Tanenka
06.04.05,09:15
Dobrý deň, bol by prosím niekto tak ochotný a poradil mi ohľadom daňového bonusu? Mám zamestnanca, ktorý je PN v podstate 1 1/2 mesiaca. Je jasné že daň mu za mesiac február a už aj za marec nevyšla žiadna, ale neviem ako to je s DB keď je PN. Zamestnaný je už dlhé roky, takže ovplyvnené by to nemalo byť, alebo áno? Nikde som sa o radu nedočítala a ak áno tak dvojzmyselnú. Poradí mi niekto? ďakujem
ESTER
06.04.05,07:38
Na daňový bonus má zamestnanec nárok, ak jeho hrubý príjem v mesiaci je aspoň polovica minimálnej mzdy t.j. 3250,-.
Jana Motyčková
06.04.05,07:39
Nárok na daňový bonus v mesiaci je vtedy, keď má zamestnanec príjem aspoň vo výške 1/2 minimálnej mzdy. Takže za február daňový bonus nezaplatíš, za marec podľa výšky príjmu. Pri ročnom zúčtovaní za rok 2005 mu môžeš daňový bonus doplatiť aj za február, ak splní podmienku ročného príjmu - aspoň 6-násobok minimálnej mzdy.
Tanenka
06.04.05,07:59
Ďakujem Vám, poradili ste mi
Jara
06.04.05,10:18
Na daňový bonus má zamestnanec nárok, ak jeho hrubý príjem v mesiaci je aspoň polovica minimálnej mzdy t.j. 3250,-.
Prečo si myslíš, že akurát 3.250,- To by platilo pri 8 hodinovom prac. čase,ale pri kratšom ide o prepočet, takže aj keď niekto pracuje 2 hodiny al. 3 hodiny denne a minimálna mzda je dodržaná t.j. 37,40 na hodinu tak aj pri plate napr. 1.100,- sk , môže poberať daňový bonus. Je to v zákone o dani z príjmu Tanenka, tak skús to pohľadať...
Tanenka
06.04.05,10:20
Ešte by ma zaujímalo, keď mal v mesiaci 3 dni dovolenky a zvyšok PN. Ako sa tu zohľadňuje bonus, základ a PN?
vladan
06.04.05,10:30
Prečo si myslíš, že akurát 3.250,- To by platilo pri 8 hodinovom prac. čase,ale pri kratšom ide o prepočet, takže aj keď niekto pracuje 2 hodiny al. 3 hodiny denne a minimálna mzda je dodržaná t.j. 37,40 na hodinu tak aj pri plate napr. 1.100,- sk , môže poberať daňový bonus. Je to v zákone o dani z príjmu Tanenka, tak skús to pohľadať...
Jara, nesúhlasím s tebou ... zamestnanec musí mať polovicu minimálnej mzdy, teda 6500/2 = 3 250,- Sk ... aj hodinovo odmeňovaní zamestnanci musia dosiahuť túto sumu ... v § 33 ods. 7 nemáš odvolávku na Zákon o minimálnej mzde, ale táto odvolávka je v § 33 ods. 1 a je to presne na § 2 ods. 1b) až 1d)
Jara
25.04.05,09:09
ospravedlňujem sa, že som sa doteraz neozvala, ale bola som mimo. MYslím, že sme sa len správne nepochopili. Mám ľudí ktorým počas roka daňový bonus nepatril, alebo lepšie povedané bolo otázne či splnia podmienku dodržania výšky 6-násobku min. mzdy, t.j. 37 110,- sk /ide o invalid. dôchodcov, ktorí robia po 2-3 hod. denne./ No pri ročnom zúčtovaní preukázali, že ich ročný zárobok bol 37.110,- a teda daň. bonus im bol doplatený. Teda vlastne sme sa len nepochopili, že aj keď mu nevychádza mesačne, ročne môže byť táto podmienka splnená a doplatený daň. bonus . Asi som taký hotentot, čo dobre myslí, ale nevie sa písomne vyjadriť. Sorry...

Ešte ma napadlo, že si sa odvolávala na zákon o min. mzde § 2 pís. b. Ja plne súhlasím, ale pís. a/b/ doplňuje pís. c/, t.j. 75% súm uvedených v pís. a/ a b/ ak ide o požívateľa čias. invalid. dôchodku a o mladis. staršieho ako 16 rokov, d/ 50% súm a/ b/ ak ide o invalid. zam. mladš. ako 18 rokov. Chcela som tým povedať, že mesačne mu nemusí patriť daňový bonus ale pri ročnom zúčtovaní ak bude splnená podmienka 50% min. mzdy t.j. tých 37.110,- tak mu doplatíš, veď tam nie je napísané že od koľkých zamestnávateľov, ale jednoducho 50%...