seam
04.05.08,15:56
Popísalo sa tu toho už veľa, ale je to len z každého rožka troška. Vie mi niekto poradiť rovno, aké operácie nasledujú po zaúčtovaní všetkých dokladov v danom roku, teda ak už mam vytlačené všetky zostavy za 12 mesiac a skontrolované účty. Hlavne, ktoré účty treba preúčtovať, aké zostavy vytlačiť následne. Ide o PU bez zamestnancov, len konateľ, kt. nie je zamestnancom. ďakujem.
Zoltán Kovács
04.05.08,14:00
Popísalo sa tu toho už veľa, ale je to len z každého rožka troška. Vie mi niekto poradiť rovno, aké operácie nasledujú po zaúčtovaní všetkých dokladov v danom roku, teda ak už mam vytlačené všetky zostavy za 12 mesiac a skontrolované účty. Hlavne, ktoré účty treba preúčtovať, aké zostavy vytlačiť následne. Ide o PU bez zamestnancov, len konateľ, kt. nie je zamestnancom. ďakujem.

Tlačiť: účtovný denník, hlavná kniha, kniha pohľadávok, kniha záväzkov, kniha pokladnice, evidencia podľa §70 ak je daňovník platiteľom DPH, zostatky na saldokontných účtoch.....

Snaď ešte niekto niečo pridá.
seam
04.05.08,14:08
ďakujem za rýchlu odpoveď, ale toto všetko mám...skôr mi išlo o to, ktoré účty mám preúčtovať a hlavne kde a kedy, napr. 504 alebo 343. Teda, kam ich preúčtovať a následne opäť vytlačiť Súvahu, Výsledovku, vypočítať HV. Nie som doma v tom postupe k výpočtu HV a prevedeniu stavov na účtoch na konci roka.
Stefan2005
04.05.08,14:20
Ako asi ani smith celkom nepochopil tvoju otázku, ani ja ju celkom dobre nechápem. Ak totiž máš zaúčtované všetky doklady, tak už netreba nič účtovať - treba vytlačiť všetky zostavy a spraviť "preklopenie" roka - tento prevod ale programy urobia automaticky...
Ale ak si mal na mysli, že čo treba urobiť v rámci účtovnej závierky - tak toho je naozaj veľmi veľa a nad rozsah jednoduchého príspevku - a okrem toho bez znalosti firmy sa na to ani nedá jednoznačne odpovedať...
Zoltán Kovács
04.05.08,14:25
Popísalo sa tu toho už veľa, ale je to len z každého rožka troška. Vie mi niekto poradiť rovno, aké operácie nasledujú po zaúčtovaní všetkých dokladov v danom roku, teda ak už mam vytlačené všetky zostavy za 12 mesiac a skontrolované účty. Hlavne, ktoré účty treba preúčtovať, aké zostavy vytlačiť následne. Ide o PU bez zamestnancov, len konateľ, kt. nie je zamestnancom. ďakujem.


ďakujem za rýchlu odpoveď, ale toto všetko mám...skôr mi išlo o to, ktoré účty mám preúčtovať a hlavne kde a kedy, napr. 504 alebo 343. Teda, kam ich preúčtovať a následne opäť vytlačiť Súvahu, Výsledovku, vypočítať HV. Nie som doma v tom postupe k výpočtu HV a prevedeniu stavov na účtoch na konci roka.

Z prvotného zadania to tak vyznelo.

Napr.: Na základe inventúry preúčtovať zostatok tovaru na sklade z 504 na 132 (pri spôsobe účtovania B). Účet 343 musí mať pasívny zostatok ak ti v poslednom zdaňovacom období vznikne povinnosť, a aktívny zostatok ak máš nadmerný odpočet.

Kým tieto operácie (a možno aj iné, napr. zaúčtovanie odpisov, časové rozlíšenie nákladov atď) nemáš doúčtované tak blo zbytočné tlačiť súvahu a výkaz ziskov a strát.
Poslednou operáciou je zaúčtovanie splatnej dane 591/341.

