breckova
30.04.08,14:54
Zamestnanci majú v mesiaci apríl nadčasy, za ktoré si vyberú náhradné voľno v máji. Zaplatím im všetky hodiny vrátane prípatkov za sobotu v apríli, v máji budú mať za tieto hodiny neplatené voľno.
Nahlásim prerušenie do SP na dni kedy si to voľno budú vyberať?
Majú si zaplatiť za tieto dni odvody do ZP?
Prosím o radu.
mladymuz
30.04.08,13:02
podla zakonnika si zamestnanec moze vycerpat nadcasy ale tym padom mu zvyhodnenie za pracu nadcas nepatri nahrada.
Je mozne napriklad urobit nejake interne nariadenie, resp. smernicu, kedy sa urci ze ak nebude dostatok prace pre zamestnancov v maji, moze sa im to zaplatit ako keby v praci boli s tym, ze si to nadrobia a stiahne sa im to v dalsom obdobi pri vytvorenych nadcasoch.
Mnohe firmy to riesia tzv. casovym kontom ktore velmi dobre dokazu vyuzit povedzme zamestnanci, ktori nemaju narok na riadnu dovolenku ale firma ma v lete 2 tyzdnovu odstavku zavodu.
Tam nie je potrebne ziadne odhlasovanie a nahlasovanie do SP.
jankasm
30.04.08,17:50
Zamestnanci majú v mesiaci apríl nadčasy, za ktoré si vyberú náhradné voľno v máji. Zaplatím im všetky hodiny vrátane prípatkov za sobotu v apríli, v máji budú mať za tieto hodiny neplatené voľno.
Nahlásim prerušenie do SP na dni kedy si to voľno budú vyberať?
Majú si zaplatiť za tieto dni odvody do ZP?
Prosím o radu.

Máme tu dva rozdielne pojmy - neplatené voľno, náhradné voľno. Tak si ich prosím nemýľ. :cool:

Neplatené voľno je vtedy, keď napr. zamestnanec nemá nárok na dovolenku ale potrebuje voľno a zamestnávateľ mu ho poskytne. Takéto voľno sa hlási na SP ako prerušenie poistenia, na ZP sa nehlási nič, len treba počas čerpania NV dodržať minimálny VZ pre ZP.

