janaGT
30.04.08,13:38
Musí byť na pracovisku, kde pracuje 1 žena a 4 chlapi, oddelené WC, resp. WC zvlášť pre ženy a zvlášť pre mužov?
VladoaKatka
30.04.08,11:40
Áno, musí.
janaGT
30.04.08,11:42
Áno, musí.

a môžeš mi prosím ťa uviesť nejakú odvolávku na zákon, paragraf ...
VladoaKatka
30.04.08,12:44
a môžeš mi prosím ťa uviesť nejakú odvolávku na zákon, paragraf ...

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=19516&FileName=06-z391&Rocnik=2006&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=411&Flags=160&IndexFile=zz06&Text=201/2001

b) bod 18.1.3.:
18. Zariadenia pre osobnú hygienu
18.1. Šatne a uzamykateľné skrinky
18.1.3. Musia sa vykonať opatrenia na oddelenie šatní alebo na oddelené používanie šatní pre mužov a ženy.
janaGT
30.04.08,13:02
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=19516&FileName=06-z391&Rocnik=2006&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=411&Flags=160&IndexFile=zz06&Text=201/2001

b) bod 18.1.3.:
18. Zariadenia pre osobnú hygienu
18.1. Šatne a uzamykateľné skrinky
18.1.3. Musia sa vykonať opatrenia na oddelenie šatní alebo na oddelené používanie šatní pre mužov a ženy.

vďaka a oceňujem bodíkom
hanelie
30.04.08,13:08
bod 18.3 do 5 - tich zamestnancov môže byť spoločný záchod
VladoaKatka
30.04.08,13:15
bod 18.3 do 5 - tich zamestnancov môže byť spoločný záchod
...ale nie vetdy, keď sú aj ženy aj muži.

Ak sa dohodnú na návtevných hodinách :) zariadenia.

Ja keď som otvárala prevádzku som mala len ženy a hygienička si overovala počet zamestnankýň aj zariadení. Trochu sú benevolentnejší, ak sú zamestnanci muži, ale pri ženách nie. Vtedy mi vysvetlovala, že ak by bol miešaný kolektív, by muselo byť zvlášť aj pre jedného.
hanelie
30.04.08,13:52
katka,
mrkni do toho priloženého linku čo si dávala
môže byť spoločný pre ženy i mužov - do 5 zc /18.3 /
pracovisko
30.04.08,14:02
...ale nie vetdy, keď sú aj ženy aj muži.

Ak sa dohodnú na návtevných hodinách :) zariadenia.

Ja keď som otvárala prevádzku som mala len ženy a hygienička si overovala počet zamestnankýň aj zariadení. Trochu sú benevolentnejší, ak sú zamestnanci muži, ale pri ženách nie. Vtedy mi vysvetlovala, že ak by bol miešaný kolektív, by muselo byť zvlášť aj pre jedného.
Nariadenie vlády SR č. 391/2006 Z. z. uvádza v prílohe č. 1 / 18.3 : Na pracovisku s počtom zamestnancov do piatich môže byť spoločný záchod pre mužov a ženy.
Takže môže byť jeden spoločný záchod , ak pracujú 4 muži a jedna žena, čiže do 5 zamestnancov.
Príloha č. 1 musí byť splnená do 30.6.2008 na pracoviskách, ktoré spľňajú požiadavky v prílohe č. 2 a boli uvedené do prevádzky pred 1.júlom 2006.
Pracoviská uvedené do prevádzky po 1.júli 2006, musia spľňať požiadavky v prílohe č. 1.
Prípad, ktorý sa uvádza, že keď pracuje na pracovisku čo len jedna žena a ostatní muži, že žena musí mať samostatný záchod, prichádza do úvahy len v prípade, keď táto žena vykonáva epidemiologicky závažné činnosti, napr. predavačka v bufete, vtedy musí mať takáto osoba vyhradený samostatný záchod.
VladoaKatka
01.05.08,04:32
katka,
mrkni do toho priloženého linku čo si dávala
môže byť spoločný pre ženy i mužov - do 5 zc /18.3 /

hanelie - mne je známy tento poblém, ale zákon hovorí o zamestnancoch. Ak sa má niečo spraviť pre nich, tak sa toho konkrétneho zákona každý opiera, ale zákon nehovorí o tom, či aj konateľ firmy sa počíta medzi zamestnancov?
Vysvetlíme si to ako nám to práve vyhovuje, keď je nás spolu 5 aj s konatelom/majiteľom firmy/ tak spĺňame ale aj vtedy ak je len zamestnancov 5 a konateľa/majiteľa/ už nezapočítame.

