bv_alexandra
02.05.08,07:33
Ahojte prosím Vás chcem sa len ubezpečiť, nakoľko mám málo miesta na disku čo všetko môžem vymazať z PC. Hlavne sa chcem opýtať či všetko čo je v priečinku Temporary Internet môžem vymazať, a prípadne čo ešte by som mohla dať preč. Cez odstránenie programov som už dala von programy ktoré nepoužívam. Ďakujem za všetky postrehy.:);)
jajko50
02.05.08,05:42
Ano Temporary Internet môžeš, aj súbory cookies a potom sa pozri či nemáš množstvo zbytočných správ s prílohami a tie poodstraňuj. Iste sa nájde aj kopec dokumentov, ktoré nie sú potrebné--atď. Ak nemáš istotu o funkčnosti programu, tak v v programoch opatrne, aby si neodstránila-neodinštalovala niečo dôležité pre prácu. To je len tak zhruba-ešte si počkaj aj na odborníkov v PC-názor.
Fero11
02.05.08,05:55
Vymazat mozes aj subory s C:\Documents and Settings\meno_tvojho_pc\Local Settings\Temp\
Pozor tento adresar je skryty, takze musis povolit aj zobrazenie skrytych a systemovych suborov.
Stevo5
02.05.08,06:01
Ahoj. Tak ako ti poradil vyššie jajko50, ale myslím že viac miesta by si získala ny disku ak odstrániš staré body obnovenia systému, prípadne (ak nemáš so systémom inak problémy a nemieniš si vrátiť späť niektoré inštalované upgrade Windows) tak aj zálohy upgrade a ich inštalačné súbory. Ak ich nevieš nájst, napíš, popíšem podrobnejšie.

Po tomto veľkom "upratovaní" si určite sprav defragmentáciu disku a neškodilo by ani prečistiť systém a registre - pretože po každom odinštalovaní programu zostane na disku niečo čo už nepotrebuješ a len to spomaľuje systém a zaberá miesto. Ak to spravíš, počítač sa ti "nadýchne" do vyššieho výkonu - ako za jeho nových čias.
IT Solutions
02.05.08,06:02
Jajko50 ma pravdu. Akurat by som to cele zjednodusil.

V start/programy/prislusenstvo/systemove nastroje/ je utilita "cistenie disku"

Vyhoda spociva v tom, ze sama zhromazdi vsetky nepotrebne systemove subory, ponukne ti info o velkosti a moznost nahladu ak si nie si ista a nasledne moznost zmazania alebo zachovania.
Dalsia vyhoda je, ze nemusis prechdzat disk a subory hladat manualne, nakolko niektore su skryte v systemovych priecinkoch a takisto mas istotu, ze mozes zmazat vsetky a nic nepokazis.

Co sa tyka programov suhlasim, ze treba byt opatrny. Ak si nie si ista aky program ides zmazat, radsej sem napis zoznam a pomozeme :)

To je v globale zaklad. Jedine co doporucujem je po odstraneni restart a nakoniec defragmentacia disku
bv_alexandra
02.05.08,06:14
Vymazat mozes aj subory s C:\Documents and Settings\meno_tvojho_pc\Local Settings\Temp\ a ako to mám odokryt lebo ten súbor temp vôbec neviem nájsť?
Pozor tento adresar je skryty, takze musis povolit aj zobrazenie skrytych a systemovych suborov.
:)
Chobot
02.05.08,06:19
Ahojte prosím Vás chcem sa len ubezpečiť, nakoľko mám málo miesta na disku čo všetko môžem vymazať z PC. Hlavne sa chcem opýtať či všetko čo je v priečinku Temporary Internet môžem vymazať, a prípadne čo ešte by som mohla dať preč. Cez odstránenie programov som už dala von programy ktoré nepoužívam. Ďakujem za všetky postrehy.:);)

Aký veľký máš HDD? Pokiaľ je to 40 GB a menej, tak ti už poradili. Ak je väčší, tak vyčistením systémových a dočasných súborov veľa priestoru nezískaš (možno 1-2 GB). Potom si treba urobiť analýzu svojich dokumentov a rozhodnúť sa, čo z toho by sa dalo vymazať a čo zazálohovať na napr. DVD.

