ondrej144
04.05.08,14:32
Dobrý.Mal by som na poraďákov jednu prosbu.Ked nam zomrela mama r.2001, sestra po dohode chcela ísť bývať do domu ku otcovi,tak sa dohodlo.Nás dvoch súrodencov sestra vyplatí z maminého podielu a Otec Daruje svoj podiel po mame a aj svoju polovicu majetku (aj domu) sestre s tým,že Otec tam bude mať doživotné právo bývať : v dome.Otec je teraz chorý mal moz.príhodu a nepáči sa sestre ,že chodíme za otcom,že nemajú sukromie atd.Otec obýva pol domu dole a sestra býva Hore.Chcem sa opýtať, či nam môžu zakazať chodiť navštevovať otca -vraj nam určia čas, kedy tam môžme prísť::je to možné?? Môžte mi poradiť ,čo robiť v takomto prípade? asi darovacia zmluva sa zrušiť nedá ,oni si už dom medzitým opravili.Ďakujem
Chobot
04.05.08,19:15
Dobrý.Mal by som na poraďákov jednu prosbu.Ked nam zomrela mama r.2001, sestra po dohode chcela ísť bývať do domu ku otcovi,tak sa dohodlo.Nás dvoch súrodencov sestra vyplatí z maminého podielu a Otec Daruje svoj podiel po mame a aj svoju polovicu majetku (aj domu) sestre s tým,že Otec tam bude mať doživotné právo bývať : v dome.Otec je teraz chorý mal moz.príhodu a nepáči sa sestre ,že chodíme za otcom,že nemajú sukromie atd.Otec obýva pol domu dole a sestra býva Hore.Chcem sa opýtať, či nam môžu zakazať chodiť navštevovať otca -vraj nam určia čas, kedy tam môžme prísť::je to možné?? Môžte mi poradiť ,čo robiť v takomto prípade? asi darovacia zmluva sa zrušiť nedá ,oni si už dom medzitým opravili.Ďakujem

Je to možné? Áno, je to možné. Podľa všetkého je to už dom tvojej sestry a otec tam u nej len býva. Takže ty už neideš na návštevu k otcovi, ale k tvojej sestre, preto si môže určovať, kedy môžeš prísť na návštevu a kedy nie.

Predstav si, že by si mal u seba otca na návšteve 2 týždne.Počas tých 2 týždňov by k tebe do bytu chodil ktokoľvek (aj napr. sestra) kedykoľvek, aj keby si nebola doma. Asi by sa ti to tiež nepáčilo a požiadal by si ju, aby chodila vtedy, keby si bol doma, alebo sa vopred ohlásila. Nepozeraj na to len z tvojej strany.

Neverím, že by ti úplne zakázala stýkať sa s otcom. Pokiaľ sa dohodnete, určite ti dovolí navštevovať otca tak často, ako to bude možné. Alebo ho chceš vídať každý deň?

Pokiaľ dom vlastní ešte aj niekto iný (otec, alebo niektorý iný súrodenec), tak by to menilo situáciu. Takže kto je vlastníkom domu?
arizona
04.05.08,19:46
Je to dosť smutná situácia.Sestra by mohla byť rada, že sa o otca v chorobe zaujímaš.
Ak je dom prepísaný na ňu a otec má doživotné právo bývania, tak má otec právo aj na svoj osobný život a užívanie (v zmluve zmluve dohodnutých ) častí domu. To znamená, že si nemusí pýtať dovolenie, či mu môže prísť návšteva. Sesta sa môže ohradiť, keby tá návšteva chodila po jej (vrchom)
poschodí. Ale v priestoroch tvojho otca nemá právo ti zakazovať návštevy.
Veľa šťastia a silné nervy:)
ondrej144
05.05.08,05:30
Sestra je vlastníčkou domu.To, že mi môžu zakázať,alebo určovať návštevu otca to si myslíte,?alebo je to podla nejakého zákona a práva?
Chobot
05.05.08,09:22
Sestra je vlastníčkou domu.To, že mi môžu zakázať,alebo určovať návštevu otca to si myslíte,?alebo je to podla nejakého zákona a práva?

Určite v žiadnom zákone nenájdeš napísané, že "Pokiaľ niekto vlastní nehnuteľnosť, má právo zakázať návštevu otca...".

