jozo73
04.05.08,16:32
Pekny den prajem,

mam takyto problem.obdrzal som rocne vyuctovanie.spravcom je bytove druzstvo.byt mam v prenajme,cize nie som jeho vlastnik.mal som preplatok zo zalohovych platieb za uzivanie bytu 5095sk.vo fonde oprav je nedoplatok -7418sk.preplatok bol kompenzovany v prospech FO.otazka znie:
1.ma spravca pravo vzniknuty preplatok kompenzovat takymto sposobom,ked nie som vlastnik?
2.kde je zvysnych 2323sk?
po kompenzacii nedoplatku vo FO mam preplatok 0sk.
poradte dakujem.
Halli
04.05.08,14:43
Pekny den prajem,

mam takyto problem.obdrzal som rocne vyuctovanie.spravcom je bytove druzstvo.byt mam v prenajme,cize nie som jeho vlastnik.mal som preplatok zo zalohovych platieb za uzivanie bytu 5095sk.vo fonde oprav je nedoplatok -7418sk.preplatok bol kompenzovany v prospech FO.otazka znie:
1.ma spravca pravo vzniknuty preplatok kompenzovat takymto sposobom,ked nie som vlastnik?
2.kde je zvysnych 2323sk?
po kompenzacii nedoplatku vo FO mam preplatok 0sk.
poradte dakujem.
...napísal si to podivne, lebo :
1/ nedoplatok na FO nemá čo byť- FO je prioritný a sťahuje sa z platieb ako prvý
2/ či na to má spravca právo ? - má, či si vlastník, alebo nie
3/ kde je zbytok to mi nieje jasné, musela by som vidieť tvoje vyúčtovanie, ale ak je prepl. menší ako nedoplatok vo fonde, tak nechápem /musí byt predsa nedopl. aj v službách.../
4/ máš byt v prenájme a o RV sa má starať vlastník /ak je niekto vlastník, nejaká konkrétna osoba, alebo fi.../
jozo73
04.05.08,15:03
jedna sa o preplatok za sluzby.nedoplatok za fo je zasa zvlast.ja som v podnajme,a vlastnik je niekto iny,mam s nim zmluvu o prenajme,platim mesacne.namiesto rozdielu tych dvoch sum je nula.existuje nejaky zakon,ktory upravuje tento postup?ide mi len o to,ci mne mozu ten preplatok stiahnut do fondu oprav,ked nie som vlastni a kde je zvysok co do tych -7000 chyba,cize mal by som uhradit este 2323.
Halli
04.05.08,15:13
jedna sa o preplatok za sluzby.nedoplatok za fo je zasa zvlast.ja som v podnajme,a vlastnik je niekto iny.a namiesto zvysku je nula,nie rozdiel tych dvoch sum.

Fakt divne vyučtovanie, ako vravím, na fonde opráv nemá byt nedoplatok. Iba ak fiktívne, samozrejme že ti ho stiahli z prevádzkového fondu /služby/... čo keby sa išiel na to vlastník opýtať? Strašne veľa ľudí nerozumie vyučtovaniu a narobia okolo toho huhu a nakoniec zistia, že je to správne. Fakt by som to musela vidieť, ale už to, že máš nedoplatok na FO ma zaráža. U mňa za 10 rokov nikto nemal nedoplatok na FO :rolleyes:
Halli
04.05.08,15:18
existuje nejaky zakon,ktory upravuje tento postup?

... na to je len jeden postup, nebudem vracať niekomu preplatok, keď dlhuje- to je jedno za čo ;)/myslím tým bytovú otázku :)/

A ty by si to mal fakt v prvom rade riešiť s vlasníkom a ten s BD, ty nemáš právo ani na to reklamovať to. Iba ak u vlastníka :o
Mária27
04.05.08,15:35
Nejde, náhodou, o starší nedoplatok vlastníka bytu?
Na koho je vyúčtovanie - na nájomcu alebo vlastníka bytu?
jozo73
04.05.08,16:57
Nedoplatok na FO za rok 2007 vznikol tak, že boli vymenené okná za plastové na pivniciach. Byt.druž. to rozpočítalo na všetky byty a na tento byt to činí 7 tis. a nejaké drobné.
My sme sa s vlastníčkou bytu /staršou pani/ dohodli, že čo sa týka bytu stále platby /fond opráv a činnosti družstva/ a zálohové platby /voda, kúrenie .../ budeme platiť my, nakoľko ona to má 3 km na bytové družstvo a my len 2 vchody.
Plus jej dávame na ruku za prenájom. V zmluve máme uvedené, že zálohové platby platíme my.
Otázka mala byť v tom /manžel to zvláštne napísal/, že či si máme preplatok ľudove povedané pýtať na družstve alebo od vlastníčky bytu? alebo máme požiadať vyúčtovanie za byt zvlášť pre služby spojené s užívaním bytu /to zn. kúrenie ...atd../ a fond opráv na vlastníčku bytu. z roku 2006 bol nulový prenos fondu opráv.
jozo73
04.05.08,16:59
Vyúčtovanie je aj na vlastníka aj na užívateľa bytu, oddelené pomlčkou
lubica_02
04.05.08,18:04
Podľa mňa všetko závisí na zmluve o prenájme bytu alebo na dohode vlastníka a prenajímateľa.
Halli
04.05.08,18:05
Bytové družstvo by malo jednať len s vlastníkom bytu, ktorý má k bytu všetky práva. To ako sa vy dohodnete s prenajímateľkou je len na Vás. To sú Vaše osobné dojednania.
Tá pomlčka, je len kôli doručovaniu písomností.
lubica_02
04.05.08,18:37
Takisto vyúčtovanie a všetky písomnosti sa adresujú na vlastníka bytu a len on je oprávnený preberať poštu a tak to malo byť aj v vyúčtovaním. Samozrejme správca musí byť o prenájme bytu oboznámený v zmysle zákona.
Mária27
04.05.08,19:28
V tomto prípade nejde o drobnú opravu v byte, aby náklady znášal nájomca. Ide o zhodnotenie majetku vlastníka bytu, tie okná musí zaplatiť on. Bežný príspevok do fondu má prenajímateľ zahrnuté v nájomnom, toto sa platilo mimo fondu.

