Vivi
03.05.08,10:42
Ahojte,viem,ze na tuto temu tu uz bolo vela clankov,chcela by som sa len poradit a uistit,ci si myslim spravne:
15.8.2008 by som mala nastupit na matersku dovolenku.Momentalne som zmenila pracu (zamestnana som po predchadzajucej materskej od 12/2005, cize 270 dni mam hradene poistne, odvtedy pracujem nonstop,bez prerusenia),nastupila som u noveho zamestnavatela s vymeriavacim mesacnym zakladom 20 000.-. Chcela by som dosiahnut co najvyssiu matersku od augusta,preto uvazujem,ze by som od 1.8.2008 uzatvorila u ineho zamestnavatela este druhy pracovny pomer za 10 300.- mesacne. Pomože mi to?Aby som ziskala co najvyssie mateske?Alebo postupovat inak?
Dakujem krasne za pomoc.
brčko
03.05.08,09:08
vzhladom na tvoj ukončený PP to tak môžeš urobiť. (predpokladám, tvoj predchádzajúci PP skončil len pred pár týždnami, príp. mesiacmi). Tiež by si sa mohla dobrovolne nemocensky poistiť pred nástupom na MD (materská by sa rátala z VZ 8100,- teda bola by 148,50Sk na den z DNP). Ku dnom nemoc.poistenia z terajšieho PP a aj k DNP (alebo PPč.3) by sa podla výkladu SP mali prirátať dni NP z predchádzajúceho ukončeného PP v posl.dvoch rokoch pred pôrodom. Takže podmienku 270dní by si mala mať splnenú z oboch poistení trvajúcich ku nástupu na MD a teda by si mala mať nárok na materskú z oboch. Len pozor, ak by ti terajší PP náhodou skončil skôr, nárok na materskú by bol len z nem.poistenia trvajúceho ku nástupu na MD!

DOPLNAM: môj príspevok opravil p. MIhál - vid príspevok č.6
Vivi
03.05.08,13:06
kolko % sa plati dobrovolne nemocenske poistenie?
jipro
03.05.08,13:14
kolko % sa plati dobrovolne nemocenske poistenie?
Ako dobrovoľne poistená osoba platíš najmenej z min. VZ, t.j. z 8.100,- Sk 4,4% /357,- Sk/Len nezabudni, že keď sa prihlásiš ako dobrovoľný platiteľ NP, tak sa stávaš povinne poistený a nezabudni sa odhlásiť, keď budeš chcieť zrušiť platenie do NP. Min. VZ je min.mzda, od 1.10.2008 8.100,- Sk
brčko
03.05.08,14:43
Ako dobrovoľne poistená osoba platíš najmenej z min. VZ, t.j. z 8.100,- Sk 4,4% /357,- Sk/Len nezabudni, že keď sa prihlásiš ako dobrovoľný platiteľ NP, tak sa stávaš povinne poistený a nezabudni sa odhlásiť, keď budeš chcieť zrušiť platenie do NP. Min. VZ je min.mzda, od 1.10.20087 8.100,- Sk

súhlasím, až na ten malinký preklep :)
Jozef Mihál
03.05.08,17:08
brčko - nesúhlas, doba nem. poistenia z predošlého už ukončeného zamestnania sa zohľadní pri skúmaní dodržania podmienky 270 dní pri novom nem. poistení len raz - teda len pri jednom novom nem. poistení. Aspoň taký je výklad SP.

Čiže predošlé zamestnanie sa zohľadní len pre nové, už rozbehnuté zamestnanie, ak nastúpi popri tom do druhého zamestnania, z druhého zamestnania už nárok na materské nebude. Riešenie je len jediné - ukončiť súčasné zamestnanie povedzme k 30.6., uzavrieť nové od 1.7. s platom 30000 Sk.
brčko
03.05.08,18:33
Priznávam, že to je pre mna novota. Neviem nájsť narýchlo ten výklad SP, musím si ho znovu pozrieť a pozorne.

