Janette
06.04.05,09:45
Ahojte, teraz hlásili v rozhlase, že výpis za rok 2004 sa musí odovzdať do zdravotných poisťovní najneskôr do tohto piatku!!!! nezabudnite!! Pekný dníček.

Doplnok:
Viac o tejto téme nájdete tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=8073
Richard
anto
06.04.05,08:44
Tak som im tam volal, aby mi povedali, na akom tlačive mám podať hlásenie pre konateľa, najprv jedna odpoveď - ešte nevieme, druhá odpoveď - nemusíte, tretia odpoveď - tak to by ste mali podať. Otázka.: povedzte mi kde nájdem na vašej stránke - vszp - tlačivo - no nevieme. Aké tlačivo použiť - tiež nevieme.

Potom išiel písomný dotaz na centrálu, tak ta mlčí. Teraz buď múdry.

Ale dostal som pekný link od poradačky a tu je tlačivo.:

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=936
lutik
06.04.05,08:55
Prosím Vás a platí to aj pre konateľov, ktorí nemajú z funkcie žiadne príjmy?
andreaS
06.04.05,09:11
Pozrite si stranku www.vszp.sk (http://www.vszp.sk) a tam je, ze vykaz preddavkov sa podava do 30.06. ale vypis do 8.4...

tak sa nestresujte..

prikladam dokaz - dala som si "vytlacit" stranku pomocou "printscreen"
lutik
06.04.05,09:25
Ale ak konateľ nepodával žiadne DP, pretože nemal žiadne príjmy z konateľstva?Má potom vôbec niečo podávať?
andreaS
06.04.05,09:26
uz som prepracovana.. samozorejme ze VYPIS do 8.4. ale vykaz preddavkov az 30.06.... hlava derava
anto
06.04.05,09:33
Ja o koze, oni o voze.!!!

Dnes som dal nasledovný dotaz na vszp.:

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Vec: Správa pre riaditela


Môže mi niekto povedať, kde nájdem tlačivo, ktorým nahlásim príjem konateľov za minulý rok, tak ako mi to káže zákon, resp. na ktorom tlačive to mám podať?
Ďakujem za informáciu

Dostal som nasledovnú informáciu.:


Tlačivo je

Výpis z Daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb (FO). (viď príloha)

Výpis z daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb za rok . (ďalej len Výpis) je daňovník povinný podľa § 23 ods. 3 zákona NR SR č. 580/2004 Z.z. predložiť príslušnej pobočke Všeobecnej zdravotnej poisťovne do 8. apríla kalendárneho roka, vrátane výpisu z opravného daňového priznania; SZČO, ktorej je predĺžená lehota na podanie daňového priznania, je povinná predložiť výpis z daňového priznania do 8. júla kalendárneho roka.



S pozdravom

POŠTA VšZP

Odkedy je konateľ SZČO??, no to ma podrž, tak to som ešte nežral, hoci už mám 58 rokov.
ESTER
06.04.05,09:53
Už som z toho dopletená. Konateľ musí výpis DP ak nemal žiadne príjmy podávať aj do SP? A ten výkaz preddavkov do ZP do 30.6. sa týka ktorého roku už 2005 alebo až r.2006?
Vera
06.04.05,10:11
Stačí keď tam prinesiem len ten výpis?? Čo by sa stalo keby išiel poštou? A keby prišiel neskôr. Lebo u nás majú ževraj otvorené len v pond. a stredu a priateľ je odcestovaný. :-(
marikaju
06.04.05,10:29
Stačí keď tam prinesiem len ten výpis?? Čo by sa stalo keby išiel poštou? A keby prišiel neskôr. Lebo u nás majú ževraj otvorené len v pond. a stredu a priateľ je odcestovaný. :-(
Toto aj mna zaujima. Co mi mozu spravit ked nepridem do piatku? Ja som tak vytazena, ze to vyzera tak, ze skor ako na buduci tyzden v utorok sa tam nedostanem. A aj to neviem ci ma vyznam sa tam trepat, najprv musim zistit ci v utorok vobec pracuju pre verejnost... Koniec koncov, zdravotku si poctivo platim...
Iveta
06.04.05,10:45
Ja o koze, oni o voze.!!!

Dnes som dal nasledovný dotaz na vszp.:

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Vec: Správa pre riaditela


Môže mi niekto povedať, kde nájdem tlačivo, ktorým nahlásim príjem konateľov za minulý rok, tak ako mi to káže zákon, resp. na ktorom tlačive to mám podať?
Ďakujem za informáciu

Dostal som nasledovnú informáciu.:


Tlačivo je

Výpis z Daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb (FO). (viď príloha)

Výpis z daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb za rok . (ďalej len Výpis) je daňovník povinný podľa § 23 ods. 3 zákona NR SR č. 580/2004 Z.z. predložiť príslušnej pobočke Všeobecnej zdravotnej poisťovne do 8. apríla kalendárneho roka, vrátane výpisu z opravného daňového priznania; SZČO, ktorej je predĺžená lehota na podanie daňového priznania, je povinná predložiť výpis z daňového priznania do 8. júla kalendárneho roka.



