janka a danka
03.05.08,17:45
takze, crta sa mi brigada, majitel suhlasi ale nevie ake papiere nato potrebuje, ze si to mam zistit co vsetko mu treba

ja co viem z inych brigad, tak treba mi zmluvu
je nejaka norma nato?

dalej mozem podpisat vyhlasenie na narok na odpocitatelnu polozku

co musi moj zamestnavatel urobit s tym vyhlasenim? zamna odvody neplati lebo som student / asi/ ake papiere musi kam dat zamna? ako casto? co musi zamna platit? prosim poradte mi, dakujem
Zoltán Kovács
03.05.08,16:03
takze, crta sa mi brigada, majitel suhlasi ale nevie ake papiere nato potrebuje, ze si to mam zistit co vsetko mu treba

ja co viem z inych brigad, tak treba mi zmluvu
je nejaka norma nato?

dalej mozem podpisat vyhlasenie na narok na odpocitatelnu polozku

co musi moj zamestnavatel urobit s tym vyhlasenim? zamna odvody neplati lebo som student / asi/ ake papiere musi kam dat zamna? ako casto? co musi zamna platit? prosim poradte mi, dakujem

1. Pre teba je "Dohoda o brigádníckej práci študenta" - k tomu musíš doložiť potvrdenie o návšteve školy
2. Vyhlásenie k zdaneniu príjmov sa odporúča podpísať - budeš platiť menej dane, ale žiadne
3. Zamestnávateľ, ak ešte nemá žiadneho zamestnanca bude sa musieť registrovať do Sociálnej poisťovne ako platiteľ úrazového a garančného poistenie
4. Ak nie je na daňovom úrade registrovaný ako platiteľ dane zo závislej činnosti potom to tiež musí urobiť
5. Do Sociálnej poisťovne bude posielať každý mesiac výkaz poistného na základe ktorého aj platiť bude. Výška úrazového poistenia je 0,80 % z hrubej mzdy a výška garančného poistenie je 0,25% z hrubej mzdy. Inak povedané z každej tisícky hrubej mzdy zamestnávateľ bude za teba odvádzať 11,- Sk do SP.
6. Na daňový úrad bude povinný po každom štvrťroku podávať prehľad o zrazených a odvedených daniach zo závislej činnosti.
7. Po skončení roka najneskôr do 31.03. podať ročný prehľad o zrazených daniach zo závislej činnosti.

Na začiatok toľko.
janka a danka
03.05.08,16:07
ejha ejha, to bolo rychle, to ze musi zamna neco platit to som nevedela ale neje to vela, super dakujem, takze vlastne toto su vsetky papiere spojene s brigadnikom? on je zivnostnik, a ma jedneho zamestnanca ale na polovicny pracovny uvazok
Zoltán Kovács
03.05.08,16:08
ejha ejha, to bolo rychle, to ze musi zamna neco platit to som nevedela ale neje to vela, super dakujem, takze vlastne toto su vsetky papiere spojene s brigadnikom? on je zivnostnik, a ma jedneho zamestnanca ale na polovicny pracovny uvazok

