betkas
02.05.08,10:20
Mam viacero otazok k palateniu a neplateniu DPH:
1. ako v praxi prebieha odpocet DPH pri kupe auta?
2. ked sa zivnostnik registruje ako platca DPH - nakupuje vsade vsetko bez DPH?
3. Vysvetlite mi to prosim na priklade pri kupe tovaru zo zahranicia (EU) na Slovensko.
4. Ked kupim ako platca DPH auto z DPH moze sa aj tak odpisat z nakladov ked som platca DPH?

UVITAM KAZDY PRISPEVOK, SKUSENOST? RADU NAKOLKO SOM ZACINAJUCI ZIVNOSTNIK!
denisie
02.05.08,08:33
Mam viacero otazok k palateniu a neplateniu DPH:
1. ako v praxi prebieha odpocet DPH pri kupe auta?
2. ked sa zivnostnik registruje ako platca DPH - nakupuje vsade vsetko bez DPH?
3. Vysvetlite mi to prosim na priklade pri kupe tovaru zo zahranicia (EU) na Slovensko.
4. Ked kupim ako platca DPH auto z DPH moze sa aj tak odpisat z nakladov ked som platca DPH?

UVITAM KAZDY PRISPEVOK, SKUSENOST? RADU NAKOLKO SOM ZACINAJUCI ZIVNOSTNIK!

k 2. bodu sa vyjadrím, keď si platca DPH, znamená to, že nakupuješ normálne za cenu s DPH, ale môžeš si ju odpočítať to znamená, že buď mesačne, štvrťročne budeš podávať výkaz Daňové priznanie k DPH a tam sa uvedie suma DPH ,ktorú si odpočítavaš a tiež suma DPH , ktorú musíš odviesť. Tá vznikne vtedy keď ty ako živnostník dosiahneš zdaniteľný príjem...
azla
02.05.08,08:33
Mam viacero otazok k palateniu a neplateniu DPH:
1. ako v praxi prebieha odpocet DPH pri kupe auta? je nárok na odpočet, okrem kateg. M1
2. ked sa zivnostnik registruje ako platca DPH - nakupuje vsade vsetko bez DPH? kupuje a platí všetko aj s Dph, avšak Dph si môže odpočítať v DP (dostane naspäť)
3. Vysvetlite mi to prosim na priklade pri kupe tovaru zo zahranicia (EU) na Slovensko. tovar obstarate bez Dph, dopočítate Dph na vystupe (akože za dodávateľa) a odvediete a zároveň si odpočítate na vstupe
4. Ked kupim ako platca DPH auto z DPH moze sa aj tak odpisat z nakladov ked som platca DPH? ak je nárok na odpočet, odpisuje sa zo sumy bez Dph; ak nie je nárok na odpočet odpisuje sa zo sumy s Dph;
ak je auto na leasing odpisuje sa stále z ceny bez Dph. Dph sa buď odpočíta, ak nie je nárok ide do nákladov

UVITAM KAZDY PRISPEVOK, SKUSENOST? RADU NAKOLKO SOM ZACINAJUCI ZIVNOSTNIK!

Odpovede som uviedla do textu (modrým).

Vzhľadom k tomu, že Dph je zložitejšie (je mnoho odlišností od základných pravidiel), v náročnejších transakciach je vhodné zveriť túto činnosť osobe so skúsenosťami; - aby dopad z prípadnej chyby nebol väčší ako ušetrené peniaze na dobrú účtovníčku.:)
betkas
02.05.08,08:40
dakujem.

Tak este poprosim poradit dam konkretny priklad:

Idem nakupovat tovar z Talianska. Tam chcu odomna ič DPH. Cenu mi dali bez DPH a tu mam aj zaplatit. Ako je to v takomto pripade? budem platit ich cenu + ich DPH, alebo budem platit ich cenu bez DPH tak ako my povedali v Taliansku?

Ake su vlastne vyhody a nevyhody byt platcom DPH

VOPRED DAKUJEM
azla
02.05.08,08:45
dakujem.

Tak este poprosim poradit dam konkretny priklad:

Idem nakupovat tovar z Talianska. Tam chcu odomna ič DPH. Cenu mi dali bez DPH a tu mam aj zaplatit. Ako je to v takomto pripade? budem platit ich cenu + ich DPH, alebo budem platit ich cenu bez DPH tak ako my povedali v Taliansku?

