Lenka1979
02.05.08,10:35
Dobrý deň, chcela by som počuť Váš názor.
Zamestnanci našej firmy sú asi 3x do mesiaca posielaní na prac. cestu do BA. Na začiatku mesiaca si však zakúpia stravné lístky na 20 prac.dní, ktoré sú ale platné len v našom meste (súkr.jedáleň). Týmto zamestnancom dávam stravné podľa zákona o cest.náhradách,keďže sa za tieto stravenky na pracovnej ceste nenajedia. No mám aj takých zamest., ktorí si zakúpia poukážky Le Cheque Dejeuneur, tiež v počte 20 ks-a teraz som na vážkach, oni sa za ne v pohode najedia (jedna str.poukážka je v hodnote 70,--Sk).Majú nárok ešte aj na stravné pri prac.ceste? Jedno mi tu vylučuje druhé, tak neviem. A keď je poukážka v hodnote 70,-Sk, zamestnávateľ mu preplatí 55%,t.j.38,50-jeho prac.cesta ale trvá 24 hod.a viac, mám prepočítavať stravné? Nejak sa mi to pletie. Prosím o Váš názor.
Ďakujem.
Zoltán Kovács
02.05.08,08:37
Dobrý deň, chcela by som počuť Váš názor.
Zamestnanci našej firmy sú asi 3x do mesiaca posielaní na prac. cestu do BA. Na začiatku mesiaca si však zakúpia stravné lístky na 20 prac.dní, ktoré sú ale platné len v našom meste (súkr.jedáleň). Týmto zamestnancom dávam stravné podľa zákona o cest.náhradách,keďže sa za tieto stravenky na pracovnej ceste nenajedia. No mám aj takých zamest., ktorí si zakúpia poukážky Le Cheque Dejeuneur, tiež v počte 20 ks-a teraz som na vážkach, oni sa za ne v pohode najedia (jedna str.poukážka je v hodnote 70,--Sk).Majú nárok ešte aj na stravné pri prac.ceste? Jedno mi tu vylučuje druhé, tak neviem. A keď je poukážka v hodnote 70,-Sk, zamestnávateľ mu preplatí 55%,t.j.38,50-jeho prac.cesta ale trvá 24 hod.a viac, mám prepočítavať stravné? Nejak sa mi to pletie. Prosím o Váš názor.
Ďakujem.

Ak majú stravné poukážky, ktoré môžu použiť aj v mieste vyslania, tak stravné na pracovnú cestu sa im kráti o hodnotu poukážky. Napr. praccesta trvá 24 hodín, má nárok na 208,- Sk ako stravné. Má lístok v hodnote 70,- Sk, potom stravné bude vyplatené vo výške 138,- Sk.

Dôvod viĎ nižšie od Chobot.
Lenka1979
02.05.08,08:47
Vďaka Smith,
a keď má tie stravenky, ktoré môže použiť len v našom meste, tak mu dávam celých 208,--Sk. Tak?
Chobot
02.05.08,08:51
AK majú strvné poukážky, ktoré môžu použiť aj v mieste vyslania, tak stravné na pracovnú cestu sa im kráti o hodnotu poukážky. Napr. praccesta trvá 24 hodín, má nárok na 208,- Sk ako stravné. Má lístok v hodnote 70,- Sk, potom stravné bude vyplatené vo výške 138,- Sk.

Smith, s týmto zásadne nesúhlasím. Buď má zamstnanec nárok na stravnú poukážku (ak pracuje viac ako 4 hodiny), alebo na cestovnú náhradu vo forme stravného podľa časového pásma (89, 135, 209 SKK) - ale v hotovosti!

Nedá sa kombinovať stravný lístok s náhradou v zmysle zákona o cest. náhradách. TO by zamestnanec dostal menej!

