zuzana11
06.04.05,09:14
Otázka : Keď so zamestnancom a mám licenciu sprostredkovateľa (dohoda o výkone práce s DSS) musím sa nahlásiť na ZP a DÚ?
barbadoss
06.04.05,07:28
Prosím pekne toto by aj mňa zaujímalo.
A čo s registráciou na DÚ ?
Takže ešte raz : som zamestnanec (teda platím SP a ZP a preddavky z tohto titulu) a zároveň získam licenciu sprostredkovateľa - mám postupovať ako keby som bol SZČO ?

Prosím vyjadrite sa tí, ktorí s takouto kombináciou už máte nejaké skúsenosti.
Vďaka
DanielaSL
06.04.05,10:37
Do 30 dní od udelenia licencie sa musíte prihlásiť na DÚ a dostanete kartičku s DIČ. Viem , že keď ste zamestnanec ,tak na ZP sa odvod neplatí , len v prípade študenta a dôchodcu sa platí 910,-Sk.Ale prihlásiť sa asi treba aj tam.Zdravotná poisťovňa berie sprostredkovateľa ako "obchodný zástupca" - čiže SZČO.
coneek
07.04.05,11:28
suhlasim. Ale zdravotne poistovne maju rozny vyklad zakona.

Formulaciu, na zaklade ktorej danove urady povazuju sprostredkovatelov SDS za SZCO, je prakticky ta ista ako formulacia uvedena v zakone o zdravotnom poisteni, napriek tomu mam informacie, ze Spolocna zdravotna poistovna a Apollo sprostredkovatelov SDS za SZCO nepovazuju. Tvrdia, ze SZCO budu az po novele zakona od 01.07.2005.

Ked sprostredkovanie vykonavate popri zamestnani, preddavky na poistne platit nemusite. Pocas roka teda neodvadzate nic a po skonceni kalendarneho roka podate rocne zuctovanie a na zaklade celkovych prijmov z tejto cinnosti zaplatite poistne...
coneek
07.04.05,11:47
viac nazorov a argumentov na tuto temu najdete v teme "TPP a sprostredkovanie DS":

http://www.porada.sk/showthread.php?t=3971
Jozef Mihál
07.04.05,14:03
Súčasný zákon o ZP nedefinuje jednoznačne a jasne, či sprostredkovatelia SDS sú alebo nie sú považovaní na účely ZP za SZČO.

Od 1.7.2005 to v zákone bude napísané jasne a dá sa temer na 100% očakávať, že za SZČO považovaní budú. Ťažko tu na malom priestore napísať ten fakt, že dnes je jedno, či sa prihlásia - pretože v ročnom zúčtovaní sa poistné aj tak bude musieť odviesť, a to nepriamo aj za prvý polrok 2005. Vyjadrím sa k tomu presnejšie časom na svojom blogu.
alenka
15.04.05,11:52
Práve v týchto dňoch DU posiela pokuty vsetkym sprostredkovatelom SDS vo vyske 2000,-Sk, ktorí sa registrovali na dan z prijmu neskor ako 30 dni po vydani licencie. Ja som to nastastie stihla.
veronica
15.04.05,12:36
Práve v týchto dňoch DU posiela pokuty vsetkym sprostredkovatelom SDS vo vyske 2000,-Sk, ktorí sa registrovali na dan z prijmu neskor ako 30 dni po vydani licencie. Ja som to nastastie stihla.
Ahoj to máš prosím ťa odkiaľ?hmm? Rada by som to vedela.....
Mne to bohužiaľ nikto nepovedal...dozvedela som sa o tom, len pred nedávnom....:(
alenka
17.04.05,19:27
skus kliknut na link, trosku vyssie pri coneek a to ze DU dava pokuty tym ktori sa nestihli registrovat viem od kolegov ktori robia pre tu istu DSS ako ja
Magma
18.04.05,03:43
Zaregistrovala som sa v januári na DU, ale v ZP nie. Akú pokutu môžem dostať od ZP za neprihlásenie, resp. oneskorené prihlásenie?
alenka
18.04.05,11:52
Do ZP sa netreba prihlasit.
tina001
20.04.05,14:43
Dnes som čítala, že na DÚ sa nemusia prihlásiť sprostredkovatelia, ktorí sú zamestnan-cami dôchodkových spoločností, alebo majú s nimi dohodu o vykonaní práce, alebo sú
SZČO už evidovaní na DÚ. Títo, keď už zaplatili pokutu za oneskorenú prihlášku, môžu dať žiadosť na DÚ. Prihlásiť sa musia iba sprostredkovatelia, ktorých dohodu s dôchodc. spoločnosťou upravuje Obchodný zákonník.
Cathy
21.04.05,05:05
Žiaľ, aj ja patrím medzi tých, ktorí o registrácii na DÚ nevedeli.
Livia2
26.04.05,05:06
V piatok som sa bola zaregistrovať ako sprostredkovateľ na DÚ a keďže som prešvihla 30 dňovú lehotu, lebo som to ani ja nevedela, čakám, že mi príde pozdrav na 2000,-- Sk.

