klocek
06.04.05,09:24
Mám dotaz na odborníkov v zdrav. poistení. Kolega, začínajúca SZčO popri zamestnaní sa ma spýtal na kritéria prihlásenia a platenia do Zdravotnej poistovne. Na toto som mu dal nasledovnú informáciu:

Pre posúdenie povinnosti prihlásenia sa na ZP je kritérium 12-násobku min. mzdy (čo v r. 2004 bolo 78 000 Sk - dosiahnuté príjmy). Tj. ak mala SZčo príjmy nad 78 000 Sk v roku 2004 je povinná sa do ZP prihlásiť. Ak mala príjmy pod 78 000 Sk prihlásiť sa nemusí!
Ak sa musí prihlásiť, platenie odvodov je potom závislé od základu dane tj. od rozdielu medzi príjmymi a výdavkami v r. 2004. Ak vznikla strata, alebo je základ dane tak nizky, že by vyšlo platiť zálohy na ZP pod 100 Sk mesačne, tak tieto sa neplatia (Zákl.dane : 2 * 14% : 12 sa musí rovnať nad 100 Sk). Ak Záloha výjde nad 100 Sk mesačne potom ju priebežne platí do ZP.
V prípade, že SZčO vykonávala činnosť aj v roku 2003, potom v prvom polroku 2005 bude platiť preddavky na ZP podľa výpočtu zo základu dane z roku 2003 a druhý polrok 2005 bude platiť podľa základu dane z roku 2004.
Je to môj dobrý známy a tak Vás prosím len o prípadné odobrenie, že to čo som tu napísal je úplne správne. Nebolo mu totito jasné súvislosť medzi posúdením 12-nas. min. mzdy (78000) a následne výškou odvodou. Myslel si, že ak dosiahol 12-nás. min. mzdy musí minimálne platiť 910 Sk mesačne, ale pripomínam, on pracuje aj ako zamestnanec čiže nie je len SZčO!
ESTER
06.04.05,07:44
Tá hranica príjmov pre SZČO 78 000 sa týka len SP a nie ZP a platí na odvody od polroka 2005.
klocek
06.04.05,07:50
Tá hranica príjmov pre SZČO 78 000 sa týka len SP a nie ZP a platí na odvody od polroka 2005.
Díky, fain, ale potom aké kritérium pre prihlásenie do ZP je. Aký musí byť príjem, aby bola povinnosť prihlásiť sa na ZP?
ESTER
06.04.05,07:50
Ešte chcem doplniť, že SZČO podnikajúca popri zamestnaní ak nepodnikala v r.2003 (lebo tento rok je rokom pre výpočet vym.základu platenia odvodov poistného v období 1-6/2005 do ZP) tak, nebude platiť preddavky na ZP.

ČO sa týka SP ak nemal žiadne príjmy v roku 2003 (lebo nepodnikal), nebude si platiť ani odvody do SP.
Muška
06.04.05,12:05
Díky, fain, ale potom aké kritérium pre prihlásenie do ZP je. Aký musí byť príjem, aby bola povinnosť prihlásiť sa na ZP?SZČO sa musí prihlásiť do zdravotnej poisťovne od začiatku podnikania.
1. Ak je SZČO popri zamestnaní vypočíta si preddavky: zisk:24x14 % = ..... Sk
Ak je suma nižšia ako 100,- SK neplatí.
Ak je vyššia suma ako 100,- Sk platí sumu ako vypočítal /napr. aj 101,- SK/
2. Ak je iba SZČO výpočet takisto ako bod 1., ale platí najmenej 910,- Sk.

