johanka1981
30.04.08,13:35
Ahojte,
ako mam zaučtovat pokutu udelenu políciou za prekročenie rýchlosti a za zlý stav vozidla. (pokuta bola udelena zamestnancovi na služobnom vozidle). Aký nakladový učet mam použit? Dakujem
Zoltán Kovács
30.04.08,11:40
Ahojte,
ako mam zaučtovat pokutu udelenu políciou za prekročenie rýchlosti a za zlý stav vozidla. (pokuta bola udelena zamestnancovi na služobnom vozidle). Aký nakladový učet mam použit? Dakujem

545/379 ako predpis
379/221 ako uhrada
mladymuz
30.04.08,11:40
Ja by som to dal medzi ostatne pokuty a penale, ktore su sucastou nedanovych nakladov.
Sem sa davaju pokuty od statnych institucii, dan. uradu, soc. poist a pod. Policajti su tiez statna institucia.
Sice ak zamestnanec prekrocil rychlost, tak by som mu pokutu vobec nepreplatil.
Zoltán Kovács
30.04.08,11:45
Ja by som to dal medzi ostatne pokuty a penale, ktore su sucastou nedanovych nakladov.
Sem sa davaju pokuty od statnych institucii, dan. uradu, soc. poist a pod. Policajti su tiez statna institucia.
Sice ak zamestnanec prekrocil rychlost, tak by som mu pokutu vobec nepreplatil.

Na účtovanie pokút máš:

544 - Zmluvné, daňovo uznané
545 - Nezmluvné, ostatné, daňovo neuznané.

Ktorý účet si mal na mysli?
mladymuz
30.04.08,11:50
545 tak ako to bolo v tvojom predch. prispevku
účtovník 007
30.04.08,12:03
Ahojte,
ako mam zaučtovat pokutu udelenu políciou za prekročenie rýchlosti a za zlý stav vozidla. (pokuta bola udelena zamestnancovi na služobnom vozidle). Aký nakladový učet mam použit? Dakujem

Ak dostane zamestnanec pokutu-prekročenie rýchlosti, vôbec by som o nej neúčtovala. Pokuta je na jeho meno-aj keď je tam uvedený názov firmy. Do účtovníctva by som to vôbec nedávala. Prečo by mi zamestnancova pokuta mala ovplyvniť náklady aj keď nedaňové? Ale ak už, tak
335/379
379/221
211/335

Za zlý technický stav auta je niekto zodpovedný. Hlavne vodič, ktorý je povinný si pred jazdou skontrolovať stav vozidla, prípadne poverený zamestnanec vo firme. Nám sa stalo, že sme zakúpili žiarovky do auta a pri kontrole chýbali. Zamestnanec aj zodpovedný pracovník odmietal pokutu zaplatiť, tak sa spísal zápis o škodovej udalosti, kde konateľ dal súhlas na úhradu pokuty ako "firemnej". Napriek tomuto zápisu auditor namietal, lebo pre zamestnanca, ktorý pokutu dostal, to bolo podľa nich naturálne plnenie.
Viem si predstaviť, že budete namietať, veď ak konateľ prinesie každú chvíľu pokutu za prekročenie rýchlosti, alebo zlé parkovanie, núti Vás ju uhradiť a naúčtovať do nákladov(prip. položka). Ale ja zastávam názor, že ak je takáto pokuta v nákladoch , mala by byť aj vo výnosoch-teda zosobnená.
Zoltán Kovács
30.04.08,12:06
Rozmýšlal som nad uvedením účtovania voči zamestnancovi, len s tým zlým stavom auta som váhal. Za to by mal podľa mňa byť zodpovedný majiteľ - prevádzkovateľ auta. Veď predsa zamestnanec nebude z vlastného hradiť drobné opravy..... aby auto bolo v poriadku.
účtovník 007
30.04.08,12:15
Rozmýšlal som nad uvedením účtovania voči zamestnancovi, len s tým zlým stavom auta som váhal. Za to by mal podľa mňa byť zodpovedný majiteľ - prevádzkovateľ auta. Veď predsa zamestnanec nebude z vlastného hradiť drobné opravy..... aby auto bolo v poriadku.

U nás bola búrlivá diskusia na túto tému. Dostala som odpoveď, že ak zamestnanec nasadne do firemného auta, je zodpovedný za jeho stav. Vie si pred jazdou skontrolovať či svietia svetlá, auto má emisnú a technickú a tiež si vie skontrolovať, či má auto všetkú potrebnú výbavu. Má možnosť odmietnuť viesť takéto motorové vozidlo. Mávali mi tu aj nejakou vyhláškou a bolo to tak. Zodpovedný je vodič, prípadne zamestnanec poverený za kontrolu tech. stavu.
PS: Je to Zákon o premávke na pozemných komunikáciách.