najviac miesta na disku berú filmy, videoklipy, hudba, fotky a pod. Máš poukladané na HDD niečo z toho?
Chobot
02.05.08,06:22
:)

Otvor si Windows Explorer > menu Nástroje >
Možnosti priečinka > záložka Zobrazenie > podzložka Súbory a priečinky > ešte podzložka Skryté súbory a priečinky > a zakliknúť Zobraziť skryté súbory a priečinky.
bv_alexandra
02.05.08,06:26
Aký veľký máš HDD? Pokiaľ je to 40 GB a menej, tak ti už poradili. Ak je väčší, tak vyčistením systémových a dočasných súborov veľa priestoru nezískaš (možno 1-2 GB). Potom si treba urobiť analýzu svojich dokumentov a rozhodnúť sa, čo z toho by sa dalo vymazať a čo zazálohovať na napr. DVD.

najviac miesta na disku berú filmy, videoklipy, hudba, fotky a pod. Máš poukladané na HDD niečo z toho?
Mám 40Gb HDD. voľné miesto tohto času necelých 3gb videá, fimy hudbu nemám len foto. Ale napr. v priečinku C:\Documents and Settings\meno_tvojho_pc mi vypisuje veľkosť 9gb, len neviem ako sa dostať ďalej do toho priečinku temp.
Myslím že tým by som získala miesto. A samozrejme že idem spraviť poriadok aj s dokumentami, len tie mi až toľko miesta nezaberajú. :)
Stevo5
02.05.08,06:34
Otvor si Windows Explorer > menu Nástroje >
Možnosti priečinka > záložka Zobrazenie > podzložka Súbory a priečinky > ešte podzložka Skryté súbory a priečinky > a zakliknúť Zobraziť skryté súbory a priečinky.

Alex veď tu máš návod ako si to "zviditeľníš".
A prihlás sa do PC ako Administrátor - aby si mala automaticky všetky práva - ak by ti to nešlo vymazať.
bv_alexandra
02.05.08,06:36
Alex veď tu máš návod ako si to "zviditeľníš"
áno už vidím písala som príspevok asi zároveň s Chobotom. Ďakujem V8m všetkým za rady:);)
Fero11
02.05.08,08:09
ked instalujes alebo rozbalujes nejake programy, tak sa ukladaju do toho adresara temp (co je skryty), niekedy je tam fakt niekolko giga a laik clovek o tom ani nevie. Pokojne mozes vsetky subory s toho priecinku temp odstranit.
A viacery ludia sa ma uz v minulosti pytali, citujem "pred tyzdnom som preinstaloval win. nic som nestahol, ani bohvieake programy som neinstaloval a v bubline mi pise, ze mam nedostatok miesta na HDD"
A ja som sa pytal, pouzivas siet p2p a hovori, ze hej, ale len som zacal stahovat par DVD, ale kedze to ide velmi pomaly, tak som to zrusil, tak som pozrel do adresara kde sa subory ukladaju a mal tam asi 4x DVD (cca 16GB) a to preto, lebo ked uzivatel zacne stahovat s p2p, tak na HDD sa vytvory docasny subor s velkostou ako je stahovany subor, takze pozor aj na to
sthruska
02.05.08,10:26
Najjednoduchšie je pre Teba použiť CCleaner. Vymaže aj to o čom nemáš poňatie. Len odporúčam zrušiť zaškrtnutie Office.
mpca
02.05.08,10:31
Najjednoduchšie je pre Teba použiť CCleaner. Vymaže aj to o čom nemáš poňatie. Len odporúčam zrušiť zaškrtnutie Office.

prave preto pozor nato,,, :rolleyes:
chlap
02.05.08,16:34
Najjednoduchšie je pre Teba použiť CCleaner. Vymaže aj to o čom nemáš poňatie. Len odporúčam zrušiť zaškrtnutie Office.

Ja by som to inak formuloval, aby sme nestrašili neznalých - vymaže aj tie zbytočnosti, ktoré bežnému užívateľovi nie sú prístupné - ale vymaže to bezpečne bez poškodenia systému.

Ja CCleaner používam už viac ako rok - bez problémov - s takouto konfiguráciou:
cactus
03.05.08,05:57
a aké máte skúsenosti s Tune up?
Stevo5
03.05.08,16:11
a aké máte skúsenosti s Tune up?