Ale v tom bode 18.3 posledná veta je:
"Na pracovisku s počtom zamestnancov do piatich môže byť spoločný záchod pre ženy a mužov.
Musia sa vykonať opatrenia na oddelenie záchodov alebo na oddelené používanie záchodov pre mužov a pre ženy."

Ako sa má toto oddelenie alebo oddelené používanie riešiť?
VladoaKatka
01.05.08,04:41
Musí byť na pracovisku, kde pracuje 1 žena a 4 chlapi, oddelené WC, resp. WC zvlášť pre ženy a zvlášť pre mužov?
Nech zákon hovorí čo chce, neni výnimka medzi ostatnými, ktorý nemá chyby.
Jana GT rieší pravdepodobne svôj veľmi závažný problém a to užívanie jedného WC spoločne so 4-mi chlapmi. Ja osobne si neviem predstaviť, či by som tiež nemala s tým problém. Skôr by som chodila k susedom alebo asi by som svoju potrebu vykonávala len doma...ale to sa nedá.
Jedno je strikné držanie sa zákona a druhé je tá ľudskosť. Vobec by nemal zákon povoliť niečo také, ako spoločné používanie záchodov v 21.storočí
Excise Duty
01.05.08,07:23
Nech zákon hovorí čo chce, neni výnimka medzi ostatnými, ktorý nemá chyby.
Jana GT rieší pravdepodobne svôj veľmi závažný problém a to užívanie jedného WC spoločne so 4-mi chlapmi. Ja osobne si neviem predstaviť, či by som tiež nemala s tým problém. Skôr by som chodila k susedom alebo asi by som svoju potrebu vykonávala len doma...ale to sa nedá.
Jedno je strikné držanie sa zákona a druhé je tá ľudskosť. Vobec by nemal zákon povoliť niečo také, ako spoločné používanie záchodov v 21.storočí
Prepáč, ale v čom vidíš problém? Najprv si treba urobiť jasno v legislatíve, Ty spomínaš zákon ale problematiku spoločného používania WC upravuje nariadenie vlády a nie zákon. A akú ľudskosť máš na mysli a ako to súvisí s 21. storočím. Pri piatich zamestnancoch bez ohľadu na pomer a mužov nemôže byť nijaký problém, je to len otázka kľúča od onej miestnosti, ak nevisí na nejakom na to určenom mieste, tak je WC obsadené a je úplne jedno, či ho obsadila žena alebo muž. A Ty by si sa hanbila ísť na spoločné WC v kolektíve menšom ako šesť ľudí? To je predsudok. Veď použitie WC je konečnou nevyhnutnosťou spojenou s biologickými procesmi človeka tak ako je nevyhnutnosťou najesť sa. A ja neviem o žiadnej právnej norme, ktorá by určovala to, že ženy a muži sa musia stravovať oddelene. Dlhé roky som pracoval v kolektíve s prevahou žien, z ktorých mnohé neviem z akého dôvodu považovali za potrebné oznámiť kolektívu, kam a z akého dôvodu tam idú (i v súvislosti s ich mesačným cyklom). Mňa to nikdy nezaujímalo a bolo mi v celku ukradnuté, či sa niekto zaujímal o to, že som išiel na WC. Rozhodne som nemal v úmysle kvôli nejakým predsudkom počúrať sa alebo nebodaj posrať sa, to sa napokon za určitých okolností môže stať aj bez akýchkoľvek predsudkov. V tejto súvislosti aj vzhľadom na dnešný dátum som si spomenul na zaprášený vtip: Aký je rozdiel medzi 1. májom a sračkou? No nijaký, keď príde, treba ísť...
janaGT
01.05.08,08:55
Prepáč, ale v čom vidíš problém? Najprv si treba urobiť jasno v legislatíve, Ty spomínaš zákon ale problematiku spoločného používania WC upravuje nariadenie vlády a nie zákon. A akú ľudskosť máš na mysli a ako to súvisí s 21. storočím. Pri piatich zamestnancoch bez ohľadu na pomer a mužov nemôže byť nijaký problém, je to len otázka kľúča od onej miestnosti, ak nevisí na nejakom na to určenom mieste, tak je WC obsadené a je úplne jedno, či ho obsadila žena alebo muž. A Ty by si sa hanbila ísť na spoločné WC v kolektíve menšom ako šesť ľudí? To je predsudok. Veď použitie WC je konečnou nevyhnutnosťou spojenou s biologickými procesmi človeka tak ako je nevyhnutnosťou najesť sa. A ja neviem o žiadnej právnej norme, ktorá by určovala to, že ženy a muži sa musia stravovať oddelene. Dlhé roky som pracoval v kolektíve s prevahou žien, z ktorých mnohé neviem z akého dôvodu považovali za potrebné oznámiť kolektívu, kam a z akého dôvodu tam idú (i v súvislosti s ich mesačným cyklom). Mňa to nikdy nezaujímalo a bolo mi v celku ukradnuté, či sa niekto zaujímal o to, že som išiel na WC. Rozhodne som nemal v úmysle kvôli nejakým predsudkom počúrať sa alebo nebodaj posrať sa, to sa napokon za určitých okolností môže stať aj bez akýchkoľvek predsudkov. V tejto súvislosti aj vzhľadom na dnešný dátum som si spomenul na zaprášený vtip: Aký je rozdiel medzi 1. májom a sračkou? No nijaký, keď príde, treba ísť...