Do SP platí ak jeho hrubý príjem bol 78000,- z podnikania. A je jedno či je SZČO popri zamestnaní, alebo iba SZČO. Do SP sa prihlasuje a odhlasuje podľa dosiahnutého hrubého príjmu.
JanaF
06.04.05,12:45
Díky, fain, ale potom aké kritérium pre prihlásenie do ZP je. Aký musí byť príjem, aby bola povinnosť prihlásiť sa na ZP?
ziadne kriterium, jednoducho sa musi prihlasit a postup uviedla Muska.
klocek
07.04.05,08:37
Tá hranica príjmov pre SZČO 78 000 sa týka len SP a nie ZP a platí na odvody od polroka 2005.
Díky za odpoved, ale potreboval by som potvrdiť to, že ako vymeriavací základ pre platenie do SP a ZP je DANOVY ZAKLAD, resp. základ dane, tj. rozdiel medzi príjmami a výdavkami!?? A že príjem (78 tis pre SP) určuje len to kritérium či prihlásiť alebo neprihlásiť!
Bionda
07.04.05,08:51
Moja rada znie: že ako začínajúci SZČO, aby sa prihlásil do zp a platil min. 910,- sk mesačne, pri ročnom zúčtovaní za rok 2005 potom nebude musieť riešiť prípadné nedoplatky .
ata
07.04.05,08:56
To isté vyjadrenie ako muška,ohľadom SP ,my poskytli aj pracovníčky SP.
Dohlavolámania ATA
Jozef Mihál
07.04.05,08:59
Moja rada znie: že ako začínajúci SZČO, aby sa prihlásil do zp a platil min. 910,- sk mesačne, pri ročnom zúčtovaní za rok 2005 potom nebude musieť riešiť prípadné nedoplatky .
Bionda, ste tu členom už tretí deň, a ja dnes s úžasom sledujem Vaše príspevky. Dúfam, že tí, čo ich čítajú, si správnosť a logiku niektorých z nich sami zvážia, prípadne overia aj inak.
Bionda
07.04.05,10:48
Dobrý deň p. Mihál, na niektoré príspevky reagujem s mojím názorom, nevnucujem ho nikomu a nemusíte ani Vy so mnou súhlasiť, ohľadne SZČO si myslím, že naozaj je lepšie , aby zp bolo platené aspoň z min. čiastky, nakoľko ešte aj keď ste napr. dobrovoľne nezamestnaný,doporučuje sa uhrádzať si to, ale s k SZČO je ešte len po prvej štvrtine roka a ak začína s podnikaním, je predpoklad, že bude úspešný(mal by mať zmysle toho, kôli čomu sa stal SZČO) .Vznik verejného zdravotného poistenia vzniká vznikom oprávnenia na vykonávanie SZČ, Platitelia poistného na ZP §11: sú povinný platiť:
1.zamestnanec,2. SZČO, 3. zamestnávateľ,4.štát
Môžete namietať ohľadom§13 vymeriavacieho základu SZČo, avšak môj, podotýkam môj názor je , že v bud. roku 2006 bude už uvedený SZČO povinný urobiť ročné zúčtovanie poistného a zas sa chcem oprieť o môj názor, že bude úspešný, bude povinný uhradiť nedoplatok.

Je pravda, že asi ja myslím na úspešných a ľudí, ktorým sa podnikať bude dariť,takže ak dnes dotyčný vie, že jeho príjem mesačne neprevýši min. mzdu, nemusí platiť do zp preddavky,ak však mesačne už dnes má min.6500,- na živnosť, JA určite by som z toho zp odvádzala,ale §16 to všetko usmerňuje.
klocek
07.04.05,10:55
Moja rada znie: že ako začínajúci SZČO, aby sa prihlásil do zp a platil min. 910,- sk mesačne, pri ročnom zúčtovaní za rok 2005 potom nebude musieť riešiť prípadné nedoplatky .
Určite to tak nebude, lebo já som okrem toho samozrejme normálne zamestnaný, tak načo by som sii platil minimum 910 Sk, ked si to platím zo zamestnania!?!
ESTER
07.04.05,11:15
Tá hranica príjmu pre SP 78 000,- to nie je základ dane ale len príjmy - rozumej zdaniteľné príjmy. Táto hranica príjmu sa na Vás ako SZČO popri zamestnaní bude skúmať až k 1.7.2005. Ak zdaniteľné príjmy z podnikania (ruzumej bez odpočítaných výdavkov) dosiahnu túto sumu budete si musieť platiť poistné do SP, ale už zo zisteného základu dane (rozumej príjmy - výdavky). Čiže za 1.polrok roku 2005 si poistenie popri zamestnaní neplatíte.

