beo_lysá
04.05.08,22:19
Nechce sa niektorému z vás, "fachmanov", popísať presný postup stavby (murovaného domu), pekne krok za krokom? Netreba popisovať presné detaily, ide mi skôr o tú postupnosť - aby som/sme (je nás tu viac stavbárov amatérov) na nič nezabudli, resp. sami si povedali, že toto vynechám a toto realizujem..
vopred veľmi pekne ďakujem.
p.s.: možno, len na uľahčenie, by som to rozdelil medzi viacerých - jeden nech sa venuje základom, ďalší múrom, stropu, streche, oknám, rozvodom..
Gyures001
04.05.08,22:39
dobra otazka .:) poslem ti link na jeden zaujimaby blog. aj ked je len strucny opis ale fotky su dobre ...;)


no sorry ale este nemozem dat link ,najdes to na sovisBODKAblogBODKAsmeBODKAsk
VladoaKatka
05.05.08,03:28
Veľmi precízne a so všetkými problémami nám opisuje stavbu svôjho domu náš kolega-poraďák smith.

http://www.porada.sk/blog.php?b=139
endrju
05.05.08,03:55
...
p.s.: možno, len na uľahčenie, by som to rozdelil medzi viacerých - jeden nech sa venuje základom, ďalší múrom, stropu, streche, oknám, rozvodom..
:eek:
Prvý apríl tohoto rok už bol alebo mi niečo uniklo?
Pistino
05.05.08,17:08
Najdi nejakych stavbarov pri pivku v krcme, po jednom im zober a nech ti to vysvetlia krok za krokom;):D.
beo_lysá
06.05.08,04:27
smithov blog hodnotím veľmi pozítivne. je to to, čo som chcel..
arizona
06.05.08,10:18
Ahoj, neposielam síce návod krok za krokom, ale možno nájdeš niečo zaujímavé na ntejto stránke
http://www.e-filip.sk/Default.aspx?contentID=1005
Je tam toho veľa,treba trochu času...Nám dosť pomohla pri rekonštrukcii domu.Keď človek číta skúsenosti a názory iných môže sa vyvarovať nejakých chýb.:)
220870
06.05.08,18:00
Postup na stavbu domu, je ako keby ste chceli vedieť ako dať gól vo futbale. Každá stavba domu je takmer originál .
Ale videl som veľmi dobre spracované video cca 1 hod. Kde boli veľmi dobre vysvetlené pracovné postupy pri stavbe domu.Tuším to bolo od WIENERBERGERU. Ale stratil som kontakt na toho dotyčného pána a neviem sa k tomu videu dopracovať.
Amatér dom nepostaví ani keby mal sebelepší postup .Nieje nad skúsenosť.
AndrejG
06.05.08,19:46
Amatér dom nepostaví ani keby mal sebelepší postup .Nieje nad skúsenosť.

Vacsina ludi v stavebnictve su amateri, vsetko je len o tom vediet citat z projektu, rozmyslanie je tak ci tak na projektantoch, statikoch, atd. Ale vela firiem robi rado zo stavby domu jadrovu fyziku ale napriek tomu praca po nich vyzera horsie ako keby ju robil clovek ktory si zoberie tyzden volno a vsetko nastuduje.
lakon
07.05.08,04:44
Postup na stavbu domu, je ako keby ste chceli vedieť ako dať gól vo futbale. Každá stavba domu je takmer originál .
Ale videl som veľmi dobre spracované video cca 1 hod. Kde boli veľmi dobre vysvetlené pracovné postupy pri stavbe domu.Tuším to bolo od WIENERBERGERU. ....

mam taky pocit ze to bolo ako priloha v "TREND-e" niekedy zaciatkom minuleho roka.


Vacsina ludi v stavebnictve su amateri, vsetko je len o tom vediet citat z projektu, rozmyslanie je tak ci tak na projektantoch, statikoch, atd. Ale vela firiem robi rado zo stavby domu jadrovu fyziku ale napriek tomu praca po nich vyzera horsie ako keby ju robil clovek ktory si zoberie tyzden volno a vsetko nastuduje.

Mas celkom pravdu. Ide ale o to neucit sa na svojom a ak tak pod odbornym dohladom.
Ku mne napriklad chodil 75 rocny pan ktory to robil cely zivot, a dodnes nevysiel z cviku. Volal som ho prave koli tomu odbornemu dohladu, ale ked som videl ako mu to ide tak som mu ostal robit len hantlagera, hoci zo zaciatku som si trufal. A to ked ten pan odchadzal do dochodku este ani nepoculi o praskovych zmesiach, tenkovrstvovych lepidlach, ci armovacich sietkach na stenach. Ide len o to skusit, ziskat prax a nevypadnut z tempa.
Arava
07.05.08,11:55
Pozri www.ytong.sk (http://www.ytong.sk) "sprievodca stavbou na DVD"
220870
07.05.08,19:18
Ja pracujem a podnikám v stavebníctve 20 rokov. Mám perfektnú murársku partiu , žiadny alkoholici . A trúfnem si tvrdiť že 90% našich projektantov nedokáže aspoň na 80% nakresliť ani priemerne komplikovanú kúpelňu.Nechcem sa ich týmto dotknúť.Ale naprojektovať a domyslieť niečo na prvý pokus ,to sa jednoducho nedá, to by asi musel byť projektant génius a zároveň jasnovidec.Niečo ako nakresliť motor do lietadla a bez skúšok ho poslať do vzduchu. Každý má právo na omyl aj ten projektant..
Dúfam ,že sa neurazíš, ale toto je absolútny nezmysel. Za tých 20 rokov som sa ešte nestretol s projektom ,ktorý by bol presný ,ani zdaleka.
Aj keď uznávam ,že v mnohom máš pravdu.