Včera som ale dostala list zo správcovskej spoločnosti, že registrácia nie je potrebná, dokonca je priložený návod na napísanie odvolania na DÚ a námietky.

Ľudia, to už tu naozaj jedna ruka nevie, čo robí druhá? Ja už neviem, kde je pravda. Čo vy na to?
DanielaSL
26.04.05,05:36
Tak ja si tiež myslím , že pravá ruka nevie čo robí ľavá, lebo - to sa týka môjho syna - je študent pod 25 rokov , je zároveň sprostredkovateľ a na Všeobecnej zdravotnej mi povedali , že sa musí prihlásiť a platiť si odvody vo výške 910,- , lebo akonáhle mu bolo pridelené DIČ , tak je SZČO a už za študenta štát neplatí, musí si teda platiť sám. Včera som bola na Siderii s výkazmi a tak ma napadlo, že sa opýtam na ich názor. Úplne niečo iné- platiť a prihlasovať sa netreba. Tak teraz neviem, zatiaľ sme neplatili nič , lebo sme hneď aj požiadali o zrušenie licencie . Platiť - neplatiť ? Keď má pravdu Všeobecná tak sa potom nedoplatím na penále.
Prosím pána Mihála , keby mi skúsil poradiť.
:confused:
Jozef Mihál
26.04.05,05:51
znalec, viď príspevok č.6.
viktoria
21.07.05,15:03
V piatok som sa bola zaregistrovať ako sprostredkovateľ na DÚ a keďže som prešvihla 30 dňovú lehotu, lebo som to ani ja nevedela, čakám, že mi príde pozdrav na 2000,-- Sk.

Včera som ale dostala list zo správcovskej spoločnosti, že registrácia nie je potrebná, dokonca je priložený návod na napísanie odvolania na DÚ a námietky.

Ľudia, to už tu naozaj jedna ruka nevie, čo robí druhá? Ja už neviem, kde je pravda. Čo vy na to?
Livia, nemohla by si tu prilepit ten návod na odvolanie?
Livia2
22.07.05,04:25
Livia, nemohla by si tu prilepit ten návod na odvolanie?
Žiaľ, nemám to pri sebe a zajtra odchádzam na dovolenku, takže sa na poradu tak skoro nedostanem. Potrebuješ to súrne? Pošli SS, nejak sa dohodneme.
felixh
08.08.05,18:24
Súčasný zákon o ZP nedefinuje jednoznačne a jasne, či sprostredkovatelia SDS sú alebo nie sú považovaní na účely ZP za SZČO.

