rauh
01.05.08,10:10
Na celom Slovensku sa pomaly spusta projekt- Energouspora. Zacne celoslovenske "behanie" obchodnych zastupcov po domacnostiach pre spisovanie zmluv k prechodu novemu providerovi Optimum energy, ktory slubuje lacnejsiu el. energiu oproti konkurencii o 7-14%. Co si o tom myslite, privitaju domacnosti s radostou tento produkt-lacnejsiu el. energiu? alebo sa pod tym skryvaju pre domacnosti nejake nevyhody? Mate s tym skusenosti, vraj v Cechach tato spolocnost uz posobi.
rickman
02.05.08,11:43
Martin Mocko
02.05.08,12:12
Dam za pravdu predchadzajucemu prispevku. Mam pocit, ze nieco podobne robi jeden moj znamy. Nepamatam si sice nazov tejto "nebankovej skupiny" :D, ale princip bol v podstate o tom, ze cvaknes cca 20tis. a dostanes za to karticku podobnu bankomatovej karte s nazvom tej spolocnosti. A potom budes moct nakupovat rozne vyrobky a sluzby na slovensku so zlavou. Viem, ze slovnaft a niektore cestovky na tom uz frcali. Pripadne aj elektronika sa tak dala nakupovat. Princip - apson podla toho co mi hovoril - spociva v tom, ze ta firma ma zmluvu napr s predajcom chladniciek - ale iba s jednym v tvojom okrese. Ty chces chladnicku..a ides si ju kupit k nemu, lebo u neho mas zlavu. A obchodnik si zabezpeci staly obrat, ked bude mat taktiez zmluvu s tou firmou. Aspon tak som to pochopil. Odradila ma iba ta "vstupna investicia" za nakup karty. V tom som vytusil dalsiu pyramidu, ktora moze fungovat rok..alebo 10 rokov..a potom mozes kartu podarovat prvemu predavacovi NotaBene:eek:
rickman
02.05.08,15:06
capitalservice
02.05.08,15:39
Je aj nie je, záleží na uhle pohľadu. Ak je však otázka, či tu je priestor na podvod - samozrejme, že je.
Trh na koncových dodávateľov el. energie je na slovensku diverzifikovaný už nejaký čas. Stačí posurfovať po OR SR a nájdeš niekoľko firiem, taktiež bolo vidaných niekoľko licencií.
Dala by sa tu prirovnať paralela s tým, keď bol diverzifikovaný trh koncových operátorov pevných liniek. Samozrejme aj so svojimi "pôrodnými bolesťami".
Potiaľto by bolo všetko v poriadku. Treba si na tomto mieste pripomenúť to, čo vidíme na rozúčtovaní ceny el. energie na faktúre. Teda to z čoho sa táto cena skladá. Skrátene povedané z ceny za výrobu + ceny za dodávku.
Takže kde tu majú nový dodávatelia priestor? El. energiu musia nakúpiť od výrobcov. Potom si treba zaplatiť služby prenosovej sústavy. No a nakoniec sú tu koncové vedenia, teda distribučná sieť ktorú stále vlastnia miestne rozvodné závody. Nový dodávatelia, budú vlastne paralela k rozvodným závodom a tie pokiaľ im neposkytnú prístup ku koncovým vedeniam, tak tu žiadny biznis nebude. Problematika energetiky je trochu zložitejšia a chcelo by to viac priestoru na podrobné vysvetlenie fungovania trhu s el. energiou aj s jeho špecifikami.
Je pravdou, že to môže fungovať. Takisto, ako to funguje aj v iných štátoch.
Reálne sa napríklad v ČR naťahovali 2 roky, kým alternatívny dodávatelia získali reálny prístup ku koncovým vedeniam, nie len de jure.
Skutočne výrazný rozdiel v cenách to neprinieslo, keďže jediný priestor na pohyb s cenou je na úkor vlastnej réžie a vlastného zisku.

Prenesme sa na Slovensko:
1. nový dodávateľ nie je schopný určiť cenu a jej skladbu
2. nemá prístup ku koncovému vedeniu
3. nezverejnil zmluvu o nákupe el. energie s niektorou elektrárenskou spoločnosťou, či už u nás, alebo v zahraničí
4. nezverejnil spôsob realizácie pripojenie napr. domácnosti, napr. otázka koncového meracieho zariadenia (odkup resp. nájom od terajšieho dodávateľa, alebo demontáž doterajšieho a montáž vlastného?)

Viete si predstaviť firmu ktorá by zvládla montáž nových elektromerov v jednom mesiaci v prípade, že by sa len 1% odberných miest v danom mesiaci rozhodlo zmeniť dodávateľa?

Čo sa týka pyramíd, tak tie si žijú svoj život, bez ohľadu na čas, produkt či štát. Je to jeden z marketingových nástrojov, prinášajúci efekt firme, teda vlastnej špičke. Je pravda že v nesprávnych rukách a s kriminálnym úmyslom je to pohroma. Bohužiaľ el. energia a ak ju pomenujeme "lacná" je vďačným artiklom pre takéto aktivity.
Takže občan tras sa!
Nech mi niekto vysvetlí ako a na ktorej položke tvoriacej cenu el.energie dokážu tak veľmi ušetriť, že budú lacnejší. A ako to chcú technicky zvládnuť.
Inak stretol som sa už s viac firmami ponúkajúcimi lacnejšiu el. energiu.
Môžem povedať len jedno:
AVE IMPERIUM - AVE PYRAMIDY :rolleyes:
rickman
02.05.08,19:03
Ano, obchod s elektrinou je trochu zlozitejsia oblast. Obzvlast vyrovnavanie rozdielov, ked si distribucna spolocnost objedna viac alebo menej, ako v skutocnosti jej odberatelia potrebuju. Pokial spravne viem, tak tieto rozdiely su niekedy drahsie ako samotny balik elektriny. Taktiez vyuzivanie prenosovej sustavy - not so easy. Ale teraz je to jedno.

