mccm
05.04.05,20:00
Vadel by mi niekto poradiť ako mám evidovať bankové výpisy? Položku po položke, alebo môžem zaevidovať položku poplatok pri výbere spolu s poplatkami z vedenia účtu do jednej položky. Všetko čo súvisi s vedením účtu je prevádzková réžia? Môžem dať ako výdavok ovplivňujúci daň z príjmu aj poplatok pri výbere? Môže mi to niekto vysvetliť ako to evidovať? Pracujem v ALFE. Ďakujem.:confused:
ondrejvla
05.04.05,18:06
Vadel by mi niekto poradiť ako mám evidovať bankové výpisy? Položku po položke, alebo môžem zaevidovať položku poplatok pri výbere spolu s poplatkami z vedenia účtu do jednej položky. Všetko čo súvisi s vedením účtu je prevádzková réžia? Môžem dať ako výdavok ovplivňujúci daň z príjmu aj poplatok pri výbere? Môže mi to niekto vysvetliť ako to evidovať? Pracujem v ALFE. Ďakujem.:confused:
Neviem, či ti ide o evidenciu, alebo o účtovanie?!
Evidencia-zakladáš banku zvlášť-dôvod-je to prehľadnejšie( ale môžeš si ju zakladať aj podľa položiek)
účtovanie - ja si účtujem každú položku zvlášť-veď výber máš priebežnú položku a poplatok máš -prev.réžia/analytika, je to výdaj ovplyvňujúci základ dane!
Všetky poplatky máš prev.réžie, odporúčam ti viesť analytiku-k úrokom zvlášť, k poplatkom taktiež.
Je to jedno, v akom programe robíš, účtuješ podľa zákona o účtovníctve!
evina
05.04.05,18:53
Účtujem každú položku zvlášť. mám vytvorenú analytiku - poplatky - prevádz. réžia bankové poplatky, bankové úroky-ostatné príjmy anal. bankové úroky, zrazenú zrážkovú daň účtujem na analytickom účte daň z príjmu s názvom preddavok na daň banka.
M0NIKA
05.04.05,19:16
Vadel by mi niekto poradiť ako mám evidovať bankové výpisy? Položku po položke, alebo môžem zaevidovať položku poplatok pri výbere spolu s poplatkami z vedenia účtu do jednej položky. Všetko čo súvisi s vedením účtu je prevádzková réžia? Môžem dať ako výdavok ovplivňujúci daň z príjmu aj poplatok pri výbere? Môže mi to niekto vysvetliť ako to evidovať? Pracujem v ALFE. Ďakujem.:confused:Ak som to správne pochopila ide Ti o to, či môžeš všetky bankové poplatky nasčítať a zaúčtovať za mesiac jednou sumou, áno?
Kvôli prehľadnosti neodporúčam. Osobne uprednosťňujem účtovať výpisy v poradí položku po položke a teda aj poplatky (ak máš výpis zo SLSP).
V príncipe je to ale jedno. Všetky bank. poplatky - aj pri výbere (ak to nie je osobná spotreba) spadajú do výdavkov ovpl. DzP - do réžie. V členení si urob analytiku - bankové poplatky
ondrejvla
05.04.05,19:44
Súhlasím! Monika máš ten istý systém ako ja.
M0NIKA
05.04.05,19:48
Súhlasím! Monika máš ten istý systém ako ja.Ďakujem a teším sa. :D
M0NIKA
05.04.05,19:49
Ozaj, dodatočne všetko naj k narodeninám, Ondrejvla!
ondrejvla
05.04.05,19:51
Ďakujem! To bolo už dávno! A ďalšie keď budú, tak bude zasa po daň.priznaní. Ovšem ,ak sa ich dožijem.
Dobrú noc!
Vlasta
M0NIKA
05.04.05,19:53
Ďakujem! To bolo už dávno! A ďalšie keď budú, tak bude zasa po daň.priznaní. Ovšem ,ak sa ich dožijem.
Dobrú noc!
VlastaDobrú noc, Vlasti!
Paula
05.04.05,20:06
Áno, v princípe je to jedno - poplatky sú réžia. Akorát z duše nemám rada roky rokúce výpisy práve zo Sl.spor. - pretože do jednoho riadku "namamlasia" úhradu OF alebo DF faktúry,odvody atd. + poplatok (nehorázny aj pri kredite). Pri mnohých obratoch na účte sa celý výpis z účtu takto zdvojnásobí kvôli poplatkom za každý pohyb nielen prácou a časom účtovníka ale aj časom a nákladom na tlač konečného výpisu na konci roka- jedno či v JÚ alebo PÚ.
Monica
05.04.05,20:51
Žienky neuveríte,ale teraz som si sadla k Porade,aby som čo-to zistila o zadávaní banky,a Vy to tu akurát rozoberáte.Teda všetky poplatky za výber,za vedenie účta,za balík Vubusines sú režijné výdavky.

