renča1
06.04.05,05:39
Ahojte

Chcela by som poprosiť o radu FO platca DPH ide vykonať montážne služby do ČR tiež platcovi DPH má sa vystaviť faktúra s DPH ale bez DPH? Prosím poradťe mi ďakujem.
renča1
06.04.05,09:10
prosím Vás poradťe niekto.
S.K.
06.04.05,10:06
Podľa § 16 ods.7 je miesto dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnut.majetku (t.z. aj montáž tovaru), ak sa vykonávaju pre odberateľa, kt. je identifikovaný pre daň v inom členskom štáte je miesto dodania služby príslušný členský štát. To znamená, že montážne práce budeš fakturovať bez DPH, zdaní ich odberateľ z EU.
S.K.
06.04.05,10:10
podľa § 15 ods.6
renča1
06.04.05,10:23
ďakujem ti veľmi pekne pomohla si mi pozriem ten paragraf len nemám ho práve teraz pri sebe.
marta
06.04.05,10:30
Ahojte

Chcela by som poprosiť o radu FO platca DPH ide vykonať montážne služby do ČR tiež platcovi DPH má sa vystaviť faktúra s DPH ale bez DPH? Prosím poradťe mi ďakujem.


Základným pravidlom pre určenie miesta dodania služby, ktorou sú montážne práce na hnuteľnom majetku, je miesto, kde sa táto služba fyzicky vykonáva podľa § 15 ods. 6 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty, s výnimkou podľa § 16 ods. 7 zákona. Avšak ustanovenie § 16 ods. 7 zákona o dani z pridanej hodnoty nie je možné aplikovať na konkrétny zdaniteľný obchod. Miestom dodania služby podľa § 15 ods. 6 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty je členský štát, v ktorom sa táto služba fyzicky vykonáva, teda Česká republika.





Predpokladá sa, že nadobúdateľ služby je zdaniteľnou osobou na území CR, pretože vykonáva ekonomickú činnosť, ktorou je podnikanie. Vychádzajúc z ustanovenia § 10 odst. 4 písm. c) zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty poskytnutie služby, ktorou sú práce na hnuteľnom majetku, dodávateľom registrovaným k dani v inom členskom štáte poskytujúcim službu pre platiteľa registrovaného v tuzemsku alebo osobu identifikovanú k dani, musí osoba, ktorej je poskytnutá služba priznať a zaplatiť daň v tuzemsku – prenesenie daňovej povinnosti na odberateľa. V prípade týchto služieb majú členské štáty povinnosť využívať reverse charge, teda pokiaľ pokiaľ platiteľ poskytuje službu s miestom dodania v inom členskom štáte osobe registrovanej k dani v inom členskom štáte, prechádza daňová povinnosť na túto osobu, ktorá je povinná priznať a zaplatiť daň.

Z uvedeného vyplýva, že dodávateľ služby vyhotoví faktúru bez dane s odkazom na § 15 ods. 6 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty. Miesto dodania s apresúva do Českej republiky, podľa § 2 zákona o dani z pridnej hodnoty nie je predmetom dane a neuvádza sa do daňového priznania.


http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Vlado66
06.04.05,11:04
rad by som pripojil este jednu otazku a to ako je to s fakturáciu režijnych prác mam dohodu s ceskou s.r.o. ze sa pod tymto nazvom bude skrývat tzv najomne mam cize faktura by znela na : montážne práce ...Kč bez DPH ďalej režijne práce .... Kč s alebo bez DPH?? oni tvrdia že s DPH ďakujem
marta
06.04.05,11:15
rad by som pripojil este jednu otazku a to ako je to s fakturáciu režijnych prác mam dohodu s ceskou s.r.o. ze sa pod tymto nazvom bude skrývat tzv najomne mam cize faktura by znela na : montážne práce ...Kč bez DPH ďalej režijne práce .... Kč s alebo bez DPH?? oni tvrdia že s DPH ďakujem
Pojem režijné práce je veľmi široký. Je nutné konkretizovať službu, aby bolo možné správne určiť miesto dodania služby podľa § 15 zákona.
Vlado66
06.04.05,11:43
ok napriklad : delenie materiálu.. ??
anto
06.04.05,12:16
K odpovedi Marta.:

Plný rozsah vysvetlenia, vidno hlboký prehľad o problematike.
Ešte by som doplnil, že je potrebné pre osobu, ktorá je identifiková v zahraničí ako platiteľ DPH vykonať overenie jeho IČO CZ cez daňový úrad, je to na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) najlepšie faxom a toto zdokladovať k faktúre, aby v budúcnosti nevznikla pochybnosť o tom, či odberateľ je platiteľom DPH, alebo nie