tonkat
06.04.05,07:47
Je možné, aby sa vozidlo (nákladné) po skončení leasingu znovu zaradilo na základe znaleckého posudku do majetku a odpisovalo? Tak s týmto prišiel môj konateľ, že vraj viaceré leasingovky mu to povedali. Že vraj keď to zdaní, tak môže takto urobiť. Podľa mňa je to blbosť. Nestretli ste sa s niečim podobným. Možno sa zle pochopili. Prosím vás o pomoc.
Zuzka
06.04.05,06:00
Podľa mňa je to blbosť.
marikaju
06.04.05,06:17
Ahojte, ja teraz asi vyzniem ako uplny idiot, ale az doteraz som si myslela, ze ked mi skonci leasing, tak budem moct dalej odpisovat veci kolo auta ako je PHM alebo servis a nahradne diely. Nebudem uz len odpisovat leasingove splatky, lebo tie uz nebudem platit... Vyzera to tak, ze to mam cele zle. V auguste 2002 som zobrala auto na leasing a v juli 2005 mam poslednu splatku. Kazdy rok odpisujem 1/3 akontacie, leasingove splatky a poistenia. No a samozrejme aj spominane PHM a servis. Robim niekde chybu?
Zuzka
06.04.05,06:19
Veď prevádzka a údržba auta patrí do nákladov, tak ako leas. splátky. Auto zostane v majetku, tak nevidím žiadny problém.
Helenah
06.04.05,07:25
Marikaju, nerobíš žiadnu chybu.Odpisovanie HM a uplatňovanie si nákladov na prevádzku auta sú dve rozdielne veci.
Tonkat, to čo píšeš ty je aj podľa mňa dobrý blud.Jedine ako môžeš "pokračovať" v odpisovaní už odpísaného auta by bolo, že by si musel najskôr urobiť nejaké technické zhodnotenie/zaviesť klimatizáciu atď./ a potom toho techn.zhodnotenie odpisovať. Ináč i vozidlo,ktoré si kúpil na leasing by malo byť zaradené v majetku firmy ale s nulovou zostatkovou hodnotou.Preto ani neviem ako by si ho chcel znova zaradiť.
tonkat
06.04.05,07:30
Marikaju, nerobíš žiadnu chybu.Odpisovanie HM a uplatňovanie si nákladov na prevádzku auta sú dve rozdielne veci.
Tonkat, to čo píšeš ty je aj podľa mňa dobrý blud.Jedine ako môžeš "pokračovať" v odpisovaní už odpísaného auta by bolo, že by si musel najskôr urobiť nejaké technické zhodnotenie/zaviesť klimatizáciu atď./ a potom toho techn.zhodnotenie odpisovať. Ináč i vozidlo,ktoré si kúpil na leasing by malo byť zaradené v majetku firmy ale s nulovou zostatkovou hodnotou.Preto ani neviem ako by si ho chcel znova zaradiť.
Ja tiež neviem, ako by sa mohlo to isté vozidlo premietnuť do nákladov 2x, ale konateľ na tom trvá, lebo mu to povedali z leasingovky. Musím si to overiť priamo v leas. spoločnosti, podľa akoho § to tvrdia. Počula som, že spoločnosti, ktoré účtujú podľa medzinár. účtovných štandardov si môžu navyšovať hodnotu majetku smerom hore, ale priznám sa táto oblasť účtovania mi nie je známa - kto tak môže účtovať, kto musí tak účtovať atď.