Uvediem príklad:

Zamestnanec dostane na deň gastrolístok v hodnote 70 SKK. Firma zaplatí za lístok 40 SKK, zamestnanec 30 SKK. V ten deň ide na SC v trvaní 15 hodín >má nárok na stravné vo výške 135 SKK. Dostal by len rozdiel => 65 SKK. Teraz si to spočítajme: on od firmy dostal hodnotu 105 SKK, 30 SKK si zaplatil sám. Teda firma porušila ustanovenia o cest. náhradách. lebo mu nedala 135,- SKK, ale len 105 SKK!!!

Ani keby mu dali zadarmo ten 70 SKK gastro lístok, tak to nie je v poriadku, lebo cestovné náhrady sa musia vyplatiť v hotovosti (alebo prevodom na účet) a ni vo forme gastro lístka. To by mu mohli vyplatiť náhrady vo forme kolkov, alebo poštových známok...:D:D
Lenka1979
02.05.08,08:53
Chobot, tak mi prosím ŤA povedz, ako by si to na mojom mieste urobil Ty?
Chobot
02.05.08,09:00
Chobot, tak mi prosím ŤA povedz, ako by si to na mojom mieste urobil Ty?

Celkom jednoducho, ako to robí kopec firiem. V deň, kedy idú na SC, dostanú normálne stravné (89, 135 alebo 209 SKK podľa trvania SC).

Počet dní na SC si budeš evidovať a v nasledujúcom mesiaci dostanú o toľko Gastrolístko (aleb obedových lístkov) menej, koľko dní boli na služobke.

Zase príklad:

2.5. im dáš lístky na máj - 20 ks.
počas mája bude zamestnanec 4 dni na SC - dostane riadne náhrady (napr. 4x209 SKK).
2.6 by mal nárok na lístky za jún v počte 21 sk, ale odpočítaš mu dni služobky (-4), takže dostane len 17 lístkov.

AK v júni zase pôjde na SC, zase dostane náhrady a v júli dostane zase o toľko lístkov menej, koľko dní bol na pracovnej ceste.
Zoltán Kovács
02.05.08,09:06
Spravila by som nasledovné:

- v zmluve by som určila (dohodla sa zo zamestnancom) na hodinovej mzde - bude to pre neho zrozumiteľnejšie
- dohodla by som miesto výkonu práce na účely poskytovania cestovných náhrad trvalý pobyt zamestnnaca - tj budete mu poskytovať cestovné náhrady - ak bude na pracovnej ceste viac ako 18 hodín v danom dni tak dostane 208 SKK (za predpokladu, že mu nezabezpečíte stravovanie- potom sa stravné kráti).
- môžete do prac.zmluvy zakomponovať: vzhľadom na to, že zamestnancovi vyplýva z charakteru práce častá zmena pracoviska, tak sa Z-ec a Z-eľ dohodli na krátení stravného o 25% - potom z-ec dostane nad 18 hodín 156 SKK (! do tohto poču hodín sa neberie len odpracovaný čas ale celý čas strávený na pracovnej ceste)
- internou smernicou (mala by byť schválená so zástupcami zamestnancov) by som určila harmonogram prác alebo aspoň postup jeho určenia - ak nemáte zástupcu zamestnancov, tak si dajte do pracovnej zmluvy lehotu, v ktorej budete zamestnancovi určovať rozpis smien (napr. mesiac vopred, 2 mesiace vopred ...) - ak sa zmení jeho miesto výkonu práce, prípadne získate inú zakázku, bude to pre Vás užitočné a on tiež bude vedieť, dokedy mu musíte ohlásiť harmonogram
- ak je predpoklad výkonu aj inde, dajte si do zmluvy, že zamestnanec súhlasí s vysielaním na pracovné cesty po celom území SR
- spíšte spolu zmluvu o použití súkromného vozidla na služobné účely - bude mať nárok na 6,2/km + PHM a zaviažte ho, že auto bude havarijne poistené, nebude brať do auta počas cesty žiadnych pasažierov (alebo len s Vaším súhlasom), nezodpovedáte za škody vzniknuté na vozidle počas pracovnej cesty ...
- pokiaľ mu vznikne nárok na cestovné náhrady, tak na stravné lístky nemá nárok
- podľa toho čo píšeš, bude sa u neho jednať o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas - § 87, lebo 11 hodín denne nezodpovedá § 86 ods. 2 - pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín
- treba dodržať základné pravidlá pri nerovnomernom čase: PČ za 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín, priemerný týždenný pracovný čas nesmie presiahnuť v období 4 mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas. Prípadne si dajte do pracovnej zmluvy, že pracovný čas zamestnanca bude rozvrhnutý nerovnomerne a obdobie zisťovania priemerného pracovného času si predĺžte - môže byť najviac na jeden rok. Podmienku § 85 ods. 9 spĺňate - priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca nesmie prekročiť 48 hodín. Po prepočte 7x11 hodín x 2 týžde do mesiaca = 154 hodín