Poznám prípad, keď vlastník býva v cudzine. Splnomocnil nájomcu na jeho zastupovanie pri rokovaní v dome i so správcom. Tým sa však nevzdáva vlastníckych práv, ani nevyhýba zodpovednosti vlastníka.
majkii
04.05.08,20:12
Mimo témy - Zaujímavé je, že Vám vznikol dlh na FoD. U nás dlh na FoD by nemal vzniknúť. Pokiaľ si aj vlastníci schvália opravy na dome, ale nemajú prostriedky na FoD alebo zabezpečené financovanie napr. úverom, správca opravy nevykoná.
GABRIELA
05.05.08,07:15
Vyúčtovanie môže byť len voči vlastníkovi nehnuteľnosti a nie nájomcovi. Všetky ostatné vzťahy si musíte riešiť len s prenajímateľom. Čiže Vám nepatrí ani preplatok ani nedoplatok. A to ako si to vykompenzujete s prenajímateľom Vám nikto neporadí. Všetko závisí od zmluvy.
Čo sa týka kompenzácie preplatkov a nedoplatkov u jedného vlastníka , ja s nimi ani nevyjednávam. Vždy najprv vyrovnám nedoplatky a až potom začnem uvažovať či im ten rozdiel dám alebo to započítam ako platbu na najbližšie obdobie.

Neviem prečo tu už zopárkrát zaznelo, že na FÚO nie je možné aby vznikli nedoplatky. Ak vlasník bytu neplatí mesačné zálohy vôbec dlhšie obdobie, tak aj pri nejakej úhrade Vám výška nemusí pokryť tvorbu fondu a vznikne nedoplatok. Ak vôbec niečo zaplatí.

Pekný deň
Halli
05.05.08,09:35
Neviem prečo tu už zopárkrát zaznelo, že na FÚO nie je možné aby vznikli nedoplatky. Ak vlasník bytu neplatí mesačné zálohy vôbec dlhšie obdobie, tak aj pri nejakej úhrade Vám výška nemusí pokryť tvorbu fondu a vznikne nedoplatok. Ak vôbec niečo zaplatí.

Pekný deň

Gabika, samozrejme... účtovne vznikne, ale ak neplatič neplatí dlhšie obdobie to už je o inom - napr. o exekúcií. Pisala som hlavne, že FO je prioritný a nieje možné, aby si vlastník povedal: "tak a ja do fondu platiť nebudem!":rolleyes:
GABRIELA
05.05.08,10:06
Tak s tým samozrejme súhlasím.
Pekný deň
majkii
05.05.08,10:42
....Neviem prečo tu už zopárkrát zaznelo, že na FÚO nie je možné aby vznikli nedoplatky. Ak vlasník bytu neplatí mesačné zálohy vôbec dlhšie obdobie, tak aj pri nejakej úhrade Vám výška nemusí pokryť tvorbu fondu a vznikne nedoplatok. Ak vôbec niečo zaplatí

Gabi , ja som sa len pozastavil nad tým, že dlh na FoD, o ktorom píše jozo73 vznikol nie z titulu neplatenia zálohových platieb, ale na základe investície do pivničných okien. A tomuto nerozumiem, že správca zrealizoval práce, keď vlastníci nemali korunky na účte, a práce takpovediac "zatiahol". Teraz im pohľadávku, neviem, možno nie celkom v súlade so zákonom zaúčtovali na úkor preplatku služieb spojených s užívaním bytu napr. z preplatku za teplo, vodné, stočné a pod.

A ešte jedna vec, čo by sa stalo, keby ten údajný dlh FoD nebol 7 tisíc ale povedzme 50 tisíc a správca by v ročnom zúčtovaní požadoval od každého okamžité splatenie dlhu?
Elena Navrátilová
05.05.08,11:13
Pekny den prajem,

mam takyto problem.obdrzal som rocne vyuctovanie.spravcom je bytove druzstvo.byt mam v prenajme,cize nie som jeho vlastnik.mal som preplatok zo zalohovych platieb za uzivanie bytu 5095sk.vo fonde oprav je nedoplatok -7418sk.preplatok bol kompenzovany v prospech FO.otazka znie:
1.ma spravca pravo vzniknuty preplatok kompenzovat takymto sposobom,ked nie som vlastnik?
2.kde je zvysnych 2323sk?
po kompenzacii nedoplatku vo FO mam preplatok 0sk.
poradte dakujem.