S pozdravom

POŠTA VšZP

Odkedy je konateľ SZČO??, no to ma podrž, tak to som ešte nežral, hoci už mám 58 rokov.
Áno, konateľ je od 1.1.2005 SZČO.
pyton
06.04.05,10:50
Anto, čo sa čuduješ, píšu o tom, čo vedia, kto tam bude kvôli Tebe zhľadúvať nejaké informácie, čo s konateľmi:D A oni majú tú odpoveď pripravenú pre všetkých rovnakú, čo myslíš, podľa hľadaného slova:D
pyton
06.04.05,10:54
No vidíš, tak od 1.1. 05 si SZČO, nemohli tam takúto klauzulku umiestniť pre upresnenie? Že.
majlo
06.04.05,10:58
Ahojte. Ak som zivnost zrusil v juli minuleho roku, ale dan som daval, tiez musim podavat do 8.4 vykaz do zdravotnej a do 30.6. do socialky, alebo sa mna uz toto netyka? Dakujem a prajem prijemny den.
stanca
06.04.05,11:06
Ja mám takúto otázku, konateľ pracuje bez nároku na mzdu, ale zároveň je aj SZČO - v stavebnej činnosti, z ktorej si platí všetky odvody do SP a zdravotnej poisťovne. Je správne, keď si to platí iba zo samostatne zárobkovej činnosti alebo musí ešte platiť odvody aj z toho, že je konateľ, aj keď za to nič nepoberá?
Muška
06.04.05,11:59
Ahojte. Ak som zivnost zrusil v juli minuleho roku, ale dan som daval, tiez musim podavat do 8.4 vykaz do zdravotnej a do 30.6. do socialky, alebo sa mna uz toto netyka? Dakujem a prajem prijemny den.Majlo, Ty už výpisy nemusíš, ale hlavne si sa mal na SP a ZP odhlásiť a priniesť im kópiu zrušenia živnosti.
evelien
06.04.05,12:20
Tak toto je strašná téma, už som z toho jeleň. Účtovníčka mi hovorí - nepodať výpis, lebo to platí iba pre živnostníkov. Tomu som sa potešila, ale teraz čítam: konateľ je SZČO - čiže treba podať. Ja mám vo firme prípad: šéf bol do konca júna 2004 živnostníkom, hneď po ukončení založil s.r.o. Za živnosť sme vykázali zisk, za s.r.o. stratu. Je zároveň aj zamestnancom a jediným konateľom-majiteľom. Už je to tak prekombinované, že neviem, čo s ním. Z konateľstva nepoberá žiadne príjmy, do VsZP si stanovil preddavok vo výške 0 Sk, platíme preddavky iba z jeho mzdy. Tak čo s ním? Podať - nepodať, či odstreliť?
DanielaSL
06.04.05,12:35
Ja mám takúto otázku, konateľ pracuje bez nároku na mzdu, ale zároveň je aj SZČO - v stavebnej činnosti, z ktorej si platí všetky odvody do SP a zdravotnej poisťovne. Je správne, keď si to platí iba zo samostatne zárobkovej činnosti alebo musí ešte platiť odvody aj z toho, že je konateľ, aj keď za to nič nepoberá?
Ako SZČO a zároveň konateľ si môže ako konateľ určiť odvod do ZP sám. Keď je to menej ako 100,- Sk , tak neodvádza nič.
adinka55
06.04.05,12:37
Ja som teraz volala na Spolocnu ZP, kde mi povedali, ze aj ked konatel nepodaval danove priznanie t.j. nemal ziadne ine prijmy nez zo zamestnania aj tak musi podat vypis z danoveho priznania s prazdnymi hodnotami a urobit poznamku ze danove priznanie nepodaval, ze rocne zuctovanie mu robil zamestnavatel - do 8.4.2005.Okrem toho je povinny do 30.6.2005 podat aj Vykaz o preddavkoch SZCO, kde si sam urci hodnotu preddavku napr. 0 Sk.
Co vy na to? Ake mate skusenosti?
klocek
06.04.05,14:37
Áno, konateľ je od 1.1.2005 SZČO.
Dnes som volal na ZP, kde som sa presne toto pýtal, či ako konateľ mám poslať výpis z DP za rok 2004. Dotaz bol smerovaný preto, lebo na výpise z DP za r. 2004 nie je kolonka pre napísanie príjmu konateľa za rok 2004. Povedali mi, že výpis pošlem až po DP za rok 2005 v apríli 2006!
Alžbeta
06.04.05,15:54
Pozrite si stranku www.vszp.sk (http://www.vszp.sk) a tam je, ze vykaz preddavkov sa podava do 30.06. ale vypis do 8.4...

tak sa nestresujte..