Ide o fakt, ze nejaky optimum energy z hornej dolnej nikomu vela elektriny nepreda. Akurat tak zo solarneho panela namontovaneho u kazdeho zakaznika zvlast.
Martin Mocko
03.05.08,06:09
Môžem povedať len jedno:
AVE IMPERIUM - AVE PYRAMIDY :rolleyes:

Že ty si z Trnavy :D a máš za sebou minimálne 3týždňový kurz finančného managingu...
capitalservice
03.05.08,17:10
Že ty si z Trnavy :D a máš za sebou minimálne 3týždňový kurz finančného managingu...
;)musím ťa sklamať, ale nie som z Trnavy. Do Trnavy to mám viac ako 100 km. Čo sa týka školy, jednou z nich bola aj CUB, ale to bolo už dávno, v tom istom čase ako Lančarič:) (ak ti neprekáža Orange). Ak chceš môj životopis, kľudne ti ho pošlem.
A aj keď si minimálne o 5 rokov mladší (dnes som oslávil 34), tak ťa beriem.
Ale toto už je mimotemy
Martin Mocko
05.05.08,07:35
;)musím ťa sklamať, ale nie som z Trnavy. Do Trnavy to mám viac ako 100 km. Čo sa týka školy, jednou z nich bola aj CUB, ale to bolo už dávno, v tom istom čase ako Lančarič:) (ak ti neprekáža Orange). Ak chceš môj životopis, kľudne ti ho pošlem.
A aj keď si minimálne o 5 rokov mladší (dnes som oslávil 34), tak ťa beriem.
Ale toto už je mimotemy

Ok..dik za vycerpavajucu odpoved. Zaujali ma iba tvoje reakcie na takmer vsetky temy...:D Podobnu "firmu" zavanajucu poradenstvom poznam v TT, preto som ta odhadol na to.
PS: pan Lancaric je od teba o 10r starsi a vystudoval OF na EUBA.
capitalservice
05.05.08,14:23
Myslel som tým, že CUB sme robili obaja externe a v rovnakom čase :), vtedy ešte pôsobil v Chemolaku.
človek
15.09.08,13:50
Zaujímavé, ale hlúpe názory. Optimumenergy nie je dodávateľom elektrickej energie - a už vôbec nie pre slovenské domácnosti. Priemerne inteligentný občan si pozrie optimumenergy.eu, alebo optimumenergy.com a je mu jasné o čom tento biznis je. Ak si to nejaký dobrodruh vysvetluje po svojom, je to len prejav jeho naivity. ;)
m84
21.05.09,17:51
Pri zmene dodavateľa el. energie netreba meniť eletkromer ani žiadné iné technické zariadenie. Všetko zostáva naďalej v správe rozvodných závodov.
111bea111
02.06.09,08:20
Na celom Slovensku sa pomaly spusta projekt- Energouspora. Zacne celoslovenske "behanie" obchodnych zastupcov po domacnostiach pre spisovanie zmluv k prechodu novemu providerovi Optimum energy, ktory slubuje lacnejsiu el. energiu oproti konkurencii o 7-14%. Co si o tom myslite, privitaju domacnosti s radostou tento produkt-lacnejsiu el. energiu? alebo sa pod tym skryvaju pre domacnosti nejake nevyhody? Mate s tym skusenosti, vraj v Cechach tato spolocnost uz posobi.
OptimumEnergy nie je dodávateľ el. energie na trhu, ale je to spoločnosť, ktorá sa zaoberá hľadaním finančnej úspory vo vašich platbách dodávateľovi tzv. parametrizáciou a nie pre domácnosti, ale pre maloodber. Parametrizácia sa vo veľkoodbere nerobí, tam sa dohadujú zmluvné zmluvné ceny. Na našom trhu po privatizácii operuje už veľa dodávateľov el. energie, ale prenosová súprava je stále štátna. Treba rozlišovať pojmy a dojmy a nie bez odborných znalostí trepať......
ludo_centrum
04.02.10,05:41
Je aj nie je, záleží na uhle pohľadu. Ak je však otázka, či tu je priestor na podvod - samozrejme, že je.
Trh na koncových dodávateľov el. energie je na slovensku diverzifikovaný už nejaký čas. Stačí posurfovať po OR SR a nájdeš niekoľko firiem, taktiež bolo vidaných niekoľko licencií.
Dala by sa tu prirovnať paralela s tým, keď bol diverzifikovaný trh koncových operátorov pevných liniek. Samozrejme aj so svojimi "pôrodnými bolesťami".
Potiaľto by bolo všetko v poriadku. Treba si na tomto mieste pripomenúť to, čo vidíme na rozúčtovaní ceny el. energie na faktúre. Teda to z čoho sa táto cena skladá. Skrátene povedané z ceny za výrobu + ceny za dodávku.
Takže kde tu majú nový dodávatelia priestor? El. energiu musia nakúpiť od výrobcov. Potom si treba zaplatiť služby prenosovej sústavy. No a nakoniec sú tu koncové vedenia, teda distribučná sieť ktorú stále vlastnia miestne rozvodné závody. Nový dodávatelia, budú vlastne paralela k rozvodným závodom a tie pokiaľ im neposkytnú prístup ku koncovým vedeniam, tak tu žiadny biznis nebude. Problematika energetiky je trochu zložitejšia a chcelo by to viac priestoru na podrobné vysvetlenie fungovania trhu s el. energiou aj s jeho špecifikami.
Je pravdou, že to môže fungovať. Takisto, ako to funguje aj v iných štátoch.
Reálne sa napríklad v ČR naťahovali 2 roky, kým alternatívny dodávatelia získali reálny prístup ku koncovým vedeniam, nie len de jure.
Skutočne výrazný rozdiel v cenách to neprinieslo, keďže jediný priestor na pohyb s cenou je na úkor vlastnej réžie a vlastného zisku.

Prenesme sa na Slovensko:
1. nový dodávateľ nie je schopný určiť cenu a jej skladbu
2. nemá prístup ku koncovému vedeniu
3. nezverejnil zmluvu o nákupe el. energie s niektorou elektrárenskou spoločnosťou, či už u nás, alebo v zahraničí
4. nezverejnil spôsob realizácie pripojenie napr. domácnosti, napr. otázka koncového meracieho zariadenia (odkup resp. nájom od terajšieho dodávateľa, alebo demontáž doterajšieho a montáž vlastného?)

Viete si predstaviť firmu ktorá by zvládla montáž nových elektromerov v jednom mesiaci v prípade, že by sa len 1% odberných miest v danom mesiaci rozhodlo zmeniť dodávateľa?