Bohužial som nič také doteraz v tom výklade nepostrehla a ma to teda dosť dosť vystrašilo. :eek: :eek: :eek:
Ak je to tak, pán Mihál - vzhladom na vaše skúsenosti vám nemám dôvod neveriť, velká vdaka za opravu. :)
Jozef Mihál
03.05.08,20:28
...mňa prekvapuje (bez urážky, naopak s úctou k tomu, ako ste sa vypracovali na jednu z najlepšie radiacich osôb v tejto a podobných témach), že ste od SP predpokladali výklad uznania predošlej doby nem. poistenia k viacerým "živým" nem. poisteniam súčasne.

...veď matky môžu byť rady, že im SP uzná predošlú dobu poistenia aspoň raz...
blcha
05.05.08,11:24
Práve držím v rukách ROZHODNUTIE zo SP, kde zamestnankyňa mala jedno zamestnanie a dva týždne pred nástupom na MD sa popri tom zamestnala v inej firme (ale toto je fakt pravda, nechcela manipuovať s materskou, iba si potebovala ešte rýchlo zarobiť nejaké peniaze).
Z druhého zamestnania jej materské neuznali s oddôvodnením, že u tohto zamestnávateľa nemá odpracované 270 dní.
Teraz mi tu plače, že prečo musela poistné zaplatiť, keď z neho nemá na nič nárok?

Asi ani nemá zmysel sa proti takémuto rozhodnutiu odvolávať.
Bonka1
06.05.08,11:25
brčko - nesúhlas, doba nem. poistenia z predošlého už ukončeného zamestnania sa zohľadní pri skúmaní dodržania podmienky 270 dní pri novom nem. poistení len raz - teda len pri jednom novom nem. poistení. Aspoň taký je výklad SP.

Čiže predošlé zamestnanie sa zohľadní len pre nové, už rozbehnuté zamestnanie, ak nastúpi popri tom do druhého zamestnania, z druhého zamestnania už nárok na materské nebude. Riešenie je len jediné - ukončiť súčasné zamestnanie povedzme k 30.6., uzavrieť nové od 1.7. s platom 30000 Sk.
Dobrý deň, môžete mi to prosím upresniť? Do 270 dní sa teda započíta iba jedno predchádzajúce ukončené poistenie? Nemôžu to byť aj dve tri ukončené poistenia v rôznom období počas dvoch rokov? Napr. zamestnancec januar- marec, DNP april - maj, zamestnanec jun -august...
Modroocko
06.05.08,11:42
brčko - nesúhlas, doba nem. poistenia z predošlého už ukončeného zamestnania sa zohľadní pri skúmaní dodržania podmienky 270 dní pri novom nem. poistení len raz - teda len pri jednom novom nem. poistení. Aspoň taký je výklad SP.

Čiže predošlé zamestnanie sa zohľadní len pre nové, už rozbehnuté zamestnanie, ak nastúpi popri tom do druhého zamestnania, z druhého zamestnania už nárok na materské nebude. Riešenie je len jediné - ukončiť súčasné zamestnanie povedzme k 30.6., uzavrieť nové od 1.7. s platom 30000 Sk.


No, to je dobre vedieť. Sociálne zákony sa menia z roka na rok, z mesiaca na mesiac, pomaly aj zo dňa na deň. :mad:
Ale ako by to bolo v prípade zamestnankyne, ktorá pracuje viac ako tri roky v dvoch pracovných pomeroch, jeden hlavný má na plný úväzok, druhý - vedľajší na štvrtinový úväzok (domácka práca), ale ide o dva riadne pracovné pomery, z ktorých sú platené komplet všetky poistné odvody. Nemala by v tomto prípade mať nárok na materskú z oboch pracovných pomerov, tak ako má z oboch zohľadnené aj odvody do druhého dôchodkového piliera?
brčko
06.05.08,11:53
Dobrý deň, môžete mi to prosím upresniť? Do 270 dní sa teda započíta iba jedno predchádzajúce ukončené poistenie? Nemôžu to byť aj dve tri ukončené poistenia v rôznom období počas dvoch rokov? Napr. zamestnancec januar- marec, DNP april - maj, zamestnanec jun -august...všetky tieto dni nem.poistenia sa ti rátajú do 270dní

Bonka, p.Mihál ma upozornil na prípad, ak ak by si mala napr. zamestnanie č.1 od 1.1.08 do 30.9.08 ukončené, potom od 1.10.08 zamestnanie č.2 a od 1.12.08 DNP (alebo zamestnanie č.3), napr. 20.12. by bol nástup na mater.dovolenku.