Ake su vlastne vyhody a nevyhody byt platcom DPH

VOPRED DAKUJEM
Váš príspevok bod č.3 - tam je odpoveď. Kupujete bez Dph .
betkas
02.05.08,08:46
dakujem.
Este mam otazocku: ked by som nebola platcom DP , mozem nakupovat tovar Z EU bez DPH?

vopred dakujem za odpoved
VladoaKatka
02.05.08,08:49
betkas
02.05.08,08:49
este ma napadlo :
ked nakupim zo zahranicia tovar bez DPH tu odvediem 19% tnú DPH ? Odvediem DPH ako sucet po zratani celkovych nakladov a prijmov?
Muška
02.05.08,08:52
VladoaKatka
02.05.08,08:53
dakujem.
Este mam otazocku: ked by som nebola platcom DP , mozem nakupovat tovar Z EU bez DPH?

vopred dakujem za odpoved

DP - asi máš na mysli DPH - ak si neni plátca DPH musíš zaplatiť aj s DPH v zahraničí.
VladoaKatka
02.05.08,08:55
este ma napadlo :
ked nakupim zo zahranicia tovar bez DPH tu odvediem 19% tnú DPH ? Odvediem DPH ako sucet po zratani celkovych nakladov a prijmov?

Tu snáď nájdeš princíp na daňové priznanie k DPH aj na Tvoju odpoveď.

http://www.porada.sk/t63477-vypananie-noveho-danoveho-priznania-k-dph.html
http://www.porada.sk/t65591-usmernenie-metodicky-pokyn-pre-vypananie-noveho-tlaciva-priznanie-dph.html

http://www.porada.sk/t15489-ico-dic-ic-dph-kto-kde-a-preco.html
betkas
02.05.08,08:56
este prosim otazocku
keby som NEBOLA PLATCOM DPH a chcem nakupit tovar v Taliansku, kde mi daju cenu len bez DPH, ako by som mal postupovat? teda myslim ako to je s DPHckou?
Zoltán Kovács
02.05.08,08:58
este prosim otazocku
keby som NEBOLA PLATCOM DPH a chcem nakupit tovar v Taliansku, kde mi daju cenu len bez DPH, ako by som mal postupovat? teda myslim ako to je s DPHckou?

Keby si nebol plátcom DPH, a daju ti cenu bez ich DPH, tak porušujú ich zákon o DPH.
betkas
02.05.08,09:03
Takze aby som si to ujasnila:
PLATCA DPH - odpocet DPH iba pri verzii N1,
- nakup tovaru v zahranici bez Dph, Dph si uplatnim na Slovensku a hned si Dph aj odpisem
NEPLATCA DPH - auto si nemoze dat na odpocet Dph
- musi nakupovat tovar s dph a neovedie dph

Opravte ma ak som nieco nepochopila
betkas
02.05.08,09:04
Keby si nebol plátcom DPH, a daju ti cenu bez ich DPH, tak porušujú ich zákon o DPH.
takze ak nebudem platcom Dph tak vtom pripade zaplatim cenu tovaru s talianskou Dph? Ked ich Dph je 20% tak ako sa vyrovnava Dph so slovenskou?
Zoltán Kovács
02.05.08,09:08
takze ak nebudem platcom Dph tak vtom pripade zaplatim cenu tovaru s talianskou Dph? Ked ich Dph je 20% tak ako sa vyrovnava Dph so slovenskou?

Nijak. Keď nie si plátcom, tak pre teba talianská DPH je nákladom.
betkas
02.05.08,09:10
ked som zacinajuci zivnostnik a chcem byt PLATCOM DPH musim sa registrovat na Danovom urade. Ako mi vypocitaju ako mam platit Dph ked nemam zarobok?
Zoltán Kovács
02.05.08,09:11
ked som zacinajuci zivnostnik a chcem byt PLATCOM DPH musim sa registrovat na Danovom urade. Ako mi vypocitaju ako mam platit Dph ked nemam zarobok?

Ak sa registruješ dobrovoľne, tak sám určíš či budeš mesačným alebo štvrťročným platiteľom DPH.

