ada.lubo
05.05.08,09:05
dobrý deň ,s bratom sme sa dohodli, že v rodičovskom dome zostanem ja a tak už pár rokov si ten dom renovujeme. Naši rodičia ešte žijú na prízemí domu a dom je stále napísaný na nich. S bratom vychádzame dobre ale človek nikdy nevie a preto by som to chcela mať všetko na papieri poradte mi prosím ako mám napísať zmluvu o tom že dom po smrti mojich rodičov ostane mne. Zmluva sa bude týkať iba mňa a brata. Rodičia zatiaľ nechcú prepísať dom.
Chobot
05.05.08,08:46
dobrý deň ,s bratom sme sa dohodli, že v rodičovskom dome zostanem ja a tak už pár rokov si ten dom renovujeme. Naši rodičia ešte žijú na prízemí domu a dom je stále napísaný na nich. S bratom vychádzame dobre ale človek nikdy nevie a preto by som to chcela mať všetko na papieri poradte mi prosím ako mám napísať zmluvu o tom že dom po smrti mojich rodičov ostane mne. Zmluva sa bude týkať iba mňa a brata. Rodičia zatiaľ nechcú prepísať dom.

Za tej zvýraznenej podmienky bohužiaľ 100%-nú istotu, že dom bude patriť len tebe nedosiahneš. Pokiaľ rodičia žijú, je to ich majetok a akákoľvek budúca dohoda nie je smerodajná. Po ich smrti bude musieť prebehnúť tak či tak dedičské konanie, kde tvoj brat sa môže zachovať nevyspytateľne. Aj keby napísali závet, kde by celý majetok odkázali na teba, aj tak on môže nečakane napadnúť závet (a myslím, že úspešne) a zase dedíte obaja.

Aj keby ste s bratom spísali zmluvu o budúcej zmluve (že svoj zdedený podiel prepíše na teba), nemáš istotu, že ju dodrží.

Takže bez toho, aby to rodičia napísali na teba ešte za života, istotu nedosiahneš, lebo to záleží od postoja tvojho brata. A teraz ešte nemôže previesť na teba svoj podiel, lebo žiadny nemá. A vopred sa nemôže vzdať dedičstva, lebo teraz sa ešte nevie, čo je predmetom dedičského konania. To sa dá iba pri dedičskom konaní, ale to zase nevieš s určitosťou, či sa toho naozaj vzdá, keď príde na lámanie chleba.
Ingrid Ondruskova
05.05.08,09:20
Len taká otázočka, prečo nechcú už teraz rodičia poriešiť problém a urobiť prepis domu?
Petra Nová
05.05.08,16:26
Len taká otázočka, prečo nechcú už teraz rodičia poriešiť problém a urobiť prepis domu?
Asi preto, že majú zdravý rozum. A možno tiež preto, aby sa brat nemusel v Porade sťažovať a pýtať si radu , či ho sestra ozaj nemusí pustiť za rodičmi do domu, keď ich chce navštíviť. Napr. z dôvodu, že ich to vyrušuje. Viď tému "Práva darcu domu".