Zoltán Kovács
30.04.08,17:15
Možno som nezaradil správne tému, ale ide o DPH.

Dnes sa mi dostala do rúk publikácia vydavateľstva Verlag "Aktuálne DPH" číslo 7 zo dňa 25.4.2008, ktorá sa zaoberá s vplyvom zavedenia meny euro na DPH. ( http://www.dashofer.sk/?product=DPH )

Na strane 3 príklad 4 - Vrátenie neodpočítaného nadmerného odpočtu po dni zavedenia eura - § 79 ods.1 zákona o DPH, je podľa mňa nesprávny.

V príklade uvádzajú, že nadmerný odpočet za mesiac november 2008 sa nedá odpočítať od vlastnej daňovej povinnosti za mesiac január 2009, nakoľko daňovník vykázal nulovú daňovú povinnosť.

Nadmerný odpočet vykázaný v daňovom priznní za mesiac november 2008 sa môže vysporiadať, uplatniť jedine v daňovom priznaní za mesiac december 2008.

Čo hovorí predmetný §:

§ 79
Nadmerný odpočet


(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

Svojím príspevkom som chcel len upozorniť na chybu, ktorá u začínajúcich účtovníkov, resp. podnikateľov môže vyvolať nesprávnu aplikáciu zákona.
betka
30.04.08,19:32
Možno som nezaradil správne tému, ale ide o DPH.

Dnes sa mi dostala do rúk publikácia vydavateľstva Verlag "Aktuálne DPH" číslo 7 zo dňa 25.4.2008, ktorá sa zaoberá s vplyvom zavedenia meny euro na DPH. ( http://www.dashofer.sk/?product=DPH )

Na strane 3 príklad 4 - Vrátenie neodpočítaného nadmerného odpočtu po dni zavedenia eura - § 79 ods.1 zákona o DPH, je podľa mňa nesprávny.

V príklade uvádzajú, že nadmerný odpočet za mesiac november 2008 sa nedá odpočítať od vlastnej daňovej povinnosti za mesiac január 2009, nakoľko daňovník vykázal nulovú daňovú povinnosť.

Nadmerný odpočet vykázaný v daňovom priznní za mesiac november 2008 sa môže vysporiadať, uplatniť jedine v daňovom priznaní za mesiac december 2008.



NAdmerný odpočet 11/2008, budem mocť odpočítať za 12/2008, teda DP vystavujem do 25.1.2009. Nevidím chybu.

Pr. vznikne mi nadmerný odpočet 11/2008 100 120tis. Sk. ZA 12/2008 mi vznikne daˇnová povinnosť 120 100 tis. Sk. 1/2009 či už mám vlastnú DP, alebo odpočet už na tom nezávisí. Za 11/2008 mi vrátia vo febr. 2009 20 tis. Sk.

Pr. 11/2008 nadmerný odpočet 100 tis. Sk. 12/2008 nadmerný odpočet 2008 100 tis. Sk. ZA mesiac 11/2008 mi vo februári vrátia 100 tis.Sk

Platí to i teraz takto....
Zoltán Kovács
30.04.08,19:42
Prepíšem celý príklad radšej, aby sme predišli nedorozumeniam:

" Platiteľ dane vykázal v daňovom priznaní za mesiac november 2008 nadmerný odpočet vo výške 175200 Sk. Po prepočte na euro (pri kurze 33,2233 iba ako príklad) je to suma 5273,408 eur. Po zaokruhlení je suma nadmerného odpočtu vo výške 5273,41 uer (ide o platbu za štátneho rozpočtu, ktorá sa podľa §20 ods. 2 písm. a) vyhlášky zaokruhluje na najbližší eurocent nahor bez ohladu na to, či je na treťom mieste čislica 5 a vyššia).

Platiteľ dane vykázal v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie január 2009 nulovú vlastnú daňovú povinnosť. - toľko príklad. A teraz k tomu komentár, riešenie:

Platiteľ dane si nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti, lebo žiadnu nevykázal........ " (publikácia "Aktuálne DPH č. 7 od Verlag Dashofer)

Mne ide o to, že kde ostalo priznanie DPH za december 2008. Predsa nadmerný odpočet z novembra 2008 môžem odpočítavať len od daňovej povinnosti za december 2008 a nie január 2009.
JankaO
30.04.08,19:42
NAdmerný odpočet 11/2008, budem mocť odpočítať za 12/2008, teda DP vystavujem do 25.1.2009. Nevidím chybu.

Pr. vznikne mi nadmerný odpočet 11/2008 100 tis. Sk. ZA 12/2008 mi vznikne daˇnová povinnosť 120 ti. Sk. 1/2009 či už mám vlastnú DP, alebo odpočet už na tom nezávisí. Za 11/2008 mi vrátia vo febr. 2009 20 tis. Sk. Priznám sa, že tomuto akosi nerozumiem.:confused:

Pr. 11/2008 nadmerný odpočet 100 tis. Sk. 12/2008 nadmerný odpočet 2008 100 tis. Sk. ZA mesiac 11/2008 mi vo februári vrátia 100 tis.Sk

Platí to i teraz takto....
............
betka
30.04.08,19:50
............