Nerozumiem otázke: Ako mi vypočítajú ako mám platiť DPH keď nemám zárobok.
betkas
02.05.08,09:15
Ak sa registruješ dobrovoľne, tak sám určíš či budeš mesačným alebo štvrťročným platiteľom DPH.

Nerozumiem otázke: Ako mi vypočítajú ako mám platiť DPH keď nemám zárobok.
moja otazka bola mierena na to ci budem mesacnym strvrtrocnym platitelom Dph.
napr. budem mesacnym platitelom a nezarobim za ten mesiac nic tak kolko im zaplatim ked nic nemam?
Zoltán Kovács
02.05.08,09:16
moja otazka bola mierena na to ci budem mesacnym strvrtrocnym platitelom Dph.
napr. budem mesacnym platitelom a nezarobim za ten mesiac nic tak kolko im zaplatim ked nic nemam?

Výpočet daňovej povinnosti alebo nadmerného odpočtu vykoná sám daňovník. DÚ ti určite nebude počítať DPH. Ak nemáš tržby potom nemáš z čoho platiť.
betkas
02.05.08,09:19
Výpočet daňovej povinnosti alebo nadmerného odpočtu vykoná sám daňovník. DÚ ti určite nebude počítať DPH. Ak nemáš tržby potom nemáš z čoho platiť.
takze ked nebudem mat zarobok nemusim ten mesiac nic platit DU? Som pocula ze platca Dph musi platit nejake preddavky! co to je?
Zoltán Kovács
02.05.08,09:24
takze ked nebudem mat zarobok nemusim ten mesiac nic platit DU? Som pocula ze platca Dph musi platit nejake preddavky! co to je?

Preddavok na DPZ sa platí podľa nasledovného § zákona:

§ 78a
Platenie preddavku na daň pri predaji tovaru na trhovom mieste

(1) Zahraničná osoba, ktorá je platiteľom, je povinná platiť preddavok na daň splatnú za príslušné zdaňovacie obdobie pripadajúcu na tovar predávaný na trhovom mieste.29a) Preddavok na daň sa platí vo výške 50 % z dane pripadajúcej na množstvo tovaru určeného na predaj na trhovom mieste v príslušnom zdaňovacom období, najmenej 5 000 Sk. Pri výpočte preddavku na daň sa vychádza z predpokladanej predajnej ceny tovaru.

(2) Preddavok na daň podľa odseku 1 je splatný najneskôr posledný pracovný deň predchádzajúci dňu, v ktorom platiteľ začne po prvýkrát v príslušnom zdaňovacom období predávať tovar na trhovom mieste.

(3) Platiteľ, ktorý zaplatil preddavok na daň, upraví svoju vlastnú daňovú povinnosť alebo nadmerný odpočet v príslušnom zdaňovacom období o sumu zaplateného preddavku na daň.

Ale ty nie si zahraničná osoba.
betkas
02.05.08,09:30
este dalsia vec
ked by som teda bola platitelom DPH ja nakupujem na Slovensku tovar od Platcov dph s Danou ci bez?
Zoltán Kovács
02.05.08,09:32
este dalsia vec
ked by som teda bola platitelom DPH ja nakupujem na Slovensku tovar od Platcov dph s Danou ci bez?

Od plátcu daňou.
Vladimír Ozimý
02.05.08,09:32
este dalsia vec
ked by som teda bola platitelom DPH ja nakupujem na Slovensku tovar od Platcov dph s Danou ci bez?

v rámci tuzemska nakupujete od platiteľa s daňou, to že sa stanete platiteľom je len to že tú daň, ktorú si uplatňuje platiteľ si môžte odpočítať v daňovom priznaní k DPH. Od neplatiteľa vždy budete nakupovať bez dane...
betkas
02.05.08,09:39
v rámci tuzemska nakupujete od platiteľa s daňou, to že sa stanete platiteľom je len to že tú daň, ktorú si uplatňuje platiteľ si môžte odpočítať v daňovom priznaní k DPH. Od neplatiteľa vždy budete nakupovať bez dane...
troska nechapem! :)
takze pod platitela dane nakupujem ja ako platca dane d DPH a nasledne si ju odpocitam v danovom priznani.
A ked si kupim nieco od neplatcu dane ta cena je bez Dph? - tomuto nechapem. Ved ked som sa pozerala na ucet tak tam bolo cena je s DPH!
Prepacte ak som nechapava ale som zaciatocnik a nevyznam sa v tom dobre.
Vladimír Ozimý
02.05.08,09:44
troska nechapem! :)
takze pod platitela dane nakupujem ja ako platca dane d DPH a nasledne si ju odpocitam v danovom priznani.
A ked si kupim nieco od neplatcu dane ta cena je bez Dph? - tomuto nechapem. Ved ked som sa pozerala na ucet tak tam bolo cena je s DPH!
Prepacte ak som nechapava ale som zaciatocnik a nevyznam sa v tom dobre.

