adriana126
02.05.08,11:09
Mám taký problém. Môj manžel má dve deti z prvého manželstva, na ktoré platí výživné v sume 9.000,- Sk, dali sme odvolanie aj návrh na zníženie výživného keď sa nám narodila dcérka a ja som ostala už iba na rodičovskom príspevku, ale dodnes čakáme na súd, odvolanie sme dali pred rokom a pol a návrh na zníženie výživného pred pol rokom. O pár mesiacov chcem nastúpiť do zamestnania, pretože nám to finančne nevychádza, ale chcela by som predísť tomu, aby matka jeho detí z prvého manželstva mohla dať znova návh na zvýšenie výživného z dôvodu, že budeme mať ako rodina vyšší príjem. Dalo by sa to urobiť tak, že si dáme zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva?
Mária27
02.05.08,14:07
Zašlite predsedovi súdu sťažnosť na prieťahy v konaní. Ak by sa nevytýčilo pojednávanie napr. do pol roka, môžete žiadať od štátu náhradu nemajetkovej ujmy.

Bezpodielové spoluvlastníctvo zruší súd za trvania manželstva len zo závažných dôvodov, najmä ak by jeho trvanie odporovalo dobrým mravom (§ 148 Obč.z.). Ak je jeden z vás podnikateľ, pôjde to lahšie (§ 148a Obč.z.).
adriana126
05.05.08,15:04
ďakujem za odpoveď, neviete mi náhodou povedať, ak by sme zrušili bezpodielové spoluvlastníctvo, súd by bral do úvahy aj môj príjem alebo aj na príjem sa vzťahuje zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva?
Mária27
05.05.08,17:47
Pri zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) nejde o vaše príjmy ako také. Ide o rozhodnutie, že čokoľvek každý z vás nadobudne po zrušení BSM, je len jeho.
Ale myslím, že tvoj problém nie je v BSM, ani by vám ho z týchto dôvodov nezrušili.

Deti majú žiť na úrovni rodičov. Preto ak manžel veľa zarába, musí aj veľa prispievať na deti - ale z oboch manželstiev. Ak by mal ukracovať vaše deti na úkor detí z prvého manželstva, bolo by to nespravodlivé. Pravdaže sa berie do úvahy aj vek detí. Všetko to musí zvážiť súd pri rozhodovaní o výške alimentov.
adriana126
07.05.08,15:53
U nás je ten problém, že je ukracované naše dieťa a súdy nekonajú. Právnik nám neradil obrátiť sa na predsedu súdu, lebo by sa nám to mohlo vypomstiť. Spočíva to v tom, že výživné je na prvom mieste. Manžel nechal svojej bývalej manželke a hlavne pre deti trojizbový byt, kde mu ona vyplatila 400.000,- Sk, čo nebola ani tretinová hodnota. Keď sme sa vzali, tak sme si zobrali hypotéku na byt, lebo niekde bývať musíme. Ja som dovtedy bývala s mamou a chceli sme sa osamostatniť. Splátky na hypotéku platiť musíme, taktiež nájom a inkaso a pri zaplatení výživného na naše dieťa nám pomaly nič neostane, čiže v tomto zmysle je ukracované. Už doteraz sme si museli požičať peniaze od rodiny, aby sme nejako vyžili. Teraz nám dala aj exekúciu, lebo sme jej časť výživného 4.000,- Sk zaplatili namiesto 15. až 25., pritom 5.000,- Sk sme poslali 15. Teraz máme zablokovaný manželov účet a namôj mi chodí iba rodičovský príspevok a rodinné prídavky čo je 5.100,- Sk. Znova sme si museli požičať peniaze, aby sme preklenuli toto obdobie, ešte šťastie, že nám má kto požičať. Kvôli tomu asi budem musieť nastúpiť do zamestnania a obávam sa toho, že dá znova návrh na vyššie výživné, z dôvodu, že budeme mať vyšší príjem a my zase nebudeme mať z čoho vrátiť požičané peniaze. V tom spočíva môj problém. Všetko nám to robí z pomsty, pritom neviem prečo sa takto pomstí, lebo manžela som spoznala keď bol rozvedený, takže nie ja som bola príčinou rozvodu. Asi ju štve, že sa máme radi a máme malú dcérku, pričom ona tiež túžila po dcére, ale má dvoch synov.
Zoltán Kovács
07.05.08,16:04
AK dobre viem tak pri určovaní výživného sa berie do úvahy len príjem otca dieťaťa. Príjem druhej manželky podľa mňa nemá nič spoločné s určením výšky výživného.
Dana K.
07.05.08,16:09
AK dobre viem tak pri určovaní výživného sa berie do úvahy len príjem otca dieťaťa. Príjem druhej manželky podľa mňa nemá nič spoločné s určením výšky výživného.

Tiež by som rada vedela, či je to naozaj tak. Lebo mne logicky vychádza, že máš pravdu, ale niektoré naše zákony popierajú logiku.:cool:
Ako by to bolo v takom prípade, keď je takýto otec napr.na rodičovskej dovolenke, lebo druhá manželka zarobí viac ako on. Jeho životná úroveň je vysoká, ale jeho príjem nie. Naozaj súd berie do úvahy iba jeho príjem? Ako som napísala, podľa mňa by to tak byť malo,ale či to ozaj platí :confused:
adriana126
07.05.08,16:15
Tak to neplatí, aspoň u nás nie. Do úvahy berú aj môj príjem. Na základe toho aj stanovili výšku výživného, odvtedy sa však už mnoho zmenilo, ja som už len na rodičovskom príspevku a taktiež som bola na rizikovom tehotenstve, čiže môj príjem bol už nižší. Neviem ako by sa dalo vyhnúť tomu, aby zarátavali aj môj príjem
Mária27
09.05.08,08:45
Berie sa do úvahy aj príjem druhej manželky.

Napíšte predsedovi súdu o prieťahoch, nemá sa vám to ako vypomstiť. Predseda odpovie, musia konať. Ak nebudú konať po určitú dobu, napr. pol roka, pošlite sťažnosť na prieťahy Ústavnému súdu SR. Môžete vysúdiť na nemajetkovej ujme aj to, o čo vás súd nekonaním pripravil.

A oslovte iného právnika.
adriana126
09.05.08,10:15
ďakujem pekne za radu