Mixa
04.05.08,17:34
Dobrý deň, rada by som požiadala o radu odborníka - lekára alebo odborníka na zdravú výživu. Denne vypijem asi 1.5 l čaju (nie čierneho) a k tomu ešte 4-5 l vody alebo nesladených minerálnych vôd s nízkym obsahom minerálov. Alkohol pijem len príležitostne, kávu 2 šálky denne. Chcem sa opýtať, či také množstvo prijatých tekutín nemôže organizmu uškodiť (vážim 80 kg, obličky mám v poriadku, pohybu ale moc nemám, väčšinou pracujem pri počítači). Viem, že je zbytočné sa takto "prelievať", ale mne to skrátka chutí, som tak zvyknutá. Len by som rada vedela, či to naozaj nemôže byť pre mňa nebezpečné, z hľadiska riedenia solí, alebo ako záťaž pre obličky a i.?
Vopred ďakujem za každú radu a názor! Mixa
durisovad
04.05.08,17:09
Nie som lekar ani odbornik na vyzivu, ale sledovala som raz jednu relaciu o pitnom rezime a tam odbornik povedal, ze predpisovat mnozstvo tekutin je vcelku scestne, kazdy ma vypit tolko kolko mu chuti. Pochopitelne, v prevaznej miere nealkoholicke, bezkofeinove a nesladene napoje.
Psycholog
05.05.08,04:09
K zachování dobrého zdraví stačí přijímat vodu jenom k uhašení žízně. Vědecké výzkumy nepotvrdily, že ten, kdo pije hodně vody, pomáhá tělu zbavovat se toxických látek. Tvrdí to odborníci, kteří svou studii zveřejnili v časopise Journal of the American Society of Nephrology.
Neexistují důkazy o výhodách, které organismu přináší konzumace vody v množství větším, než si vyžádá pocit žízně. Žádný vědecký poznatek nás neopravňuje doporučit pít denně víc než 1,5 litru vody, tvrdí autoři zprávy, kteří působí na Pensylvánské univerzitě. Svou studii zaměřili na to, zda zvýšený příjem vody opravdu zlepšuje funkci ledvin při vylučování toxických látek z organismu, jak se všeobecně soudí. Dospěli k závěru, že nikoli a že naopak nadměrné množství vypité vody filtrační funkci ledvin zhoršuje.
Zvýšit příjem vody se někdy doporučuje také při redukčních dietách s tím, že to pomáhá snižovat chuť k jídlu. Tvrdí, že žádný z experimentů nepotvrdil souvislost s množstvím přijaté vody a udržením váhy. A vyvrátili také pověsti o tom, že několik sklenic vody navíc pomáhá zkrášlit pokožku nebo zamezit bolestem hlavy.
Zvýšený příjem vody prý je opodstatněný jedině u sportovců a u lidí vystavených suchému a horkému klimatu. "Většině ostatních lidí to nelze doporučit. Pijte prostě tehdy, když máte žízeň, ale minimálně 1,5 litru vody a cca litr ostatních tekutin - káva, čaj, polévky aj. Neslazených minerálek však jen 0,5 litru na týden a střídat značky!" Petr
betyna8
05.05.08,10:20
Ja pijem tiez vela tekutin a nasla som takyto clanok.
Mnozstvo prijatych tekutin som zatial aj tak neobmedzila a pijem kolko sa mi ziada.Neviem si predstavit nesiahnut po pohariku vody,ked sa citim "vysusena". Zdravotne problemy sa mi zatial neukazali, krv mam ukazkovu,ale obcas ma bolia oblicky.Ani sa necudujem,pri takej zatazi....
rauh
05.05.08,13:28
Co hovorite na lacne troj korunove sladene vody z hypermarketov? Ked pijeme len taku vodu moze to sposobit nejake problemy?
Chobot
05.05.08,13:36
Co hovorite na lacne troj korunove sladene vody z hypermarketov? Ked pijeme len taku vodu moze to sposobit nejake problemy?

Tie lacné sú sladené umelým sladidlom, cukor v nich nehľadaj. Ako škodiť určite priamo neuškodia (ako že by boli jedovaté alebo nebezpečné), a pribrať by človek z nich nemal, keďže neobsahujú cukor. Mne ale nechutia. Dokonca nechutí mi ani značkový nápoj light, radšej si dám normálny s cukrom.

Niektorí doporučujú piť ovocné šťavy alebo čistú minerálku :o:o, no asi nevideli ceny džúsov. Minerálka je fajn v teple na uhasenie smädu, ale nech mi nikto nehovorí, že si na nej pochutí viac, ako na kofole.

Ja pijem všetko, čo mi chutí, nehľadiac na to, či je to "zdravé" (cola) alebo škodlivé (pivo, víno).
continuity
21.05.08,15:23
Co hovorite na lacne troj korunove sladene vody z hypermarketov? Ked pijeme len taku vodu moze to sposobit nejake problemy?

ja by som to neprehanala - urcite je zdravsia voda z vodovodu. tie umele sladidla tiez nie su bohvie co. alebo je dobre pit slaby caj - ma to nejaku chut a je to vhodnejsie pre zdravie.
Jara
22.05.08,10:55
Aj ja som za vodu z vodovodu /po preverení že je pitná/ za zelený čaj, občas aj čierny. Myslím, že keď ovocný, tak už na báze BIO čajíkov, lebo tie lacné z obchodu sú veľmi prifarbované.
Olivia6
22.05.08,11:26
Ja pijem cca 1-1,5l tekutín denne a obdivujem všetkých, ktorí dokážu vypiť viac. Na toto množstvo som zvyknutá odmalička a jednoducho viac moje telo nezvláda. Samozrejme, vodu prijímame aj v potrave, v čerstvom ovocí a zelenine, takže aj toto množstvo treba k tej celkovej dennej vode počítať a časť vody si telo vytvorí samo rôznymi biochemickými procesmi pri spracovávaní a rozklade rôznych látok, napr bielkovín. V poslednom čase som si zvykla na aloe nápoje, pekelne drahé, no výborne chutia, plus aloe sirup s čistou vodou z vodovodu je na nezaplatenie. Odporúčam.