prikladam dokaz - dala som si "vytlacit" stranku pomocou "printscreen"
Ďakujem za upozornenie, čo by som bez Vás robila.... všetci ste super... : ) Alžbeta
ondrejvla
06.04.05,17:26
Ja som bola dnes vo VŠZP v Žiline. Výpis mi nechceli zobrať bez Výkazu preddavkov! S tým som počítala, preto som si ho včera vyplnila vo Formiku, ale pani za okienkom nestačil ten výkaz, povedala, že to musí byť na ich tlačive. Tak tam boli nekonečné rady, ľudia to vypĺňali tam pri okienkach, a tí čo nemali výkazy, tak telefonovali do firmy, aby si upresnili čísla účtu aby to mohli doplniť. Takže v Žiline VŠZP aj výkazy preddavkov! To má každá poisťovňa a každé mesto iný meter?!
kukučka
06.04.05,20:29
Tie metre v Žiline majú asi bulharské :D :D :D Ja sa sťažovať nemôžem, mňa vybavili ochotne aj s úsmevom, dokonca bez pýtania aj potvrdili, ani výkaz nepotrebujú !!! :D :D :D Ja duša dobrá pôjdem po úsmev aj v júni, veď vo fronte aj kamošku stretnem, poteším sa :p
ondrejvla
06.04.05,20:34
To ti závidím milé a usmievavé ženy v poisťovni! My tu fakt máme asi iné metre!
kukučka
06.04.05,20:53
Naozaj ich musím pochváliť, pomôžu, poradia, aj vo Všeobecnej, aj v Sociálnej, aj sa ich zastanem keď niekto šomre, oni predsa zákony nerobia. A kde sú také ochotné žienky?


:) V Kežmarku ! :)
ondrejvla
06.04.05,21:02
Požičaj ich aj do Žiliny! A milé na Sociálke?! Nehrozí!
M3G
06.04.05,21:22
Máte prosím Vás niekto skúsenosti s týmto prípadom?


Zamestnanec poberá dividendy, ktoré sú ešte z roku 2003, preto si musel podať daňové priznanie a odviesť daň. Treba aj tento príjem posudzovať pre účely platenia preddavkov zdravotného poistenia? Tento príjem je uvedený vo výpise ako príjem z kapitálového majetku.

Som z toho zmätený, pretože mám informácie od dvoch ľudí zo VSZP a každý mi hovorí inak.

Takže už to mám overené-v horeuvedenom prípade neplatí tento zamestnanec žiadne preddavky na ZP.

Mám však nový problém: fyzická osoba, zamestnanec podniká podľa osobitných predpisov(poisťuje Alianz), nemá živnosť, má príjem, z ktorého mu vyjdu mesačné preddavky na ZP vyššie ako 100 Sk(konkrétne 103 Sk :(). Musí platiť preddavky na zdravotné poistenie? Asi musí...
mv66
06.04.05,22:33
Vcera v VsZp v BA nechceli prebrat vypis bez vykazu:-(( Ani iny vykaz (napr. z internetovej stranky) ako na ich modrom samokopirovacom tlacive.
andreaS
07.04.05,05:42
A toto ma byt co? Tak nech mi nebudu chciet zobrat vypis bez vykazu tak sa rozcertim!!! Na ich stranke je, ze vykaz az do 30.06. a vôbec nie spolu s vypisom.. tak nech sa nehnevaju, ale toto robit nemôzu!!! Ja uz mam pripravene vypisy a do tych firiem uz nemam cestu a teraz odkial mam nabrat udaje do vykazu!

Tak si to pojdem do Ziliny omrknut nech ma slaktrafi.. asi sa za 20minut zdvihnem a idem... teda nezdvihnem, vo stvrtok asi nemaju stranky...
ANNA
07.04.05,06:10
Ja to rieším tak, že tieto ištitúcie vôbec nenavštevujem. Všetko poštou. A zatiaľ žiadny problém. A keď niečo majú napíšu a pošlú aj tlačivo. Posielam všetko dovopučene, aby som mala doklad. A to akceptujú aj nie originál tlačivá. Tých 22,- Sk obetujem radšj ako zabitú hodinu s môjho života
ondrejvla
07.04.05,06:10
A toto ma byt co? Tak nech mi nebudu chciet zobrat vypis bez vykazu tak sa rozcertim!!! Na ich stranke je, ze vykaz az do 30.06. a vôbec nie spolu s vypisom.. tak nech sa nehnevaju, ale toto robit nemôzu!!! Ja uz mam pripravene vypisy a do tych firiem uz nemam cestu a teraz odkial mam nabrat udaje do vykazu!

Tak si to pojdem do Ziliny omrknut nech ma slaktrafi.. asi sa za 20minut zdvihnem a idem... teda nezdvihnem, vo stvrtok asi nemaju stranky...
Andrea, pozri trochu vyššie! Ja som bola včera v Žiline, a žiadajú to vpisovať do ich tlačív! Bez výkazu ti nezoberú výpis! Odporúčam vyplniť na internete, zobrať so sebou a doplniť do ich výkazov!
Sú tam každý deň, ja som sa včera čertila, ty sa budeš dnes!
Vlasta
nikulik
07.04.05,06:25
Aky vykaz preddavku na poistne??
Prosim pomozte!!
Nastupila som ako mzdarka len od polovice januara a vsetko sa to na mna vali, to musi kazdy zamestnavatel predlozit?? A odkial zoberiem tie sumy...??? Vraj do zajtra :o((
Velmi pekne dakujem....
Beatrix
07.04.05,07:09
Som SZČO, nemám zamestnancov. Stačí zbrať do zdr. poisť iba Výpis z DP za 2004 do 8.4. 2005, ktorý som si našla a vytlačila podla príspevku (2) na prvej strane k tejto téme (Anto), do soc. poisť zas do 30. 06. 2005
evina
07.04.05,07:18
Áno stačí. Nikto nemá čo od nikoho pýtať výkaz o preddavkoch od SZČO. Zákon jasne hovorí, že sa to robí do 30.6. Aj v téme nový zákon o zdrav. poistení p. Mihál píše, že možno za prvý polrok 2005 sa toto vyúčtovanie predavkov robiť nebude. Ak to budú od Vás pýtať, nech Vám ukážu § /myslím výkaz o vyúčt. preddavkov/ na základe ktorého to chcú, lebo už ma to vážne zúri ako siv tých organizáciách vymýšľajú blbosti.