Čo sa týka pyramíd, tak tie si žijú svoj život, bez ohľadu na čas, produkt či štát. Je to jeden z marketingových nástrojov, prinášajúci efekt firme, teda vlastnej špičke. Je pravda že v nesprávnych rukách a s kriminálnym úmyslom je to pohroma. Bohužiaľ el. energia a ak ju pomenujeme "lacná" je vďačným artiklom pre takéto aktivity.
Takže občan tras sa!
Nech mi niekto vysvetlí ako a na ktorej položke tvoriacej cenu el.energie dokážu tak veľmi ušetriť, že budú lacnejší. A ako to chcú technicky zvládnuť.
Inak stretol som sa už s viac firmami ponúkajúcimi lacnejšiu el. energiu.
Môžem povedať len jedno:
AVE IMPERIUM - AVE PYRAMIDY :rolleyes:

Je úbohé, že si dovoliš písať takéto bludy. Prečítaj si legislatívu a nájdi si sám reálnych hráčov, alternatívnych dodávateľov el. energie a neporovnávaj neporovnateľné ;)

SKUTOČNE ÚBOHÉ, TRÁPNE.
Laco-monter
04.02.10,11:29
Súčasna skladba energetického biznisu na Slovensku je následovná:
SE - Slovenské elektrárne vyrobca el.energie
SEPS - Slovenská energeticka a prenosová sústava , VN diaĺkové vedenia
EoN-lokálny dodávateĺ el.energie a správca miestných vedení el.prúdu

Ak by mal byť nejaký alternatívny dodavateĺ el.energie musel by paralelne vybudovať celú vyššie uvedenú štrukturu,čo nie je možné.
TomASS
18.02.10,11:41
Mas pravdu v sucasnej skladbe, ale dalej uz nie. Preco by to musel niekto na novo budovat? 02 si tiez prenajima vysielace od T-mobilu a Orange a pekne si funguju...to mas v principe to iste!

Dodavatel nie len ze moze byt, ale uz aj su.

Tomas (jeden z alternativnych dodavatelov ;)
karolzdo
18.02.10,16:40
Súčasna skladba energetického biznisu na Slovensku je následovná:
SE - Slovenské elektrárne vyrobca el.energie
SEPS - Slovenská energeticka a prenosová sústava , VN diaĺkové vedenia
EoN-lokálny dodávateĺ el.energie a správca miestných vedení el.prúdu

Ak by mal byť nejaký alternatívny dodavateĺ el.energie musel by paralelne vybudovať celú vyššie uvedenú štrukturu,čo nie je možné.

Ozval sa expert,pre druhú "vážsku kaskádu" :D .
Laco-monter
18.02.10,19:59
Mas pravdu v sucasnej skladbe, ale dalej uz nie. Preco by to musel niekto na novo budovat? 02 si tiez prenajima vysielace od T-mobilu a Orange a pekne si funguju...to mas v principe to iste!

Dodavatel nie len ze moze byt, ale uz aj su.

Tomas (jeden z alternativnych dodavatelov ;)
Je to možne,lebo za peniaze dnes každý predá aj vlastnú matku...:mad::eek:

Ale podĺa logiky a v princípe by malo platiť to čo som napísal vyššie.;)
Bizzy
15.03.10,09:42
Súčasna skladba energetického biznisu na Slovensku je následovná:
SE - Slovenské elektrárne vyrobca el.energie
SEPS - Slovenská energeticka a prenosová sústava , VN diaĺkové vedenia
EoN-lokálny dodávateĺ el.energie a správca miestných vedení el.prúdu

Ak by mal byť nejaký alternatívny dodavateĺ el.energie musel by paralelne vybudovať celú vyššie uvedenú štrukturu,čo nie je možné.


Alternativny dodavatel nemusi nic budovat, alternativny dodavatel je len "obchodnik " s elektrickou energiou. Vlastnikom prenosovej sustavy je SEPS presne ako pises. Na zapadnom slovensku je to ZSE ktore je ak distributor aj dodavatel, SSE je stred, VSE vychod - tieto su aj distributory a aaj dodavatelia. Ty mas pravo si zvolit ineho dodavatela, to znamena ze ten tvoj novy dodavaatel bude platiti poplatok za distribuciu danemu distributorovi podla oblasti cize ZSE,SSE,VSE za to ze tvoje odberne miesto je pripojene a bude po ich "kabloch" dostavat tvoju elektrinu. Alternativny dodavatel nic nebuduje, nemeni ti elektromer nic - ten ostava povodny -ten patri distribucii. ALternativny dodavatel je len cisto obchodnik, ktory ti doda energiu lacnejsie nez sucasny dodavatel + zakaznicky servis.
Laco-monter
15.03.10,20:39
Alternativny dodavatel nemusi nic budovat, alternativny dodavatel je len "obchodnik " s elektrickou energiou. Vlastnikom prenosovej sustavy je SEPS presne ako pises. Na zapadnom slovensku je to ZSE ktore je ak distributor aj dodavatel, SSE je stred, VSE vychod - tieto su aj distributory a aaj dodavatelia. Ty mas pravo si zvolit ineho dodavatela, to znamena ze ten tvoj novy dodavaatel bude platiti poplatok za distribuciu danemu distributorovi podla oblasti cize ZSE,SSE,VSE za to ze tvoje odberne miesto je pripojene a bude po ich "kabloch" dostavat tvoju elektrinu. Alternativny dodavatel nic nebuduje, nemeni ti elektromer nic - ten ostava povodny -ten patri distribucii. ALternativny dodavatel je len cisto obchodnik, ktory ti doda energiu lacnejsie nez sucasny dodavatel + zakaznicky servis.

Ak dovolíš, ja zostanem pri doterajšom dodavateĺovi el.energie.
Bizzy
18.03.10,14:18
Ak dovolíš, ja zostanem pri doterajšom dodavateĺovi el.energie.

moj prispevok je cisto reakciou na tvoj hlavne vyvratenie faktu o budovani. nie o tom ze mas prejst k inemu dodavatelovi ;)
Jozef Komačka
28.10.10,04:32
Konkurencia strieda monopol.

