fmato
30.04.08,12:43
Dobry den,
moze mat jedna FO dve zavisle cinnosti (dva trvale prac. pomery)?
Ak ano ako je to s odvodmi?
Dakujem
katkaj
30.04.08,10:48
Dobry den,
moze mat jedna FO dve zavisle cinnosti (dva trvale prac. pomery)?
Ak ano ako je to s odvodmi?
Dakujem

môže mať aj desať pracovných pomerov :rolleyes: Odvody platí z každého PP
Andyke
01.05.08,16:01
môže mať aj desať pracovných pomerov :rolleyes: Odvody platí z každého PP

Ešte doplním, že treba brať do úvahy § 138 Zák. o soc. poist.:
Pri súbežných prac. pomeroch totiž môže vzniknúť situácia, že nebude platiť z každého PP odvody. Na základe tohto odseku :

(19) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.
Katka2
24.05.08,08:59
Ahojte. Poprosím vás o trochu bližšie vysvetlenie:
Máme zamestnanca, ktorý pracuje u nás, a súčasne je zamestnaný ešte v inej firme. Ako sa posudzujú vymeriavace základy? Z každého pracovného pomeru osobitne? Príklad:
u nás má hrubú mzdu 22.000 a v druhej firme má hrubú mzdu 14.000. Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
24.05.08,09:18
áno, osobitne sa posudzuje každý PP, ani súčet nie je vyšší ako max. vym.základ, tak nie je problém.
Ja mám problém v tom, že zamestnanec má druhý trvalý PP v inom ČŠ EÚ, takže treba riešiť, KAM sa budu odvádzať odvody aj ZP, lebo v dvoch štátoch to nejde.
Andyke
24.05.08,18:33
Ahojte. Poprosím vás o trochu bližšie vysvetlenie:
Máme zamestnanca, ktorý pracuje u nás, a súčasne je zamestnaný ešte v inej firme. Ako sa posudzujú vymeriavace základy? Z každého pracovného pomeru osobitne? Príklad:
u nás má hrubú mzdu 22.000 a v druhej firme má hrubú mzdu 14.000. Ďakujem za odpoveď.

U Vás odvody z 22.000 Sk.
V 2. prac.pomere zamestnancovi nemoc. poistenie nebudú počítať VZ zo sumy 14.000 Sk, ale iba z VZ 6.142 Sk (nakoľko strop VZ je 28.142 Sk)
brčko
24.05.08,19:59
U Vás odvody z 22.000 Sk.
V 2. prac.pomere zamestnancovi nemoc. poistenie nebudú počítať VZ zo sumy 14.000 Sk, ale iba z VZ 6.142 Sk (nakoľko strop VZ je 28.142 Sk)

súhlasím, len doplním, že v druhom PP bude VZ na nem.poistenie zamestnanca suma 6142,- ( teda do 6/08, od 7/08 suma 8219,-, lebo od 1.7.08 sa zvyšuje maxim.VZ na NP na 30219,-) a zamestnávatel odvedie nem.poistenie z VZ 14000,-

No a v prípade výpočtu nem.dávok sa nem.dávka ráta z VZ-ov "zamestnanca" (poistenca) v rozhodujúcom období, teda bral by sa VZ 6142,- (resp. 8219,-)
Katka2
28.05.08,05:49
A ako to funguje v praxi? Má zamestnanec niečo nahlasovať tomu druhému zamestnávateľovi? Lebo inak neviem si vysvetliť, ako by ten druhý zamestnávateľ vedel, z akej sumy má počítať odvody. ďakujem za odpoveď.
brčko
28.05.08,05:57
A ako to funguje v praxi? Má zamestnanec niečo nahlasovať tomu druhému zamestnávateľovi? Lebo inak neviem si vysvetliť, ako by ten druhý zamestnávateľ vedel, z akej sumy má počítať odvody. ďakujem za odpoveď.

tiež si to neviem príliž prakticky predstaviť, ak sa robia vo firmách mzdy v rovnakom termíne. A tiež aké potvrdenie ako mzdárka by som akceptovala (predpokladám, za každý mesiac zvlášť).
Poznám len prípad, ked kolegyna robila mzdy obom firmám, v ktorých pracovník robil, naraz. Či si však pre tú druhú firmu napísala nejaké potvrdenie neviem. (no a tiež viem, že potom bol samozrejme problém s vyplácaním nem.dávok. v SP akoby nevedeli čo s tým, že VZ zamestnanca bol iný ako VZ zamestnávatela)
Katka2
28.05.08,06:03
snáď budú vedieť na sociálke, čo s tým. No snáď...
ZuzanaP
28.05.08,06:32
Dá sa požiadať o prepočet poistného najlepšie za dlhšie obdobie z dôvodu dosiahnutia max. VZ. Som zamestnaná na dva PP a ešte si platím aj dobrovoľné nem. poistenie a v niektorých mesiacoch mi vyšiel vyšší VZ ako maximum.