Doteraz som si myslela, že to prvé ukončené NP (1.1.-30.9.) sa priráta ku každému nem.poisteniu, ktoré trvá k násupu na MD. Teda k zamestnaniu č.2 aj k DNP (resp. zamestnaniu č.3) a nárok na materské vznikne z oboch poistení.
P. MIhál ma upozornil, že nesúhlasí. Ze ukončené poistenie sa priráta len k jednému "živému" nem.poisteniu (k zamestnaniu č.2). Snád je to zrozumitelne napísané.
brčko
06.05.08,11:58
No, to je dobre vedieť. Sociálne zákony sa menia z roka na rok, z mesiaca na mesiac, pomaly aj zo dňa na deň. :mad:
Ale ako by to bolo v prípade zamestnankyne, ktorá pracuje viac ako tri roky v dvoch pracovných pomeroch, jeden hlavný má na plný úväzok, druhý - vedľajší na štvrtinový úväzok (domácka práca), ale ide o dva riadne pracovné pomery, z ktorých sú platené komplet všetky poistné odvody. Nemala by v tomto prípade mať nárok na materskú z oboch pracovných pomerov, tak ako má z oboch zohľadnené aj odvody do druhého dôchodkového piliera?

modroočko, ak má z oboch zamestnaní (NP) splnenú podmienku 270dní nem.poistenia a obidve trvajú ku dnu nástupu na MD, tak má samozrejme nárok na materskú z oboch. Pozorne si prečítaj ešte raz, čo píše p. Mihál. Reagoval na môj príspevok č.1. A ty popisuješ úplne iný prípad.
Modroocko
06.05.08,12:48
modroočko, ak má z oboch zamestnaní (NP) splnenú podmienku 270dní nem.poistenia a obidve trvajú ku dnu nástupu na MD, tak má samozrejme nárok na materskú z oboch. Pozorne si prečítaj ešte raz, čo píše p. Mihál. Reagoval na môj príspevok č.1. A ty popisuješ úplne iný prípad.

Ale veď ja viem, že ide o úplne iný prípad. Práve preto som sa na to pýtala, či platí to, čo si myslím, lebo jeden nikdy nevie, ako si sociálne zákony vysvetľujú v sociálnej poisťovni. A každú chvíľu ich menia. K horšiemu, samozrejme.:confused:
Bonka1
06.05.08,19:48
Ďakujem veľmi pekne, som tu nová a asi aj ťažšie chápavá...
Bonka1
07.05.08,11:52
Brčko, môžem sa ešte spýtať, v septembri pôjdem na ďalšiu materskú, platím si v súčasnosti DNP z minima, od 1.9. sa zamestnám na max. VZ. (Podmienku 270 dní zrátaním všetkých dôb NP splním). Materská sa mi vypočíta zo septembrového príjmu? Správne uvažujem? Stačí odpoveď áno-nie. Nestíham tu popri dvoch deťoch bohužiaľ prelúskať celú Poradu. Ďakujem veľmi pekne
brčko
07.05.08,13:40
Brčko, môžem sa ešte spýtať, v septembri pôjdem na ďalšiu materskú, platím si v súčasnosti DNP z minima, od 1.9. sa zamestnám na max. VZ. (Podmienku 270 dní zrátaním všetkých dôb NP splním). Materská sa mi vypočíta zo septembrového príjmu? Správne uvažujem? Stačí odpoveď áno-nie. Nestíham tu popri dvoch deťoch bohužiaľ prelúskať celú Poradu. Ďakujem veľmi pekne

