Vivi
03.05.08,15:10
Stal som sa od maja platcom DPH.Mam internetove knihkupectvo.Zasielam zakaznikom knihy na zaklade objednavky cez internet.
Ak u mna nakupuje knihy napriklad zakazik z ČR,ako mam postupovat pri vystaveni faktury pre tohto zakaznika?Mam mu vystavit fakturu bez DPH? S odvolávkou na par. 43 Zákona o DPH?
Alebo je to pri takomto zásielkovom obchode ine?
Dakujem.
Monika Kováčová
03.05.08,13:21
par. 14 zákona o DPH:
(2) Miestom dodania tovaru pri zásielkovom predaji, ak je tovar dodaný z tuzemska do iného členského štátu, je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, ak hodnota dodaného tovaru dosiahne v kalendárnom roku hodnotu určenú týmto členským štátom alebo ak si dodávateľ zvolí za miesto dodania tovaru tento členský štát.

§43 hovorí o oslobodení od dane, ak tovar dodávaš osobe identifikovanej pre daň v inom členskom štáte = t.j. platiteľom DPH napr. v ČR.
Rozalka
03.05.08,13:24
Do iného členského štátu EU môžeš fakturovať bez DPH len v tom prípade, ak objedná zákazník registrovaný ako platiteľ DPH (musíš mať jeho IČ DPH, nahlasuješ tento predaj aj v Súhrnnom výkaze). V tvojom prípade predpokladám, že ide o bežných občanov, takže fakturuješ so slovenskou DPH.
Pozor! treba preveriť hranicu v danej krajine, ktorej presiahnutím sa musíš registrovať za platiteľa aj v tej-ktorej krajine.
Vivi
03.05.08,13:38
a čo ak vystavujem fakturu do 3-tej krajiny?Vtedy vystavit s dph,ci bez?
Rozalka
03.05.08,13:51
Bez, ale musíš dokladovať, že tovar opustil územie EÚ.

§ 47
Oslobodenie od dane
pri vývoze tovaru a služieb

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený predávajúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu.

(3) Odoslanie alebo prepravenie tovaru do miesta určenia na území tretieho štátu podľa odsekov 1 a 2 je platiteľ povinný preukázať colným vyhlásením, v ktorom je colným orgánom potvrdený výstup tovaru z územia Európskych spoločenstiev, a dokladom o odoslaní alebo preprave tovaru; platiteľ musí mať colné vyhlásenie, v ktorom je potvrdený výstup tovaru z územia Európskych spoločenstiev, najneskôr do konca šiesteho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom uplatnil oslobodenie od dane.
Monika Kováčová
03.05.08,13:51
pozri si zákon o DPH. Vývoz = oslobodenie od dane.

Chýbajú ti základy, ľahko môžeš urobiť chybu.
Vivi
03.05.08,13:55
ked zaslem postou knihu do napr. USA,ako vydokladujem,ze tovar opustil uzemie EU?akym dokladom?
Vivi
03.05.08,14:03
OK,takze to trosku zhrniem:

ak vystavujem fakturu do EU:
- pokial moj zakaznik je registrovany pre dan - ma IC DPH,vystavim fakturu bez DPH a tento predaj uvediem v suhrnnom vykaze
- pokial moj zakaznik nema IC DPH - cize je to bezny clovek,vystavim mu fakturu riadne s tuzemskou DPH - tak isto,ako pre tuzemskeho zakaznika

ak predavam do tretich krajin:
- pokial som schopny sa nejako dosat k colnemu dokumentu - tomuto velmi nerozumiem,zaslu mi ho,alebo ako sa to v praxi riesi? - potom vystavim fakturu bez DPH
-ak nemam colny dokument,aj takato faktura pojde s DPH

Teraz je to spravne?