ZP - keďže v r.2003 ste nepodnikali za prvý polrok roku 2005 si poistenie neplatíte. Ak ste nepodnikali ani v roku 2004, tak ani za druhý polrok roku 2005 ZP neplatíte.
Luba2
07.04.05,11:58
Bionda, ja tej Tvojej teórii nerozumiem. Ak som zamestnaná a mám živnosť, čo mám robiť podľa Teba? A ak nie som zamestnaná a som živnostníčka povedzme od 1.4.2005 čo mám urobiť?
Jozef Mihál
07.04.05,13:58
Bionda, buďme v pohode. Občas sa tu niekomu zdá, že som na neho vybehol, občas to je i fakt. V tom čo píšete, mi pripadáte ako zakuklený agent nejakej zdravotnej poisťovne, ktorý tu propaguje plnenie akýchsi povinností, ktoré pritom neexistujú. Zákon napríklad nehovorí nič o tom, že by si SZČO popri zamestnaní MOHLA platiť preddavky akosi dobrovoľne.

Ale nie o tom to je. Veľmi dôležité a podstatné pri platení preddavkov je to, že s vysokou pravdepodobnosťou sa 1.polrok 2005 NEBUDE zúčtovávať v ročnom zúčtovaní za rok 2005 - a zúčtovávať sa bude len 2.polrok 2005. Takže ten, kto "dobrovoľne" zaplatí na preddavkoch viac, ako mu ukladá zákon, si možno bude po 1.7. trhať vlasy, čo to urobil.
Bionda
07.04.05,14:54
p. Mihál,

budete prekvapený, ale ja som v zákone našla dobrovoľné platenie ZAČÍNAJUCEJ SZČOa je tam práve to, že je táto možnosť, ale podmieňuje sa práve tým príjmom 6500,- ako min. t.j. tých 910,- sk.
Ja to zas beriem tak, že je mi jednoduchšie zalatiť 14% aj zoberte, že zinkasujete za služby ako začínajúca SZČO mesačne 50.000,- chcete mi povedať, že Vy by ste čakali na ročné zúčtovanie a potom cálovali, ja nie! Jasné, že pri tejto čiastke to vyplatím celých14%.
A predsa zákon vraví, že prípadné preplatky budú taktiež vrátené.
Manual
07.04.05,16:44
p. Mihál,

budete prekvapený, ale ja som v zákone našla dobrovoľné platenie ZAČÍNAJUCEJ SZČOa je tam práve to, že je táto možnosť, ale podmieňuje sa práve tým príjmom 6500,- ako min. t.j. tých 910,- sk.
Ja to zas beriem tak, že je mi jednoduchšie zalatiť 14% aj zoberte, že zinkasujete za služby ako začínajúca SZČO mesačne 50.000,- chcete mi povedať, že Vy by ste čakali na ročné zúčtovanie a potom cálovali, ja nie! Jasné, že pri tejto čiastke to vyplatím celých14%.
A predsa zákon vraví, že prípadné preplatky budú taktiež vrátené.Bionda, neberem Ti názor, ale pravdepodobne veľmi rada sponzoruješ štát. A až budeš mať preplatok, tak Ti to "velkodušne nezúročené" vráti, lebo on s Tvojimi peniazmi hospodáril. Vari málo platí SZČO na každom rohu ??? Pozri sa na to aj z tejto strany.
Pekný večer želám...
Jozef Mihál
08.04.05,05:54
...ale ja som v zákone našla dobrovoľné platenie ZAČÍNAJUCEJ SZČO...
...A predsa zákon vraví, že prípadné preplatky budú taktiež vrátené.
1. Áno, súhlasím, § 16 ods.4, začínajúca SZČO, si určuje preddavok sama (ak je "čistá SZČO" musí to byť najmenej 910 Sk), dal by sa tu použiť možno i prívlastok "dobrovoľne", petože keď chce skutočne si v takomto prípade môže určiť preddavok povedzme 2000 Sk.