rozumiem tomu tak, že si budeš uplatnovať nárok na materskú len zo zamestnania a DNP pred nástupom do nového PP ukončíš. Potom ku dnu uplatnovania nároku na materskú ti bude trvať len NP z nového zamestnania. K dnom NP z tohto zamestnania sa ti prirátajú dni NP z ukončeného DNP a tiež z ukončeného predchádzajúceho PP, ak tieto dni budú v období posledných dvoch rokov pred pôrodom. Ak by si mala v jeden kal.den viacero nem.poistení súčasne, napr. aj nový PP aj DNP, tak tento den sa ráta len raz.
A ak ti vznikne PP 1.9.08 a nastúpiš na MD v septembri 08, tak sa ti ráta materská z vymer.základu na NP dosiahnutého v období od 1.9.08 do dna predchádzajúceho nástupu na MD.
Bonka1
07.05.08,14:35
Áno, presne takto som to kalkulovala. DNP z min. základu si ukončím k 31.8. a uzavriem k 1.9. PP a len z neho si budem uplatňovať materskú. Dakujem velmi pekne este raz za odpoveď, potesila si ma
brčko
07.05.08,17:41
:):)
Vivi
14.05.08,03:54
chcela by som sa este spytat - ak ukoncim momentalny pracovny pomer k 31.5.2008 (kde pracujem 2,5 roka,cize 270 dni je splnenych) a nasledne sa zamestnam v dvoch zamestnaniach od 1.6.2008 v jednom so mzdou 19000, v druhom so mzdou 11000.-, a budem v obidvoch pracovat az do nastupu na MD - nastup na MD mam 15.8.2008, z coho sa mi bude ratat materske?
Vivi
19.05.08,05:41
nevedeli by ste mi niekto poradit?
blcha
19.05.08,08:05
Nárok bude z obidvoch zamestnaní.
Treba požiadať lekára, aby vypísal toľko materských, koľko je zamestnaní (teda 2 tlačivá). Na zadnej strane žiadosti vyznačíte, že máte ešte iné poistenie.
brčko
19.05.08,08:45
chcela by som sa este spytat - ak ukoncim momentalny pracovny pomer k 31.5.2008 (kde pracujem 2,5 roka,cize 270 dni je splnenych) a nasledne sa zamestnam v dvoch zamestnaniach od 1.6.2008 v jednom so mzdou 19000, v druhom so mzdou 11000.-, a budem v obidvoch pracovat az do nastupu na MD - nastup na MD mam 15.8.2008, z coho sa mi bude ratat materske?

nechcela som odpovedať, lebo jednoznačne si odpovedať netrúfam, len napíšem momentálny názor. Tiež by som pred nejakým časom písala, že z oboch. NO vzhladom na prísp.č.5, výklad SP, ktorý nie je jednoznačne napísaný a na to, že žiadna mamička tu zatial nepísala prípad, že sa jej prirátali dni jedného ukončeného NP k viacerým trvajúcim krátkodobým nem. poisteniam, by som skôr povedala, že len z jedného.

Vzhladom na to, že obe nové NP začínajú rovnakým dátumom, myslím, že z toho vyššieho.
jankasm
20.05.08,09:37
Rovnako si nedovolím tvrdiť to na 100%, ale keďže nám to tu vysvetlil p. Mihál, tak by sme tomu mali veriť, že nárok na materské bude v tomto prípade len z jedného zamestnania.

Takže ak chce dotyčná maximálnu materskú, treba ten nový PP uzatvoriť s maximálnym VZ.

Preštuduj si ešte raz túto tému. :cool:
Vivi
22.05.08,11:16
dakujem.Este mam jednu otazocku.Z coho by sa ratalo materske - ak by sa ratalo v situacii,ze zamestnankyna,ktore pracuje vo firme 3 roky ukonci pracovny pomer 30.6.2008 a od 1.7.2008 nastupi na matersku dovolenku.Mala by narok na materske?
brčko
22.05.08,11:22
dakujem.Este mam jednu otazocku.Z coho by sa ratalo materske - ak by sa ratalo v situacii,ze zamestnankyna,ktore pracuje vo firme 3 roky ukonci pracovny pomer 30.6.2008 a od 1.7.2008 nastupi na matersku dovolenku.Mala by narok na materske?

