Pezinčan
03.05.08,17:39
Zdravim,
potreboval by som pomoct. Mam zahradu, ktorej vlastnikom je zahradkarsky zvaz. Mala ju v prenajme osoba od ktorej som tuto zahradu odkupil a napisal zmluvu o buducej zmluve v ktorej stalo, ze ked sa vysporiadaju zahrady a prejdu do vlastnictva sukromnym osobam - bude vydany list vlastnictva, tuto zahradu prepise na mna, nakolko sa to v tej dobe nedalo. Vysporaduvanie tychto zahrad trva uz takmer 10 rokov, nakolko katastralny urad v Senci sa rozhodol, ze na zahrady v nasej zahradkarskej osade nebude vydavat listy vlastnictva osobitne, ale pre vsetkych niekolko sto zahrad naraz. Momentalne sa vec pohla dopredu a v dohladnej dobe by mali byt vydane listy vlastnictva. Problemom vsak je ze osoba, od ktorej som tuto zahradu odkupil, asi pred rokom zomrela (o com som sa dozvedel pred nedavnom) a list vlastnictva bude vydany na jeho dceru. Avsak dcera tvrdi, ze zahradu som od jej otca nekupil, ale len zaplatil za to, ze mozem v nej obrabat podu. Teraz chce odo mna, aby som sa s nou dohodol a doplatil k sume 47 000 Sk za ktoru som zahradu povodne kupil pred desiatimi rokmi dalsie peniaze. Problemom vsak je ze zmluva o buducej zmluve ktoru som uz so zosnulym panom uzavrel nie je notarsky overena. Su tam iba nase podpisy a podpis nestranneho svedka. Ak jej bude vydany list vlastnictva, ma pravo vstupit na tuto zahradu? Co by som mal urobit? Ak by sa dal jeho podpis overit grafologom bola by tato zmluva platna? Hra nejaku ulohu aj to, ze pri podpisovani bol aj svedok? Ma pravo odo mna vymahat dalsie peniaze? A moze tam vstupit aj teraz, ked este nema list vlastnictva?
arizona
03.05.08,19:07
Je to trošku domotané od začiatku...ako si mohol kúpiť niečo od osoby, ktorá nebola vlastníkom?
Ako som pochopila z príspevku, majiteľ má zapísaného ako prenajímateľa osobu, od ktorej si záhradu "kúpil".
Keď si to "kupoval", nemalo sa to vtedy prepísať u majiteľa,ZZ? (t.j.zmena prenajímateľa?)
Podľa môjho názoru ste si pred rokmi pomohli vynechaním majiteľa záhrady a právnika, no teraz sa Vám bude o to ťažšie dokazovať, či máte na danú pôdu nárok.
Záleží aj , čo presne máte v zmluve napísané...ale s odkazom na moju prvú vetu, asi je lepšie poradiť sa s právnikom.
Pezinčan
04.05.08,05:46
Je to trošku domotané od začiatku...ako si mohol kúpiť niečo od osoby, ktorá nebola vlastníkom?
Ako som pochopila z príspevku, majiteľ má zapísaného ako prenajímateľa osobu, od ktorej si záhradu "kúpil".
Keď si to "kupoval", nemalo sa to vtedy prepísať u majiteľa,ZZ? (t.j.zmena prenajímateľa?)
Podľa môjho názoru ste si pred rokmi pomohli vynechaním majiteľa záhrady a právnika, no teraz sa Vám bude o to ťažšie dokazovať, či máte na danú pôdu nárok.
Záleží aj , čo presne máte v zmluve napísané...ale s odkazom na moju prvú vetu, asi je lepšie poradiť sa s právnikom.
No takto, ono ja som ju este vlastne nekupil, tak ze by to bolo niekde registrovane ako kupa. Ja som vlastne len za jej kupu zaplatil a tu zahradu vyuzival a na zaklade tej zmluvy mala byt prepisana na mna, ked bude list vlastnictva.
No zmena prenajimatela nebola vtedy u ZZ mozna, pretoze som uz vlastnil jednu zahradu v tejto osade.
Zoltán Kovács
04.05.08,07:32
No takto, ono ja som ju este vlastne nekupil, tak ze by to bolo niekde registrovane ako kupa. Ja som vlastne len za jej kupu zaplatil a tu zahradu vyuzival a na zaklade tej zmluvy mala byt prepisana na mna, ked bude list vlastnictva.
No zmena prenajimatela nebola vtedy u ZZ mozna, pretoze som uz vlastnil jednu zahradu v tejto osade.

Označené nejako protirečí. Mne sa zdá, že si zaplatil za uživanie záhrady, resp. "nájom".
Pezinčan
04.05.08,18:57
Označené nejako protirečí. Mne sa zdá, že si zaplatil za uživanie záhrady, resp. "nájom".

