zskk@zoznam.sk
03.05.08,22:34
Rozhodol som sa dať tento mesiac výpoveď zamestnávateľovi.
Mám 47 dní dovolenky, ktorú mi zamestnávateľ neumožnil vyčerpať.
Poprosím o radu, ako mám postupovať, aby som neprišiel o dovolenku,
resp. aby mi ju preplatili, a ako mám ešte postupovať, aby som čo najskôr mohol nastúpiť v novej firme. Ďakujem
Andyke
04.05.08,04:20
Pokiaľ si nepožidal o skončenie PP dohodou, tak od 1.6.2007 Ti beží 2 mes. výpoveďná lehota, takže Tvoj PP končí 31.7.2007.
Časť dovolenky môžeš vyčerpať počas doby čo si ešte v prac.pomere a zvyšok nevyčerpanej dovolenky je zamestnávateľ povinný preplatiť z dôvodu skončenia PP ( v zmysle Zák.práce)
Predpokladám, že zamestnávateľ Ti neumožní vyčerpať celú dovolenku ( a ani nemusí) počas Tvojho zotrvania v prac.pomere, lebo potrebuje od Teba aj prácu vykonávať na ktorú si bol prijatý.
STRELEC
04.05.08,04:42
Rozhodol som sa dať tento mesiac výpoveď zamestnávateľovi.
Mám 47 dní dovolenky, ktorú mi zamestnávateľ neumožnil vyčerpať.
Poprosím o radu, ako mám postupovať, aby som neprišiel o dovolenku,
resp. aby mi ju preplatili, a ako mám ešte postupovať, aby som čo najskôr mohol nastúpiť v novej firme. Ďakujem
Uzavrieť nový (ďalší) pracovný pomer samozrejme môžeš, aj keď ten terajší ešte trvá. Nenavádzam na niečo neseriózneho - napr. "zdupkať" od terajšieho zamestnávateľa a riskovať povedzme žalobu zamestnávateľa.

Dovolenku, po dohode so zamestnávateľom, by bolo možné vyčerpať v júni a júli (44 prac. dní). Pričom povedzme od 01.06. by si bol zamestnancom už novej firmy a robil tam. V máji by si si vysporiadal prípadné "pracovné nedorobky", prípadne zaučil nasledovníka ....

Iná možnosť je ukončiť pracovný pomer dohodou k dátumu XX s tým, že súčasťou dohody by bolo preplatenie nevyčerpaného zostatku dovolenky k onomu dátumu ukončenia pracovného pomeru dohodou. K dohode je však potrebné sa dohodnúť a to býva niekedy problematické, že?
jaja99
04.05.08,05:45
Skús zamestnávateľa ešte pred podaním výpovede presvedčiť, aby Ti podpísal čerpanie dovolenky a počas nej daj výpoveď a to v termíne, aby bola doručená do konca mája. Potom Ti začíva plynúť výpovedná lehota od 1.6.2008 do 31.7.2008.
Ešte k tej dovolenke: Čo zahŕňa tých 47 dní? Nárok na celý rok 2008 - 25 + zostatok z roku 2007 - 22 dní?. Musíš počítať s tým, že zamestnávateľ Ti bude nárok krátiť za rok 2008 - ak by pp končil 31.7.2008 a budeš mať k tomu dňu odpracovaných 60 dní v kalendárnom roku, tak pomerná časť za rok 2008 je 14,5 dňa (pri 25 dňoch) alebo 11,50 dŇa (pri 20 dňoch).