s.r.o. mu preplati za spotrebovane PHM a nahradu za pouzitie vozidla 0,183/km

je potrebny suhlas/zmluva majitela auta, ze ho konatel moze pouzivat?

Dakujem
sjuzn
28.05.11,17:51
ahojte poraďaci,
prosím Vás potvrďte mi, či je to tak správne: ak SZČO používa v podnikaní motorové vozidlo svojho otca, má nárok si dať do nákladov náhrady za PHM a stravné, nie náhradu za auto......je to tak????....ďakujeeeem-:))))
Tweety
28.05.11,17:54
ahojte poraďaci,
prosím Vás potvrďte mi, či je to tak správne: ak SZČO používa v podnikaní motorové vozidlo svojho otca, má nárok si dať do nákladov náhrady za PHM a stravné, nie náhradu za auto......je to tak????....ďakujeeeem-:))))
Nie, nie je to celkom tak.
L-M
30.05.11,12:56
Dobrý deň, môžem poprosiť o radu. Snažila som sa to tu prelúskať, ale predsa sa opýtam, či som na niečo nezabudla.
Založila som si živnosť, auto je napísané na manžela a máme BSM. Prihlásim ho ja na daňovom úrade na svoje obchodné meno a adresu. V januári podám DP k DzMV a zaplatím daň podľa počtu mesiacov, kedy bude auto prihlásim na DÚ. Do účtovníctva si môžem dať pauš.náhradu 0,183€/km podľa - cestovného príkazu- resp.evidencie jázd na prac.účely + spotrebované PHL podľa priem. spotreby v TP a daň z MV.
Keďže sme manželia netreba žiadne prehlásenia ani zmluvy, alebo súhlas manžela na používanie automobilu v mojej živnosti?

Vopred ďakujem
Tweety
30.05.11,12:59
Dobrý deň, môžem poprosiť o radu. Snažila som sa to tu prelúskať, ale predsa sa opýtam, či som na niečo nezabudla.
Založila som si živnosť, auto je napísané na manžela a máme BSM. Prihlásim ho ja na daňovom úrade na svoje obchodné meno a adresu. V januári podám DP k DzMV a zaplatím daň podľa počtu mesiacov, kedy bude auto prihlásim na DÚ. Do účtovníctva si môžem dať pauš.náhradu 0,183€/km podľa - cestovného príkazu- resp.evidencie jázd na prac.účely + spotrebované PHL podľa priem. spotreby v TP a daň z MV.
Keďže sme manželia netreba žiadne prehlásenia ani zmluvy, alebo súhlas manžela na používanie automobilu v mojej živnosti?

Vopred ďakujem
Áno, tak.
L-M
30.05.11,13:09
Áno, tak.
Ďakujem Tweety, ešte ma napadlo potom v DP budem ja ako daňovník podľa § 85 ods1.písm.c, tak?
ninuška
02.06.11,11:53
Prosím vás, ak použil zamestnanec na pracovnú cestu auto svojho kolegu, čiže nášho druhého zamestnanca, je firma v tomto prípade daňovníkom dane z mv? ďakujem
Tweety
02.06.11,12:01
Prosím vás, ak použil zamestnanec na pracovnú cestu auto svojho kolegu, čiže nášho druhého zamestnanca, je firma v tomto prípade daňovníkom dane z mv? ďakujem
Áno, má, veď mu vyplatí náhradu za použív. MV.