:D:D, si ma dostala. Opačne. (PS: bodlo by to :D:D)
azla
30.04.08,19:55
:D:D, si ma dostala. Opačne. (PS: bodlo by to :D:D)
Už som si aj začala plánovať, že sa prehlásim sa na ten "štedrý DÚ":)

.... - a už nič :D:D
JankaO
30.04.08,19:55
:D:D, si ma dostala. Opačne. (PS: bodlo by to :D:D)

Už som sa potešila, že sa niečo pozitívne zmenilo, zase sklamali...nedajú a nedajú:D:D:D
liba2
30.04.08,20:02
Mne ide o to, že kde ostalo priznanie DPH za december 2008. Predsa nadmerný odpočet z novembra 2008 môžem odpočítavať len od daňovej povinnosti za december 2008 a nie január 2009.áno, máš pravdu, nie je tam zmienka o 12/08; myslím si že zámerne, že autor chcel poukázať práve na to, že NO za 11/08 nemožno odpočítať v DP za 1/09; len nenapísal polopate, že sa NO môže odpočítať len z DP za 12/08.
Zoltán Kovács
30.04.08,20:13
áno, máš pravdu, nie je tam zmienka o 12/08; myslím si že zámerne, že autor chcel poukázať práve na to, že NO za 11/08 nemožno odpočítať v DP za 1/09; len nenapísal polopate, že sa NO môže odpočítať len z DP za 12/08.

Možno, ale v takej publikacii skôr by som prijal odborné vysvetlenia a presné. Ten časopis nie je pre laikov, ale pre odborníkov.
Zoltán Kovács
19.05.08,08:10
Dnes som z vydávateľstva Verlag Dashofer obdržal nasledovnú reakciu na uvedenú chybu v publikácii (uvádzam moju pôvodnú správu, dotaz na vydávateľstvo a dnešnú reakciu):

Dobrý deň Vám prajem,

Do rúk sa mi dostala Vaša publikácia „Aktuálne DPH“ číslo 7, ktoré vyšlo 25.04.2008, zaoberajúca sa s vplyvom
zavedenia meny euro na DPH. Chcel by som poukázať na chybu v nasledovnom príklade:


Príklad 4 (str. 3) - Vrátenie neodpočítaného nadmerného odpočtu po dni zavedenia eura - § 79 ods. 1 zákona o DPH


Vami prezentovaný príklad v skutočnosti nastať nemôže. Nakoľko nadmerný odpočet vykázaný v daňovom priznaní za mesiac november 2008 sa má zohľadniť v daňovom priznaní za mesiac december 2008. V uvedenom príklade uvádzate prípad, že nadmerný odpočet z novembra 2008 nie je možné odpočítať v priznaní za mesiac január 2009. Je to v rozpore s Vami uvádzaným § 79 ods. 1.
Nadmerný odpočet za mesiac november 2008 sa môže uplatniť jedine v daňovom priznaní za mesiac december 2008.

Z tohto dôvodu Vami uvádzaný príklad nie je relevantný, a pre menej skúsených účtovníkov, začiatočníkov môže byť zmätočný.


Ďakujem za porozumenie


S pozdravom


Zoltán Kovács


Dnešná odpoveď:

Dobrý deň pán Kovács,

ospravedlňujeme sa za nezrovnalosť, na ktorú Ste nás upozornili v publikácii
DPH AKTUÁLNE, číslo 7. Uvedenú chybu sme po Vašom upozornení konzultovali
s príslušnou autorkou, ktorá potvrdila Vaše vyjadrenie. Nami publikovaný omyl sa
pokúsime napraviť v dvojčísle 10-11.

Ešte raz sa ospravedlňujeme a ďakujeme za Váš dotaz.

S prianím pekného dňa Ing. Veronika Hrdličková
cathyc
09.03.10,07:58
Skúsim obnoviť túto tému Chcela by som poznať osobné skúsenosti ľudí, ktorí si niečo objednali od Verlag Dashofer. Dostala som z tohoto vydavateľstva ponuku na účtovné súvzťažnosti od A - Z. Cena síce nie je malá, ale z príkladov usudzujem, že je to kvalitne vypracovaná publikácia a stála by za tie peniaze. Čo ma však viac ako zarazilo je cena uktualizácie. Nakoľko nebolo jednoznačne uvedené, že cena aktualizácie 58,00 EUR + DPH je myslená za všetky aktualizácie v danom roku, telefonovala som s informátorkou vydavateľstva, ktorá mi tvrdila, že je to cena za každú aktualizáciu. Počet aktualizácií v roku je štyri, čo by znamenalo, že aktualizácie sú ročne drahšie ako produkt sám.
Takže ak má niekto s touto problematikou osobnú skúsenosť , budem vďačná za každý postreh. Možno tu v konečnom dôsledku rozdebatujeme návrh na dobrý produkt, ktorý by bol veľkým prínosom pre účtovníkov a nemal by pri tom likvidačný charakter na ich peňaženky.