Záver: do 8.04. treba odovzdať iba výpis z DP za rok 2004 do zdravotnej poistovne.
evina
07.04.05,07:26
Aky vykaz preddavku na poistne??
Prosim pomozte!!
Nastupila som ako mzdarka len od polovice januara a vsetko sa to na mna vali, to musi kazdy zamestnavatel predlozit?? A odkial zoberiem tie sumy...??? Vraj do zajtra :o((
Velmi pekne dakujem....
Za zamestnancov takýto výkaz preddavkov posielaš od januárovej výplaty predsa každý mesiac, kde VZ je ich mesačná mzda. Do zajtra Ty nič nepredkladáš, len SZČO výpis z DP r. 2004.
Iveta
07.04.05,07:31
Konateľ-zamestnanec (prihlásený do ZP od 1.1.2005 - preddavky platí len ako zamestnanec), ktorý mal v r. 2004 príjem len zo závislej činnosti a vyplatené podiely na zisku (podal DP B) - má odovzdať výpis z DP za r. 2004?
gabina
07.04.05,07:36
.................... VRÁŤME SA EŠTE KU KONATEĽOM .................
Takže od 01.01.2005 sa majú všetci konatelia prihlásiť na svojej ZP ako SZČO ????
( v KE mi to tak povedali - chcú prihlášku )
Do 08.04.2005 musím odovzdať Výpis .... s poznámkou, že som priznanie ako konateľ neodovzdavala lebo ho urobil môj zametnávateľ ?????
Do 30.06.2005 musím odovzdať Výkaz preddavkou.... kde si určím preddavky poistenca a tie budú v prípade 0 príjmu konateľa nulové ????

:-)
tamara
07.04.05,07:37
čítam, čitam, len stale neviem, co s konatelom, ktorý nepoberá príjmy z vykonu svojeje funkcie, ani nepodaval DP, tak co mam tomuto krasavcovi zaniest do VSZP?????
Jozef Mihál
07.04.05,07:56
Je mi ľúto, čo sa deje, keď čítam Vaše príspevky k tejto téme.

§ 23 ods.3 zákona definuje túto povinnosť SZČO:

"Poistenec, ktorý je samostatne zárobkovo činnou osobou, je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni aj základ dane z príjmov, a to najneskôr do ôsmich dní od uplynutia posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania na daň z príjmov fyzických osôb."

Usmernenie Úradu pre dohľad, zverejnené vo Vestníku 1/2005, hovorí v článku II., bod 3. že SZČO doručí výkaz (preddavkov) zdravotnej poisťovni do 30.6.


K 8.4.2005 má teda každý, kto je považovaný za SZČO podľa zákona o zdravotnom poistení, povinnosť oznámiť základ dane z príjmov za rok 2004. Toto oznámenie je dôležité pre kontrolu, či si SZČO správne stanovila výšku preddavkov, ktoré bude platiť od 1.7.2005.

Konatelia.

Keďže konatelia by od 1.7.2005 nemali byť považovaní za SZČO, je z hľadiska zdravého rozumu zrejmé, že ich "oznamovanie" je úplne zbytočné. Ďalej je tu problém, čo by vlastne oznamovali, keďže podľa zákona o dani z príjmov je ich prípadný príjem považovaný za príjem zo závislej činnosti - inými slovami, ich základ dane sa na účely zákona o zdravotnom poistení nedá zistiť (§ 16 ods.4).

Preto moja súkromná rada (nikomu nehovorte, kto Vám ju povedal, NECITOVAŤ!) - konatelia - nestresujte sa a "neoznamujte".
Iveta
07.04.05,08:01
Jožko Mihál, prosím o odpoveď k môjmu prísp. č. 36
Vopred ďakujem.
evina
07.04.05,08:04
Jožko Mihál, prosím o odpoveď k môjmu prísp. č. 34
Vopred ďakujem.
Ivet myslíš príspevok 36
Jozef Mihál
07.04.05,08:06
Konateľ-zamestnanec (prihlásený do ZP od 1.1.2005 - preddavky platí len ako zamestnanec), ktorý mal v r. 2004 príjem len zo závislej činnosti a vyplatené podiely na zisku (podal DP B) - má odovzdať výpis z DP za r. 2004?Podľa § 23 ods.3 túto povinnosť ako SZČO má, oznámi, že jeho základ dane nie je známy. Ale viď môj vyšší príspevok, posledná veta.
Beatrix
07.04.05,08:26
Áno stačí. Nikto nemá čo od nikoho pýtať výkaz o preddavkoch od SZČO. Zákon jasne hovorí, že sa to robí do 30.6. Aj v téme nový zákon o zdrav. poistení p. Mihál píše, že možno za prvý polrok 2005 sa toto vyúčtovanie predavkov robiť nebude. Ak to budú od Vás pýtať, nech Vám ukážu § /myslím výkaz o vyúčt. preddavkov/ na základe ktorého to chcú, lebo už ma to vážne zúri ako siv tých organizáciách vymýšľajú blbosti.