Obchodovanie s elektrinou zažíva v súčasnosti skutočnú revolúciu. To, čo priniesli na trh pred pár rokmi mobilní operátori, postupne prináša aj trh s elektrinou. Časy, kedy bolo možné nakúpiť elektrickú energiu iba od jedného dodávateľa a za podmienok, ktoré určil on, sú definitívne preč. Veľká časť firiem na Slovensku tvrdo rokuje s rôznymi dodávateľmi elektriny o podmienkach dodávky a dokážu získať zaujímavé ceny, tí ostatní však stále platia, koľko si tradiční dodávatelia vypýtajú.
Legislatíva garantuje istotu a pravidlá fungovania trhu s elektrinou na rôznych úrovniach a je súčasťou jednotného európskeho trhu; základné pravidla sú spoločné pre všetky štáty EÚ. V §14 nariadenia vlády 317/2007 a zákona 656/2004 Z.z. o energetike dáva štát jednoznačné záruky, že nikto nezostane bez elektriny a v prípade problémov alternatívneho dodávateľa elektriny je štát povinný okamžite prevziať záruky a dodávať elektrinu bez prerušenia.
Zmeniť dodávateľa elektriny je ľahšie, ako si to ľudia na Slovensku myslia, a zmena dodávateľa je zo zákona zadarmo. Na uzatvorenie zmluvy s alternatívnym dodávateľom elektriny stačí podpísať základné dokumenty a splnomocnenia na zmenový proces u distribútora elektriny a žiadosť o ukončenie zmluvy s tradičným dodávateľom. Celú administratívu spojenú so zmenou dodávateľa dokáže zabezpečiť alternatívny dodávateľ.
V súčasnosti obchoduje na Slovenskom trhu s energiou okrem menovaných spoločností aj ČEZ Slovensko, Korlea Invest, Energy Trading, Lumius, Magna E.A., Mercuria Energy Trading SA, Slovakia Energy, Slovenská energia, Pow-en a mnoho ďalších. Zákazníci, ktorí vyčkávajú čoskoro zistia, že na energií mohli veľa ušetriť a platili zbytočne vysoké finančné prostriedky. Čim dlhšie budú takíto zákazníci otáľať, tým neskôr začnú so znižovaním ceny elektriny aj tradiční dodávatelia ZSE, SSE a VSE.
Pri zmene dodávateľa sa distribútor nemení: rozvody, prevádzkovanie systému, systémové služby, odpočty spotreby, doterajší servis a opravy zostávajú zachované a nezmenené, mení sa iba dodávateľ, ktorý vopred elektrickú energiu nakúpi čo najlacnejšie doma, v zahraničí alebo na energetickej burze a potom ju predáva firmám a domácnostiam.
JK
Jozef Komačka
28.10.10,07:02
Je to Tvoje rozhodnutie, ja už platím rok o 1/3 menej.
Jozef Komačka
28.10.10,07:05
Elektrina sa nakupuje a predáva priebežne, t.j. každý deň, elektrická energia sa nedá skladovať !
KEJKA
28.10.10,07:10
podľa skúseností klientov, ktorí prešli ku konkurencii, platili síce menej ale o to viac pri konečnom vyúčtovaní. Vo vyúčtovaní im naskočili také nedoplatky, že len otvárali oči, a poniektorí si dali námahu a spočítali to sami, porovnali s cenou, ktorú by platili podľa starého a nevyšla im žiadna úspora.
Informácia z druhej ruky, ale doklady som videla a odradilo ma to od experimentovania.
Braňo
28.10.10,07:33
Veľa ľudí sa už chytilo na lacnejšiu cenu za kilowatt, avšak celková cena sa skladá aj z iných poplatkov, ktoré nakumulujú vyššiu cenu ako od monopolu....
bubkoch
28.10.10,07:59
Je to Tvoje rozhodnutie, ja už platím rok o 1/3 menej.

ak mas na mysli ze platis o 1/3 menej ako domacnost, tak klames ...
alebo daj link na cennik alternativca s o 33% nizsimi cenami za dodavku ako ma Z/S/VSE
Jozef Komačka
28.10.10,10:12
Isteže, nájdu sa aj takí dodávatelia a tí kazia dobré meno aj ostatným, preto si treba riadne pozrieť rozdiel v cenníkoch, ktoré musí mať každý dodávateľ zavesené na internete. Skúste napr. Energetické centrum a zistíte, že v cenníkoch sú veľké porovnávacie rozdiely.
Jozef Komačka
28.10.10,10:19
Je smutné, že si nevieš nájsť zavesené cenníky na internete a neporovnaš ceny.
Braňo
28.10.10,10:25
Slovakia energy cenníky nemá - http://www.slovakia-energy.sk/uspora

Komunal energy tiež len časť http://www.komunal-energy.sk/sk/Domacnosti
Jozef Komačka
28.10.10,10:30
Sú poplatky VT Distribúcia, NT Distribúcia, Systémové služby, Prevádzkovanie systému, Tarifa za straty a Mesačný poplatok, tieto sa meníť nesmú a sú u všetkých dodávateľov rovnaké, kontroluje to ÚRSO, avšak VT Obchod a NT Obchod si dodávatelia určujú a za nedodržanie cien, ktoré po odsúhlasení s ÚRSO zverejnia sa musia dodržať, v opačnom prípade by dostali vysokú pokutu. A zas sme u toho, že si pred uzatvorením zmluvy treba riadne pozrieť cenníky dovávateľov
bubkoch
28.10.10,10:32
Je smutné, že si nevieš nájsť zavesené cenníky na internete a neporovnaš ceny.

praveže si ich viem najst, a preto tvrdim ze obycajne sprosto klames ... žiaden alternativec nema cenu za dodavku pre domacnosti 2010 o 1/3 nižšiu
Jozef Komačka
29.10.10,05:26
Zadaj cenniky slovakia energy a máš cenníky, rovnako je to aj u ostatných. Znovú tvrdím, že všetci musia mať cenníky !!!
bubkoch
29.10.10,11:01
Zadaj cenniky slovakia energy a máš cenníky, rovnako je to aj u ostatných. Znovú tvrdím, že všetci musia mať cenníky !!!