Keď už má zamestnanca, potom registrácia do SP a DÚ odpadá. OStatné platí.
anagol
07.07.08,07:43
Koľko má rokov brigádnik ? O tom ste sa nikto nezmienili.
marymka
10.12.08,22:35
Prosím vás hľadala som dlho ale všade som našla len brigádnikov/študentov/. Potrebujem radu ak teraz v predvianočnom období potrebuje niekto do obchodu výpomoc, nájde si niekoho, nie študenta. Ten človek nie je ani nezamestnaní. Je momentálne po výpovedi zo zamestnania a nieje prihlásený ešte nikde.Aké sú povinnosti oboch. Ide o to že živnostník ho potrebuje tak na dva týždne a nechce zbytočné papierovanie a platenie. Odmena bude viac-menej symbolická, ide o priateľskú výpomoc. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.:cool:
marymka
11.12.08,11:40
Prosím Vás posúvam, neviete mi niekto poradiť. Ďakujem.:cool:
u.erika
11.12.08,17:18
- uzatvoríš s ním DOHODU o vykonaní práce.
- Keď nie si prihlásená do SP ako zamestnávateľ, tak sa prihlásiš -registračný list zamestnávateľa
- Jeho takisto prihlásiš - registračný list FO, ale jeden deň pred nástupom musíš poslať e-mailom, alebo faxom do SP prihlášku zamestnanca /všetky potrebné tlačivá nájdeš na www.socpoist.sk/
- keď nie si prihlásená na DÚ, ako platiteľ dane z príjmov zo ZČ, tak tam napíšeš žiadosť, a zaregistruješ sa.
- po skončení dohody ho odhlásiš zo ZP, takým istým spôsobom ako som napísala prihlásenie
- budeš platiť odvody na úrazové poistenie 0,8 % z odmeny za vykonanú prácu , a na garančné poistenie 0,25 % z odmeny za vykonanú prácu.
- z jeho odmeny odpočítaš 19 %-nú daň, ktorú odvedieš na účet DÚ, keď bude mať odmenu do 5 000,- Sk vrátane, tak ako zrážkovú daň /iný účet a KS/
- do 31.01.2009 pošleš na DÚ PREHĽAD o zrazených, a odvedených preddavkov na daň
- do 31.03.2009 pošleš na DÚ HLÁSENIE o vyúčtovaní dane /tlačivá nájdeš na www.drsr.sk/
Dúfam, že nič som nevynechala
marymka
11.12.08,18:02
Ďakujem veľmi moc moc moc.:cool:
korela888
05.05.09,10:52
Dobrý deň, chcem sa spýtať na názor, ako by sa dalo papierovo vyriešiť: príjem pracovnej sily na letnú sezónu cca 5 mesiacov (letná terasa). Dohoda o vykonaní práce je max 350 hod - to sa prekročí, a takisto Dohoda o pracovnej činnosti. Zamestnávateľ kvôli odvodom neche prijať pracovníka na hlavný pracovný pomer. Vie mi niekto poradiť ako sa rieši pracovný pomer na sezónu??? ďakujem pekne za čas a odpoveď.
Gabi03
05.05.09,11:22
Dobrý deň, nemá niekto z Vás skúsenosti s prácou na letnú sezónu? Potrebovali by sme papierovo vyriešiť príjem zamestnanca, avšak dohoda o vykonaní práce ani dohoda o pracovnej činnosti sa nám nehodí vzhľadom na dlhší časový úsek (cca 5 mesiacov). Podnikateľ nechce prijať pracovníka na HPP kvôli odvodom. Ako by sa dala ošetriť letná brigáda papierovo??? (nejde o študenta) ďakujem za čas a odpoveď.

Sezónne práce sa dávajú na PZ na dobu určitú.
Dohoda o pracovnej činnosti vám prečo nevyhovuje?
korela888
05.05.09,11:35
Sezónne práce sa dávajú na PZ na dobu určitú.
Dohoda o pracovnej činnosti vám prečo nevyhovuje?

V zákonníku práce čítam, že dohoda o pracovnej činnosti je na čas max. 10 hodín týždenne. Ale on pracuje 8 hodín každé dva dni.
Gabi03
05.05.09,11:38
V zákonníku práce čítam, že dohoda o pracovnej činnosti je na čas max. 10 hodín týždenne. Ale on pracuje 8 hodín každé dva dni.