Ale ak chceš zákonný výklad, tak ti ho dám:

Vychádzajúc z vlastníckeho práva (podľa občianskeho zákonníka - § 123), tak vlastník nehnuteľnosti má právo nakladať so svojím vlastníctvom podľa svojho uváženia :
"Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním."

Takže tvoja sestra má zákonom dané plnú právo určovať, kto bude užívať nehnuteľnosť, kto môže do nehnuteľnosti vstúpiť a pod. Jediné, čo ju obmedzuje, je ťarcha zapísané na katastri - doživotné právo užívania otcom. Teda aj otec má právo užívať nehnuteľnosť na základe tohoto.

Výhradným vlastníkom je ale sestra, preto ona môže určovať, koho do nehnuteľnosti vpustí. Otec toto právo nemá, lebo má právo nehnuteľnosť len užívať. Vlastník môže určovať podmienky, za akých môže otec dom užívať. Ona môže určovať, koho si môže otec vodiť ako návštevu do domu.

Možno kedysi bol ten dom ako rodičovský, ale na to treba zabudnúť. Treba to chápať tak, ako keby si sestra postavila vlastný dom, kde by s ňou býval otec. Tiež by si sa domáhal vpustenia do jej domu?

Iné je ľudské hľadisko. to rozoberať nebudem lebo to žiadny zákon neupravuje a je to len na dohode medzi vami, ako a kedy sa budeš stýkať s otcom. Ale myslím, že jej zámerom nebolo, aby ti úplne zabránila styk s otcom, ale aby z jej domu nebol holubník, kde môže ktokoľvek kedykoľvek prísť. Ja ju plne chápem.
Petra Nová
06.05.08,15:22
Dobrý.Mal by som na poraďákov jednu prosbu. Chcem sa opýtať, či nam môžu zakazať chodiť navštevovať otca -vraj nam určia čas, kedy tam môžme prísť::je to možné?? Môžte mi poradiť ,čo robiť v takomto prípade? asi darovacia zmluva sa zrušiť nedá ,oni si už dom medzitým opravili.Ďakujem

Ja mám trochu iný pohľad na možnosť navštevovania otca v sestrinom dome. Za prioritné v tejto veci považujem prianie Vášho otca. Ak si otec praje , aby ste ho chodili navštevovať, sestra nemá dôvod zakazovať Vám vstupovať do tých častí domu, ktoré užíva otec. Predpokladám, že v darovacej zmluve bolo dohodnuté doživotné právo v podobe vecného bremena a je aj zapísané v katastri nehnuteľností. Zo zriadeného vecného bremena plynie, ktoré miestnosti otec je oprávnený užívať výlučne a ktoré priestory(napr. chodba s vchodom) spoločne so sestrou. Ak je tomu tak, potom sestra v dôsledku zriadenia vecného bremena dobrovoľne súhlasila s obmedzením svojho vlastníckeho práva. Píšete, že otec obýva miestnosti v prízemnej časti domu. Tieto miestnosti tvoria otcovo obydlie, ktoré z hľadiska práva je oprávnený užívať slobodne, je oprávnený tam prijímať akékoľvek návštevy. Dokonca, ak by chcel otec, môže Vám zveriť kľúče od miestností a aj od vchodu. Musí to však byť jeho vôľa. Asi je to u chorého človeka číra teória, pretože otec je zrejme v starostlivosti Vašej sestry a tým je na nej závislý.

Iné hľadisko je to, už tu spomínané ľudské hľadisko. Neviem si predstaviť, že by som chodila do domu, kde by som nebola vítaná , a kde by mi určili návštevné hodiny. Ak by však otec stál o moje návštevy, tak určite by som návštevné hodiny akceptovala. Viem totiž z vlastnej skúsenosti, že chorý rodič, ktorý nie je apatický k svojmu okoliu, túži po spoločnosti detí , po novinkách , po tom, aby sa mal komu posťažovať. Je však aj iné riešenie. Ak v dôsledku mozgovej príhody otec nie je pripútaný na lôžko, je možnosť vziať si ho na návštevu do svojho domu . Tým by ste sa vyhli ponižujúcim podmienkam, ktoré vám určila sestra a zbytočne by sa nedramatizovali rodinné pomery, ktoré na otca určite zle vplývajú.