ivanamm
30.04.08,19:20
dohodli sme sa s mojim znamym, ze zoberieme uver na kupu nehnutelnosti a ze ho splatime kazdy polovicu. Avsak ja sa mam zarucit, ze uver budem splacat /nemam ziadny majetok/ a moj znamy sa zaruci domom, ktory je vo vlastnictve jeho rodicov. On rucit podla mna nemoze ale ak suhlasia majitelia /teda rodicia/ je mozne zarucit sa takout nehnutelnostou? A dalsia dolezita informacia: moj znamy ma s.r.o., na kt. chce zobrat spominany uver. Nie je to tak, ze ak by aj rucili jeho rodicia domom tak len do vysky 200 000? A ak by ma podviedol a ja by som nemal z coho zaplatit, tak by museli moji rodinny prislusnici splacat tento uver koli tomu, ze ja som sa zarucil ze ho budem splacat /mohli by napr. rodicom zobrat byt?

dakujem vopred za vsetky rady
Celsus
01.05.08,16:38
1. "Rucit nehnutelnostou", t.j. zriadit zalozne pravo k nehnutelnosti v prospech banky na zabezpecenie uveru moze len vlastnik danej nehnutelnosti. T.z., že rodicia tvojho znameho mozu "rucit svojim domom" za splacanie uveru poskytnuteho komukolvek.

2. Ak si bude uver brat s.r.o., a za uver budu "rucit" rodicia tvojho znameho domom, "rucenie" nebude obmedzene sumou 200 000 ani ziadnou inou sumou. T.j. "rucit" budu za cely uver aj s urokmi.

3. Tvoji rodinni prislusnici (s vynimkou manzelky, ak by sa zavazok tykal spolocnej veci) za tvoje zavazky nezodpovedaju, pokial sa banke pisomne nezaviazu ako rucitelia alebo spoludlznici.
Takze tvoje rucenie za uver tvojich pribuznych nezavazuje.
Petra Nová
02.05.08,03:48
Ja si myslím, že si položil čisto hypotetickú otázku. Bol si už so svojim priateľom v niektorej banke , či Vám banka poskytne úver tak, aby ste ho splatili každý v jednej polovici ? Podľa mňa nie. Nepíšeš, aký by mal byť vlastnícky vzťah Vás oboch k nehnuteľnosti. Podľa mňa takáto kúpa nie je rozumná a zakladá veľa budúcich problémov.