nesledujem celú debatu odpovedal som na konkrétnu otázku. Ale neplatiteľ vám nemôže vystaviť doklad s daňou. t.j. neplatiteľ vám vždy vystaví doklad bez DPH...
betkas
02.05.08,10:22
Od plátcu daňou.
potrebujem vysvetlit jeden priklad:
Som platitelom Dph, nakup tovaru 400 000 skk zisk na tom 100% ( 400 000 skk). Naklady ( telefon, benzin, etikety ... ). Ako sa vypocita kolko mame zaplatit stau. ???
Zoltán Kovács
02.05.08,10:27
potrebujem vysvetlit jeden priklad:
Som platitelom Dph, nakup tovaru 400 000 skk zisk na tom 100% ( 400 000 skk). Naklady ( telefon, benzin, etikety ... ). Ako sa vypocita kolko mame zaplatit stau. ???

Keď máš zisk 400 tisíc potom z toho odvedieš štátu 19%, za predpokladu, že všetky náklady (vstupy) sú s DPH.
Vladimír Ozimý
02.05.08,10:30
potrebujem vysvetlit jeden priklad:
Som platitelom Dph, nakup tovaru 400 000 skk zisk na tom 100% ( 400 000 skk). Naklady ( telefon, benzin, etikety ... ). Ako sa vypocita kolko mame zaplatit stau. ???

čo sa týka DPH to je úplne iný režim ako DPH. Pri DPH evidujete evidenciu podľa par. 70 a za zdaňovacie obdobie podávate do 25 dní daňové priznanie to asi viete pričom za zdaňovacie obdobie všetky dodávky tovarov a služieb, ktoré ste boli povinná zdaňovať, t.j. nešlo o dodanie tovarov a služieb oslobodených od dane podľa par. 28 až 42. No a na vstup uplatňujete daň na vstupe(to znamená tu daň musíte mať na faktúre uvedenú ak ide o tuzemské dodanie - pre zjednodušenie nepočítam so samozdanením) v súčte za celé zdaňovacie obdobie pričom musíte daň na vstupe vecne priraďovať
a) na dodávky tovarov a služieb pri ktorých máte na odpočet dane v plnej výške (§49 ods. 2)
b) na dodávky tovarov a služieb pri ktorých nemáte nárok, pretože ste ich dodali na poskytnuté tovary a služby oslobodené od dane podľa par. 28-42 (§49 ods. 3)
c) na dodávky tovarov a služieb pri ktorých musíte nárok krátiť koeficientom t.j. ak napr. dodáte tovar ktorý zaťažíte DPH a poskytnete službu oslobodenú od DPH a nakúpite kanc. potreby ktoré využijete pri oboch činnostiach.

no a dostanete výsledný vzťah k štátnemu rozpočtu ktorý môže byť:
a) nadmerný odpočet - ak daň na vstupe je vyššia ako daň na výstupe
b) vlastná daňová povinnosť - ak daň na výstupe je vyššia ako daň na vstupe

Nárok odpočítať nadmerný odpočet máte v nasledujúcom zdaňovacom období. Napríklad dosiahnete za 1. kvartál NO vo výške 10000 Sk. Tento si môžte odpočítať od vlastnej daňovej povinnosti za druhý kvartál. Ak by vám vznikol znova nadmerný odpočet tak vám štát túto DPH vráti do tridsiatich dní po zdaňovacom období, kedy ste si ju mali nárok započítať, t.j. za druhý kvartál v tomto príklade

