vlastník
04.05.08,19:52
Prosím vyjadrite sa, či má správca alebo predseda spoločenstva povinnosť vydať doklad, aj pre iný prípad ako vyžaduje zákon, a ktorý opisuje zákon 182/93 Z.z.

5§ ods. 2. Prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv; to neplatí, ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu.

V tomto konkrétnom prípade sa jedná o pôžičku hotovosti od finančnej spoločnosti a táto vyžaduje od vlastníka záložné právo bytu v prospech spoločnosti. K záložnému právu si katastrálny úrad vyžaduje od finančnej spoločnosti tento doklad. Má správca alebo predseda povinnosť tento doklad vydať ?
Halli
04.05.08,18:00
Prosím vyjadrite sa, či má správca alebo predseda spoločenstva povinnosť vydať doklad, aj pre iný prípad ako vyžaduje zákon, a ktorý opisuje zákon 182/93 Z.z.

5§ ods. 2. Prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv; to neplatí, ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu.

V tomto konkrétnom prípade sa jedná o pôžičku hotovosti od finančnej spoločnosti a táto vyžaduje od vlastníka záložné právo bytu v prospech spoločnosti. K záložnému právu si katastrálny úrad vyžaduje od finančnej spoločnosti tento doklad. Má správca alebo predseda povinnosť tento doklad vydať ?

Áno má, je to bežné a počítaj s poplatkom za tento úkon.
mimotemy nikdy by som si nezobrala takú pôžičku ...
vlastník
04.05.08,18:16
Nepýtam sa z pohľadu toho, čo o pôžičku žiada, ale ako predsedovi SVB mi to zákon neukladá takéto potvrdenie vydať, preto sa pýtam ako to robia iní.
Halli
04.05.08,18:19
Nepýtam sa z pohľadu toho, čo o pôžičku žiada, ale ako predsedovi SVB mi to zákon neukladá takéto potvrdenie vydať, preto sa pýtam ako to robia iní.

Odpovedala som - áno, je to bežné, ale nad rámec tvojich povinností, takže si možeš za to učtovať aj poplatok, preto som napísala, že majú ratať s poplatkom. To ti radím mimotemy:D ... tak to robia všetky bytové družstva a aj niektorí iní :)
svojar
05.05.08,04:18
Tunajšie bytové družstvo ráta za takéto potvrdenie aj s DPH asi 541,- Sk. My sme to zatiaľ robili zadarmo.
lubica_02
05.05.08,04:41
To je pekná suma - SVB a malí správcovia neúčtujú nič alebo oveľa nižší poplatok za úkon.
svojar
05.05.08,05:16
No to ešte opravujem, je to viac 500,- + DPH - spolu 595,- Sk pre kataster, pre banku je to o ničo menej. Cenníky jedného z SBD tu v daktorej téme boli zverejnené.
vlastník
05.05.08,06:33
Tunajšie bytové družstvo ráta za takéto potvrdenie aj s DPH asi 541,- Sk. My sme to zatiaľ robili zadarmo.

Áno, ale to je príjmom družstva a potom si peniaze rozpustia vo forme odmeny. Predseda má len pekný pocit, že robí navyše, čo mu neukladá zákon.

A v tomto konkrétnom prípade ani to nie, lebo sa jedná o mladého muža, ktorý išiel za ručiteľa pri pôžičke kamarátovi ten neplatí a teraz ide exekúcia alebo súdy po ňom. Chce to riešiť tak, že to zaplatí v hotovosti za bývalého kamaráta, aby mu nevzali byt a peniaze si vypožičia od finančnej spoločnosti.

Za dobrotu na žobrotu.
sthruska
05.05.08,08:47
//Nepýtam sa z pohľadu toho, čo o pôžičku žiada, ale ako predsedovi SVB mi to zákon neukladá takéto potvrdenie vydať, preto sa pýtam ako to robia iní.

Podľa mňa zákon neukladá správcovi/predsedovi vydať takéto prehlásenie ale predložiť takéto prehlásenie. A kto iný by ho vydal ak nie správca/predseda?

Podľa mňa je správca/predseda vždy povinný vydať na požiadanie podobné prehlásenia.
vlastník
07.05.08,06:56
//Nepýtam sa z pohľadu toho, čo o pôžičku žiada, ale ako predsedovi SVB mi to zákon neukladá takéto potvrdenie vydať, preto sa pýtam ako to robia iní.

Podľa mňa zákon neukladá správcovi/predsedovi vydať takéto prehlásenie ale predložiť takéto prehlásenie. A kto iný by ho vydal ak nie správca/predseda?

Podľa mňa je správca/predseda vždy povinný vydať na požiadanie podobné prehlásenia.

To len konštatovanie, ale nie dôkaz. Ja potrebujem vedieť znenie § podľa akého zákona (Obč.zák., Obch. zák. alebo iný predpis) je povinný správca/predseda takéto vyhlásenie vydať, lebo v zákone 182/93 Z.z. to nie je a nie je to ani zmluve o spoločenstve.
peton
07.05.08,08:39
Nerozumiem o čo Ti ide, pretože príslušný § zákona 182/93 si uviedol v zadaní otázky. Takže nechápem. Je jasné, že ak máš dodržať literu zákona, tak tento doklad dávaš len v súvislosti s prevodom - bezplatne (vo väčšine prípadov). Ak ide o niečo čo nesúvisí s prevodom kľudne to spoplatni a príjem hoď do správy.
sthruska
07.05.08,13:04
Dám hlavu na klát, že to nie je nikde. :---
Orim
07.05.08,20:00
Prosím vyjadrite sa, či má správca alebo predseda spoločenstva povinnosť vydať doklad, aj pre iný prípad ako vyžaduje zákon, a ktorý opisuje zákon 182/93 Z.z.