Záver: do 8.04. treba odovzdať iba výpis z DP za rok 2004 do zdravotnej poistovne.
Ďakujem.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
coneek
07.04.05,08:28
No vyborne! Tak ma teraz napada... sprostredkovatelia SDS budu musiet tiez do 08.04. odovzdat vypisy??? Lebo sprostredkovatelov SDS je podla udajov UFT v sucasnosti viac ako 27 000...
adinka55
07.04.05,08:36
1. Co ma robit teraz s autorom?
V roku 2004 poberal prijmy zo zavislej cinnosti + mal autorske odmeny. Za rok 2004 podal danove priznanie typu B. Je povinny podat vypis z danoveho priznania a potom aj vykaz preddavkov SZCO? Viem, ze sa chysta novela, ale zatial nie je. Takze ako postupovat podla teraz platneho zakona?

2. Ak konatel v roku 2004 poberal iba prijmy zo zavislej cinnosti, nemal ziadne ine prijmy, nepodaval DP za rok 2004 pretoze mu zamestnavatel urobil klasicke rocne vyuctovanie. Vypis z danoveho priznania podat nemoze, lebo nema ake, kedze ho nepodaval. Ako je to s vykazom preddavkov SZCO? Podla predchadzajucich prispevkov usudzujem ze cakat do 30.6.2005 co sa stane.
Jozef Mihál
07.04.05,08:47
Autori - áno, do 8.4. oznámiť základ dane, do 30.6. výkaz preddavkov. Autori budú aj po novele považovaní za SZČO, ak "túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonávajú sústavne".

Ku konateľom som sa už vyjadril.
klocek
07.04.05,11:00
Autori - áno, do 8.4. oznámiť základ dane, do 30.6. výkaz preddavkov. Autori budú aj po novele považovaní za SZČO, ak "túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonávajú sústavne".

Ku konateľom som sa už vyjadril. A poprosím odpoved aj na môj drobný poddotaz: Ak som v r. 2004 vydal jednorázovo knížku na vlastné náklady a bilancia P - V = strata, aj vtedy treba posielať na ZP výpis z DP??? Lebo potom základ dane = 0, je vykázaná stráta a odvody na ZP sa predsa vypočítavajú z daňového základu?! Poisťovňu predsa o nič nepripravím? Odvody do ZP by som aj tak nepatil žiadne!!!
Jozef Mihál
07.04.05,11:03
Ak ste v poisťovni prihlásený ako autor, treba zaslať oznámenie o základe dane aj z tejto činnosti, hoci by bol základ dane nulový.
Jozef Mihál
07.04.05,11:05
Pre inšpiráciu uvádzam text oznámenia o základe dane z príjmov, tak, ako som ho pred chvíľkou e-mailom zaslal do mojej zdravotnej poisťovne:

Dobrý deň,

na základe § 23 ods.3 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení
zákona č.718/2004 Z.z.,

Vám oznamujem,

že za rok 2004 sa môj základ dane z príjmov z činnosti konateľa nedá určiť
(§ 16 ods.4).

V ....... dňa 7.4.2005

Meno, adresa
klocek
07.04.05,11:05
Ak ste v poisťovni prihlásený ako autor, treba zaslať oznámenie o základe dane aj z tejto činnosti, hoci by bol základ dane nulový.
Dakujem za odpoved, ale já nie som v poisťovni prihlásený ako autor, nakoľko som túto činnosť nevykonával. A neviem, či ide o "klasického" autora. Proste som jednorázovo vydal na vlastné náklady knížku - nie literatúru skôr odborná publikácia.
Jozef Mihál
07.04.05,11:07
Nahlasovať možno len vtedy, ak ste prihlásený. Takže najprv by ste si mali odpovedať na otázku, či sa prihlásiť do ZP ako autor.
klocek
07.04.05,11:24
Nahlasovať možno len vtedy, ak ste prihlásený. Takže najprv by ste si mali odpovedať na otázku, či sa prihlásiť do ZP ako autor.
Ved v tomto som tak trochu chcel od Vás poradiť, lebo sám neviem, či do toho zapadám, napísal som jednu knížku za rok, ktorej tlač som si dal urobiť na svoje náklady a to je všetko!
Jozef Mihál
07.04.05,11:46
Neprihlasujte sa.
klocek
07.04.05,12:12
Neprihlasujte sa. OK, veľmi pekne dakujem a už musím tento problém vypustiť z hlavy, lebo si to akosi "moc" pripúšťam!
Jahodka
07.04.05,14:18
Dobrý deň pán Mihál,

čítala som Vaše príspevky, aj ostatných kolegov a mám v tom ešte zmätok.

Ak napr. zamestnanec jednej firmy je zároveň aj konateľom s.r.o.
Za minulý rok nemal žiadne príjmy z činnosti konateľa, príspevky do poisťovne platil poctivo jeho zamestnávateľ - konateľ teda neposiela žiadne "oznámenie" do poisťovne.