Aha, zabudla som. :o

Tak prijať dvoch za dohodu o vykonaní práce. ;)
korela888
05.05.09,11:42
Aha, zabudla som. :o

Tak prijať dvoch za dohodu o vykonaní práce. ;)

Hmm asi celkom nerozumiem, rovnako pracovný čas len jedného presiahne počet 350 hodín v tom časovom úseku. Asi sa tomu HPP nevyhne :)
Gabi03
05.05.09,11:44
Hmm asi celkom nerozumiem, rovnako pracovný čas len jedného presiahne počet 350 hodín v tom časovom úseku. Asi sa tomu HPP nevyhne :)

Nie nie. Jedného prijať na 2 mesiace a druhého na ďalšie 3 mesiace. Alebo opačne, alebo jedného na 350 hod. a druhého na ten zvyšok.... :rolleyes:
korela888
05.05.09,12:06
Nie nie. Jedného prijať na 2 mesiace a druhého na ďalšie 3 mesiace. Alebo opačne, alebo jedného na 350 hod. a druhého na ten zvyšok.... :rolleyes:
ďakujem za trpezlivosť :), ale situácia je taká, že potrebujeme prijať dvoch v rovnakom čase a striedajú sa po dvoch pracovných dňoch čiže takto by vychádzali až 4 pracovníci a takto zase často ich striedať nechceme....
Gabi03
05.05.09,12:20
ďakujem za trpezlivosť :), ale situácia je taká, že potrebujeme prijať dvoch v rovnakom čase a striedajú sa po dvoch pracovných dňoch čiže takto by vychádzali až 4 pracovníci a takto zase často ich striedať nechceme....

Tak by stačilo 3 pracovníkov... ak dobre rátam.... (pracovať 5 plných mesiacov v jednej "pozícii"). Trošku sa budete musieť pohrať s dochádzkou, ale malo by to fungovať. :rolleyes:
korela888
05.05.09,12:29
Tak by stačilo 3 pracovníkov... ak dobre rátam.... (pracovať 5 plných mesiacov v jednej "pozícii"). Trošku sa budete musieť pohrať s dochádzkou, ale malo by to fungovať. :rolleyes:

ďakujem veľmi pekne za radu a čas :) ;)
zdeník
26.05.09,09:14
Študent zmaturoval 23.05.09.Má 19. rokov. Mám tri otázky:
- môžem ho do 31.08.09 zamestnať na DoBPŠ?
- môžem mu priležitostne nariadiť pracovnú pohotovosť- neaktívnu?
- kedy končí štatút študenta maturantom?
mzdarka renca
26.05.09,09:44
Študent zmaturoval 23.05.09.Má 19. rokov. Mám tri otázky:
- môžem ho do 31.08.09 zamestnať na DoBPŠ? áno
- môžem mu priležitostne nariadiť pracovnú pohotovosť- neaktívnu? dohodár nie
- kedy končí štatút študenta maturantom?[B]31.08.
odpoveď v texte
Tatiana
08.07.09,08:03
Brigádnik pracoval v mesiaci máj na DoVP a podpísal Vyhlásenie k zdaneniu príjmov a teraz v mesiaci júl-august bude pracovať zasa na DoVP - u toho istého zamestnávateľa - potrebuje nanovo podpísať Vyhlásenie k zdaneniu príjmov? Ďakujem.
Tweety
08.07.09,08:04
Brigádnik pracoval v mesiaci máj na DoVP a podpísal Vyhlásenie k zdaneniu príjmov a teraz v mesiaci júl-august bude pracovať zasa na DoVP - u toho istého zamestnávateľa - potrebuje nanovo podpísať Vyhlásenie k zdaneniu príjmov? Ďakujem.
Nie, nepotrebuješ, je to na celé obdobie trvania dohody.
Tatiana
08.07.09,08:08
Nie, nepotrebuješ, je to na celé obdobie trvania dohody.
Ďakujem. Ale aj keď bude mať uzatvorenú novú dohodu na určité obdobie napr. od 15.07.-31.08.2009?
Tweety
08.07.09,10:07
Ďakujem. Ale aj keď bude mať uzatvorenú novú dohodu na určité obdobie napr. od 15.07.-31.08.2009?
Áno, aj.