Od 1.7.2005 to v zákone bude napísané jasne a dá sa temer na 100% očakávať, že za SZČO považovaní budú. Ťažko tu na malom priestore napísať ten fakt, že dnes je jedno, či sa prihlásia - pretože v ročnom zúčtovaní sa poistné aj tak bude musieť odviesť, a to nepriamo aj za prvý polrok 2005. Vyjadrím sa k tomu presnejšie časom na svojom blogu.
Uz je na svete novela ZP k 1.9.2005 a co Vas slubeny blog k sprostredkovatelom SDS a plateniu do ZP ? Ak to robia ako dohodu o vykonani prace popri TPP maju sa prihlasit do ZP a platit preddavky ???
Magma
16.08.05,10:15
Kto mi poradí, ak chcem skončiť so sprostredkovaním SDS, mám najprv ukončiť zmluvu so správc.spoločnosťou, alebo najprv žiadať o zrušenie licencie?Ako je to od septembra so ZP?
zubo
16.08.05,11:09
Ja to už mám za sebou. Urobila som to následovne:
- podala som si žiadosť v SDS o výpoveď zmluvy, to trvá 30 dní (od 1. v mesiaci).
-zhruba o dva týždne Ale treba skôr, lebo aj to trvá) som poslala na úft žiadosť a hlavne doklad o zaplatení 1000 sk, ako poplatku za zrušenie. Oni sa potom vyjadrili písomne a ja som im poslala ešte dva vyplnené formuláre. Dňom odoslania týchto dvoch formulárov som prestala byť sprost. Tieto prílohy i celý postup týkajúci sa vrátenia licencie nájdete na stránke úft. Problém je však v tom, že hoci tieto prílohy mám neviem vám ich tu pripojiť. Na tej stránke síce sú, ale nedali sa mi otvoriť a až jeden známi, ktorý opravil adresu tej stránky , mi pomohol. Ak sa k tomu nedostanete, skúsim nejak pomôcť.Je to už pár mesiacov, takže to môže byť už opravené.
Magma
07.09.05,08:30
Nestihla som si vybaviť zrušenie sprostredkovania DSS, takže teraz sa musím od 1.9. zaregistrovať v ZP? A platiť preddavky musím, ak nemám žiadny príjem z tejto činnosti a som zamestnaná?
Jozef Mihál
07.09.05,08:36
Registrovať áno, platiť preddavky nebudete.
felixh
07.09.05,12:58
Registrovať áno, platiť preddavky nebudete.A co ked som prihlaseny na ZP ako konatel t.j. doteraz SZCO a zaroven robim sprostredkovatela SDS mam sa odhlasit ako konatel a prihlasit od 01.09.2005 ako sprostredkovatel, ked to je tiez SZCO podla Vas /podla mna ked pracujem na DOVP popri TPP som zamestnanec bez povinnosti odvodov a prihlasovania na ZP/
Dakujem za odpoved .
Magma
08.09.05,08:09
Bola som včera v príslušnej zdravotnej poisťovni VšZP,kde mi povedali že som sa mala prihlásiť od 1.januára 2005, ale ja som tvrdila že vtedy to nebolo v zákone až teraz od 1.9., tak si nechali moju prihlášku. Mám však taký dojem že mi pošlú list aby som sa dodatočne prihlásila od 1.januára a vyčíslia poplatok z omeškania...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.. asi som ich nepresvedčila.
Jura
08.09.05,08:13
Bola som včera v príslušnej zdravotnej poisťovni VšZP,kde mi povedali že som sa mala prihlásiť od 1.januára 2005, ale ja som tvrdila že vtedy to nebolo v zákone až teraz od 1.9., tak si nechali moju prihlášku. Mám však taký dojem že mi pošlú list aby som sa dodatočne prihlásila od 1.januára a vyčíslia poplatok z omeškania...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.. asi som ich nepresvedčila.
Ja som dnes volala na SZP v Nitre a bolo mi povedané, že si mám vyplniť
tlačivo: "Oznámenie poistenca VZP o zmenách" v časti zmena od zaškrtnúť
vznik SZČO, dátum začiatku a ako prílohu doložiť licenciu a zmluvu o DSS.
Jozef Mihál
08.09.05,08:17
A co ked som prihlaseny na ZP ako konatel t.j. doteraz SZCO a zaroven robim sprostredkovatela SDS mam sa odhlasit ako konatel a prihlasit od 01.09.2005 ako sprostredkovatel, ked to je tiez SZCO podla Vas /podla mna ked pracujem na DOVP popri TPP som zamestnanec bez povinnosti odvodov a prihlasovania na ZP/
Dakujem za odpoved .Nie, zostaňte prihlásený ako SZČO. To, že ste za činnosť sprostredkovateľa platený na DoVP znamená, že ako SZČO budete mať VZ = 0, odmena z DoVP sa do VZ započítavať nebude.