v tomto s tebou vôbec nesúhlasím, možno vy - chlapi, to beriete trošku inak.
Ale mne to bude fakt vééééééľmi nepríjemné ísť na wc, kam chodia aj chlapi.
Teraz mám napr. na wc odložené také " ženské mesačné potreby", potom by to bolo asi nie moc príjemné. Aspoň pre mňa.
A keˇd si spomeniem, že jeden kolega je viac na wc ako mimo neho ... každý druhý deň má tráviace problémy... Takže žiadna výhra. A upratovačka chodí raz za týždeň.
A keď už to tak musím napísať, chlapi v tomto smere sú ako prasiatka. Česť výnimkám!
VladoaKatka
01.05.08,09:18
Prepáč, ale v čom vidíš problém? Najprv si treba urobiť jasno v legislatíve, Ty spomínaš zákon ale problematiku spoločného používania WC upravuje nariadenie vlády a nie zákon. A akú ľudskosť máš na mysli a ako to súvisí s 21. storočím. Pri piatich zamestnancoch bez ohľadu na pomer a mužov nemôže byť nijaký problém, je to len otázka kľúča od onej miestnosti, ak nevisí na nejakom na to určenom mieste, tak je WC obsadené a je úplne jedno, či ho obsadila žena alebo muž. A Ty by si sa hanbila ísť na spoločné WC v kolektíve menšom ako šesť ľudí? To je predsudok. Veď použitie WC je konečnou nevyhnutnosťou spojenou s biologickými procesmi človeka tak ako je nevyhnutnosťou najesť sa. A ja neviem o žiadnej právnej norme, ktorá by určovala to, že ženy a muži sa musia stravovať oddelene. Dlhé roky som pracoval v kolektíve s prevahou žien, z ktorých mnohé neviem z akého dôvodu považovali za potrebné oznámiť kolektívu, kam a z akého dôvodu tam idú (i v súvislosti s ich mesačným cyklom). Mňa to nikdy nezaujímalo a bolo mi v celku ukradnuté, či sa niekto zaujímal o to, že som išiel na WC. Rozhodne som nemal v úmysle kvôli nejakým predsudkom počúrať sa
alebo nebodaj posrať sa, to sa napokon za určitých okolností môže stať aj bez akýchkoľvek predsudkov. V tejto súvislosti aj vzhľadom na dnešný dátum som si spomenul na zaprášený vtip: Aký je rozdiel medzi 1. májom a sračkou? No nijaký, keď príde, treba ísť...

No janka ma predbehla.
Ja nemám za potreby sa s niekým chytať za slová na tomto fóre či je to zákon alebo nariadenie, nech je to nazvané hociako. Tu ide oto, že všetci sa nevieme nad takýmito vecami povzviesť.
Ja mám len čisto ženský kolektív, ale ak potrebuje ísť niektorý zákazník na WC, veru nie každej žene je to príjemné, že vidí ten cudzí chlap, čo majú na tých poličkách uložené.