Ospravedlňujem sa, idem škrtať. Zle som interpretoval horevyznačené z inej diskusie.
Lenka1979
02.05.08,09:23
No a som z toho domotaná. Takže ak sa na pracovnej ceste stravuje za gastrolístky tak má nárok aj na stravné a v ďalšom mesiaci mu ten počet lístkov odpočítam? To sa mi nezdá. Ale na druhej strane keby to tak nebolo, tak by boli ukrátení tí, čo sa za gastrolístky stravovať nemôžu.
KvetkaK
02.05.08,09:27
No a som z toho domotaná. Takže ak sa na pracovnej ceste stravuje za gastrolístky tak má nárok aj na stravné a v ďalšom mesiaci mu ten počet lístkov odpočítam? To sa mi nezdá. Ale na druhej strane keby to tak nebolo, tak by boli ukrátení tí, čo sa za gastrolístky stravovať nemôžu.
Ak je zamestnanec na pracovnej ceste, tak má nárok na stravné podľa toho koľko hodín trvá pracovná cesta. Na ten deň nemá nárok na gastrolístok, iba na stravné. A podľa toho koľko dní v mesiaci mal takéto pracovné cesty, mu ponížite počet gastrolístkov na ďalší mesiac.
Chobot
02.05.08,09:30
No a som z toho domotaná. Takže ak sa na pracovnej ceste stravuje za gastrolístky tak má nárok aj na stravné a v ďalšom mesiaci mu ten počet lístkov odpočítam? To sa mi nezdá. Ale na druhej strane keby to tak nebolo, tak by boli ukrátení tí, čo sa za gastrolístky stravovať nemôžu.

Tebe môže byť jedno, či sa na SC stravuje za gstrolístky alebo za hotovosť. Ty, ako firma, si mu povinná dať tú hotovosť na SC, na čo má nárok, rovnako aj na obedy za dni, kedy pracuje.

To ty nerieš, ako on platí za obedy, to je jeho vec.
Milan Benka
02.05.08,09:30
No a som z toho domotaná. Takže ak sa na pracovnej ceste stravuje za gastrolístky tak má nárok aj na stravné a v ďalšom mesiaci mu ten počet lístkov odpočítam? To sa mi nezdá. Ale na druhej strane keby to tak nebolo, tak by boli ukrátení tí, čo sa za gastrolístky stravovať nemôžu.

Zamestnanec má nárok na poskytnutie stravovania - gastrolístky. Pokiaľ je na SC a vzniká mu nárok na cestovné náhrady - stravné, zaniká mu nárok na poskytnutie stavovania - gastrolístkov. Pokiaľ za obdobie SC mu už boli poskytnuté gastrolístky vopred, vysporiada sa to pri najbližšom možnom termíne.
Pokiaľ by medzitým zamestnanec ukončil prac. pomer, treba to riešiť vrátením gastrolístkov (Z-nec Z-teľovi).
Existuje viacero možností riešenia tak, aby nikto nebol ukrátený, príp. znevýhodnený.
Lenka1979
02.05.08,09:46
Ahááá, už chápem, takže gastrolístky vôbec neberiem do úvahy, tie si má nechať akože na stravovanie v našom meste, keď nie je na služobke-tak? Dúfam, že to chápem dobre. Opravte ma ak nie,prosím. Vďaka.