laco12345
03.05.08,10:52
Dobry den, pred 7 rokmi som predal auto za 25 tisic (stara skodovka). Novy majitel po polroku podal na sud zalobu o vratenie penazi z dovodu, vraj prerazeneho cisla motora. Sud nariadil expertizu, ktora potvrdila, ze motor je v poriadku... toto sa tahalo 6 rokov, novy majitel si po cely cas jazdil na tej skodovke.
Pocas mojich odvolani a dovolani na najvyssom sude vsak uz prebehla exekucia - zaujimave, vsak? Rozsudok I.stupnoveho sudu znel o vzajomnom vrateni veci, avsak exekutor nebral do uvahy, ze mi auto opravneny nevratil, i napriek tomu mi zadrzal dochodok a 8 tisic mesacne strhaval. Vyplatil sumu 45 tisic aj s poplatkami opravnenemu.
Po dvoch rokoch odvolania proti exekucii mi krajsky sud vyhovel, exekuciu zrusil s odovodnenim, ze ani exekutor ale ani sud nepostupoval v sulade so zakonom a na 4. stranach odovodnil cely 7 rocny postup sudu a exekutora za nespravny a vratil celu vec na prvostupnovy sud.
Poznamenavam, ze to auto uz neexistuje, vraj ho dali niekomu do Trnavy ako srotovy vrak a je o tom aj policajny zaznam.
Poradite mi, prosim, ako postupovat, co ma caka na sude, ako tento spor vyhrat a peniaze vratit spat. Ma exekutor povinnost vratit mi peniaze uz teraz, kedze je exekucia zrusena a napadnuta, ako nespravny postup, kde neboli splnene podmienky vzajomneho plnenia?
Ako sa dostat k peniazom uz teraz?
Rozsudok uz totiz nie je mozne splnit, lebo auto uz neexestuje, opravneny mi nema co vratit a navyse, nikdy nebolo ulozene do vyriesenia veci v notarskej uschovni alebo inak zabezpecena podmienka ulozena sudom.
Vdaka za cenne rady.
Laco
hanelie
03.05.08,09:36
málo informácii,
na základe čoho bolo nariadené exekučné konanie, keď žaloba bola neopodstatnená -
odporúčam preštudovať :http://www.justice.gov.sk/kop/scp/obex/EP_233_95.htm

počas exekučného konania bolo možné vzniesť námietky, podať stažnosť na komoru exekútorov, príp. priamo na min. spravodlivosti

odpoveď na na vašu otázku:
podanie žaloby na exekučkný úrad /exekutor ale ani sud nepostupoval v sulade so zakonom/
vymáhanie náhrady spôsobenej škody
laco12345
03.05.08,10:27
d o p l n a m :

...málo informácii,
> na základe čoho bolo nariadené exekučné konanie, keď žaloba bola neopodstatnená... <
-az teraz sa ukazalo, ze zaloba bola neopodstatnena, dovtedy rozhodoval (zrejme)zaujaty alebo nekompetentny sud.
-exekucne konanie bolo zahajene na zaklade rozsudku prvostup.sudu aj po odvolaniach. Vykonatelnost rozsudku odsuhlasil exekutorovi sud v case, ked bolo podane dovolanie na najvyssom sude a pojednavanie neprebehlo, ci inak rozhodnute este nebolo.

> počas exekučného konania bolo možné vzniesť námietky, podať stažnosť na komoru exekútorov, príp. priamo na min. spravodlivosti <
- namietky som podal v zakonnej lehote, na zaklade ktorych prave teraz - az teraz - rozhodol krajsky sud o zruseni exekucie... ako uvadzam. Aj staznost na komuru exekutorov skoncila "vysmechom", ze exekutor kona v sulade ... bla, bla, bla. Aj staznost na min. spravodlivosti zostala bez odozvy. To vsetko som urobil pred rokom, ked exekutor zacal konat.
Otazka:
Musim teraz cakat na znovurozhodovanie prvostup. sudu, ked mu to bolo vratene alebo musi exekutor vratit peniaze hned teraz, na zaklade zrusenej exekucie krajskym sudom? Na exekutorskom urade mi telefonicky povedali, ze mi peniaze nevratia, az do znovurozhodnotia sudu, kde bol spis vrateny.
hanelie
03.05.08,10:39
áno, musí znovu rozhodnúť súd - až na základe rozsudku /ak uzná vaše právo/ sa môžete dožadovať vrátenia peňazí
laco12345
04.05.08,07:27
dakujem za odpoved, ale je to velmi nespravodlive, ked teraz krajsky sud zrusil exekuciu prave na zaklade toho, ze exekutor nekonal v sulade so zakonom, ani nezistovall, ci je splnena podmienka vzajomneho plnenia podla rozsudku. Tiez Krajsky sud ma doklad od policie o tom (a aj preto exekuciu zrusil), ze auto uz neexistuje, uz sa vzajomne plnenie neda uskutocnit, uz mi nie je co vratit. Opravneny ma peniaze od exekutora, ale auto uz neexistuje - a vlastne ani neexistovalo uz pred rokom, ked exekutor zacal exekucne konanie. Ja osobne som mu dorucil doklad od policie, i napriek tomu mi povedal, ze exekucia je opravnena. Toto vsetko krajsky sud vo svojom odovodneni vytkol aj exekutorovi - ako nespravny postup a tiez sudu vytkol chyby, ze nerozhodol spravne, ze sa nezaoberal ... neoveril... nezabezpecil... nezistil... nebral do uvahy dokumenty a dokazy ...
Preto si myslim, ze by mal exekutor okamzite vratit peniaze a mal by cakat on! na nove rozhodnutie sudu - ktore vsak nemoze byt ine, ako len to, ze "opravneny" pouzival auto 7 rokov az do srotovej hodnoty a potom ignoroval rozsudok sudu a nevratil mi ani len ten vrak (srot). A peniaze od exekutora ziskal naspat - plnu kupnu cenu 25 000.- Sk.
Vdaka vam za rady a konzultacie.
Laco