cenove rozhodnutie pre slovakia energy je na stranke urso, jednoduchym porovnanim zistime, ze slovakia energy ma vyssie ceny ako napr. VSE ... je to banda podvodnikov, zalohy rozpocitaju na 12 mesiacov (namiesto 11 ako tradicni dodavatelia) a potom presviedcaju ze ludia usetria lebo im vyjdu mensie zalohove platby ...
pocuj Komacka, ten link na aspon jedneho alternatica s 1/3 nizsimi cenami nedas ? preco zo seba robis klamara ?
Jozef Komačka
29.10.10,11:17
1/3 je Energetické centrum, musíš si však nájsť všetky tri cenníky, t.j. VT/NT obchod, Zrovnávací cenník a Distribučný cenník. Je rovnaký postup: cenniky energeticke centrum, ..
Braňo
29.10.10,11:23
Jozef darmo sa rozčuľuješ, napríklad Slovakia Energy cenník na internete nemá.
bubkoch
29.10.10,11:24
1/3 je Energetické centrum, musíš si však nájsť všetky tri cenníky, t.j. VT/NT obchod, Zrovnávací cenník a Distribučný cenník. Je rovnaký postup: cenniky energeticke centrum, ..

cennik energetickeho centra je tu:
http://www.urso.gov.sk/rozhodnutia/cv/0286_2010_E.pdf

cennik napr. VSE je tu:
http://www.urso.gov.sk/rozhodnutia/cv/0020_2010_E.pdf

myslim ze nie len ja, ale vsetci si dokazu porovnat ceny, ktore v pripade energetickeho centra nielenze nie su o 1/3 nizsiu, ale v mnohych sadzbach dokonca vyssie ... si klamar, co uz ti ine povedat ...
bubkoch
29.10.10,11:25
Jozef darmo sa rozčuľuješ, napríklad Slovakia Energy cenník na internete nemá.

http://www.urso.gov.sk/rozhodnutia/cv/0180_2010_E.pdf
bubkoch
29.10.10,11:36
skusme si nahadzovat rozne sadzby a pozrime sa na tú úžasnú usporu 33% ...
p. Komacka, ake parametre mam zadat aby mi vyslo -33% ? lebo nech zadavam cokolvek, stale mi vychadza uspora radovo v desatinach percent ...

http://www.energetickecentrum.sk/elektrina/kalkulacka/
Jozef Komačka
30.10.10,14:24
Uz som raz uviedol, ze cenniky najdes, ked zadas : cenniky slovakiy energy, všetko oddelene
Jozef Komačka
30.10.10,14:30
Ani tu nemas vsetky cenniky, aby si dostal spravny vysledok uspory, najdi si všetky TRI cenniky Energetickeho centra a potom mozes ratat, dostanes usporu takmer 1/3.
Jozef Komačka
30.10.10,14:32
vidiet, ze si s tych cennikoch lavy
bubkoch
30.10.10,15:07
Ani tu nemas vsetky cenniky, aby si dostal spravny vysledok uspory, najdi si všetky TRI cenniky Energetickeho centra a potom mozes ratat, dostanes usporu takmer 1/3.

mna nevytocis ... pises take hluposti ze to ani pravda nie je ... ake 3 cenniky ? vsak tá kalkulacka pocita KONCOVU CENU a porovnanie v zavislosti na vymedzenom uzemi, vies co to je ? koncova cena ... to je cena pozostavajuca zo vsetkych existujucich poplatkov ktore sa za elektrinu platia ... co ti tam este chýba ?
okrem toho, v tom energetickom centre robia asi rovnakí diletanti ako ty, lebo pre VSE v sadzbe D1 uvadzaju pevnu cenu za mesiac 0,7€/mes., pricom spravna cena je 0,5137€/mes., co logicky znizuje koncovu cenu zakaznikov VSE ...
ale co sa rozpisujem, aj tak znova len zasmradis diskusiu bezduchym prispevkom bez akehokolvek argumentu
Jozef Komačka
31.10.10,09:15
Je mi jasné, že nevieš ani kalkulačku správne vyplniť, ktorá vyrátava úsporu len v zadanej distribučnej sadzbe, napr. D1, D2, .. C1, C2, .. Odberateľ má právo prejsť do inej distribučnej sadzby, to však ty nemáš o tom ani šajnu. Potom je isté, že odberatelia neušetria takmer nič, keď trčia v zlej a najhoršej distribučnej sadzbe.
padro
31.10.10,10:32
Je mi jasné, že nevieš ani kalkulačku správne vyplniť, ktorá vyrátava úsporu len v zadanej distribučnej sadzbe, napr. D1, D2, .. C1, C2, .. Odberateľ má právo prejsť do inej distribučnej sadzby, to však ty nemáš o tom ani šajnu. Potom je isté, že odberatelia neušetria takmer nič, keď trčia v zlej a najhoršej distribučnej sadzbe.

len si nechaj tu super ponuku pre seba,.. a my sme vsetci blbi a budeme platit viac... inak admin by uz mohol zasiahnut, tej reklamy uz stacilo
sito
31.10.10,10:46
Kdekoho vylúčime, a kdekoho na elektriku, lacnú napojíme.

Nenechajte sa napájať, isto vás chcú vydájať.

:) :D:D:D ;)
bubkoch
31.10.10,16:03
Je mi jasné, že nevieš ani kalkulačku správne vyplniť, ktorá vyrátava úsporu len v zadanej distribučnej sadzbe, napr. D1, D2, .. C1, C2, .. Odberateľ má právo prejsť do inej distribučnej sadzby, to však ty nemáš o tom ani šajnu. Potom je isté, že odberatelia neušetria takmer nič, keď trčia v zlej a najhoršej distribučnej sadzbe.

zasa klames a zavádzas ...
to ze odberatel je zaradeny v nespravnej distribucnej sadzbe a u noveho dodavatela sa zaradi do spravnej, NIE JE USPORA VDAKA CENAM NOVEHO DODAVATELA
distribucna sadzba nema s dodavatelom nic spolocne ... prejst na spravnu distribucnu sadzbu a usetrit napr. 30% moze odberatel aj bez toho aby zmenil dodavatela, ktory s tou usporov nema nic spolocne ...
Jozef Komačka
31.10.10,17:32
Ja ti nic neponukam ! Chcel som iba poradit, ako usetrit na dvoj az trojnasobne predrazenej elektrine od klasickych dodavatelov. Raz sa urcite zobudite, ale to uz bdete lutovat, ze ste si nezvolili alternativneho dodavatela.
bubkoch
31.10.10,17:41
Ja ti nic neponukam ! Chcel som iba poradit, ako usetrit na dvoj az trojnasobne predrazenej elektrine od klasickych dodavatelov. Raz sa urcite zobudite, ale to uz bdete lutovat, ze ste si nezvolili alternativneho dodavatela.

