adriana422
05.05.08,11:54
Od septembra by som mala začať učtovať školskú jedáleň. Vedúca si chce otvoriť živnosť a prevádzkovať školskú jedáleň a popri tom robiť oslavy, svadby ap. v prenajatých priestoroch školskej jedálne. Ja ako účtovníčka však neviem akou formou toto účtovníctvo viesť, či JU alebo PU. Prosím ak má niekto skúsenosti s uvedenou problematikou, bola by som rada,keby mi poradil...
uctovnicka
05.05.08,10:33
Záleží na tom, či si živnosť na podávanie stravy, resp. služieb v stravovani urobí iba vedúca jedálne (neviem, či je to právne možné), alebo si živnosť zriadi škola, resp. zariadenie školského stravovania. My máme podnikateľkskú činnosť na ubytovanie a stravovanie, takže máme živnosť na školu, pod ktorou je aj zariadenie školského stravovania. Mala by si ísť na živnostenský úrad a tam ťa usmernia. Podotýkam, že je potrebné doplniť do zriaďovacej listiny súhlas zriaďovateľa s podnikateľskou činnosťou a vlastne samotný zriaďovateľ by mal určiť, čia to bude podnikateľská činnosť. Keďže určite aj vaše ŠSZ patrí pod nejakú školu, ktorá je právnickou osobu, v tom prípade je potrebné viesť podvojné účtovníctvo... no neviem najskôr by som sa informovala na živnostenskom úrade ako je to právne správne a v zmysle ich usmernenia pokračovať ďalej.
adriana422
06.05.08,10:36
Ďakujem za záujem.Práveže vedúca školskej jedálne si chce sama podnikať aj v podávaní stravy pre MŠ a ZŠ .Od školy sa chce celkom odtrhnúť s čím aj riaditeľ školy súhlasí. Prenájme jej školskú jedáleň a kuchyňu ako aj telocvičňu v MŠ za úplatu. Tiež neviem, či to právne obstojí, ale všetci zúčastnený /škola, OU/ s tým súhlasia. Takže hovoríš, že by nám na ŽÚ mali pomôcť. Uvidíme, veľmi pekne ďakujem za radu.
uctovnicka
06.05.08,11:48
Ak bude vedúca jedálne sama podnikať, tak ty sa nemusíš trápiť ako účtovať jedáleň, pretože účtovníctvo si bude musieť viesť ona sama. Budete sa musieť dohodnúť na zmluve o prenájme ŠJ,kuchyne,atď., ako budete fakturovať energie...Ona ti bude fakturovať vydanú stravu... Myslím, že pre teba to bude jednoduchšie - nemusíš viesť účtovníctvo v podnikateľskej činnosti ty.
adriana422
09.05.08,11:03
Učtovníctvo jej budem viesť ja všetko, lebo ma o to požiadala, ja práveže pracujem v inej sfére ako je táto, pracujem v poľnohospodárstve ako učtovníčka, toto budem mať ako DPČ,DVP alebo znížený PP , sama neviem, len som sa chcela dopredu dozvedieť čo ma čaká, a čo si mám naštudovať, a učtovanie v školskej správe, je momentálne pre mňa španielska dedina....
uctovnicka
14.05.08,05:00
Ak bude mať vedúca jedálne živnosť na FO (zdá sa mi, že teraz už nie je potrebná koncesovaná listina na podávanie stravy), tak potom by mala viesť účtovníctvo ako SZČO, ale treba mať jasné vzťahy s obcou, akým spôsobom bude obec riešiť poskytovanie príspevkov na stravníka, ktoré dostáva v rámci podielových daní na ŠSZ aká bude zmluva o prenájme zariadenia,... je to niečo nové, možno by bolo vhodné konzultovať to aj DÚ.
adriana422
14.05.08,11:52
Tiež sa mi zdá konzultácia s DÚ najlepšie riešenie hlavne kvôli účtovaniu, veď oni nám budú robiť kontroly, tak si myslím, že by mali najlepšie poradiť. Uvidíme a ďakujem ti za radu.