Mysli si čo chceš, ale vybudovanie oddelených soc. zariadení nestojí až tak veľa, všetko sa dá len treba chcieť a keď bude trochu predimenzované to pracovisko v tomto smere, to ešte nebude znamenať porušenie nariadenia vlády.
Koľko času strávíme na pracovisku, koľko precestujeme a koľko vo svojich domoch, bytoch? Viac ako 1/3 dňa, prečo má byť táto každodenná potreba pre niekoho v zamestnaní nočnou morou?
janaGT
22.05.08,11:04
ešte sa vrátim k tejto téme,
poradíte mi, chcem dať z tohto dôvodu výpoveď ( teda že budem mať spoločné WC s chlapmi). Aký paragraf mám použiť? Aby bolo jasné, že je to len kvôli tomu.
Modroocko
22.05.08,11:19
No, teda, nestíham sa čudovať. My pracujeme vo firme dve ženy a dvaja chlapi. Máme prenajatý priestor, v ktorom je celkovo až 5 záchodov. A my štyria používame všetci len ten jeden - najbližší. Určite si ho nešpiníme, pravidelne tam vynášame smetný kôš, nebudeme predsa škodiť sami sebe. A tie ženské veci, o ktorých ste sa tu bavili sú uložené v jednej voľne dostupnej krabici, no a čo? Nemyslím si, že chlapi majú potrebu sa do nej chodiť pozerať.
janaGT
22.05.08,11:21
No, teda, nestíham sa čudovať. My pracujeme vo firme dve ženy a dvaja chlapi. Máme prenajatý priestor, v ktorom je celkovo až 5 záchodov. A my štyria používame všetci len ten jeden - najbližší. Určite si ho nešpiníme, pravidelne tam vynášame smetný kôš, nebudeme predsa škodiť sami sebe. A tie ženské veci, o ktorých ste sa tu bavili sú uložené v jednej voľne dostupnej krabici, no a čo? Nemyslím si, že chlapi majú potrebu sa do nej chodiť pozerať.

lenže my tam teraz máme záchod asi 1 x 1, tam sa ani neotočíš, nedáš tam kôš, umývadlo ... a od 1.6. sa tam máme sťahovať.
Možno tebe to spoločné wc nevadí, mne áno ...
Chobot
22.05.08,11:25
ešte sa vrátim k tejto téme,
poradíte mi, chcem dať z tohto dôvodu výpoveď ( teda že budem mať spoločné WC s chlapmi). Aký paragraf mám použiť? Aby bolo jasné, že je to len kvôli tomu.

Špeciálne na to nie je paragraf. Ty ako zamestnanec môžeš dať výpoveď kedykoľvek, z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez uvedenia dôvodu. Hovorí o tom § 67:

Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
janaGT
22.05.08,11:27
Špeciálne na to nie je paragraf. Ty ako zamestnanec môžeš dať výpoveď kedykoľvek, z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez uvedenia dôvodu. Hovorí o tom § 67:

Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

áno, to viem, len som si myslela, či náhodou nie je niečo, čo by sa mi hodilo na túto situáciu.
Dada
22.05.08,11:37
My máme 2 WC, jedno označené "páni" a jedno "dámy" a šéfovia vrátane niektorých kolegov chodia na "dámy" .... to si neviete ani predstaviť tú "hygienu"....
Modroocko
26.05.08,08:15
Ja myslím, že celé je to len o kultúre toho-ktorého konkrétneho človeka. Pracujem už v tretej firme, ale nikdy sme s tým problém nemali. A zažili sme všelijaké záchody. Spoločné na chodbe, rozdelené na pánske a dámske, teraz 5 WC, z ktorých používame z praktických dôvodov len jedno. A vždy sme tam mali a máme čisto. A je jedno, či tam chodí žena alebo chlap. Každý vie, že keď narobí bordel, má po sebe upratať. K dispozícii je kefa, čistiaci prostriedok, mop na podlahu aj smetný kôš. Ak je niekto humusák, počet záchodov jeho správanie nezmení.
Jara
26.05.08,08:31
Najlepšie to máme my. Máme 3 záchody, dva pre ženy a jeden pre mužov. To by bolo OK. No sú v jednej miestnosti, kde je aj 5 pisoárov. Najlepšie je keď vbehnem do WC a tam stojí chlap pri pisoáre. Neviem či sa otočiť späť, alebo ostať pozerať...:D:D:D:D:D
Modroocko
26.05.08,08:48
Kľúče na WC by to vyriešili.
Chobot
26.05.08,08:54
Najlepšie to máme my. Máme 3 záchody, dva pre ženy a jeden pre mužov. To by bolo OK. No sú v jednej miestnosti, kde je aj 5 pisoárov. Najlepšie je keď vbehnem do WC a tam stojí chlap pri pisoáre. Neviem či sa otočiť späť, alebo ostať pozerať...:D:D:D:D:D

mimotemy

Myslím, že môžme túto tému ukončiť trochu odľahčeným spôsobom:

http://www.metacafe.com/watch/yt-DENBnUn8L2o/blinde_zoekt_wc/

a aby ste vedeli, prečo sú na mužských toaletách pisoáre vedľa seba:

http://www.metacafe.com/watch/yt-cBeAYI6HA3Y/m_nner_auf_der_toilette/
Jara
26.05.08,09:16
To je nádherná bodka Chobot