áno mala by nárok na materské, ale predpokladám už v ochrannej lehote, pretože 30.6.08 jej zaniklo NP
jej rozhodujúcim obdobím by bol rok 2007 a od zamestnávatela by potrebovala "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na uplatnenie nároku na nem.dávku" a tú spolu so "žiadosťou o materské" by sama odniesla na SP
slavina
22.05.08,11:42
Dobrý deň,
plánujem otehotnieť v najbližšej dobe. Som zamestnaná, čistá mzda cca 13 000 Sk. Prac. pomer mi končí vo februári 2009. Pravdepodobne sa už nepredĺži. Od februára 2006 pracujem, vo februári 2007 som zmenila zamestnávateľa, kde som dodnes. Chcela by som sa opýtať, pre získanie max. materskej sa treba prihlásiť na DNP z min. VZ. Kedy sa treba prihlásiť z max. VZ? Keďže od marca 2009 budem asi na úrade práce, ako mi to ovplyvní materskú? Dá sa aj potom získať max. materská? Prepáčte mi, som v tomto úplná začiatočníčka. Aj som poradu na túto tému študovala, ale nejako sa v tom nevyznám.

Ďakujem vám veľmi pekne za vaše odpovede.
jankasm
23.05.08,09:46
Dobrý deň,
plánujem otehotnieť v najbližšej dobe. Som zamestnaná, čistá mzda cca 13 000 Sk. Prac. pomer mi končí vo februári 2009. Pravdepodobne sa už nepredĺži. Od februára 2006 pracujem, vo februári 2007 som zmenila zamestnávateľa, kde som dodnes. Chcela by som sa opýtať, pre získanie max. materskej sa treba prihlásiť na DNP z min. VZ. Kedy sa treba prihlásiť z max. VZ? Keďže od marca 2009 budem asi na úrade práce, ako mi to ovplyvní materskú? Dá sa aj potom získať max. materská? Prepáčte mi, som v tomto úplná začiatočníčka. Aj som poradu na túto tému študovala, ale nejako sa v tom nevyznám.

Ďakujem vám veľmi pekne za vaše odpovede.

Odpoveď si dostala predsa už v tejto téme

http://www.porada.sk/t65484-p159-materska-2008-a.html

a myslím, že dosť rozsiahlu. Nezadávaj prosím otázky duplicitne, je to úplne zbytočné.
Jajka77
02.07.08,11:32
ahojte, ak by sa dalo prosim napiste obratom. Idem koncom mesiaca na matersku a chem s uistit ze konam spravne.Som zamestnana na dobu urcitu do 10/2009.Nastup materska 21.7. Chcem sa vratit po 1/2 roku. Dali mi teraz vystupny list/vyrovanie zavazkov zamestnanca.Je tam napisane ze datum ukoncenia PP ale ja len prerusujem, nie? a ked uvediem dovod ukoncenia PP nastup na matersku nemoze sa mi stat ze ma buduci rok nevezmu spat do prace, vsak? dakujem.
brčko
02.07.08,11:45
ahojte, ak by sa dalo prosim napiste obratom. Idem koncom mesiaca na matersku a chem s uistit ze konam spravne.Som zamestnana na dobu urcitu do 10/2009.Nastup materska 21.7. Chcem sa vratit po 1/2 roku. Dali mi teraz vystupny list/vyrovanie zavazkov zamestnanca.Je tam napisane ze datum ukoncenia PP ale ja len prerusujem, nie? a ked uvediem dovod ukoncenia PP nastup na matersku nemoze sa mi stat ze ma buduci rok nevezmu spat do prace, vsak? dakujem.

asi by som tam napísala/prepísala, že dôvod vystavenia výstup.listu/vyrovnania záväzkov je nástup na materskú dovolenku, nie dôvod ukončenia PP, ten ti končí až 10/09.

Ak chceš po MD nastúpiť do práce, podla mna sa treba v predstihu pred ukončením MD alebo radšej aj teraz dohodnúť so zamestnávatelom na čerpaní, resp. nečerpaní rodičovskej dovolenky. O rodič.dovolenku musíš požiadať (aj ked nikde nie je napísané, že písomne), dovtedy by ti mal zamestnávatel držať pôvodné miesto (ak bude po ukončení MD toto miesto existovať). Ale nech vie, na čom je/bude. Snád musí niekoho prijať na toho pol roka, čo si na MD.
Jajka77
02.07.08,11:52
Uz sa mi v maili vyjadrila ze sa mozem vratit do prace. Prijima na 1/2 roka nahradau.Len si potrebujem byt ista tym tzv.vystupnym listom ze nepodpisujem vypoved. Ale si myslim ze na zaklade neho mi ju dat nemoze...