erika_H
02.05.08,08:31
Dobrý deň,
mám prosím takýto problém:
nahadzujem si účtovníctvo,účtujem novú firmu,predtým im to účtovala iná ekon.firma.
Mám neuhradené pohľadávky z r.1994 (jedn.účto),idem ich zaúčtovať,avšak neviem aká bola vtedy DPH,koľko %.
ZD mám 5472,- Sk, DPH 1368 sk, spolu 6840 sk.
na 14% mi to nevychádza, ani na 6% (to myslím bolo vtedy na potraviny?)ani 24%.... (neviem aké boli sadzby..:(
tak teraz som mimo,ako to zaúčtovať (jedná sa o tovar-elektronika).

A potom budem mať ďalší veľký problém,ako to zaúčtujem do ALFY,keď tam poznám iba 19%,10% a 0%.. Rozmýšlam,že 19% a zvyšok 0%.. aj keď to nie je správne,ale aby som mala základ dane 5472 sk:mee:
no strašné..

Ďakujem veľmi,ak mi niekto pomôžete.
erika_H
02.05.08,06:36
Alebo ma ešte napadlo,žeby som zaúčtovala do ZD iba sumu 5472 sk na 0%??
S DPH to už nemá v r.2008 nič spoločné,iba ak by niekedy faktúru uhradili,aby sa zaplatila daň z príjmov 19% (aj keď tá faktúra už určite zaplatená nebude,keďže je dávno premlčaná..)
Martin Mocko
02.05.08,06:41
Alebo ma ešte napadlo,žeby som zaúčtovala do ZD iba sumu 5472 sk na 0%??
S DPH to už nemá v r.2008 nič spoločné,iba ak by niekedy faktúru uhradili,aby sa zaplatila daň z príjmov 19% (aj keď tá faktúra už určite zaplatená nebude,keďže je dávno premlčaná..)

Nie veľmi som pochopil tento problém... teraz si dostala na stôl faktúru z r. 1994? A chceš ešte i odpočeť uznať? Alebo..?
Vladimír Ozimý
02.05.08,06:42
sadzba bola 25%
Zoltán Kovács
02.05.08,06:42
Nie veľmi som pochopil tento problém... teraz si dostala na stôl faktúru z r. 1994? A chceš ešte i odpočeť uznať? Alebo..?

Sú to neuhradené pohľadávky, síce premlčané, ale podľa správnosti, ak s tým nič nerobili, tak treba ich viesť v účtovníctve.
Vladimír Ozimý
02.05.08,06:44
ak by nebola možnosť uplatňovania si sadzieb platných pre rok 1994, treba to nahodiť s týmto dátumom vystavenia možno vám to ponúkne sadzbu platnú pre toto obdobie...ak nie tak jednoznačne by som si to zadefinoval ako jednu sumu pričom pri uhrade by som si to čo pripadá na DPH vyčlenil do kolonky DPH...druhá vec je to čo vám robí pohľadávka z roku 1994 v účtovníctve? Nemala by byť premlčaná?
betka
02.05.08,06:48
A ešte podotknem, nezabudnite, že výška DPH v tých obdobiach sa odpočítava, teda nárok na odpočítanie vzniká (l) dňom zaplatenia, úhrady čiatky DPH. Ak Vám to visí v závazkoch ako pohľadávka voči DU, takbudete vedieť prečo.
erika_H
02.05.08,06:49
ak by nebola možnosť uplatňovania si sadzieb platných pre rok 1994, treba to nahodiť s týmto dátumom vystavenia možno vám to ponúkne sadzbu platnú pre toto obdobie...ak nie tak jednoznačne by som si to zadefinoval ako jednu sumu pričom pri uhrade by som si to čo pripadá na DPH vyčlenil do kolonky DPH...druhá vec je to čo vám robí pohľadávka z roku 1994 v účtovníctve? Nemala by byť premlčaná?

pri nahodení dátumov mi neponúkne iné sadzby DPH..

áno,táto pohľadávka je už premlčaná,ale je vedená v účtovníctve..
ja pokračujem v účtovníctve aj v inom softe po predchodcoch,evidujú dosť faktúr (OF) od r.1994..
takže ich idem všetky porade zaúčtovať..
Alebo ak je premlčaná,nemám ich už účtovať?JA som to pochopila tak,že v účtovníctve ich musím stále viesť..(JÚ)
Vladimír Ozimý
02.05.08,06:54
pri nahodení dátumov mi neponúkne iné sadzby DPH..

áno,táto pohľadávka je už premlčaná,ale je vedená v účtovníctve..
ja pokračujem v účtovníctve aj v inom softe po predchodcoch,evidujú dosť faktúr (OF) od r.1994..
takže ich idem všetky porade zaúčtovať..
Alebo ak je premlčaná,nemám ich už účtovať?JA som to pochopila tak,že v účtovníctve ich musím stále viesť..(JÚ)

viesť ich musíte keďže neboli odpísané a zahrnuté do základu dane...
Mariana42
02.05.08,06:57
Sú to neuhradené pohľadávky, síce premlčané, ale podľa správnosti, ak s tým nič nerobili, tak treba ich viesť v účtovníctve.
Aj podľa mňa ich treba viesť, ale : keďže sa nedajú vymáhať - tak treba dať návrh na odpis/ u nás: na základe rozhodnutia kontrolnej komisie /- lebo neposkytujú verný obraz o stave majetku.


Mariana
erika_H
02.05.08,07:00
A ešte podotknem, nezabudnite, že výška DPH v tých obdobiach sa odpočítava, teda nárok na odpočítanie vzniká (l) dňom zaplatenia, úhrady čiatky DPH. Ak Vám to visí v závazkoch ako pohľadávka voči DU, takbudete vedieť prečo.
Ospravedlňujem sa betka,ale nie celkom som pochopila Váš príspevok..:confused:
DPH je z pohľadávok,tzn. DPH by mala byť odvedená ku dňu zdaniteľného plnenia v r.1994..
erika_H
02.05.08,07:33
Ďakujem Vám všetkým veľmi za príspevky,moc ste mi pomohli.
Krásny deň prajem:)