lol, ty tu hadzes cisla akokeby si zreboval loto ... raz 33% uspora u alternativca, teraz uz o 200% drahsi tradicny dodavatel ...

skoda ze okrem tychto nezmyslov si neuviedol ani jeden konkretny priklad z konkretneho cennika nejakeho konkretneho alternativca voci ktoremukolvek tradicnemu dodavatelovi :D
Jozef Komačka
31.10.10,17:42
Otvor si stránku www. liones.wbl.sk a uvidis, ze aj tam ziskas 20 % z nákupu elektriny od Energetickeho ventra.
bubkoch
31.10.10,17:52
Otvor si stránku www. liones.wbl.sk (http://www.%20liones.wbl.sk) a uvidis, ze aj tam ziskas 20 % z nákupu elektriny od Energetickeho ventra.
nefunguje, skus inu :mad::confused:
bubkoch
31.10.10,18:03
Otvor si stránku www. liones.wbl.sk (http://www.%20liones.wbl.sk) a uvidis, ze aj tam ziskas 20 % z nákupu elektriny od Energetickeho ventra.

okrem toho, tí tvoji diletanti z energetickeho centra ani len tú kalkulacku nevedia poriadne spocitat ...

okrem vyzsie spomenutej chyby v cenniku VSE maju tam dalsie chyby ...
ty tu stale hovoris o pseudouspore vyplyvajucej zo zmeny distribucnej sadzby pri zlom zaradeni, ale tá kalkulacka to vobec nezohladnuje, ked zadam spotrebu a k nej nezodpovedajucu spotrebu sadzbu, vobec to cena energetickeho centra nezohladni a tvrdohlavo kopiruje zlu sadzbu ... to je taky problem naprogramovat testovanie bodu zlomu v D1/D2 resp. D3/D4 ? no fakt uz nemam slov na taky diletantizmus ...
padro
31.10.10,22:55
Ja ti nic neponukam ! Chcel som iba poradit, ako usetrit na dvoj az trojnasobne predrazenej elektrine od klasickych dodavatelov. .. matematika, percenta... ti zjavne nejdu takze potom uz je jasne preco si myslis, ze to mas lacnejsie :D:D skus sa doucit zaklady matematiky a pochopis ako to je.
Jozef Komačka
01.11.10,05:25
Ani mne sa to nepaci, ze im kalkulacka nekoresponduje s cennikmi.
gogol99
31.07.11,04:11
Každý gazda chváli svoje teľa. Pozri si stránku VyhodnaEnergia.sk a urob si vlastný názor.
rudopp
31.07.11,06:20
Každý gazda chváli svoje teľa. Pozri si stránku VyhodnaEnergia.sk a urob si vlastný názor.

Gogolko.

Ty zas pozri na dátum príspevku :) .
gogol99
05.08.11,18:08
Viem, ale netrápim :-)
rixoo
25.08.11,05:17
odhliadnuc od odtaziteho aspektu akym je datum, na tej stranke (VyhodnaEnergia.sk) sa to fakt da komfortne napocitat.
gogol99
11.09.11,19:13
Kedy zmeniť dodávateľa:

www.VyhodnaEnergia.sk/odkaz/63/kedy-zmenit-dodavatela-elektriny--alebo-plynu
matolog
13.09.11,16:08
ja to planujem riesit kupou solarnych panelov a pustanim vyrobenej energie do siete. pripadne este kombinaciou s veternymi generatormi.
gogol99
30.09.11,15:52
Tak to budete už taký malý dodávateľ elektriny pre domácnosti :)
deli.
27.02.12,11:11
tak pridám aj ja svoju skúsenosť. Vyžiadala som si ponuku na cenu PLYNU na tento rok aj od Magna EA. Prišlo mi od Magny mailom, že ušetrím ročne okolo 17€, ak k nim prestúpim. Ale! Dnes mi prišla faktúra z SPP, a presne som si vypočítala ceny od SPP aj od Magny, presne podľa výšky spotreby. Výsledok je, že ak by som sa pre-písala do Magny, neušetrím Magnou sľubovaných 17€, ale len 6,24€ ročne. Magna totiž vychádzala z mierne navýšených cien od SPP.
No, pre usporených 6,24€ ročne sa mi ani neoplatí sa prehlásiť k inému dodávateľovi, nie? Váš názor?
220870
16.05.12,13:43
zdielam Hospodárske noviny
Ak máte zlú skúsenosť so zmenou dodávateľa energií, napíšte nám na marta.hilkovicova@ecopress.sk
Stano258
29.11.13,05:08
Toto je dobrý článok - keby sme nedotovali bane na Slovensku, tak by elektrina bola naozaj lacná...
http://ekonomika.sme.sk/c/7021499/elektrina-mohla-zlacniet-viac-ak-by-sme-nedotovali-bane.html?utm_source=link&utm_medium=rss&utm_campaign=rss
duves
29.11.13,06:44
a skláři (baníci) nebudou mít co žrát
http://www.youtube.com/watch?v=tAhcKSl9BJg
bubkoch
29.11.13,07:04
duves: je to presne naopak ... práve dnesne nezmyselne dotovanie bani a elektriny z uhlia je ekvivalentne tomu ked by sme zacali rozbijat okna a nicit vsetko okolo seba, aby sklari, stavbari a atd. mali prácu ...
potom sa podme vsetci skladat nejakou sumou aj šičkam, predavackam, casnikom a zvysme im mzdu ...
nebyt nezmyselnych dotacii a poplatkov v koncovej cene elektriny, jej cena by mohla byt polovicna, ludom by ostalo v penazenke viac penazi, ktore by mohli pouzit na nakup tovarov a sluzieb a sami by tak rozhodli o podpore odvetví o ktore maju zaujem ... a kvoli zvysenemu dopytu po tovare a sluzbach by si tí dnesní banici nasli prácu ...
takto ludia platia banikov a neostavaju im peniaze na iné veci, po ktorych tak nie je dopyt ...
duves
29.11.13,12:43
Ja viem, že je to naopak, ale bolo by to uplne v pohode až vtedy, ak by sa tí ludia dokazali zamestnať inde. A to je ten problem, ktory v tych číslach nevidno.
pavol54
29.11.13,12:56
duves: je to presne naopak ... práve dnesne nezmyselne dotovanie bani a elektriny z uhlia je ekvivalentne tomu ked by sme zacali rozbijat okna a nicit vsetko okolo seba, aby sklari, stavbari a atd. mali prácu ...
potom sa podme vsetci skladat nejakou sumou aj šičkam, predavackam, casnikom a zvysme im mzdu ...
nebyt nezmyselnych dotacii a poplatkov v koncovej cene elektriny, jej cena by mohla byt polovicna, ludom by ostalo v penazenke viac penazi, ktore by mohli pouzit na nakup tovarov a sluzieb a sami by tak rozhodli o podpore odvetví o ktore maju zaujem ... a kvoli zvysenemu dopytu po tovare a sluzbach by si tí dnesní banici nasli prácu ...
takto ludia platia banikov a neostavaju im peniaze na iné veci, po ktorych tak nie je dopyt ...
teraz si švacol vedľa ako ivanko najkrajší keď voľakedy povedal že nebudeme nič pestovať lebo lacnejšie dovezieme z cudziny( áno ale len dovtedy kým budú cítiť tlak konkurencie) lebo akonáhle sme niečo nemali z vlastnej výroby cena sa obrátila smerom nahor takže bez dotácií odtál- potál. a ľudia by si za ušetrené peniaze mohli kúpiť napríklad televízor na petrolejku alebo sviečky
bubkoch
29.11.13,13:27
pavol54, takto to vyzera ked clovek pise o niecom comu nerozumie ... stop dotovaniu uholnych bani neznamena ze teraz budeme musiet elektrinu dovazat ...elektriny je dost z inych zdrojov, navyse ten objem elektriny z nováckeho uhlia je vies kolko ? okolo 1TWh rocne ... rocne sa na slovensku vyrobi okolo 29 TWh ... tú 1 TWh v pohode vyrobia ostatne elektrarne, ktore ju teraz nevyrobia, takze jediny dosledok je ze ludia nezaplatia 40-50mil. € zbytocne ale ostali by im v penazenke, resp. mohli by ich minut inde ako banikom na platy ... nehovoriac o nakladoch na zdravotnictvo chorych banikov ... cela tá podpora bani je nezmysel a populizmus, rovnako ako podpora OZE/KVET, v prvom rade ksefty par vyvolenych na ktore sa sklada cela republika

