Lenka1979
30.04.08,14:24
Dobrý deň na porade, chcem sa opýtať, či sa uvádza v prehľade o zrazených preddavkoch za prvý kvartál 2008 aj preplatok z ročného zúčtovania za rok 2007, ktorý sa vypočítal zamestnancom. Ďakujem.
katkaj
30.04.08,12:28
Dobrý deň na porade, chcem sa opýtať, či sa uvádza v prehľade o zrazených preddavkoch za prvý kvartál 2008 aj preplatok z ročného zúčtovania za rok 2007, ktorý sa vypočítal zamestnancom. Ďakujem.

Áno, predpokladám že bol vyplatený zamestnancom najneskôr v marcovej výplate
Lenka1979
30.04.08,12:37
áno, bol zamestnancom vyplatený v marcovej výplate. Takže v prehľade ho uvediem do r. 02 mínusovým znamienkom do stl.3?
R.1 mám preddavky : stl.01: 525,-- stl.02: 2473, stl.03: 2024,--
Preplatok z RZ je vo výške 3053,-- Sk. Daňový bonus je za mes. január - marec vo výške 2775,-- Sk každý mesiac, prosím pomôžte mi ako to mám vyplniť. Veľká vďaka.
Mukel
20.05.08,09:29
Mam otazku: je mozne ze firma odvadza dane len kazde 3 mesiace-stvrtrocne. Moze mi niekto polopatisticky vysvetlit ako to funguje, ked firma hromadne robi pre pracovnikov danove priznania a pracovnici maju preplatky na daniach. Kedy, dokedy a kto im to vrati, ako to vlastne je? Dakujem.
jankasm
20.05.08,09:59
Mam otazku: je mozne ze firma odvadza dane len kazde 3 mesiace-stvrtrocne. Moze mi niekto polopatisticky vysvetlit ako to funguje, ked firma hromadne robi pre pracovnikov danove priznania a pracovnici maju preplatky na daniach. Kedy, dokedy a kto im to vrati, ako to vlastne je? Dakujem.

Nie, určite to možné nie je. Daň treba vždy odviesť myslím do 5 dní od vyplatenia mzdy. Takže ak posielaju neskôr, pri prípadnej kontrole v budúcnosti budú platiť penále.

Čo sa týka tých DP za zamestnancov. Ak im zamestnávateľ robí daňové priznania, tak to ide mimo firmy. Osoba, zamestnanec, podá DP, výsledok ktorého si vysporiada s DÚ osobne, alebo zaplatí nedoplatok, alebo mu DÚ vráti preplatok. S firmou to nemá nič spoločné.
Neviem či si však nemala na mysli RZD, ročné zúčtovania dane, ktoré väčšinou robí zamestnávateľ zamestnancom. Ak áno, tak výsledky týchto ZRD si zamestnávateľ najprv vysporiada so zamestnancami do konca apríla príslušného roka, a to tak, že alebo im strhne z výplaty nedoplatky, alebo im vyplatí preplatky. Celkový výsledok RZD za zamestnancov, si potom firma rieši s DÚ. Ak jej vznikol preplatok voči DÚ, tak si ho bude v nasledujúcich mesiacoch kompenzovať a to tak, že nebude platiť DÚ žiadnu daň až kým sa preplatok nevynuluje. ;)
Mukel
20.05.08,17:47
Aha, dakujem.

Aky je rozdiel medzi danovym priznanim a RZD? Nechapem presne, lebo na zaklade danoveho priznania ma narok pracovnik na preplatok ci nie? Alebo mu vznikne nedoplatok ale toto ma teraz nezaujima. :)

Pises, ze "Ak jej vznikol preplatok voči DÚ, tak si ho bude v nasledujúcich mesiacoch kompenzovať a to tak, že nebude platiť DÚ žiadnu daň až kým sa preplatok nevynuluje."
Mam to chapat tak, ze DU v ziadnom pripade dane (preplatky )nevracia, a toto je jediny sposob? dakujem.
vikinka
20.05.08,18:23
Ak si daňovník urobí sám daňové priznanie a vznikne mu preplatok,ten mu vráti DÚ,ak požiada zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane RZD,preplatok mu vráti zamestnávateľ.V ďaľšom období si zamestnávateľ vysporiada preplatky s DÚ a to tým,že zníži o sumu vráteného preplatku preddavok na daň za príslušné obdobie.
Mukel
21.05.08,04:53
Dakujem vam vsetkym za rady.
jankasm
21.05.08,11:17
Mam to chapat tak, ze DU v ziadnom pripade dane (preplatky )nevracia, a toto je jediny sposob? dakujem.

Ako už bolo písané vyššie, preplatky, ktoré vzniknú zamestnancom pri podaní daňového priznania, im samozrejme DÚ vráti.

Ak však robí vyrovnanie dane zamestnávateľ, čiže vykonáva zamestnancom RZD, tak potom im preplatky musí vyplatiť on, a s DÚ si ich bude postupne kompenzovať. Z vlastnej skúsennosti viem, že DÚ preplatok nezvykne ani na požiadanie vrátiť, ich odpoveď väčšinou znie: "Kompenzujte si preplatok postupne do konca roka a ak sa dovtedy nevyrovná, potom si požiadajte o vrátenie zvyšnej sumy." :cool: