zuzanah3
05.05.08,09:45
Viete mi prosím poradiť, kde by som našla, alebo ak niekto máte skúsenosť:
Je daňovo uznaným výdavkom, keď sa zamestnancom preplatia kolky na výpis z OR, ktoré od neho zamestnávateľ potrebuje, resp. chce.
Díky:)
betka
05.05.08,18:16
Osobne si myslím, že ide o nedańový výdavok. Takýto výdavok, i keď ho zamestnavateľ vyžaduje, by mal ísť na triko zamestnanca.

Nechápem prečo výpis z OR, veď kliknem www.orsr.sk, zadám meno danej osoby a ukáže mi, či podniká, či je konateľom, spoločníkom spoločnosti.
Stefan2005
05.05.08,19:00
Na otázku umožňujúcu rôznu interpretáciu je zväčša negatívna odpoveď.
Ovšem stálo by za úvahu skúmať dôvody, prečo museli zamestnanci predložiť zamestnávateľovi okolkované výpisy. Za určitých okolnosti si viem predstaviť i daňovú uznateľnosť takýchto výdavkov - napr. ak sú nutné pre zamestnancov zvolených do dozornej rada a.s. (§200 obchodného zákonníka)...
zuzanah3
06.05.08,10:34
ďakujem, ale sú to robotníci, takže tiež som nechápala, prečo výpis OR. Ani to nikde v zákone nemôžem nájsť :-(
Dav
06.05.08,13:56
ďakujem, ale sú to robotníci, takže tiež som nechápala, prečo výpis OR. Ani to nikde v zákone nemôžem nájsť :-(
Iba úvaha : ak by zamestnávateľ nechcel, aby zamestnanci podnikali (skôr ŽR, ako OR) - aby sa ich predmet činnosti nezhodoval s pracovnou náplňou, kvôli konkurencii, využívaniu , alebo skôr zneužívaniu strojov a náradia zamestnávateľa.http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#83
Mipolka
08.05.08,16:52
A to robotníci sú bežne spoločníkmi alebo konateľmi obchodných spoločností??? Divné....Nepožaduje ten zamestnávateľ náhodou výpis z registra trestov? a nie výpis z OR...