Ste súčasne aj zamestnanec, teda ako SZČO budete platiť predavky aj naďalej 0 Sk, v ročnom zúčtovaní za rok 2005 uvediete VZ z činnosti SZČO 0 Sk.
nika.sum
02.01.06,15:42
Poprosim o radu. Ked robim sprostredkovatela SDS a zaroven som zamestnanec, pod akym paragrafom davam prijmy do danoveho priznania? Je to ako zivnost?
Pepa
02.01.06,15:52
Poprosim o radu. Ked robim sprostredkovatela SDS a zaroven som zamestnanec, pod akym paragrafom davam prijmy do danoveho priznania? Je to ako zivnost?
mimotemy Sú to príjmy podľa §-u 6 ods. 1 písm. c. Príjmy zo závislej činnosti
§ 5 ZoDP.
nika.sum
02.01.06,16:17
mimotemy Sú to príjmy podľa §-u 6 ods. 1 písm. c. Príjmy zo závislej činnosti
§ 5 ZoDP.

Neviem ci je to az tak mimo temy ked sa pozriem na nazov.
Pepa
02.01.06,16:27
Neviem ci je to az tak mimo temy ked sa pozriem na nazov.
Sprostredkovateľ a prihláška na ZP a DU.
Želám ti všetko naj,naj,naj do nového roku.:D
nika.sum
02.01.06,18:57
Sprostredkovateľ a prihláška na ZP a DU.
Želám ti všetko naj,naj,naj do nového roku.:D

Aj ja Ti zelam vsetko naj........ Ale kvoli takej jednoduchej otazocke, kt. vyuziju vsetci, kt. sa na DU prihlasili netreba predsa otvarat novu temu.:p Dakujem za odpoved.
atramka
02.01.06,19:50
Milí sprostredkovatelia DDS.
Dostali ste už "novoročný pozdrav" z NBS (Národnej banky Slovenska)?
Určite bol tým každý potešený :-( .... ešte aj na doručenku.... a to je iba 2. január. čo bude do 31.12. ? Kolko takýchto pozdravov nás ešte čaká????
Zita4
02.01.06,19:54
Ja som ešte nič nedostala. Čo mám očakávať?
atramka
02.01.06,20:15
Milá Zitka .... samozrejme poplatok. No čo už, bude na rok do DP, keby to bolo prišlo aspoň posledný deň v roku.... no ale oni "koťuhy" to posielali 30.12. To asi preto, ak by si niekto rozmyslel vrátiť linenciu v tomto roku aby to stihol ešte zaplatiť......hi-hi-hi.... a potom môže zrušiť.
Zita4
02.01.06,20:18
To si ma teda potešila. Ja som počula, že údajne v tomto roku bude UFT chcieť od sprostredkovateľov DSS miesto 1500 Sk až 6000 Sk za rok. Dúfam, že to nie je pravda :o
atramka
02.01.06,20:29
No "dušička moja",dobré máš ušká, dobre si počula. Sú tu aj iné pálky. Hovorím a píšem o Rozhodnutí NBS z 20.12.05 o určení ročných príspevkov dohliadaných subjektov finančného trhu na rok 2006.
Záleží na tom, v čom si "dohliadaný subjekt finančného trhu". Ak si obyčajný
sprostredkovateľ DSS, máš to za 1000,-, ale ak má k tomu ešte niečo "dohliadané" npr.: poisťovací maklér FO pridaj 1OOO,-, ...ak PO pridaj 6000,- atď.... sprostredkovateľ inv. služieb.......ale načo si kaziť večer???
Škoda, že to nebolo tak rýchle zo získavaním licencie......
Zita4
02.01.06,20:33
Máš pravdu. Nekazme si večer. Najlepšie to bude zabaliť a vykašľať sa na celé DSS. Dobrú noc.
ajobs
02.01.06,22:41
Máš pravdu. Nekazme si večer. Najlepšie to bude zabaliť a vykašľať sa na celé DSS. Dobrú noc.