2. Prípadné preplatky budú vrátené na základe ročného zúčtovania. Už som to tu včera spomenul asi 3x, že ročné zúčtovanie sa pravdepodobne za mesiace január - jún 2005 robiť nebude. Takže začínajúca SZČO - viď bod 1. - ak si určí preddavok tých 2000 Sk, prichádza mesačne o 1090 Sk, ktoré jej už nikto nevráti.
klocek
09.04.05,13:40
p. Mihál,

budete prekvapený, ale ja som v zákone našla dobrovoľné platenie ZAČÍNAJUCEJ SZČOa je tam práve to, že je táto možnosť, ale podmieňuje sa práve tým príjmom 6500,- ako min. t.j. tých 910,- sk.
Ja to zas beriem tak, že je mi jednoduchšie zalatiť 14% aj zoberte, že zinkasujete za služby ako začínajúca SZČO mesačne 50.000,- chcete mi povedať, že Vy by ste čakali na ročné zúčtovanie a potom cálovali, ja nie! Jasné, že pri tejto čiastke to vyplatím celých14%.
A predsa zákon vraví, že prípadné preplatky budú taktiež vrátené.
Skutočne sa mi tiež zdá, že "nasilu chceš štátu pchať peniaze". Ak sa "bojíš" toho, že by si na konci roku potom "cálovala" veľa naraz, tak vedz, že i keby to bola pravda (čo vyzerá podľa zmien k 1.7.2005, že to tak nebude lebo bude novelizácia zákona o ZP), tak štátu zaplaťíš neskôr a nebudeš ho zbytočne bezúročne "sponzorovať", tj. platiť niečo vopred, ked nemusíš!
porfin
09.04.05,15:57
Ja som bola osobne v ZP a mala som ŠŤASTIE na skutočne milú pani. Pýtala som sa čo mám platiť keď by som začala podnikať POPRI ZAMESTNANÍ. Pani si našla na mňa čas všetko mi vysvetlila a z toho čo mi povedal je podstatné pre mňa jedno.
Ak podnikám popri zamestnaní sama si určím základ z ktorého budem platiť preddavky. Ak je tento menší ako 100,- sk PREDDAVKY NEPLATÍM. A v roku 2006 si spravím zúčtovanie, tak ako pri dani z príjmu a potom sa uvidí či mám doplatiť, alebo nie. Tiež som zástancom toho , aby sme NEDOTOVALI štát, ktorý nás aj tak zdiera z kože. Nemyslím si, že by v mojom maličkom podnikaní, ktoré chcem rozbehnúť som mala taký príjem popri zamestnaní aby som platila preddavky. Veď uvidím :-)))
A okrem toho, ani zdravotné poisťovne /pokiaľ viem/ ešte nemajú v tom presne jasno či to budú hrubé príjmi, či čiasté či aké...
Tak sa prikláňam k názoru = do zdravotnej poisťovni sa prihlásiť ako podnikateľ popri zamestnaní, ale preddavky zatiaľ neplatiť. To je môj názor.

Ahojte!
laur12
10.04.05,03:03
Ešte chcem doplniť, že SZČO podnikajúca popri zamestnaní ak nepodnikala v r.2003 (lebo tento rok je rokom pre výpočet vym.základu platenia odvodov poistného v období 1-6/2005 do ZP) tak, nebude platiť preddavky na ZP.

ČO sa týka SP ak nemal žiadne príjmy v roku 2003 (lebo nepodnikal), nebude si platiť ani odvody do SP.
Mame konatela (je zamestnany v inej s.r.o., ma len prijmy zo zavislej cinnosti) s odmenou 0,- Sk za funkciu konatela, prihlasili sme ho, platime 0,- ako nam poradili, ale zabudli sme, ze v r.2003 mal zivnost (popri zam.). Ma platit podla citovaneho clanku preddavky?
Vevey
12.04.05,05:07
Sorry, zle som to pochopila.
Jozef Mihál
12.04.05,05:42
Mame konatela (je zamestnany v inej s.r.o., ma len prijmy zo zavislej cinnosti) s odmenou 0,- Sk za funkciu konatela, prihlasili sme ho, platime 0,- ako nam poradili, ale zabudli sme, ze v r.2003 mal zivnost (popri zam.). Ma platit podla citovaneho clanku preddavky?Jednoznačne nemá.