Treba ale do 30.6.05 poslať Výkaz o preddavkov na poistné alebo nie ?
Nevidím v tom žiadny zmysel, keďže ste písal, že od 1.7.05 konatelia nebudú viac SZČO ... môžu byť nejaké postihy, ak ten výkaz konateľ nepodá ?

Poraďte prosím prosím.
Ďakujem Vám vopred a želám ešte pekný deň
Jozef Mihál
07.04.05,14:41
Treba, netreba, uvážte si to sama.
Ak niekto nesplní povinnosti, ktoré mu ukladá zákon, jeho poisťovňa to môže nahlásiť na Úrad pre dohľad a ten mu uloží pokutu do výšky 10000 alebo 100000 Sk (viď § 26 zákona).

Takže ak by na to prišlo, táto "hrozba" tu je. Trošku by som sa spoliehal na to, že ešte v tomto štáte sú aj ľudia, ktorí majú zdravý rozum a uznajú, že ak konateľ od 1.7.2005 nebude už SZČO, tak plniť tieto povinnosti je nezmysel.

Ak budem môcť, skúsim to, čo tu dnes píšem, nechať "posvätiť" na MZ, prípadne na Úrade.
coneek
08.04.05,07:28
nedalo mi to a zavolal som si do zdravotnej poistovne. V VZPD mi na infolinke zahlasili, ze cele odovzdavanie vypisov je citujem: "medialny bluf" a ze to staci oznamit s vykazom preddavkov do 30.06....

A ze tie osoby, ktore danove priznanie nepodavali, resp. neda sa urcit zaklad dane (vid tolko diskutovani konatelia) tiez musia vypisat tlacivo /len nepovedali ktore/ a uviest tam same nuly...
bodliak
08.04.05,09:12
Dnes, na druhy pokus uz odomna Vypis z danoveho priznania za rok 2004 aj zobrali.

Ale...!!!

Strcili mi do ruky zelenkave tlacivo na preddavky (odovzdat do 30.6) a ked som povedal, ze mam, tak ma ubezpecili, ze potrebujem dve. Ze kvoli zvyseniu minimalnej mzdy od 1.1.2006.

Tak to im mam ja oznamovat vplyv zvysenia minimalnej mzdy ? Maju papier o zaklade dane, z toho percenta a ohranicene minimom a maximom. To po kazdej blbosti budem "milostivej VsZP" oznamovat, ze sa zmenila vyska preddavku, lebo parlament nieco schvalil ?
Evanka
08.04.05,09:22
Uz mam z toho gulas. FO zamestnanec (odvody odvedene zamestnavatelom), v inej firme konatel bez prijmu. Prilezitostny prijem podla autorskeho zakona. V ZP prihlaseny ako konatel - nulove preddavky. V ZP mi pracovnicka povedala, ze takato osoba nepredklada vypis z DP ani Vykaz o preddavkoch. Potvrdi mi niekto tuto skutocnost? Podla toho, co som tu citala je to sporne.
Zita5
08.04.05,09:49
Uz mam z toho gulas. FO zamestnanec (odvody odvedene zamestnavatelom), v inej firme konatel bez prijmu. Prilezitostny prijem podla autorskeho zakona. V ZP prihlaseny ako konatel - nulove preddavky. V ZP mi pracovnicka povedala, ze takato osoba nepredklada vypis z DP ani Vykaz o preddavkoch. Potvrdi mi niekto tuto skutocnost? Podla toho, co som tu citala je to sporne.

Evanka , teraz som volala do Apola , já mám zasa prípad , že § 5 ČZD 776 702,.-
§ 6 ČZD 67 601,- . Ako SZČO mi povedala , že neplatí odovody na ZP , ale Výpis z DP musí zaslať .
Miruška
08.04.05,09:57
Prajem príjemný deň. Dnes som bola zaniesť výpis hneď ráno o 8:00 hod. To kvantum ľudí som ešte po kope nevidela. Každý nervózny. Ale musím pochváliť pracovníčky VŠZP, ktoré aj napriek stresu to zvládali perfektne.

Džím palce
Evanka
08.04.05,10:08
Evanka , teraz som volala do Apola , já mám zasa prípad , že § 5 ČZD 776 702,.-
§ 6 ČZD 67 601,- . Ako SZČO mi povedala , že neplatí odovody na ZP , ale Výpis z DP musí zaslať . Ja som to pochopila tak (prisp 59), ze nemusi posielat vypis preto, lebo je to prilezitostny prijem podla AZ. Osoba nie je SZCO. (V roku 2004 sa z neho neplatilo na zdravotne poistenie.) Myli ma iba to, ze je SZCO z titulu konatela (bez prijmu). Asi by vedel zareagovat pan Mihal, ale zial nie je momentalne tu.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Natka
08.04.05,12:27
Dnes som bola tiež na VšZP a bolo tam toľko ľudí, že som zbalila výpis do obálky s doručenkou a Výkaz preddavkov pošlem do 30.06.2005. Priznám sa, chcela som sa poradiť, čo napísať vo Výkaze v riadku 10 (§6?) a na riadku 11, 12, keď §6 je 90 237,- Sk. To bude platiť 910,- Sk? To uviesť na r. 13?
Jozef Mihál
08.04.05,13:13
Ja som to pochopila tak (prisp 59), ze nemusi posielat vypis preto, lebo je to prilezitostny prijem podla AZ. Osoba nie je SZCO. (V roku 2004 sa z neho neplatilo na zdravotne poistenie.) Myli ma iba to, ze je SZCO z titulu konatela (bez prijmu). Asi by vedel zareagovat pan Mihal, ale zial nie je momentalne tu.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gifPani Eva, nahlasovanie základu dane je z činností, z ktorých je daná osoba prihlásená v ZP ako SZČO.

