dape
01.05.08,08:01
Skúste mi prosím poradiť, mám známych, ktorí majú problém z odkúpením bytu do osobného vlastníctva. Pred 25 rokmi sa nasťahovali do bytu po dohode z bývalím nájomcom nakoľko odchádzal z mesta. Nejavil už o tento byt žiadny záujem o moji známi by ho chceli odkúpiť do OV. Nemajú nájomnú zmluvu, ale trvalé bydlisko tam majú už 24 rokov, platia všetky poplatky im náležiace. Bytový podnik im poradil, aby sa spojili s bývalím nájomcom a dohodli sa s ním, čo v tejto dobe nie je možné, lebo nikdo nevie kde je a mohol by tam vzniknúť aj veľký problém, že by ho chcel práve on odkúpiť do OV a tým vybabrať s mojimi známymi, ktorí poctivo za ten byt platia celé tie roky. Otázka : ako by sa dal odkúpiť predmetný byt do OV a keby sa to dalo bez súdu.
Ďakujem
lubica_02
01.05.08,06:09
Ak sa jedná o nájomný byt vo vlastníctve mesta, treba mesto požiadať o zmluvu o nájme.
Po celý čas musel správca domu evidovať, že byt je obývaný iným nájomcom, ak nepodnikol kroky ako k neoprávnene obsadenému bytu, nemal by tu byť veľký problém.
Karas Milan
01.05.08,06:20
Prípadne naštudovať tzv. vydržanie.

Ahoj
Ka Mil
Elena Navrátilová
01.05.08,06:26
Skúste mi prosím poradiť, mám známych, ktorí majú problém z odkúpením bytu do osobného vlastníctva. Pred 25 rokmi sa nasťahovali do bytu po dohode z bývalím nájomcom nakoľko odchádzal z mesta. Nejavil už o tento byt žiadny záujem o moji známi by ho chceli odkúpiť do OV. Nemajú nájomnú zmluvu, ale trvalé bydlisko tam majú už 24 rokov, platia všetky poplatky im náležiace. Bytový podnik im poradil, aby sa spojili s bývalím nájomcom a dohodli sa s ním, čo v tejto dobe nie je možné, lebo nikdo nevie kde je a mohol by tam vzniknúť aj veľký problém, že by ho chcel práve on odkúpiť do OV a tým vybabrať s mojimi známymi, ktorí poctivo za ten byt platia celé tie roky. Otázka : ako by sa dal odkúpiť predmetný byt do OV a keby sa to dalo bez súdu.
Ďakujem

Kto je uvedený na katastri ako vlastník bytu?
dape
01.05.08,09:10
Ak dobre viem, vlastník bytu by malo byť mesto Košice.
Elena Navrátilová
01.05.08,09:19
Tak potom je to mestský byt a treba postupovať v zmysle zákona 182/993, nie? Oni nerobili s mestom zmluvu? Musí sa informovať na meste.
Mária27
01.05.08,11:41
Bývalý nájomca môže dostať výpoveď z nájmu z dôvodu, že prenechal byt inému bez súhlasu prenajímateľa - aj keď sa mu nebude dať výpoveď doručiť.

Ak im bytový podnik poradil, tak s nimi iste aj uzatvorí zmluvu o nájme bytu. Tá je dôležitá pŕeto, lebo nájomca má prednostné právo na prevedenie bytu do vlastníctva. S bytovým podnikom nech sa pekne dohodnú, pretože za tohto stavu ich môže z bytu ľahko vykázať.

V žiadnom prípade nie vydržanie - to je o niečom inom.