a k tej poznamke ze "akonáhle sme niečo nemali z vlastnej výroby cena sa obrátila smerom nahor"
za elektrinu z domaceho uhlia dostanu elektrarne cca 40€/MWh za komoditu (vyrobenu elektrinu) plus dalsich 45€/MWh ako podporu ... mas pocit ze bez dotacie by elektrina bola drahsia ? preco, ked na burze stoji tych 40€/MWh a ktorykolvek dodavatel ju za tuto cenu moze pre teba kupit ? uvedom si ze ty platis a vzdy budes platit cenu za komoditu vo vyske cca ceny na burze, tych dalsich 45€/MWh za elektrinu z uhlia je pre elektrarne bonus navyse ako podpora a ktory ty zbytocne platis navyse
duves
29.11.13,17:54
pavol54, takto to vyzera ked clovek pise o niecom comu nerozumie ... stop dotovaniu uholnych bani neznamena ze teraz budeme musiet elektrinu dovazat ...elektriny je dost z inych zdrojov, navyse ten objem elektriny z nováckeho uhlia je vies kolko ? okolo 1TWh rocne ... rocne sa na slovensku vyrobi okolo 29 TWh ... tú 1 TWh v pohode vyrobia ostatne elektrarne, ktore ju teraz nevyrobia, takze jediny dosledok je ze ludia nezaplatia 40-50mil. € zbytocne ale ostali by im v penazenke, resp. mohli by ich minut inde ako banikom na platy ... nehovoriac o nakladoch na zdravotnictvo chorych banikov ... cela tá podpora bani je nezmysel a populizmus, rovnako ako podpora OZE/KVET, v prvom rade ksefty par vyvolenych na ktore sa sklada cela republika

a k tej poznamke ze "akonáhle sme niečo nemali z vlastnej výroby cena sa obrátila smerom nahor"
za elektrinu z domaceho uhlia dostanu elektrarne cca 40€/MWh za komoditu (vyrobenu elektrinu) plus dalsich 45€/MWh ako podporu ... mas pocit ze bez dotacie by elektrina bola drahsia ? preco, ked na burze stoji tych 40€/MWh a ktorykolvek dodavatel ju za tuto cenu moze pre teba kupit ? uvedom si ze ty platis a vzdy budes platit cenu za komoditu vo vyske cca ceny na burze, tych dalsich 45€/MWh za elektrinu z uhlia je pre elektrarne bonus navyse ako podpora a ktory ty zbytocne platis navyse
Stop pestovaniu viniča na slovensku! Doviezeme, t.j dame pracu zahraničiu.
a takto to potom vyzera u nas
http://dusan-vesely.racan.sk/2013/07/raciansky-starosta-poslusny-konicek-v.html
Stano258
30.11.13,10:03
Je ťažké povedať, čo je lepšie. V každom prípade si myslím, že neplatí "cudzie nechceme, svoje si nedáme".

Keď sú na trhu stááááášne veľké množstvá KVALITNÉHO LACNÉHO ČIERNEHO uhlia a v najbližších 20 - 30 rokoch sa to nezmení, pretože bridlicový plyn v USA vytláča americké čierne uhlie do Európy, tak načo dotovať ťažbu NEKVALITNÉHO DRAHÉHO slovenského HNEDÉHO uhlia?