Poznám takých,;) čo sa už na to vykašľali.:) :rolleyes: :eek:
atramka
02.01.06,23:55
ajobs, aj ty ?????
ajobs
03.01.06,07:54
ajobs, aj ty ?????

:) Áno :) :)
alenka
09.01.06,12:16
Chcela by som poprosit o odpoved sprostredkovatelov SDS, ci si platia aj preddavky na zdravotne poistenie. Ja som zamestnanec a popri zamestnani vykonavam aj činnosť sprostredkovateľa SDS. Od 1.1.2006, som zmenila zdravotnu poistovnu, oznamila som v poistovni ze popri zamestnani vykonavam cinnost sprostredkovatea SDS. Pracovnicka odo mna ziadala danove priznanie za rok 2004, ze mi vyrata preddavky na zdravotne poistenie.Je to potrebne aby som jej odniesla danove priznanie /dan z prijmu za rok 2004/ a platila si preddavky ked ako zamestnanec platim odvody na zdravotne poistenie. Dakujem
alenka
09.01.06,13:32
nemate s tym skusenost?
stdr
09.01.06,14:03
Tiež som sprostredkovateľ SDS popri zamestnaní. Keďže som v roku 2004 nemala príjem z podnikania, tak preddavky na ZP neplatím. Ak sa nemýlim, musel by byť príjem z podnikania z daňového priznania r.2004 vyšší ako 78000,- potom by bolo nutné platiť preddavky.
Ak sa mýlim, tak ma opravte :o
ajobs
09.01.06,14:22
Tiež som sprostredkovateľ SDS popri zamestnaní. Keďže som v roku 2004 nemala príjem z podnikania, tak preddavky na ZP neplatím. Ak sa nemýlim, musel by byť príjem z podnikania z daňového priznania r.2004 vyšší ako 78000,- potom by bolo nutné platiť preddavky.
Ak sa mýlim, tak ma opravte :o

Súhlasím, je to tak.:)
alenka
11.01.06,05:52
Dakujem Vam, cize preddavky platit nemusim, ale ked som mala v roku 2004, prijem zo sprostredkovania dochodkoveho sporenia, ktore robim popri zamestnani, kedy zaplatim odvod na zdravotne poistenie, z tohto prijmu.
stdr
11.01.06,06:53
Ten príjem bol asi až v roku 2005, vtedy sa začínalo s poisťovaním...
Odvod na zdravotné poistenie sa doplatí v ročnom zúčtovaní za rok 2005, ktoré sa bude robiť do 30.6.2006.
Pepa
11.01.06,07:11
Tiež som sprostredkovateľ SDS popri zamestnaní. Keďže som v roku 2004 nemala príjem z podnikania, tak preddavky na ZP neplatím. Ak sa nemýlim, musel by byť príjem z podnikania z daňového priznania r.2004 vyšší ako 78000,- potom by bolo nutné platiť preddavky.
Ak sa mýlim, tak ma opravte :o