Ťakžo popísať presný postup ak nepoznáme špecifiká činnosti spoločnosti. Či pre nektoré účtovné prípady a postupy má naplnenie alebo nie.
cloe
04.05.08,14:31
Ešte dodám, ak sa chceš dopracovať k dani z príjmu PO, treba po zaúčtovaní všetkých operácií, vytlačiť si zostavy - Pred zdanením. Potom preba pripočítať pripočítateľné položky k HV pred zdanením a odpočítať odpočítateľné položky. Tak sa dopracuješ k daňovej povinnosti a až potom účtuješ 591/341. Potom znovu vytlačíš všetky zostavy - Po zdanení. Súvahu a Výkaz ziskov a strát v takejto podobe prikladáš k DP PO a samozrejme poznámky.
Na vyčíslenie daňovej povinnosti by som asi poradila zobrať si daňové priznanie a podľa jednotlivých riadkov, kde sú odkazy na príslušné §§, naštudovať, čo patrí medzi pripočítateľné a odpočítateľné položky.
seam
04.05.08,15:22
to mi trebalo vedieť..dúfam, že je to aj správne pochopené..
132/504
343 - nadmerný odpočet - neúčtujem
HV - strata (341, 591 - neúčtujem)
pripočítateľné a odpočítateľné položky - neúčtujem nikde,
ale vypočítaný VH zaúčtujem na 431 ešte v starom roku a s akým protiúčtom?
cloe
04.05.08,17:47
to mi trebalo vedieť..dúfam, že je to aj správne pochopené..
132/504 Zaúčtuješ k 31.12.2007
343 - nadmerný odpočet - neúčtujem Áno, neúčtuješ, ale skontroluješ, či zostatok účtu sedí s posledným DP DPH.
HV - strata (341, 591 - neúčtujem) Správne.
pripočítateľné a odpočítateľné položky - neúčtujem nikde, Správne.
ale vypočítaný VH zaúčtujem na 431 ešte v starom roku a s akým protiúčtom? Účet 431 v starom roku neúčtuješ, ale účtuješ ho v norom roku oproti účtu 701 - Začiatočný účet súvahový.
seam
04.05.08,17:51
ďakujem veľmi pekne...toto mi chýbalo ku šťastiu.. :)
Silvia123
17.03.09,17:48
Z prvotného zadania to tak vyznelo.

Účet 343 musí mať pasívny zostatok ak ti v poslednom zdaňovacom období vznikne povinnosť, a aktívny zostatok ak máš nadmerný odpočet.
.

Môžem sa spýtať na účet 343 v konečnej súvahe -zostal mi totižto nadmerný odpočet na konci roka a v súvahe mi to hodilo do riadku 110 ako mínusový dańový záväzok, myslím si že by to správnejšie malo byť v riadku 54 -ako dańová pohľadávka. Neviem ako to ale presunúť z riadku 110 na riadok 54, už som si aj účet 343 označila ako účet aktív a aj tak to mám v riadku 110 s mínusom. (účtujem v MRP)
Alebo to tam mám tak nechať? Prosím odpovedzte mi nech už to môžem odovzdať, už len toto mi chýba k ukončeniu. Ďakujem vopred
Silvia123
17.03.09,17:59
Viac menej je to otázka na niekoho kto robí s MRP, ako napríklad LenkaK :)
prečo sa mi ten nadmerák nezobrazuje správne v riadku 054? -ani keď označím účet 343 ako účet aktív sa nič nezmení...
Silvia123
19.03.09,18:41
Ak by s tým mal náhodou niekto problém vyriešila som to tak, že som v súvahe v programe ten nadmerák v záväzkoch vynulovala a uviedla v pohľadávkach-tam kde má byť a dala prepočítať súvahu a už mi to tam nasčítalo tak ako to má byť.