Len ako vracajú poistné to ešte neviem. Ktorý PP uprednostnia...
jankasm
28.05.08,06:39
Dá sa požiadať o prepočet poistného najlepšie za dlhšie obdobie z dôvodu dosiahnutia max. VZ. Som zamestnaná na dva PP a ešte si platím aj dobrovoľné nem. poistenie a v niektorých mesiacoch mi vyšiel vyšší VZ ako maximum.

Len ako vracajú poistné to ešte neviem. Ktorý PP uprednostnia...

No v prvom rade sa počítajú PP a až potom DNP. Takže ak si spolu s DNP prešvihla maximum, tak Ti vzniká preplatok na DNP. No a ten Ti sami od seba nevrátia, musíš si oň požiadať. ;)
ZuzanaP
28.05.08,06:41
No v prvom rade sa počítajú PP a až potom DNP. Takže ak si spolu s DNP prešvihla maximum, tak Ti vzniká preplatok na DNP. No a ten Ti sami od seba nevrátia, musíš si oň požiadať. ;)

Janka, to viem, aj som o to žiadala. V príspevkoch boli spomenuté PP, takže toto bolo skôr na ilustráciu, že to ide.:)
katkaj
28.05.08,06:43
No v prvom rade sa počítajú PP a až potom DNP. Takže ak si spolu s DNP prešvihla maximum, tak Ti vzniká preplatok na DNP. No a ten Ti sami od seba nevrátia, musíš si oň požiadať. ;)

Chcem sa opýtať aký je postup. Stačí len napísať stručnú žiadosť na Sp a oni vrátia poistné aj zamestnancovi aj zamestnávateľovi ?
Lebo som zistila že sa v mojom okolí vyskytol tento istý prípad. Dva pracovné pomery a VZ spolu je určite vyšší ako maximum
ZuzanaP
28.05.08,06:49
Chcem sa opýtať aký je postup. Stačí len napísať stručnú žiadosť na Sp a oni vrátia poistné aj zamestnancovi aj zamestnávateľovi ?
Lebo som zistila že sa v mojom okolí vyskytol tento istý prípad. Dva pracovné pomery a VZ spolu je určite vyšší ako maximum


V mojom prípade stačí. Mám požiadať o prepočet individuálneho účtu. Opýtala by som sa priamo v sociálnej poisťovni.
katkaj
28.05.08,06:52
V mojom prípade stačí. Mám požiadať o prepočet individuálneho účtu. Opýtala by som sa priamo v sociálnej poisťovni.

Ďakujem a ako dlho si to už vybavuješ ? Trvá to prepočítavanie pol roka alebo je to rýchlejšie :D
ZuzanaP
28.05.08,06:53
Ďakujem a ako dlho si to už vybavuješ ? Trvá to prepočítavanie pol roka alebo je to rýchlejšie :D


Katka neviem, lebo len tento týždeň som napísala žiadosť:D
jankasm
28.05.08,06:58
Keď som ja žiadala o preplatok, čo mi vznikol keď som spolu so zamestnaním prekročila maximum, a o DNP, ktoré som navyše zaplatila počas MD, tak korunky prišli asi do mesiaca.
ZuzanaP
28.05.08,06:59
Tak to je celkom fajn.....:)
katkaj
28.05.08,07:00
Keď som ja žiadala o preplatok, čo mi vznikol keď som spolu so zamestnaním prekročila maximum, a o DNP, ktoré som navyše zaplatila počas MD, tak korunky prišli asi do mesiaca.

Tak to je až neuveriteľne rýchly postup ? A vrátili len tebe alebo mal preplatok aj zamestnávateľ ?
jankasm
28.05.08,08:14
Tak to je až neuveriteľne rýchly postup ? A vrátili len tebe alebo mal preplatok aj zamestnávateľ ?