Ja dobré, podobne ako chlap s CCleanerom. Umožňuje veľa nastavení Win a ich údržbu, ale ak človek nevie čorobí, dá sa aj rozhádzať systém.
cactus
03.05.08,17:42
Ja dobré, podobne ako chlap s CCleanerom. Umožňuje veľa nastavení Win a ich údržbu, ale ak človek nevie čorobí, dá sa aj rozhádzať systém.
dobre vedieť
ď.
endrju
03.05.08,18:06
Diskusia, ktorá sa dobre číta. Menej skúsení používatelia si ale musia dávať veľký pozor, aby nemuseli nakoniec použiť univerzálny "čistiaci" nástroj nazývaný "format c:" s následnou inštaláciou všetkého od samého začiatku. ;)
KEJKA
29.11.09,22:15
ja som si stiahla ccleaner kvôli tomu, že som chcela týmto zablokovať vyskakovanie rôznych reklamných okien. Chápem to však teraz tak, že ccleaner mi uprace DISK - doteraz som to robila cez "čistenie disku " a defragmentáciu, čo je podľa vás nedostatočné.
Ako teda bojovať proti nežiaducim reklamným vyskakovacím oknám?
alla66
30.11.09,04:16
ccleaner neblokuje reklamy, musíš si dať adblock

http://www.porada.sk/1181742-post58.html
Charon
30.11.09,05:12
No ja roky používam SystemMechanic - je to platená utilita, žiaľ, relatívne drahá, ale stojí za to. Čistí disk dokonale, stará sa o PC veľmi slušne. Veľakrát premýšľam, čo by som bez tohto programu robil (Niekedy manuálne hľadanie a odstránenie chyby trvá možno hodinu, a s SM je to otázka jedného kliknutia a rozhodnutia)
Občas ako dlhoročný klient dostávam pre priateľov zaujímavú zľavu, pre tých čo by mali záujem, dajte sem vedieť, zavesil by som v budúcnosti kupón sem)
sthruska
30.11.09,06:23
//No ja roky používam SystemMechanic
Aj ja a súhlasím. Ani jeden program nezlikvidoval toľko dočasných súborov ako SM. Má kopu aj iných zaujímavých funkcií.
erzet
30.11.09,06:48
Ja dobré, podobne ako chlap s CCleanerom. Umožňuje veľa nastavení Win a ich údržbu, ale ak človek nevie čorobí, dá sa aj rozhádzať systém.
Mám CCleaner. Mal som problém s PC a môj PC "kaskadér" ma za CCleaner vyhrešil, že on sa niekedy správa inak ako čistič. Dokonca ho nemohol ani odinštalovať, ani ho neodinštaloval. Tak bacha naň a nemyslím si, že som s týmto programom robil hókusy-pókusy.
Charon
30.11.09,16:28
Občas ako dlhoročný klient dostávam pre priateľov zaujímavú zľavu, pre tých čo by mali záujem, dajte sem vedieť, zavesil by som v budúcnosti kupón sem)

Ako som sľúbil:

http://www.iolo.com/shoppingcart.cfm?p=&sn=&utm_campaign=SM95&utm_content=2213149&utm_medium=email&utm_source=prospects&itemid=1060
Stevo5
30.11.09,16:59
Mám CCleaner. Mal som problém s PC a môj PC "kaskadér" ma za CCleaner vyhrešil, že on sa niekedy správa inak ako čistič. Dokonca ho nemohol ani odinštalovať, ani ho neodinštaloval. Tak bacha naň a nemyslím si, že som s týmto programom robil hókusy-pókusy.
Myslím že to nebude až taký kaskadér. CCleaner je dobrý, ale ako (takmer) všetky podobné programy vyžaduje aby si si ho dobre nastavil a správne používal.
A k tomu že nešiel odinštalovať - to predsa neexistuje. Je mnoho spôsobov (a pomocných programov) ako dostať z PC nežiadúci program, len treba vedieť ako na to. Ak sa niekomu nedá niečo odinštalovať (hocičo), to znamená že je to začiatočník a nemal by sa púšťať do vážnejších úprav - a už vôbec nie na počítači niekoho iného.