lutsine
01.05.08,09:19
Potrebujem pomoct s prekladom abstraktu do AJ pre mojho brata. Ja viem len nemcinu a on to chce mat v anglictine.
TEXT:

Práca sa zaoberá etymologickým vysvetlením alebo objasnením základných pojmov súvisiacich s regionálnym rozvojom. V práci je sústredná pozornosť na riešenie otázok regionálneho rozvoja a teoretického vymedzenia danej problematiky. Osobitne je riešená problematika determinantov a aktivizujúcich prvkov. Veľká pozornosť je venovaná analytickej časti práce, v ktorej sme analyzovali doterajší vývoj regionálnej politiky na Slovensku a jej dopad na rozvoj regiónov. Osobitne sú riešené naše návrhy v poslednej časti práce, kde sme poukázali na programy zaoberajúce sa podporou rozvoja Prešovského samosprávneho kraja, ktoré sme doplnili našimi návrhmi na postupné riešenie tejto problematiky. Veríme, že naše návrhy získajú uplatnenie v praxi a prispejeme tak k zlepšeniu situácie a zníženiu regionálych disparít.

Kľúčové slová: región, rozvoj, regionálny rozvoj, regionálna konkurencieschopnosť, determinanty, aktivizujúce prvky.
Chobot
01.05.08,18:40
Potrebujem pomoct s prekladom abstraktu do AJ pre mojho brata. Ja viem len nemcinu a on to chce mat v anglictine.
TEXT:

Práca sa zaoberá etymologickým vysvetlením alebo objasnením základných pojmov súvisiacich s regionálnym rozvojom. V práci je sústredná pozornosť na riešenie otázok regionálneho rozvoja a teoretického vymedzenia danej problematiky. Osobitne je riešená problematika determinantov a aktivizujúcich prvkov. Veľká pozornosť je venovaná analytickej časti práce, v ktorej sme analyzovali doterajší vývoj regionálnej politiky na Slovensku a jej dopad na rozvoj regiónov. Osobitne sú riešené naše návrhy v poslednej časti práce, kde sme poukázali na programy zaoberajúce sa podporou rozvoja Prešovského samosprávneho kraja, ktoré sme doplnili našimi návrhmi na postupné riešenie tejto problematiky. Veríme, že naše návrhy získajú uplatnenie v praxi a prispejeme tak k zlepšeniu situácie a zníženiu regionálych disparít.

Kľúčové slová: región, rozvoj, regionálny rozvoj, regionálna konkurencieschopnosť, determinanty, aktivizujúce prvky.

mimotemy

Tak tomuto som mal problém porozumieť aj v slovenčine. To musel napísať nejaký hustý intelektuál, ktorý sa musel pochváliť znalosťou cudzích slov...:cool::D:D
endrju
01.05.08,19:16
mimotemy

Tak tomuto som mal problém porozumieť aj v slovenčine. To musel napísať nejaký hustý intelektuál, ktorý sa musel pochváliť znalosťou cudzích slov...:cool::D:D

Ja som textu v slovenčine ani neporozumel. :mee: Takže ono to vlastne preložené je. ;) Hm, len do akého jazyka? :rolleyes:
Bendymicus
01.05.08,20:15
Nuz da sa to prelozit len volne, taketo vetne konstrukcie totiz v angline nie su. Ale pustat sa do toho... pfff. ;)
Chobot
02.05.08,08:24
Potrebujem pomoct s prekladom abstraktu do AJ pre mojho brata. Ja viem len nemcinu a on to chce mat v anglictine.
TEXT:

Práca sa zaoberá etymologickým vysvetlením alebo objasnením základných pojmov súvisiacich s regionálnym rozvojom. V práci je sústredná pozornosť na riešenie otázok regionálneho rozvoja a teoretického vymedzenia danej problematiky. Osobitne je riešená problematika determinantov a aktivizujúcich prvkov. Veľká pozornosť je venovaná analytickej časti práce, v ktorej sme analyzovali doterajší vývoj regionálnej politiky na Slovensku a jej dopad na rozvoj regiónov. Osobitne sú riešené naše návrhy v poslednej časti práce, kde sme poukázali na programy zaoberajúce sa podporou rozvoja Prešovského samosprávneho kraja, ktoré sme doplnili našimi návrhmi na postupné riešenie tejto problematiky. Veríme, že naše návrhy získajú uplatnenie v praxi a prispejeme tak k zlepšeniu situácie a zníženiu regionálych disparít.

Kľúčové slová: región, rozvoj, regionálny rozvoj, regionálna konkurencieschopnosť, determinanty, aktivizujúce prvky.

Tak skúsil som to, ale najprv som si to musel preložiť do slovenčiny. V angličtine by to mohlo vyzerať takto:

This material is about the etymologic explanation or clarification of the basic terms relating to the regional development. The attention of the material is focused on the solving of the questions of the regional development and the theoretical definition of the topic. The topic of the determinants and activating elements is handled separately. A special attention is paid to the analytical part of the work, where we have analysed the actual development of the regional policy in the Slovak Republic and its impact on the development of the regions. Our proposals are handled separately in the last part of the document where we have pointed out the programs concerning the support of the development of the autonomous region of Prešov where we have added our proposals for successive solving of this matter. We believe that our proposals will be put into effect and we will contribute to the improving of the situation and to the decreasing of the regional gaps.

Key words: region, development, regional development, regional competitiveness, determinants, activating elements.
Slovanka
02.05.08,19:44
Ak sa jedná o bakalárku alebo diplomovku, tak všade by som slovo "práca" nahradila slovom "thesis". Keďže "bachelor´s thesis" a "master´s thesis".