Dotácia z Európskeho soc.fondu má akú predkontáciu? Tiež píšete, že k poplatkom máte analytiku.Ako ju vytvoriť? Ja mám SW Pohodu.

Ďakujem za radu. :)
Viki
06.04.05,03:58
Áno, v princípe je to jedno - poplatky sú réžia. Akorát z duše nemám rada roky rokúce výpisy práve zo Sl.spor. - pretože do jednoho riadku "namamlasia" úhradu OF alebo DF faktúry,odvody atd. + poplatok (nehorázny aj pri kredite). Pri mnohých obratoch na účte sa celý výpis z účtu takto zdvojnásobí kvôli poplatkom za každý pohyb nielen prácou a časom účtovníka ale aj časom a nákladom na tlač konečného výpisu na konci roka- jedno či v JÚ alebo PÚ. Paulínka, stačí aby sa majiteľ účtu zastavil v SLSP a zmení si poplatky na výpise jednorázovo-nie po položkách. Potom budú chodiť výpisy tak, že bude obrat +/- a na konci výpisu sú jednou sumou poplatky - rozdelené.
Napr. koncomesačný výpis obsahuje:
poplatok za vedenie účtu
poplatok za vyhotovenie výpisu (za výpis na požiadanie, preberaný osobne)
poplatok za účtovnú položku (v jednej sume)
....
a všetky ostatné poplatky podľa toho aké máš služby - EB, IB, výpis poštou.... a aké operácie boli vykonané - výber, vklad, zahraničné úhrady... atď, ale vždy len v jednom riadku
Tiež ma otravovali poplatky pri platbe, ale ako som písala vyššie mi chodia výpisy už cca 3 roky.

pekný dníček
Viera
mccm
09.05.05,15:19
Účtujem každú položku zvlášť. mám vytvorenú analytiku - poplatky - prevádz. réžia bankové poplatky, bankové úroky-ostatné príjmy anal. bankové úroky, zrazenú zrážkovú daň účtujem na analytickom účte daň z príjmu s názvom preddavok na daň banka.Keď účtujem v ALFE tak úroky evidujem do iný zdaniteľný príjem( spravím si analytiku bankové uroky napr.)? Ešte jedna otázka ak vyberiem peniaze na osobnú spotrebu ako evidujem tieto poplatky?
Zita5
09.05.05,15:21
Keď účtujem v ALFE tak úroky evidujem do iný zdaniteľný príjem( spravím si analytiku bankové uroky napr.)? Ešte jedna otázka ak vyberiem peniaze na osobnú spotrebu ako evidujem tieto poplatky?
Výber do pokladne - poplatky účtuješ do " prevádzková réžia " .
mccm
09.05.05,15:33
Výber do pokladne - poplatky účtuješ do " prevádzková réžia " .A ako je to s tými úrokmi ako ich evidovať?
Zuziana
09.05.05,16:52
Úroky účtuješ do iný zdaniteľný príjem a daň z úroku do výdaj neovplyvňujúci základ dane - analytika daň z úroku (budeš ju potrebovať pri daňovom priznaní). Inak pri dani z prijmu mám nasledovnú analytiku:
- daň za predch. zdaň.obdobie
- preddavok na daň
- daň z úroku

Nech sa Ti darí.