vlastnú daňovú povinnosť ste povinní zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.
pohodička
02.05.08,16:17
pre betkas
Ja mám pocit, že potrebuješ tento príklad vysvetliť trochu jednoduchšie: ak si plátca DPH a nakúpiš tovar za 400 tis. + DPH, tak DPH uvidíš na Fa alebo inom daňovom doklade koľko máš odpočítať, štátu zaplatíš DPH až z tržby za predaný tovar (viď. smith) nie z nákupu tovaru. Taktiež si odpočítaš daň z nákladov, ktoré uvädzaš a to tiež na základe Fa alebo bločikov. Ešte pripomínam, že daňovú povinnosť, t.j. zaplatiť daň máš až vtedy, ak bude DPH z tržby vyššie ako z nákupu tovaru a nákladov.
Vladimír Ozimý
02.05.08,20:49
pre betkas
Ja mám pocit, že potrebuješ tento príklad vysvetliť trochu jednoduchšie: ak si plátca DPH a nakúpiš tovar za 400 tis. + DPH, tak to uvidíš na Fa alebo inom daňovom doklade koľko máš odpočítať, štátu zaplatíš DPH až z tržby za predaný tovar (viď. smith) nie z nákupu tovaru. Taktiež si odpočítaš daň z nákladov, ktoré uvädzať a to tiež na základe Fa alebo bločikov. Ešte pripomínam, že daňovú povinnosť, t.j. zaplatiť daň máš až vtedy, ak bude DPH z tržby vyššie ako z nákupu tovaru a nákladov. :)

to nebolo moc jednoduchšie :)
pohodička
02.05.08,21:43
Snažila som sa, Tvoj a smithov príspevok bol presný a kvalitný, len som mala pocit, že betkas nevidí rozdiel v zisku a tržbe a pod., že to potrebuje viac zjednodušiť, ale asi sa mi to veľmi nepodarilo.
danushka
03.05.08,06:19
Betkas, úplne polopate:
Uvediem Ti príklad pre štvrťročného platcu DPH :
Vstup 1.Q.2008 :
- nákup tovaru, výrobkov a služieb 100.000,- Sk + 19000,- DPH
(od platcu DPH, ak nakupuješ od neplatcu - nemôžeš uplatniť DPH!)

Výstup 1.Q.2008
- predaj tovaru, výrobkov a služieb 150.000,- SK + 28.500,- DPH

...rozdiel medzi daňou na vstupe a výstupe je 9500,- Sk - to je tvoja daňová povinnosť, ktorú si povinná odviesť štátu v lehote určenej zákonom, čiže podať DP k DPH do 25.apríla a najneskôr tento deň poukázať túto sumu do štátnej pokladnice.

Ak by to bolo naopak, že výstup DPH za 1.Q bol 19000,- Sk a vstup 28.500,-....vznikol by nadmerný odpočet. Povinnosť podať DP k DPH stále máš, oznámiš v ňom o nadmernom odpočte, ktorým sa ti poníži vlastná daňová povinnosť v 2.Q.2008. Ak by aj po ponížení daň. povinnosti z nadmerného odpočtu stále ešte ostal nadmerný odpočet, vtedy Ti daňový úrad tento rozdiel vráti v auguste 2008.

Čiže opäť príklad :
1.Q.2008 - nadmerný odpočet 9500,- Sk
2.Q.2008 - daň. povinnosť 7500,- Sk
--------------------------------------
stále ostáva 2000,- Sk.....ktoré daňový úrad vráti

ale ak sa stane :
1.Q.2008 - nadmerný odpočet 9500,- Sk
2.Q.2008 - daň. povinnosť 11500,-
--------------------------------------
rozdiel 2000,- Sk.....ide do štátnej pokladnice 25.7.08

Platca DPH si zohľadňuje daň na vstupe a výstupe bez ohľadu na to, či prijaté a vystavené FA boli uhradené.
Toľko na začiatok:).
Keby sme tu začali rozprávať o koeficientovaní a o tom kedy áno a kedy nie DPH, tak by sme ťa určite zamotkali. Ale keď budeš lúskať v sekcii DPH, tak sa veľa dozvieš.
alaya1
21.06.08,15:50
Mala by som jednu otazocku, nakolko sa v uctovnictve a dph absolutne nevyznam. Mam v zmysle otvorit sa pozicovnu svadobnych siat. je vyhodou byt platcom dph? tie saty nepredavam, len ich budem poziciavat, poprosim o konkretnu odpoved aj v pripade, ze mapr. doplnky predavat budem, dakujem.