Len mne, keďže to bol preplatok z DNP. :---
katkaj
28.05.08,08:15
Len mne, keďže to bol preplatok z DNP. :---

aha :) Janka ďakujem za info
Vivi
28.05.08,10:03
Dobry den,
zaujimalo by ma - mam pracovny pomer na cca 32000 hrubeho,popri tom od 1.6. budem mat pracovny pomer u ineho zamestnavatela na cca 10000. Mam tomuto zamestnavatelovi nieco nahlasit,co sa tyka odvodov,resp.toho druheho prac.pomeru alebo ako postupovat?Je mi jasne,ze nezdanitelnu ciastku mozem uplatnit len u jedneho z nich,ale ma to,ze mam dva pracovne pomery vplyv na odvody?
Andyke
28.05.08,16:38
Dobry den,
zaujimalo by ma - mam pracovny pomer na cca 32000 hrubeho,popri tom od 1.6. budem mat pracovny pomer u ineho zamestnavatela na cca 10000. Mam tomuto zamestnavatelovi nieco nahlasit,co sa tyka odvodov,resp.toho druheho prac.pomeru alebo ako postupovat?Je mi jasne,ze nezdanitelnu ciastku mozem uplatnit len u jedneho z nich,ale ma to,ze mam dva pracovne pomery vplyv na odvody?

Mala by si to nahlásiť tomu 2.zamestnávateľovi, že už platíš odvody z 1. prac.pomeru, lebo v 2. prac.pomere Ty ako zamestnanec nebudeš odvádzať poistné na nemoc. poistenie. (lebo už platíš zo stropu v 1. zamestnaní)
Ostatné odvody budeš platiť aj z 2. zamestnania (aspoň pri týchto príjmoch čo bolo uvedené v Tvojom príspevkul)
evinka33
09.06.09,07:21
Chcela by som veľmi pekne poprosiť o radu: od 1.7. mám nastúpiť u nového zamestnávateľa do trvalého prac.pomeru, ale pôvodný zamestnávateľ mi nechce podpísať výpoveď dohodou, takže musím dať výpoveď s 2 mes.výpovednou lehotou (momentálne som na rodičovskej dovolenke takže do práce u pôvodného zamestnávateľa vlastne nechodím) - môžem teda podpísať zmluvu s novým zamestnávateľom a nastúpiť k nemu do práce??

Ďakujem.
Tweety
09.06.09,07:30
Chcela by som veľmi pekne poprosiť o radu: od 1.7. mám nastúpiť u nového zamestnávateľa do trvalého prac.pomeru, ale pôvodný zamestnávateľ mi nechce podpísať výpoveď dohodou, takže musím dať výpoveď s 2 mes.výpovednou lehotou (momentálne som na rodičovskej dovolenke takže do práce u pôvodného zamestnávateľa vlastne nechodím) - môžem teda podpísať zmluvu s novým zamestnávateľom a nastúpiť k nemu do práce??

Ďakujem.
Áno, môžeš.
galanta
16.04.12,17:07
Som na rodičovskej dovolenke,môj pôvodný pracovný pomer trvá a od pondelka mám možnosť nastúpiť do nového zamestnania.Do pôvodného sa nevrátim,lebo sme sa presťahovali.Ak mi však pôvodný zamestnávateľ odmietne dať výpoveď dohodou k pondelku,budem môcť mať dva pracovné pomery na hlavný pracovný pomer naraz?Pracujem v školstve.Je nejaký dôvod,prečo by t nešlo?Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Tweety
17.04.12,05:28
Som na rodičovskej dovolenke,môj pôvodný pracovný pomer trvá a od pondelka mám možnosť nastúpiť do nového zamestnania.Do pôvodného sa nevrátim,lebo sme sa presťahovali.Ak mi však pôvodný zamestnávateľ odmietne dať výpoveď dohodou Také niečo ZP nepozná, zrejme Ti ide o skončenie PP dohodou( tu musíte obidvaja súhlasiť), k pondelku,budem môcť mať dva pracovné pomery na hlavný pracovný pomer naraz?Pracujem v školstve.Je nejaký dôvod,prečo by t nešlo? Ak podáš výpoveď,( ak dohoda nie je možná) bude Ti plynúť VD a počas nej sa môžeš kľudne zamestnať u iného. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
V texte.
Pershia
16.03.14,20:48
dobrý večer, chcela by som sa opýtať, či môžem ako mamička na rodičovskej dovolenke mať aj 2 trvalé pracovné pomery. totižto nechcem sa vzdať zamestnania v ktorom som pracovala ešte pred nástupom na materskú dovolenku a momentalne sa môžem zamestnať ešte na jeden rok pokiaľ budem poberať rodičovský príspevok (http://www.porada.sk/rodicovsky-prispevok#__AUTOKW) do druhého zamestnania. je to možné, aby som nedala výpoveď z prvého zamestnania, kde sa chcem vrátiť po skončení rodičovskej dovolenky a byť dovtedy zamestnaná na TPP u druhého zamestnávateľa? musím nahlásiť môjmu zamestnávateľovi, že chcem nastúpiť ku inému zamestnávateľovi?ďakujem