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2187015/zlata-era-plynu-v-evrope-skoncila-roste-dovoz-uhli-z-usa.html
http://www.uhlie.com/index.php/ierne-uhlie
http://www.uhlie.com/index.php/hnede-uhlie
bubkoch
30.11.13,10:10
mame DOMA, na slovensku uhlie, pod nohami, ako je mozne ze ho nevieme lacno vytazit tak ako to robia v zahranici ? ako je mozne ze nase DOMACE uhlie je take drahe ze potrebuje este aj dotacie aby vyroba elektriny z neho sa dala predat ???
to je otazka pre vsetkych co sa ohanaju vlastenectvom a tym ze co je doma to sa pocita ... ako pocita, ked je to take drahe ??? nech si v novakoch tazia to uhlie, nech ho predavaju elektrarnam, ale BEZ dotacii odberatelov ... a ked ho nevedia predat za trhovu cenu, tak nech ho netazia, nebudem podporovat domace uhlie len preto ze je nase, ale 3x drahsie ... preco ?
Stano258
30.11.13,10:35
súhlasím
duves
30.11.13,10:36
Hnedeho uhlia mame pod nohami dost a v najbližších 30 rokoch budeme všetci tak fachčiť, až zčerná.
bubkoch
30.11.13,10:59
navyse aku logiku ma tazit ho teraz draho ked ho vieme doviezt lacnejsie ? nie je lepsie ho teraz dovazat a nase nechat po zemou ako zlatu rezervu pre pripad ze jeho cena stupne a bude uz efektivnejsie ho tazit ? ved aj USA maju ropu pod nohami a predsa ju dovazaju ... vedia preco nechavaju svoje zasoby dole ... co je doma to sa pocita ... ale nie, my radsej vycerpape nase zasoby v case, ked vsade naokolo je lacne uhlie :-D
pavol54
30.11.13,18:37
mame DOMA, na slovensku uhlie, pod nohami, ako je mozne ze ho nevieme lacno vytazit tak ako to robia v zahranici ? ako je mozne ze nase DOMACE uhlie je take drahe ze potrebuje este aj dotacie aby vyroba elektriny z neho sa dala predat ???
to je otazka pre vsetkych co sa ohanaju vlastenectvom a tym ze co je doma to sa pocita ... ako pocita, ked je to take drahe ??? nech si v novakoch tazia to uhlie, nech ho predavaju elektrarnam, ale BEZ dotacii odberatelov ... a ked ho nevedia predat za trhovu cenu, tak nech ho netazia, nebudem podporovat domace uhlie len preto ze je nase, ale 3x drahsie ... preco ?
rýchle a krátke riešenia sú vždy naprd, napríklad Nováky asi bez úprav to čierne uhlie nevyužijú, rovnako ako doma kotol na splynovanie dreva sa veľmi nebude tešiť ak doňho nasypeš koks. Kanada vraj za socializmu chcela od nás zobrať haldy pri Seredi za čo mala postaviť diaľnice a dodnes to tam leží (to som uviedol ako ilustráciu pre údajne veľmi výhodné operácie) takže netreba veriť všetkému čo sa kde šustne, aj dobrá atomka sa musela odstrániť atď. Ale ak my nevieme vyťažiť lacno uhlie alebo na Orave lacno vychovať ošípané, vieme lacno vyrábať autá. Možno sa niekde vo Wolfsburgu pýtajú nezainteresovaní prečo sa u nich tak lacno autá nevyrábajú? že "LEBO"
Stano258
01.12.13,05:37
Predpoklad lacného uhlia z USA tu je a je reálny. Politicky motivované dotácie baníkov tu sú a sú reálne. Nutnosť skôr, alebo neskôr zatvoriť bane na hnedé uhlie na Slovensku tu je a je reálna.

Otázka stojí tak, že načo predlžovať agóniu? Odpoveď: pretože baníci sú voliči a keď sa boja o budúcnosť, tak sa im ľahko niečo sľúbi, napríklad, že bane nebudú zatvorené a títo voliči idú okamžite voliť stranu, ktorá im to sľúbi. A ak to tá strana aj dodrží, tak nielen baníci, ale aj ich rodinní príslušníci s volebným právom budú voliť túto stranu aj v budúcich voľbách.

Všetci platíme baníkom za to, aby boli ticho a aby volili stranu, ktorá bane nezatvorí.
pavol54
01.12.13,06:38
Neviem si predstaviť tie transporty uhlia z nejakého poľského prístavu, viac ma ruší drevo čo sa vyváža a stále dorastá, výhrevnosť versus cena u spotrebiteľa a porovnanie s hnedým a čiernym uhlím a Nováky sú priamo napojené na bane takže doprava nulová. tých baníkov nie je až toľko aby sa im museli dotáciami zavrieť ústa myslím si že viac ich robí v automobilovom priemysle
duves
01.12.13,07:00
Neviem si predstaviť tie transporty uhlia z nejakého poľského prístavu, viac ma ruší drevo čo sa vyváža a stále dorastá, výhrevnosť versus cena u spotrebiteľa a porovnanie s hnedým a čiernym uhlím a Nováky sú priamo napojené na bane takže doprava nulová. tých baníkov nie je až toľko aby sa im museli dotáciami zavrieť ústa myslím si že viac ich robí v automobilovom priemysle
tak veru:)
duves
01.12.13,07:01
Predpoklad lacného uhlia z USA tu je a je reálny. Politicky motivované dotácie baníkov tu sú a sú reálne. Nutnosť skôr, alebo neskôr zatvoriť bane na hnedé uhlie na Slovensku tu je a je reálna.

Otázka stojí tak, že načo predlžovať agóniu? Odpoveď: pretože baníci sú voliči a keď sa boja o budúcnosť, tak sa im ľahko niečo sľúbi, napríklad, že bane nebudú zatvorené a títo voliči idú okamžite voliť stranu, ktorá im to sľúbi. A ak to tá strana aj dodrží, tak nielen baníci, ale aj ich rodinní príslušníci s volebným právom budú voliť túto stranu aj v budúcich voľbách.

Všetci platíme baníkom za to, aby boli ticho a aby volili stranu, ktorá bane nezatvorí.
Vraj objavili velke zasoby čierneho uhlia na marse a je priamo zabalene v kontajneroch na vývoz na našu planetu. Berieme, nie?
Stano258
01.12.13,07:24
:-)
Stano258
04.12.13,04:21
Toto je zaujímavé. Smutné je to, že podľa noriem v iných štátoch EU sa väčšina obyvateľov SR nachádza v energetickej chudobe
http://ekonomika.sme.sk/c/7026239/stat-ma-chranit-tych-co-nemaju-na-platenie-za-energie.html
Stano258
31.12.13,10:28
Už porovnávajú nové cenníky elektriny a plynu na rok 2014
http://www.vyhodnaenergia.sk/domele
http://www.vyhodnaenergia.sk/plyn