V tvojom prípade sa však jedná o náhradné voľno, a to funguje nasledovne:
zamestnanec napr. v mesiaci apríl odpracoval 3 soboty ako nadčas, a máte dohodnuté, že nedostane zaplatené za prácu nadčas, ale bude si za tento čas čerpať náhradné voľno. V mesiaci apríl teda dostane normálne výplatu, bez nejakých príplatkov za prácu nadčas, tieto hodiny si budete len evidovať. V mesiaci máj si napr. zoberie 3 dni náhradné voľno, kedy bude sedieť doma, ale plat dostane normálne, ako keby pracoval.
breckova
30.04.08,19:59
Neplatené voľno a náhradné voľno si nemýlim, ale keď spätne čítam čo som napísala, vyznieva to dosť nejasne.
Problém je v tom, že z materskej firmy, ktorá sídli v ČR mám doporučené preplatiť všetky odpracované hodiny v apríli, vrátane nadčasov /bez príplatkov za nadčas/. Za tieto nadčasy si majú zamestnanci zobrať voľno v máji, v tomto prípade neplatené, pretože hodiny vykázané nebudú. Takže o náhradné voľno tu nejde. Oni to tiež tak platia, pretože všetky odpracované hodiny v danom mesiaci majú byť aj zaplatené.
V prípade ako písala jankasm, keď v mesiaci máj si napr. zoberie 3 dni voľno a bude sedieť doma, má tieto 3 dni neplatené,pretože zaplatené boli minulý mesiac.
Stretli ste sa niekto s takýmto problémom?
Vopred ďakujem za radu.
Antea
02.05.08,05:43
Neplatené voľno a náhradné voľno si nemýlim, ale keď spätne čítam čo som napísala, vyznieva to dosť nejasne.
Problém je v tom, že z materskej firmy, ktorá sídli v ČR mám doporučené preplatiť všetky odpracované hodiny v apríli, vrátane nadčasov /bez príplatkov za nadčas/. Za tieto nadčasy si majú zamestnanci zobrať voľno v máji, v tomto prípade neplatené, pretože hodiny vykázané nebudú. Takže o náhradné voľno tu nejde. Oni to tiež tak platia, pretože všetky odpracované hodiny v danom mesiaci majú byť aj zaplatené.
V prípade ako písala jankasm, keď v mesiaci máj si napr. zoberie 3 dni voľno a bude sedieť doma, má tieto 3 dni neplatené,pretože zaplatené boli minulý mesiac.
Stretli ste sa niekto s takýmto problémom?
Vopred ďakujem za radu.
Áno podľa ZP im vyplatíš mzdu za apríl, bez mzdového zvýhodnenia-príplatku, ale v máji musíš dať náhradné voľno a musíš dať aj hodiny len bez mzdy. Takto je to správne, ako ti aj iní radili. Možno v ČR tomu hovoria neplatené voľno, no je to náhradné voľno.Byť na mieste zamestnancov proti tvojmu riešeniu by som sa ohradila.
jankasm
02.05.08,07:52
Neplatené voľno a náhradné voľno si nemýlim, ale keď spätne čítam čo som napísala, vyznieva to dosť nejasne.
Problém je v tom, že z materskej firmy, ktorá sídli v ČR mám doporučené preplatiť všetky odpracované hodiny v apríli, vrátane nadčasov /bez príplatkov za nadčas/. Za tieto nadčasy si majú zamestnanci zobrať voľno v máji, v tomto prípade neplatené, pretože hodiny vykázané nebudú. Takže o náhradné voľno tu nejde. Oni to tiež tak platia, pretože všetky odpracované hodiny v danom mesiaci majú byť aj zaplatené.
V prípade ako písala jankasm, keď v mesiaci máj si napr. zoberie 3 dni voľno a bude sedieť doma, má tieto 3 dni neplatené,pretože zaplatené boli minulý mesiac.
Stretli ste sa niekto s takýmto problémom?
Vopred ďakujem za radu.


Áno podľa ZP im vyplatíš mzdu za apríl, bez mzdového zvýhodnenia-príplatku, ale v máji musíš dať náhradné voľno a musíš dať aj hodiny len bez mzdy. Takto je to správne, ako ti aj iní radili. Možno v ČR tomu hovoria neplatené voľno, no je to náhradné voľno.Byť na mieste zamestnancov proti tvojmu riešeniu by som sa ohradila.

Správny postreh. :cool:
V ČR majú v zákone pravdepodobne niečo iné ako my.

Riešenie Vašej firmy nie je dobré. Ak im vyplácate za apríl normálne nadčasy, nečerpajú si v máji za tieto hodiny NÁHRADNÉ VOĽNO, tak musia dostať aj príplatky za nadčas. To neplatené voľno v podstate, nemá s týmito nadčasmi nič spoločné. Súvis s nadčasmi má len náhradné voľno. A navyše ide o to, že čerpanie neplateného voľna im zamestnávateľ nesmie nariadiť.
Ide však o to, že zamestnanci, keďže dostanú tieto nadčasy zaplatené v apríli a v máji si potom musia zobrať neplatené voľno /čo im zamestnávateľ nemôže prikázať, môže im nariadiť len čerpanie náhradného voľna za nadčasy, ktoré im ale v tom apríli nesmie zaplatiť/, tak vlastne majú v máji dni neplateného voľna, kedy sa im prerušuje poistenie na SP a nemajú za tieto dni zaplatené poistné. O tom možno nevedia.