Nie! Ja som ju vtedy odkupil, zaplatil za nu, len ju na mna neprepisal na katastri pretoze este nebola jeho, pretoze stale patri zahradkarskemu zvazu. Len som to napisal preto ze nemam kupnu zmluvu, len zmluvu o buducej zmluve.
A milujem ludi co vytrhavaju veci z kontextu
bulnova
05.05.08,05:51
Aj zmluva podpísaná medzi dvoma osobami (dokonca za prítomnosti svedka) platí. Jej náplň je potrebné skúmať - preto bude najlepšie navštíviť právnika, aby ti povedať, na čo podľa zmluvy máš nárok. Tvoj nárok je záväzný aj pre dedičov. Možno zaváži aj to, že si ju užíval 10 rokov v dobrej viere, že je tvoja.
Karas Milan
05.05.08,13:16
Ahoj Pezinčan.

Zamysli sa v kľude nad týmto :
1, ""Ja som ju vtedy o d k u p i l, zaplatil za nu, len ju na mna neprepisal na katastri pretoze este n e b o l a j e h o , pretoze stale patri zahradkarskemu zvazu.""
ak ti vyjde,že si nič nekúpil si na dobrej ceste .
2, """Tvoj nárok je záväzný aj pre dedičov"""
o tomto by som máličko zapochyboval (je to príliš kategorické).

Ahoj
Ka Mil
Andy Kralik
05.05.08,14:23
Pôjde hlavne o to, čo a ako je v tej zmluve napísané, či bude dokázateľná jej platnosť (o tom bude asi musieť rozhodnúť súd ak sa inak nedohodnete a nepredpokladám že svedok pri podpise bol notár) a taktiež asi aj to či "predávajúci" mal právo, vzhľadom na obsah zmluvy takúto zmluvu vôbec podpísať. Na tvojej strane je že si ju podpísal v dobrej viere, aj keď asi ju neobhospodaruješ viac ako 10 rokov, potom by sa totiž možno dalo brať do úvahy aj vydržanie. V každom prípade toho ale a možno je veľa, takže nezostane ti nič iné iba dobré nervy a jednoznačne toto je oblasť kde budeš potrebovať právnika!
Karas Milan
05.05.08,15:11
Ahoj Andy.
Myslíš , že sa 2 nasledujúce tvrdenia zhodujú????
1, "Na tvojej strane je že si ju podpísal v dobrej viere"
2, "len ju na mna neprepisal na katastri pretoze este nebola jeho, pretoze s t a l e p a t r i zahradkarskemu zvazu"

Ahoj
Ka Mil
xyyx
06.05.08,11:11
Ahoj Pezinčan.

Zamysli sa v kľude nad týmto :
1, ""Ja som ju vtedy o d k u p i l, zaplatil za nu, len ju na mna neprepisal na katastri pretoze este n e b o l a j e h o , pretoze stale patri zahradkarskemu zvazu.""
ak ti vyjde,že si nič nekúpil si na dobrej ceste .
2, """Tvoj nárok je záväzný aj pre dedičov"""
o tomto by som máličko zapochyboval (je to príliš kategorické).

Ahoj
Ka Mil

Ahoj Andy.
Myslíš , že sa 2 nasledujúce tvrdenia zhodujú????
1, "Na tvojej strane je že si ju podpísal v dobrej viere"
2, "len ju na mna neprepisal na katastri pretoze este nebola jeho, pretoze s t a l e p a t r i zahradkarskemu zvazu"

Ahoj
Ka Mil

Ty ako o com tu splietas? netrep tu blbosti ked nevies normalne poradit... a ked nechapes tomu o co sa jedna, tak to radsej nechaj tak...
Zoltán Kovács
06.05.08,11:19
Nie! Ja som ju vtedy odkupil, zaplatil za nu, len ju na mna neprepisal na katastri pretoze este nebola jeho, pretoze stale patri zahradkarskemu zvazu. Len som to napisal preto ze nemam kupnu zmluvu, len zmluvu o buducej zmluve.
A milujem ludi co vytrhavaju veci z kontextu

Neviem aký máš problém s mojou odpoveďou. Nevytrhol som nič z kontextu, len som sa pýtal. Mne tie dve veci nešli dokopy.

Je právny nonses predávať niečo čo nevlastním, ale len užívam, resp. mám ho v prenájme. Preto som poukazoval na to, že vlastne si iba podnájomcom záhrady. Totiž majiteľ je záhradkársky zväz, ktorý dal do užívania záhradku zosnulému pánovi. A ty si prevzal to užívacie právo za určitý obnos.

Len toľko. Za iný názor ešte nemusíš vymínusovať príspevky.;)
mladymuz
06.05.08,11:30
podla mojho skromneho nazoru by to bolo mozne ziskat, ale jedine formou sudu. Zmluva o buducej zmluve je tak isto dolezita a zavazuje toho dotycneho predat do urciteho obdobia a hlavne ked uz doslo k vyplateniu dohodnutej sumy penazi.
Najprv by som poziadal sud o predbezne opatrenie na zakaz nakladania s nehnutelnostou do vyriesenia sporu o urcenie vlastnictva.