Takže ak je prihlásená v ZP ako SZČO len ako konateľ a nie aj ako autor, nahlasuje len základ dane z činnosti konateľa.

Pozrite o pár príspevkov vyššie, ako som tento prípad riešil ja.

Zároveň upozorňujem, že zákon nedefinuje povinnosť nahlasovania základu dane na tlačivách vydaných poisťovňami alebo kýmkoľvek iným. Zákon hovorí o povinnosti ohlásiť základ dane. Nehovorí nič o tom, že by to bolo treba nosiť osobne alebo na tlačivách vydaných poisťovňou. Niečo iné je vykazovanie preddavkov, tam už sa musí použiť tlačivo oddobrené Úradom pre dohľad.
Evanka
08.04.05,13:32
Pani Eva, nahlasovanie základu dane je z činností, z ktorých je daná osoba prihlásená v ZP ako SZČO.

Takže ak je prihlásená v ZP ako SZČO len ako konateľ a nie aj ako autor, nahlasuje len základ dane z činnosti konateľa.

Pozrite o pár príspevkov vyššie, ako som tento prípad riešil ja.

Zároveň upozorňujem, že zákon nedefinuje povinnosť nahlasovania základu dane na tlačivách vydaných poisťovňami alebo kýmkoľvek iným. Zákon hovorí o povinnosti ohlásiť základ dane. Nehovorí nič o tom, že by to bolo treba nosiť osobne alebo na tlačivách vydaných poisťovňou. Niečo iné je vykazovanie preddavkov, tam už sa musí použiť tlačivo oddobrené Úradom pre dohľad.Pan Mihal, vdaka. Pracovnicka ZP mi povedala, ze osoba, ktora ma prilezitostny prijem podla AZ a je popri zamestnani konatelom s nulovym prijmom, nemusi podavat vypis z DP. Chcela som prehlasit (pisomne), ze osoba nemala ziaden prijem z titulu konatela, ale povedala, ze to netreba.
poruba
08.04.05,13:37
Ľudia, nestresujte sa. Mám dobrú kamarátku vo VŠZP ( v Žiline ) a povedala mi, že tie blbé výpisy budú brať bez nejakých sankcií aj budúci týždeň. A to len preto, lebo sami nestíhajú! Takže sme sa so šéfom na to vykašľali a zanesiem to neskôr. Aj tak sú od rána pred zdravotkou rady ako na pápeža. Cmuk
evina
08.04.05,21:36
Čítajúc niektoré príspevky a dnes vidiac príspevok v TV ako stoja ľudia dve hod. v zdravotných poisťovniach, neviem, či naozaj je potrebné vyrábať takéto stresy.
Môj názor je taký, že výpis z DP SZČO je potrebné dodať /t.j. oznámiť základ dane z príjmov/poisťovni do 08.4. - neviem prečo osobne - bez problému sa dá poslať poštou. Tento výpis slúži predsa k tomu /vyššie to jasne uvádza i p. Mihál/, aby si mohla poisťovňa odkontrolovať výšku platených preddavkov od. 1.7.2005. Chápem tých ktorí tam vystávajú naozaj len v prípade ak si výšku týchto poreddavkov nevedia vypočítať sami.

V príspevku 39 p. Mihál rozoberá aj konateľov. Ja len k tomu dodávam, kde v zákone je napísané, že majú podať "nejaké tlačivo" s nulami ako od niektorých pýtajú poracovníci poisťovní , keď títo konatelia s "nulami"
nemali žiadne príjmy, žiadny daňový základ, nepodávali žiadne daňové priznanie, tak z čoho majú čo vypisovať?? Podľa zákona je poistenec, ktorý je SZČO a v tomto prípade je to aj konateľ /dúfam že len zatiaľ/ oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni aj základ dane z príjmov...
Som zvedavá, či by mi niektorý právnik dokázal vysvetliť, že tento § hovorí niečo o nulových výpisoch.

Trocha ma mrzí, že sme ochotní vo veľa prípadoch hneď robiť niečo, čo nám oznámia pracovníci na úradoch nepodložene zákonom - a ja mám bohužiaľ také skúsenosti, že vo veľa prípadoch nie sú ani plne fundovaní....
DanielaSL
08.04.05,21:50
Naozaj ich musím pochváliť, pomôžu, poradia, aj vo Všeobecnej, aj v Sociálnej, aj sa ich zastanem keď niekto šomre, oni predsa zákony nerobia. A kde sú také ochotné žienky?