Vacsina ludi v stavebnictve su amateri, vsetko je len o tom vediet citat z projektu, rozmyslanie je tak ci tak na projektantoch, statikoch, atd. Ale vela firiem robi rado zo stavby domu jadrovu fyziku ale napriek tomu praca po nich vyzera horsie ako keby ju robil clovek ktory si zoberie tyzden volno a vsetko nastuduje.
AndrejG
07.05.08,21:01
Ja pracujem a podnikám v stavebníctve 20 rokov. Mám perfektnú murársku partiu , žiadny alkoholici . A trúfnem si tvrdiť že 90% našich projektantov nedokáže aspoň na 80% nakresliť ani priemerne komplikovanú kúpelňu.Nechcem sa ich týmto dotknúť.Ale naprojektovať a domyslieť niečo na prvý pokus ,to sa jednoducho nedá, to by asi musel byť projektant génius a zároveň jasnovidec.Niečo ako nakresliť motor do lietadla a bez skúšok ho poslať do vzduchu. Každý má právo na omyl aj ten projektant..
Dúfam ,že sa neurazíš, ale toto je absolútny nezmysel. Za tých 20 rokov som sa ešte nestretol s projektom ,ktorý by bol presný ,ani zdaleka.
Aj keď uznávam ,že v mnohom máš pravdu.

Narazam na to, ze 90% partii ktore dnes stavaju domu alebo robia dokoncovacky, nemaju ani sajnu o tom co robia. Proste mnohi vycitili sancu zarobit a zrazu je kazdy murar, zateplovac, omietkar a neviem co este. A pritom si nedaju ani tolko prace aby si nastudovali teoriu, ucia sa priamo na cudzich stavbach a este si vypytaju nehorazne peniaze.
arizona
07.05.08,21:36
Narazam na to, ze 90% partii ktore dnes stavaju domu alebo robia dokoncovacky, nemaju ani sajnu o tom co robia. Proste mnohi vycitili sancu zarobit a zrazu je kazdy murar, zateplovac, omietkar a neviem co este. A pritom si nedaju ani tolko prace aby si nastudovali teoriu, ucia sa priamo na cudzich stavbach a este si vypytaju nehorazne peniaze.
V mnohom máš pravdu..ale je taká doba. Odborník s praxou si radšej založí svoju živnosť, akoby sa mal dať zdierať za nejakých 1OO sk v hrubom, a ešte poklonkovať pánovi majiteľovi:mad: (Samozrejme BA je asi o niečom inom.)
Trošku mimotemyJeden môj kámoš bol výborný šofér s praxou,mal vodičák okrem lietadla asi na všetko. Mesačne mal odrobené 300-350 hod.(to nie je preklep). Keď pýtal zvýšenie platu zo 70 na 9O sk, firma "plakala", že si to nemôže dovoliť.Pritom trpela nedostatkom šoférov...Spojil sa s pár kamošmi a dnes montujú kuch.linky,robia sadrokartóny a elektriku. Sú síce manuálne zruční, ale z 10-tich sú vyučený len 2 v odbore. Poznám aj učiteľa-taxikára,či krčmára.
Nám tiež prišli montovať nové okná a muž,keď videl,ako si nevedia rady, tak im pomáhal a dirigoval,čo a ako!Bola hrúza pozerať na tých vyplašených chlapcov.Veľká firma,veľká reklama- a zamestnanci sa striedali ako na páse...prečo asi?
AndrejG
07.05.08,21:52
No robit pre firmu sa nikdy ani zdaleka neoplati tak ako robit na svoju zivnost. V ziadnej krajine. Ja som narazal na ludi, ktori robia na seba a je ich plne avizo, hyperinzercia, atd...a pritom nevedia poriadne robit to co inzeruju. A tych 100 v hrubom...no tu v BA si bez problemov vypytaju 2-3tis. za den roboty a to je clovek rad, ked su na stavbe 6-7 hodin cisteho casu.
220870
10.05.08,20:25
Referencie referencie referencie. Aj keď ani to nie je celkom jednoznačná záležitosť. Stavebníctvu chýbajú kvalifikovaný robotníci, aj ja sám by som ich bol schopný zamestnať niekoľko desiatok, ale mám sa trápiť z nejakým opilím kkt..čo robí len preto aby mal za čo chlastať.Držím sa zásdy ,že menej je niekedy viac.
Poznám viacero podnikavcov v stavebníctve čo majú partie ,kde o kvalitných kvalifikovaných robotníkoch ani nepočuli.Všetci podnikajú v BA a okolí.Z regiónu museli odísť lebo tu ich už poznajú.Najmä zateplenia si trúfajú robiť doslova idioti čo nemajú ani predstavu o tom ako to má vyzerať. Ja keď sa pozriem mojím odborným okom na tie fasády tak neviem či mám plakať alebo sa smiať.Katastófa. Ešte štastie ,že ani jednotlivý investori sa tomu vôbec nerozumejú. Poznám jeden trik ako rozoznať murára od amatéra. Stačí sa ho spýtať či vie urobiť klsickú ručne nahadzovanú omietku,a referenciu na ňu.
Pavoluhliarik
11.05.08,07:41
Koľko musí byť vzdialenený nejaký objekt napr. septik alebo šopa od hranice suseda.
Karas Milan
11.05.08,08:03
Ahoj.
""Poznám jeden trik ako rozoznať murára od amatéra. Stačí sa ho spýtať či vie urobiť klsickú ručne nahadzovanú omietku,a referenciu na ňu.""
Prípadne ako by namiešal :
1, prvú maltu na strop (doska + trstina)
2, ako vyzerá (a od čoho je) "mastná" malta.

Ahoj
Ka Mil