Nebude mať správca program na RV kde Ti najprv porovná náklady za služby spojené s bývaním a potom porovná platby do FPOaU či sú všetky platby uhradené? Mne by to tak vychádzalo, že im to takto robí program. Ten preplatok bol iba preto, že ešte sa Ti neporovnal FPOaU. Keď Ti ho zahrnul do RV, tak sa urovnali platby do FPOaU.
GABRIELA
06.05.08,05:32
Gabi , ja som sa len pozastavil nad tým, že dlh na FoD, o ktorom píše jozo73 vznikol nie z titulu neplatenia zálohových platieb, ale na základe investície do pivničných okien. A tomuto nerozumiem, že správca zrealizoval práce, keď vlastníci nemali korunky na účte, a práce takpovediac "zatiahol". Teraz im pohľadávku, neviem, možno nie celkom v súlade so zákonom zaúčtovali na úkor preplatku služieb spojených s užívaním bytu napr. z preplatku za teplo, vodné, stočné a pod.

A ešte jedna vec, čo by sa stalo, keby ten údajný dlh FoD nebol 7 tisíc ale povedzme 50 tisíc a správca by v ročnom zúčtovaní požadoval od každého okamžité splatenie dlhu?[/quote]
__________________________________________________ __________________
Ja osobne si myslím, ( aj keď to tu čítam, tak nie vždy to tak je), pred realizáciou akejkoľvek investície musí byť schôdza spoločenstva vlastníkov , kde sa rozhodne čo sa bude a akým spôsobom sa bude nielen realizovať ale aj uhrádzať daná investícia. Viem si predstaviť aj takúto situáciu, že sa najprv zaplatí investícia z bankového účtu ( nerozhodujúc z akých peňazí) a potom sa vyberú spätne peniaze na úhradu- či už zo vzniknutých preplatkov alebo v hotovosti. Ja s tým osobne nesúhlasím, ale viem že sa to takto robí, a tento prípad by mohol byť jeden z nich.
ce3peo
02.09.09,13:20
ahojte
chcel by som sa opytat trosku mimo:confused:

je niekde v zakone dane ze do kedy musi spravca vratit preplatok?
lebo pani spravkina nam odkazuje ze to bude postupne posielat len nepovedala ze v ktorom roku to stihne
dakujem
Jozef I
02.09.09,15:39
ahojte
chcel by som sa opytat trosku mimo:confused:

je niekde v zakone dane ze do kedy musi spravca vratit preplatok?
lebo pani spravkina nam odkazuje ze to bude postupne posielat len nepovedala ze v ktorom roku to stihne
dakujem
V zákone to presne uvedené nie je, ale ak požaduje zaplatiť nedoplatky do nejakého dátumu do toho dátumu by bolo vhodné vrátiť a vyplatiť aj preplatky.
sito
02.09.09,21:02
ahojte
chcel by som sa opytat trosku mimo:confused:

je niekde v zakone dane ze do kedy musi spravca vratit preplatok?
lebo pani spravkina nam odkazuje ze to bude postupne posielat len nepovedala ze v ktorom roku to stihne
dakujem

Zákon 182/1993 určuje dátum doručenia ročného vyúčtovania do 31.5 za predchádzajúci rok.

Keďže sa jedná o obchod medzi správcom domu a vlastníkmi bytov, domu, zmluvu o výkone správy. Je tu 30 - dňová reklamačná doba, ak sa nikto nesťažoval, správca by mal peniaze, preplatky vyplatiť za predchádzajúci rok do 30. 6. v nasledujúcom roku po roku ročného vyúčtovania.

Ak na to má, teda spätná reakcia.

Ak správca správne vypočítal zálohy a vlastníci ich svojím postojom k úhradám na spoločné fondy domu neuhradia, niektorí, tak potom im nemá z čoho vyplatiť. Teda tí, čo si platili podľa predpisu, prípadne viac, sponzorujú neplatičov. Tí sa usmievajú, chráni ich zákon o osobných údajoch.

Správca je zvyčajne právnická osoba v zákone správca. U Vás sa jedná asi o predsedníčku SVB. Dali jej vlastníci právomoci o tom komu môže dať preplatok prednostne? Ak áno, je to v poriadku, ak nie, porušuje zákon. Poškodzuje tých, ktorí si zaplatili predpísané úhrady a SVB po vyúčtovaní nič SVB nedlžia.

Správkyňa, správničká, predsedkyňa, predsedníčka, atď., nemôže odkazovať, musí konať v súlade s rozhodnutím schôdze, alebo zhromaždenia vlastníkov bytov, domu.

Ak sa vlastníci domu nechajú vytáčať, môžu si kúpiť z FOaU kolotoč.