5§ ods. 2. Prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv; to neplatí, ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu.

V tomto konkrétnom prípade sa jedná o pôžičku hotovosti od finančnej spoločnosti a táto vyžaduje od vlastníka záložné právo bytu v prospech spoločnosti. K záložnému právu si katastrálny úrad vyžaduje od finančnej spoločnosti tento doklad. Má správca alebo predseda povinnosť tento doklad vydať ?

Je to pekná blbosť, pretože nejde o zmenu vlastníka bytu a podľa zákona 182/93 by sa to malo dávať pre tento účel. To by malo byť katastrálnemu úradu jedno či si to majiteľ všetko platí alebo má dlhy. Čo ak ich má, kataster neurobí plombu na byt v prospech finančnej spoločnosti, ??? to je jeden názor.

Druhý je tento: Nechráni nás kataster týmto od toho aby nejaká finančná spoločnosť nakoniec nezobrala byt a nepredala ho niekomu inému bez toho aby sa to spoločenstvo dozvedelo a peniaze ktoré náhodou neboli zaplatené spoločenstvu sa stratia v kapse finančnej spoločnosti bez vyplatenia dlžoby pôvodného majiteľa bytu?

Lenže toto nie je jediná vec kedy sa chce aby bolo vydané tekéto potvrdenie. Chce to napríklad aj "nejaký" sociálny úrad, ktorý vydáva podpory a tá je závislá od toho či ten dotyčný odovzdá takéto potvrdenie že má všetky náležitosti vyplatené.

Zatial som to dal každému kto to potreboval (bolo to pri prevode bytu a pre tú sociálnu podporu) a zadarmo. :)
Karas Milan
08.05.08,04:11
Ahoj vlastník.

Ako ti hore píšu , zle sa pýtaš (182 - §5). Ale keď chceš skús to potvrdenie cez 182-ku §8b ods. 2f (k) + §11 ods. 6 + zmluvu o výkone správy.

ahoj
Ka Mil
Halli
11.05.08,09:50
Áno, ale to je príjmom družstva a potom si peniaze rozpustia vo forme odmeny. Predseda má len pekný pocit, že robí navyše, čo mu neukladá zákon.

A v tomto konkrétnom prípade ani to nie, lebo sa jedná o mladého muža, ktorý išiel za ručiteľa pri pôžičke kamarátovi ten neplatí a teraz ide exekúcia alebo súdy po ňom. Chce to riešiť tak, že to zaplatí v hotovosti za bývalého kamaráta, aby mu nevzali byt a peniaze si vypožičia od finančnej spoločnosti.

Za dobrotu na žobrotu.

No dobre, neviem ako si sa rozhodol, ale ak mu chceš teda pomocť presvedči ho o tom, že väčšiu hluposť ako toto už urobiť nemôže, pretože len hlupák urobí druhý krát tu istú chybu -ba ešte horšie. Keď už tak, nech si požičia prachy tam , kde nemusí zakladať byt /nieto ešte nechať si ho prepísať na taký "pofiderný" subjekt./
vlastník
11.05.08,13:42
No dobre, neviem ako si sa rozhodol, ale ak mu chceš teda pomocť presvedči ho o tom, že väčšiu hluposť ako toto už urobiť nemôže, pretože len hlupák urobí druhý krát tu istú chybu -ba ešte horšie. Keď už tak, nech si požičia prachy tam , kde nemusí zakladať byt /nieto ešte nechať si ho prepísať na taký "pofiderný" subjekt./

Rozhodol som sa tak, že mu toto potvrdenie nevydám a odôvodnil som mu to zákonom. Tým mu chcem vlastne pomôcť od nežratých fin.spoločnosti, aby hľadal iné spôsoby ako sa vyrovnať s nepoctívym kamáratom a neprišiel pre jednú nezaplatenú splátku zároveň o byt. Ako to ďalej dopadlo zatiaľ neviem.
Halli
11.05.08,14:33
Rozhodol som sa tak, že mu toto potvrdenie nevydám a odôvodnil som mu to zákonom. Tým mu chcem vlastne pomôcť od nežratých fin.spoločnosti, aby hľadal iné spôsoby ako sa vyrovnať s nepoctívym kamáratom a neprišiel pre jednú nezaplatenú splátku zároveň o byt. Ako to ďalej dopadlo zatiaľ neviem.
Síce niekedy účel svätí prostriedky, ale mal si mu narovinu povedať, čo za hlúposť chce urobiť... na zákon je ťažko sa vyhovoriť, lebo je to tvoja povinnosť štatutára a to potvrdenie je "normálne " vydat, nie naopak. Aby si to nevysvetľovali aj ostatní vlastníci zle. ...ale keď už si sa tak rozhodol, tak to beriem, rozum tomu mlademu asi nenaleješ...ani podľa zákona.;)
Katy a R
11.05.08,15:19
Nerozumiem o čo Ti ide, pretože príslušný § zákona 182/93 si uviedol v zadaní otázky. Takže nechápem. Je jasné, že ak máš dodržať literu zákona, tak tento doklad dávaš len v súvislosti s prevodom - bezplatne (vo väčšine prípadov). Ak ide o niečo čo nesúvisí s prevodom kľudne to spoplatni a príjem hoď do správy.

Mne si dalo SBD zaplatiť za tento doklad aj v súvislosti s prevodom bytu:mee: