macahu
03.05.08,16:31
prosím vas kto mi poradí, možno sa to niekomu zdá smiešne, ale chcela by som sa opýtať, či by sa niečo stalo ak by sa zimné pneumatiky nechali aj v lete, jedná sa totiž len o jednu dlhú cestu/1200km/ potom by sa už na aute nejazdilo a naspäť by sa išlo až v novembri-decem. Preto sa pýtam čo je lepšie, či by sa nejako nepoškodili alebo či to má vplyv na jazdu. Aj to či to nie je zbytočné prezut, ja tomu tak nerozumiem
pivko
03.05.08,16:27
prosím vas kto mi poradí, možno sa to niekomu zdá smiešne, ale chcela by som sa opýtať, či by sa niečo stalo ak by sa zimné pneumatiky nechali aj v lete, jedná sa totiž len o jednu dlhú cestu/1200km/ potom by sa už na aute nejazdilo a naspäť by sa išlo až v novembri-decem. Preto sa pýtam čo je lepšie, či by sa nejako nepoškodili alebo či to má vplyv na jazdu. Aj to či to nie je zbytočné prezut, ja tomu tak nerozumiem
Určite by si zbytočne prezúvala,budeš mať síce trochu vyššiu spotrebu ,ale len cca 0,5l/100km a autu sa urćite nič nestane práve naopak zimné gumy su makšie tak že šetríš nápravu na našich ,,super!!!,, cestách.
petmar
03.05.08,16:28
Ako je všeobecne známe, zimné pneumatiky v lete sa rýchlejšie odierajú, lebo pri teple viac "zmäknú " ako letné.
Sú hlučnejšie, auto má s nimi trocha vyššiu spotrebu - ale to platí aj v zime;
motoristi ich obyčajne v lete dodierajú, keď s nimi končia napr. majú vzorku 3-4 mm čo je na sneh málo. Takže na jazdné vlastnosti ich použitie v lete nemá zásadný vplyv. Iné mínus ma nenapadá...
macahu
03.05.08,17:05
díky za odpovede a keby sa neprezuli velmi by sa poškodili? teda myslím tak, že v zime by už nemali takú účinnost, auto je nové teda 2 roky. Moje váhanie je len teraz pretože idem na tú cestu a naspäť, kedže idem v zime tak aby nebol sneh, prípadne riziko.
misomiso
03.05.08,17:11
Este jedno minus - zimne pneu horsie "sedia" v zakrutach v lete na asfalte a tiez maju dlhsiu brzdnu drahu. Tyka sa to predovsetkym novych zimnych pneu, s vyssim dezenom. Postupnym opotrebovanim sa zlepsuju jazdne vlastnosti na suchom asfalte a umerne tomu sa zhorsuju vlastnosti na snehu, az sa pri cca 4 mm vyske dezenu zo zimnej stava v podstate letna.

Je taky dost rozsireny blud, ze zimne maju lepsie jazdne vlastnosti aj na suchm asfalte, ak su pouzite pri nizkych teplotach v zime. Toto rozsiruju predajcovia pneu, ako dalsi argument na kupu zimnych. Seriozne testy ale dokazali, ze nova zimna guma ma vzdy dlhsiu brzdnu drahu na suchom asfalte, a to aj pri minus 10 st. Rovnako to plati aj pre mokry asfalt pri teplotach tesne nad nulou.

Zimne v lete samozerjme mozes pouzit, ak su uz zcasti ojazdene tak uplne v pohode, ak su nove, tak treba nechavat pri vacsich rychlostiach vacsi odstup, lebo sa to moze stat, ze vcas nezabrzdis.
misomiso
03.05.08,17:13
díky za odpovede a keby sa neprezuli velmi by sa poškodili? teda myslím tak, že v zime by už nemali takú účinnost, auto je nové teda 2 roky. Moje váhanie je len teraz pretože idem na tú cestu a naspäť, kedže idem v zime tak aby nebol sneh, prípadne riziko.

Oni sa neposkodia, iba sa rychlejsie opotrebuju.
durisovad
03.05.08,17:28
Ak tomu dobre rozumiem, tak v pripade, ze najazdim do roka 2-3 tisic km, je zbytocne vyhadzovat za prezuvanie, resp. prehadzovanie kolies peniaze. A mat celorocne zimne pneumatiky.
misomiso
03.05.08,17:39
Ak tomu dobre rozumiem, tak v pripade, ze najazdim do roka 2-3 tisic km, je zbytocne vyhadzovat za prezuvanie, resp. prehadzovanie kolies peniaze. A mat celorocne zimne pneumatiky.

Ano, mnohi to tak robia. V tom pripade je rychlejsie opotrebovanie dokonca ziaduce, pretoze pneu starnu aj vekom (guma tvrdne), cize ak niekto jazdi extremne malo, potom napr. po 8 rokoch zimne nesedia na snehu, ani keby este mali dobry dezen.

Teda v lete na zimnych mozes, nesmies ale jazdit extremne rychlo. To ale pri 3 tis najazdenych km ani nepredpokladam :)
durisovad
03.05.08,17:49
Jazdim velmi opatrne a za rychlost som este pokutu nedostala. Auto potrebujem prakticky len na presun z domu do prace a do obchodu. A sem-tam nejaku cestu cca 60 km na hroby rodicov.
macahu
03.05.08,17:55
díky za rady misomiso:) aspon teda viem čo to asi obnáša, lebo neviem či ich teda dať prezuť, za normálnych okolností by som ich dala ale kedže sa vrátim až v novem. tak preto to váhanie... no teda cesta 1200km asi nebude lahká
macahu
03.05.08,17:58
misomiso hovoríš, že by som nem.jazdiť rýchlo akm pôjdem na zim.pneum. a tých 140 môžem? vieš ísť pomaly 1200km to neni....
misomiso
05.05.08,07:08
misomiso hovoríš, že by som nem.jazdiť rýchlo akm pôjdem na zim.pneum. a tých 140 môžem? vieš ísť pomaly 1200km to neni....

To ucitis sam(a) kolko mozes ist. Pri niektorych typoch zimnych gum (pokial su uplne nove) sa da tazko pri 140 udrzat auto na rovnej dialnici, napr. ak fuka silnejsi bocny vietor. Ale to vsetko budes citit najlepsie ty za volantom, to ti nikto takto neporadi. Staci, aby sa tie gumy opotrebovali o 3 mm, a uz sedia ovela lepsie.
hanelie
05.05.08,08:10
To ucitis sam(a) kolko mozes ist.
každá pneumatika má okrem iných údajov aj údaj o rýchlostnom indexe / označenie písmenom / ten určuje max. povolenú rýchlosť pre daný typ pneu
misomiso
05.05.08,08:18
každá pneumatika má okrem iných údajov aj údaj o rýchlostnom indexe / označenie písmenom / ten určuje max. povolenú rýchlosť pre daný typ pneu

Ten ale riesi nieco upne ine. Ide o to, aby sa ta pneumatika pri jazde neroztrhla. Dnes uz maju aj zimne pomerne dost slusne limity, len tie najhorsie maju 160 km/h. Skuste si ale kupit napr. nove Debicy (inak super - na snehu) a ist 150 po rovnej dialnici. Budede si pripadat, ako na clne bez kormidla. Uz pri 120 km/h je reakcia na akykolvek pohym volantu skoro 2 s.:)
macahu
05.05.08,08:29
misomiso díky, je pravda, že to budem cítiť počas jazdy a tak sa prispôsobiť, len som chcela vedieť, či by sa zimné pnem. veľmi nepoškodili, auto je nové teda 3 sezona, vlastne by sa jednalo o tú jednu cestu /1200km/ lebo naspäť by sa išlo vlastne v zime-nov-dec., ale asi to je jedno lebo potom by som išla zase na letných v zime,