:) V Kežmarku ! :)

Vidíš ,dobré duše východniarske , aj my v SĽ na SP a ZP máme veľmi ochotné žienky.
Dievčatá z ostatných miest príďte ku nám na východ.
mamituti
11.04.05,10:46
Neprihlasujte sa. Dobrý deň pán Mihál aj všetci vospolok ,
čítam ,čítam, listujem ale ani jeden z príspevkov Vás, ani kolegov nie je identický a ani podobný môjmu , chcem Vás poprosiť o radu ,
vr. 2004 som bola nezamestnaná evid na prac. ú.,
od 1.1.2005 som SZČO,
za rok 2004 som podala daň prizn. z príjmu z práce vykonavanej na dohodu aby mi boli navrátené prepl. daní samozrejme s nulovou daňovou pvinnosťou,
teraz som tu ale čítala že aj nulové výpisy treba posielať tak prosím o radu aby nemali " zbytočnú prácu" posielať mi pokuty,
či je potrebné posielať výpis z DP alebo nie, v mojom prípade.
Za pomoc vopred ďakujem a prajem pekný deň !!! :)
ekin
12.04.05,10:12
nie som J.Mihal, ale podla mojho nazoru výpis nie je potrebny, pretoze sa týka iba podnikajúcich osob v roku 2004, cize nie tých co podavali DP s modrym okrajom...zo zavislej cinnosti
BEATA7777
12.04.05,12:25
AHOJTE POMôžE MI NIEKTO, POTREBUJEM PORADIŤ , VIE NIEKTO ČI SUDNY ZNALEC PLATí PREDDAVKY DO ZDRAVOTNEJ POISŤOVNE AK NIE TAK PODĽA KTORéHO ZAKONA
Mirka D
12.04.05,13:06
Nerozumiem - kto je povinný dávať výpis z Daňového priznania? Konateľ je SZČO na účely zdravotného poistenia až od tohto roku, nie? Takže keď minulý rok preddavky neplatil, tento rok nepodával DP pretože z konateľstva nepoberal žiadny príjem - má niekde niečo posielať?
Jozef Mihál
12.04.05,13:29
AHOJTE POMôžE MI NIEKTO, POTREBUJEM PORADIŤ , VIE NIEKTO ČI SUDNY ZNALEC PLATí PREDDAVKY DO ZDRAVOTNEJ POISŤOVNE AK NIE TAK PODĽA KTORéHO ZAKONASúdny znalec, "v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov" sa nepovažuje za SZČO. Viď § 11 ods.4 zákona.

Ak ale ide o činnosť súdneho znalca mimo konania pred štátnym orgánom, to už za činnosť SZČO považované je, takáto osoba sa musí registrovať ako SZČO v zdravotnej poisťovni.
BEATA7777
12.04.05,14:14
Súdny znalec, "v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov" sa nepovažuje za SZČO. Viď § 11 ods.4 zákona.

Ak ale ide o činnosť súdneho znalca mimo konania pred štátnym orgánom, to už za činnosť SZČO považované je, takáto osoba sa musí registrovať ako SZČO v zdravotnej poisťovni.
DIK ZA TVOJU RADU ALE PROSíM ťA AJ JE SUDNY ZNALEC A JE SZČO MUSí SA REGISTROVAť ALE NAOZAJ MUSí PALTIŤ AJ PREDDAVKY O TO MI IDE ČI MUSí ALEBO NEMUSí PLATIŤ PREDDAVKY
Jozef Mihál
12.04.05,14:24
Už dávnejšie tu existuje téma, v ktorej nájdete odpoveď:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=4243
BEATA7777
12.04.05,18:57
ďakujem ti Jozef
Vladimír Ozimý
22.04.05,08:22
pokial je vsak konatel evidovany ako zamestnanec v zdravotnej poistovni a tak aj v takom pripade je potreba posielat nejaky vykaz? Prosim prosim ako teda?
Martinka99
28.06.05,13:49
ďakujem ti Jozef
Prepáč, že ťa upozorňujem, ale na Porade pánu Mihálovi vykáme.;)
faba
28.06.05,21:19
Áno súhlasíme.
rage1
29.06.05,08:17
Ja len chcem aby ste ma utvrdili:

To as jedna o vypis z dan. priznania za rok 2004 a potom teda nasledne Vykaz preddavkov na poistne na verejne zdravotne poistenie za obdobie od 1.7.2005 do 30.6.2006?

Ano?
lenkak
29.06.05,15:00
Áno od 01.07.2005-30.06.2006
miriza
01.07.05,06:14
Živnostníkovi ktorému robím účtovníctvo som ten výpis včera poslala faxom, povedala som mu nech tam zavolá, že je mimo. Nič mu na to nepovedali, len aby originál výpisu doručil poštou. Ale povedali mi že odvody si má vypočítať sám. Je to pravda a ako sa to vypočíta???
bea
01.07.05,06:51
Živnostníkovi ktorému robím účtovníctvo som ten výpis včera poslala faxom, povedala som mu nech tam zavolá, že je mimo. Nič mu na to nepovedali, len aby originál výpisu doručil poštou. Ale povedali mi že odvody si má vypočítať sám. Je to pravda a ako sa to vypočíta???Ak myslíš ZP, tak tam si mala poslať aj Výkaz preddavkov.
Odvody vypočítaš z vymeriavacieho základu, v prílohe pripájam tabuľku odvodov do SP. Do ZP je to 14 % z vymeriavacieho základu.
Vymeriavací základ je polovica základu dane z príjmov.