Yvi
02.05.08,06:12
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu,
kúpili sme byt v novostavbe pred dvoma rokmi.
Byt bol ukončený teraz s 18mesačným oneskorením. V zmluve, ktorú sme podpísali pred dvoma rokmi je, že pri oneskorení stavby sa vypaltia penále......Teraz, nám nechcú dať kľúče, kým nepodpíšeme nový ich dodatok k zmluve, kde sa máme zriecť penálov, a taktiež nebudeme mať nárok na reklamáciu, pri zistení závady bytu, resp. bytovky. V dodatku ešte je, že do 31.7.08 nám musia odovzdať kľúče. Čo máme robiť?
Chobot
02.05.08,06:53
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu,
kúpili sme byt v novostavbe pred dvoma rokmi.
Byt bol ukončený teraz s 18mesačným oneskorením. V zmluve, ktorú sme podpísali pred dvoma rokmi je, že pri oneskorení stavby sa vypaltia penále......Teraz, nám nechcú dať kľúče, kým nepodpíšeme nový ich dodatok k zmluve, kde sa máme zriecť penálov, a taktiež nebudeme mať nárok na reklamáciu, pri zistení závady bytu, resp. bytovky. V dodatku ešte je, že do 31.7.08 nám musia odovzdať kľúče. Čo máme robiť?

Jednoznačne vás vydierajú. Buď s tým odpustením penále budete dobrovoľne súhlasiť, alebo to poženiete na súd a budete sa o to súdiť. Podstatné je, koľko predstavujú tie penále (sú to tisíce, desaťtisíce?). Pri menšej čiastke (napr. do 5000 SKK) ja osobne by som sa s tým nezapodieval, bol by som rád, že už mám konečne byt. Ale tú hranicu si môžeš určiť sama.
lubica_02
02.05.08,08:25
Súhlasím s Tebou Chobot, ale neviem, či by mi neišlo v tomto prípade aj o princíp. Možno by som sa pustila aj do súdneho sporu.
Chobot
02.05.08,08:28
Súhlasím s Tebou Chobot, ale neviem, či by mi neišlo v tomto prípade aj o princíp. Možno by som sa pustila aj do súdneho sporu.

Jasné, rozhodnutie je na nej. To bol len môj postoj, ja som taký kľuďas..:rolleyes:.

Možno keby sa spojili všetci majitelia, tak by mohli dotlačiť tú stavebnú firmu k vyplateniu penále.
Igy
02.05.08,09:07
Mne pride cely dodatok ako protipravny. Hlavne ten bod so zarukou. Zo zakona nie je mozne vzdat sa, ani dobrovolne, zaruky. Zaruka je to na to aby chranila spotrebitela. Toto by som urcite poslal na SOI, alebo im aspon zavolal.
Pokial ide o odovzdanie bytu a penale, je to len na tebe. Ak ta netlaci cas a ta suma nie je len par sto korun, chod do toho. Predsa zmluva je tu an to aby sa dodrziavala a nemozu si ju len tak dodatkom menit. Druha vec je ze co vsetko ej v zmluve. Mozno ti mozu navysit cenu bytu o inflaciu, a pod takze si to treba pozriet a dokladne zvazit. Spoj sa s buducimi susedmi. Ked vas bude viac pojde to lepsie.
Mária27
02.05.08,14:11
Zvyčajne ide o veľké peniaze, oplatí sa súdiť. Čím neskôr vám to odovzdajú, tým viac budú platiť.
Yvi
02.05.08,21:11
Ďakujem za rady, susedia vypisovali na nete že po odovzdaní bytov ch spoločne daju na súd, a preto spoločnosť vypracovala dodatok. Tiež v ňom zrušili záruku, lebo predosšlé byty v iných mestách boli so závadami a majitelia sa súdia. Zo zmluvy vychádza penále na 80 tis.Sk. Nasťahovať sa musíme, čím skôr, tak a ko všetky rodiny, ktoré investujú do bytov. Je to nesprávne, že sme kúpili byt za všetky peniaze, nemožeme tam bývať.
Orim
03.05.08,10:14
Mám dojem, že len skúšajú čo si môžu dovoliť. Zmluva je zmluva nevidím nutnosť podpisovať dodatok, kde sa ten druhý všetkých práv zrieka.
Čo ak tam budú závady na ktoré pri odstraňovaní dáte ďalšie tisíce? Ako to potom chcete riešiť?. Ja viem že keď chce človek bývať radšej sa vzdá niektorých vecí. Ale je to na vás, mne sa to hovorí dobre keď tento problém nemám :)
Petra Nová
03.05.08,21:20
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu, kúpili sme byt v novostavbe pred dvoma rokmi. Byt bol ukončený teraz s 18mesačným oneskorením.

Určite by bolo zaujímavé vedieť, či už na stavbu bolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie. Ak áno, treba im pohroziť, že sa cestou súdu sa budete domáhať, aby im súd uložil povinnosť predložiť všetky doklady potrebné pre zápis vlastníctva k bytom do KN a o vydanie kľúčov vlastníkom. Určite v zmluve o výstavbe bytu máte nejaké ustanovenie o tom, dokedy je stavebník povinný tieto povinnosti splniť. A takto by som im to aj napísala. V žiadnom prípade by som však nepodpisovala dodatok k pôvodnej zmluve. Ak by ešte nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie, hoci byty sú dokončené, išla by som na stavebný úrad preveriť prečo.