chiquitita
01.05.08,12:47
Ahojte,

mam na vas 2 otazky, tykaju sa prace mojho priatela:

1. Na PN bol 14 kalend. dni, mzdarka mu vcera oznamila, ze mzdu za celu PN mu preplaca Socialna poistovna a dostane ju az po 2 mesiacoch. Co ja viem, zakonom je dane, ze prvych 10 dni hradi zamestnavatel a az tie 4 zvysne dni socialka. Ako ma teraz postupovat? Ma to nejak riesit, alebo na to socialka pride sama a vyvodi potrebne kroky (predsa len je pre cloveka dost blbe, ked sa sa dozvie, ze vyplatu za PN dostane az o 2 mes :confused:)? Podla mna mu aj tych 10 dni ma zamestnavatel preplatit v najblizsej vyplate nie? Kedy ma dostat preplatene tie zvysne 4 dni?
Este 1 vec, ktora neviem ci a ako vyplatenie PN ovplyvnuje: papier o skonceni PN priatel zamestnavatelovi dorucil az po 7 dnoch (mam pocit, ze to mal spravit do 3 dni..)...co mu z tohto bude vyplyvat?

2. Ta ista mzdarka (robi tam financnu asistentku) si po schvaleni obchodnym riaditelom (konatelom) stanovila pre zamestnancov sankcie:
- 500 sk za neskory prichod do prace (aj o minutu)
- 200 sk za kazdu cigaretu vyfajcenu mimo prestavky
- 100 sk za nezlozenu dosku na zachode
Co s tym? Kona legalne?

DAKUJEM!!
Zuziana
01.05.08,11:42
Čo sa týka PN: prvých 10 kalendárych dní platí zamestnávateľ. Je to súčasťou mzdy, takže nedokážem si tam predstaviť žiadny časový posun. Po 10 kalendárnych dňoch postupuje zamestnávateľ tlačivo na výplatu PN sociálnej poisťovni. Pokiaľ je tam doručené včas do 5.-7. po ukončení mesiaca a je všetko v poriadku sociálna poisťovňa okolo 15. v nasledujúcom mesiaci uhrádza PN. Teda PN za mesiac apríl cca 15.mája.
Čo sa týka tých sankcií - zamestnávateľ nemá na také niečo nárok a nedokážem si predstaviť čo asi by im písali do zrážok. Alebo majú pokladničku do ktorej je to previnilec povinný vhodiť?:D
Zoltán Kovács
01.05.08,12:13
- 100 sk za nezlozenu dosku na zachode
Co s tym? Kona legalne?

DAKUJEM!!


mimotemy To akože chodí na pánske wc kontrolovať, alebo čo? :D
chiquitita
01.05.08,12:33
ZUZIANA: dakujem;-)

SMITH: presne tak!!..chodi kontrolovat WC a este k tomu im pocita cigarety, kedze fajciarsky balkon ma rovno vedla svojej kancelarie.:eek:
Zoltán Kovács
01.05.08,12:55
Podľa mňa tie sankcie by mali byť minimálne v nejakej internej smeernici uvedené, s ktorými sú zamestnanci oboznámení.
Zuziana
02.05.08,14:06
Tak ale predsa neôžu byť zamestnanci sankcionovaní za to, že neskladajú dosku na WC.
Tiež som mala prípad, keď zamestnávateľ chcel zamestnancom silou mocou zrážať za nejakú blbosť. Keď som sa pýtala akú zrážku mu mám v rámci mzdy urobiť tak na nič rozumného nedošiel a ani ja nie.:D
Dali by sa krátiť niektoré zložky mzdy ako napr. odmena, výkonnostné prémie, ale tak ako píše smith...ale jasne špecifikovať.
dana9
02.05.08,14:14
Zamestnancovi nemôžu byť okrem zákonom taxatívne vymedzených prípadov vykonávané zrážky zo mzdy bez jeho písomného súhlasu.

Zamestnávateľ teda v tejto časti porušuje zákonník práce. Ak nebude reagovať na vaše upozornenie, je možné oznámiť to inšpekcii práce, tá je oprávnená zasiahnuť.
yukaya
10.06.10,04:25
prosím Vás, viete mi poradit, ked je clovek evidovaný na urade prace (treti mesiac) a je na PN ako si vypočítam výšku marodky? cize kolko mi zaplatia?
katka50
10.06.10,04:40
prosím Vás, viete mi poradit, ked je clovek evidovaný na urade prace (treti mesiac) a je na PN ako si vypočítam výšku marodky? cize kolko mi zaplatia?
Zadala si 2x tú istú otázku. Odpovedala som Ti v predchádzajúcej, a síce:Ak si v evidencii na Úrade práce a si PN-pokiaľ si neochorela v ochrannej lehote nemáš nárok na nemocenské dávky.
janaGT
10.06.10,04:52
Zadala si 2x tú istú otázku. Odpovedala som Ti v predchádzajúcej, a síce:Ak si v evidencii na Úrade práce a si PN-pokiaľ si neochorela v ochrannej lehote nemáš nárok na nemocenské dávky.

... ibaže by si si platila DNP