Preddavky na ZP neplatíš - súhlas - príjem vyšší ako 78000 sa týka sociálnej poisťovne a nie zdravotnej.
alenka
11.01.06,07:21
s prijmom za rok 2005 mi to je jasne, mne ide o prijem ktory som mala v roku 2004 zo sprostredkovania SDS, v roku 2005 vznikla povinnost pre sprostredkovatelov zaregistrovat sa v zdravotnej poistovni, co som aj urobila, ale z prijmu za sprostredkovanie SDS, ktory som mala v roku 2004 som neplatila odvod do zdravotnej poistovne, akurat som zaplatila dan a teraz neviem ci je potrebne zaplatit aj za rok 2004 odvod do zdravotnej poistovne
stdr
11.01.06,08:57
Preddavky na ZP neplatíš - súhlas - príjem vyšší ako 78000 sa týka sociálnej poisťovne a nie zdravotnej.


Hm, máme tu jeden súhlas a jeden nesúhlas. Ako to teda je? Vie niekto poradiť?
Pepa
11.01.06,09:03
Hm, máme tu jeden súhlas a jeden nesúhlas. Ako to teda je? Vie niekto poradiť?
Príjem 78000 za rok 2004 znamená to že: ak príjem z § 6 ZoDP bol v tejto výške stáva sa povinným platcom odvodov do SP od 1.7.2005.
stdr
11.01.06,09:05
A kedy sa stáva povinným platcom preddavkov do zdravotnej poisťovne?
alenka
17.01.06,21:44
do zdravotnej poistovne teda nieje potrebne za rok 2004 zaplatit odvody ked nebol prekroceny uvedeny prijem z podnikania?
Dass
10.02.06,10:30
K prispevku 28 pre NIKA.SUM . V danovom priznani FO za rok 2005 sa objevil novy bod v § 6 bod 2 pismeno d /zmena zakona 595/2003 zakonom 534/2005 Zz. platnej od 15,12,2005/a tak z toho mi plynie, ze tam bude tento prijem zdanovany ? A aj na podklady pre ZP a SP sa to objavi a počul s, že by to malo byt vybrate z povinnosti platit odvody do SP . Ma niekto aj takuto info ?
ajobs
10.02.06,10:46
K prispevku 28 pre NIKA.SUM . V danovom priznani FO za rok 2005 sa objevil novy bod v § 6 bod 2 pismeno d /zmena zakona 595/2003 zakonom 534/2005 Zz. platnej od 15,12,2005/a tak z toho mi plynie, ze tam bude tento prijem zdanovany ? A aj na podklady pre ZP a SP sa to objavi a počul s, že by to malo byt vybrate z povinnosti platit odvody do SP . Ma niekto aj takuto info ?

Prvá veta platí - príjem sa zdaňuje ako príjem zo živnosti v zmysle § 6, ods.2, písm. d/, môžeš si odpočítať 25% paušálne výdavky,
Druhá veta - že by sa tieto príjmy nemali počítať do VZ pre SP - nie je pravdivá, sú to príjmy zo živnosti alebo inej podnikateľskej činnosti v zmysle § 6 ZDP.
evis
12.02.06,11:31
A kedy sa stáva povinným platcom preddavkov do zdravotnej poisťovne?
SZČO popri zamestnaní je povinná platiť preddavky na zdravotné poistenie, ak preddavky vypočítané zo ZD z podnikania v rozhodujúcom období vyjdu väčšie ako 100,-Sk. Napr. pre platenie preddavkov za obdobie 1/2006 až 6/2006 je rozhodujúcim obdobím rok 2004, čiže ak 1/2 x (ZD z podnikania v roku 2004/12) je väčšia ako 100,-Sk, preddavok sa platí vo vypočítanej výške (zaokrúhlený smerom hore) . V tomto prípade nie je stanovená minimálna hranica, iba maximálna( príslušná %-álna sadzba z 3-násobku priemernej mesačnej mzdy).
Jozef Mihál
12.02.06,12:18
Súhlasím s evis, len poopravím:

ak sadzba (14% alebo 7%) x 1/2 x (ZD z podnikania v roku 2004/12) je väčšia ako 100,-Sk, preddavok sa platí vo vypočítanej výške (zaokrúhlený smerom hore).