Na ich mieste by som s tým nesúhlasila, a navyše, sú pri takomto riešení neprávom okradnutí o príplatky za prácu nadčas, ktoré podľa zákona musia dostať, zamestnávateľ porušuje zákon.
Jednoducho, alebo dostanú za apríl mzdu za prácu nadčas spolu s príplatkami, ktoré im patria, ale neplatené voľno im nikto v máji nariadiť nemôže, alebo nedostanú v apríli zaplatené nič, a v máji si čerpajú náhradné voľno, za ktorého dni dostanú normálne plat. :o

Mzda za prácu nadčas

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
breckova
03.05.08,13:30
Ďakujem za rady všetkým.
Keď sa mi nezdal systém preplatenia nadčasov a neplateného voľna v nasledujúcom mesiaci, bolo mi z ČR vysvetľované, že ak sa všetky hodiny v konkrétnom mesiaci nezaplatia, jedná sa o tzv. zadržanú mzdu a vraj to nevyhovuje európskym zákonom.
Nadčasy a náhradné voľno som doteraz platila a evidovala tak ako písala jankasm.
zuzanask
03.07.08,10:26
Chcela by som sa opýtať ohľadom pracovníka, ktorý má pracovnú dobu od 8:00 do 20:00. Robí krátky a dlhý týždeň. V krátkom robí dva dni a teda 24 hodín a v dlhom 5 dní a teda 60 hodín. V jednom týždni má nadčas a v druhom podčas. A ked sa to zhrnie tak za tie dva týždne má nadčas 4 hodiny. Tie styri hodiny si musi nahradiť nahradným voľnom alebo mu ich musí zamestnávateľ preplatiť?
jankasm
03.07.08,10:31
Chcela by som sa opýtať ohľadom pracovníka, ktorý má pracovnú dobu od 8:00 do 20:00. Robí krátky a dlhý týždeň. V krátkom robí dva dni a teda 24 hodín a v dlhom 5 dní a teda 60 hodín. V jednom týždni má nadčas a v druhom podčas. A ked sa to zhrnie tak za tie dva týždne má nadčas 4 hodiny. Tie styri hodiny si musi nahradiť nahradným voľnom alebo mu ich musí zamestnávateľ preplatiť?

Musí alebo jedno alebo druhé. Je to na dohode. Pozri §

§ 121
Mzda za prácu nadčas
(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku.Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
zuzanask
03.07.08,10:42
čiže nadčasy sú buď zaplatené s tým že je tam prirážka 25% alebo si ich zamestnanec nahradí nahradným volnom. Zákon neprípušťa darovanie nadčasových hodín firme? Ja ked som bola zamestnaná v skušobnej dobe, mi nadčasové hodiny len tak prepadli.
jankasm
04.07.08,08:29
čiže nadčasy sú buď zaplatené s tým že je tam prirážka 25% alebo si ich zamestnanec nahradí nahradným volnom. Zákon neprípušťa darovanie nadčasových hodín firme? Ja ked som bola zamestnaná v skušobnej dobe, mi nadčasové hodiny len tak prepadli.

No tak to si spravila trošku chybu aj ty. Pokiaľ nemáte v nejakej vnútornej smernici, alebo kolektívnej zmluve stanovené, že príplatky za prácu nadčas sú zahrnuté v tvojej mzde, tak máš nárok alebo na preplatenie nadčasov, alebo na náhradné voľno.
Keďže si mala nadčasy, ktoré ste nijako neriešili, myslím, že zamestnávateľ by mohol mať problém pri prípadnej kontrole z IP niekedy v budúcnosti ak máš tie hodiny normálne evidované v dochádzke. :o
blazonko
04.07.08,08:35
Nemyslím si, že by v dnešnej dobe bol ešte niekto taký hlúpy, aby si nechal prepadnúť načasy a nič z nich nemal.
jankasm
04.07.08,08:44
čiže nadčasy sú buď zaplatené s tým že je tam prirážka 25% alebo si ich zamestnanec nahradí nahradným volnom. Zákon neprípušťa darovanie nadčasových hodín firme? Ja ked som bola zamestnaná v skušobnej dobe, mi nadčasové hodiny len tak prepadli.


Nemyslím si, že by v dnešnej dobe bol ešte niekto taký hlúpy, aby si nechal prepadnúť načasy a nič z nich nemal.

No vidíš, a predsa sa nájdu aj takí, neznalí zákona, ktorí si ich prepadnúť nechajú, viď zuzanask. :o
ludmila12
04.07.08,09:08
V štátnej správe nás takýchto hlupákov robí dosť a za mizerný plat



Nemyslím si, že by v dnešnej dobe bol ešte niekto taký hlúpy, aby si nechal prepadnúť načasy a nič z nich nemal.