Marikal
30.04.08,19:55
Ahojte...môže mi prosím poradiť niekto s týmto problémom:
Dva roky po rozvode nemáme vysporiadaný majetok. Nejedná sa ani tak o BSM, ale o majetok z podnikateľskej činnosti. Obaja sme podnikatelia.Začali sme podnikať v r. 1989. Neskôr sme otvorili hostinec, ktorý bývalý manžel prevádzkuje do dnes. Cca 3 roky som mala vystavený ŽL na uvedený hostinec, v poslednom období som tam aj pracovala na dohodu o vykonaní činnosti. Dodnes síce vlastním ŽL, ale na iné činnosti. Potrebovala by som vedieť, či má význam súdnou cestou vymáhať od bývalého manžela vyplatenia aspoň časti z majetku podnikania ako aj motorového vozidla, ktoré je určené na podnikanie. Ďakujem za radu.
iriska
01.05.08,13:29
Myslím, že máte ako manželia bezpodielové spoluvlastníctvo. Zo života mám prípad, keď po smrti manžela sa po ňom prejednával majetok aj zo živnosti len v polovici, lebo druhú polovicu vlastnila v bezpod. spoluvl. manželka.
Návrh na vysporiadanie BSM sa môže dať na súd do 3 rokov po rozvode. Ešte počkajte, či niekto poradí, že je to ozaj tak.
Marikal
03.05.08,09:55
Dobrý deň...Iriska ďakujem veľmi pekne za Vašu radu...Neviete mi, prosím, ešte poradiť nejaký konkrétny zákon, ktorého by som sa mala držať. Chcem totiž najprv riešiť vysporiadanie majetku z podnikania písomnou dohodou s exmanželom. Možno to nebude akceptovať, ale za pokus to stojí. Ak nie, vysporiadania súdnou cestou ma asi neminie. Ďakujem a prajem pekný deň.
hanelie
03.05.08,10:34
BSM - občianský zákonník §143 - 151
majetok z podnikateľskej činnosti je súčasťou BSM
iriska
03.05.08,18:13
hanelie, nešlo by to aj cez mediátora? Zvyčajne šetrí peniaze na súdnych poplatkoch, ale neviem, či cez neho môžu ísť aj BSM.
Marikal
03.05.08,18:33
Iriska...môžete mi prosím vysvetliť kto alebo čo je "mediátor"?? Vďaka.
Marikal
03.05.08,18:39
Iriska... už mám odpoveď - mediátor ako tretia nezávislá a nezaujatá osoba pomáha stranám identifikovať ich záujmy, nabáda ich, aby hľadali spoločné praktické riešenia na body, ktoré spôsobili konflikt a pomáha im vyjednávať také riešenia, ktoré uspokojujú obe strany...len jedna otázka...kde sa takýto človek hľadá, je to právnik???
hanelie
05.05.08,05:31