saglucka
06.04.05,10:03
Ahojte všetci.

Potrebovala by som poradiť v oblasti zamestnania dôchodcu. Aké typ prac. pomeru by ste mi odporučili, teda ktorý je podľa Vás najvýhodnejší. A čo z tej zmluvy vyplýva pre zamestnávateľa (odvody)??
Ďakujem všetkým za názory.
Pekný deň
evina
06.04.05,08:18
Ahojte všetci.

Potrebovala by som poradiť v oblasti zamestnania dôchodcu. Aké typ prac. pomeru by ste mi odporučili, teda ktorý je podľa Vás najvýhodnejší. A čo z tej zmluvy vyplýva pre zamestnávateľa (odvody)??
Ďakujem všetkým za názory.
Pekný deň
Dohoda o vykonaní práce. Zamestnávateľ z nej odvádza iba o,8% úrazové poistenie,a zamestnanec 19%-tný preddavok na daň z príjmu.
saglucka
06.04.05,08:25
Ešte by som sa chcela spýtať ak je niekto zamestnaný okrem TPP?Akú zmluvu? Čo treba platiť?
DanielaSL
06.04.05,08:29
Ahojte všetci.

Potrebovala by som poradiť v oblasti zamestnania dôchodcu. Aké typ prac. pomeru by ste mi odporučili, teda ktorý je podľa Vás najvýhodnejší. A čo z tej zmluvy vyplýva pre zamestnávateľa (odvody)??
Ďakujem všetkým za názory.
Pekný deňAkú prácu by mal ten dôchodca robiť?
saglucka
06.04.05,08:29
Môže si dôchodca úplatňovať nezdaniteľnú položku na da§ovníka?
saglucka
06.04.05,08:36
Akú prácu by mal ten dôchodca robiť?
U živnostníka, niečo zo železom, neviem presne.
Ludka M
06.04.05,08:39
dochodca si moze uplatnit nezdanitelnu polozku iba ak je jeho dochodok nizsi ako uvedena nezdanitelna polozka a to konkretne rozdiel medzi spominaným dochodkom a nezdanitelnou ciastkou
DanielaSL
06.04.05,09:17
U živnostníka, niečo zo železom, neviem presne.Tak to treba presne vedieť, lebo je to dôležité či máš dať dohodu alebo pracovnú zmluvu.
Dohoda sa nesmie dať na opakujúcu sa činnosť. Napr. keby mal v dohode upratovacie práce , tak to nemá byť, ale keby v nej bol stanovený druh práce upratať 10 kancelárií po maľovaní , tak to môže byť dohoda.
saglucka
06.04.05,12:23
Tak to treba presne vedieť, lebo je to dôležité či máš dať dohodu alebo pracovnú zmluvu.
Dohoda sa nesmie dať na opakujúcu sa činnosť. Napr. keby mal v dohode upratovacie práce , tak to nemá byť, ale keby v nej bol stanovený druh práce upratať 10 kancelárií po maľovaní , tak to môže byť dohoda.
Čiže v tomto prípade by asi zmluva o vykonaní práce nemohla byť. Čiže potom jedine pracovnú zmluvu. Ale to už treba platiť aj odvody nie?
Velettka
06.04.05,12:25
Môže si dôchodca úplatňovať nezdaniteľnú položku na da§ovníka?nemôže .... iba pri ročnom zúčtovaní si musí zistiť podľa výšky dôchodku, či mu nevzniká nárok na nejakú nezdaniteľnú
Velettka
06.04.05,12:27
Dôchodca zamestnaný na pracovnú zmluvu: Doba určitá 3 roky max.
Platí všetko normálne ako normálny zamestnanec, len IP a PvN neplatí ani on, ani zamestnávateľ za neho. A neuplatňuje sa nezdaniteľná položka ....
saglucka
07.04.05,10:50
A čo zamestnať ho na dohodu na celý rok na opravy v prípade ak sa pokazí nejaké zariadenie??? Je to možné?
vladan
07.04.05,11:29
A čo zamestnať ho na dohodu na celý rok na opravy v prípade ak sa pokazí nejaké zariadenie??? Je to možné?
keď sa stroj pokazí, zavoláte ho, spíšete dohodu (prihlásite ho) ... stroj opraví ... odíde domov (odhlásite ho) ... o dva mesiace sa stroj opäť pokazí ... zavoláte ho, spíšte dohodu (prihlásite ho) ... stroj opraví ... odíde domov (odhlásite ho) ... atď, atď
saglucka
07.04.05,11:37
keď sa stroj pokazí, zavoláte ho, spíšete dohodu (prihlásite ho) ... stroj opraví ... odíde domov (odhlásite ho) ... o dva mesiace sa stroj opäť pokazí ... zavoláte ho, spíšte dohodu (prihlásite ho) ... stroj opraví ... odíde domov (odhlásite ho) ... atď, atď
Nemôže byť dohoda na celý rok?
jajka
07.04.05,11:45
Mám tento istý problém, tak som volala na inšpektorát práce. Dozvedela som sa, že aj keď je dôchodca, alebo hoci aký iný človek, dohoda môže byť len na jeden druh práce a na konkrétnu úlohu, ktorá je vymedzená výsledkom a na krátky čas. Odporučili mi dohodu max. na jeden mesiac a to aj v nej musia byť dni v ktoré sa úloha vykoná - napr. oprava v pondelok a v stredu, príp. uviesť dátumy. Ak by to boli opravy a dohoda na celý mesiac brali by to ako opakovanú činnosť. Jednoznačne chcú HPP na kratší pracovný čas.
vladan
07.04.05,11:48
Nemôže byť dohoda na celý rok?jedna dohoda na tú istú, opakujúcu sa činnosť ... to smrdí porušením Zákonníka práce ... dohody sa uzatvárajú na jednorázovú prácu, nie pravidelne sa opakujúcu činnosť ;)