mambi
05.05.08,13:13
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať do koľkého mesiaca tehotenstva môže žena absolvovať cestu lietadlom? Chceli by sme ísť na dovolenku do Egypta, počula som niečo aj o faraonóvej pomste, čo si o tom myslíte, či nemám radšej riskovať?
Chobot
05.05.08,11:28
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať do koľkého mesiaca tehotenstva môže žena absolvovať cestu lietadlom?

To nikde nie je predpísané. Letieť môže aj deň pred pôrodom.


Chceli by sme ísť na dovolenku do Egypta, počula som niečo aj o faraonóvej pomste,

Tá môže postihnúť tak tehotnú ako aj netehotnú a dokonca aj mužov :D.


čo si o tom myslíte, či nemám radšej riskovať?

Záleží od toho, v ktorom mesiaci budeš v čase dovolenky. Myslím, že tak do 4. - 5. mesiaca by sa to dalo.
lorelei
05.05.08,11:32
Ja tiez myslim,ze je to o tom, ako sa citis, a ci nemas ine zdrav. problemy. Ale mam znamu, ktora bola na dovolenke pri mori v 8.mesiaci, isli autom - takze to bolo dost hodin autom, ze sedela, a bola stastna, ako sa rozhodla, nepuchli jej nohy, nic ju nebolelo, skratka sa citila fantasticky.
paťuška
05.05.08,11:38
Faraónovú pomstu dostal v Egypte môj manžel, trvalo to asi 4 dni-sú to kŕče spojené s hnačkami a nie je to príjemné ani pre inak zdravého človeka. On popri tom riadne jedol a pil, ale faraón ho nasledoval aj na Slovensko. Inak je to horúcim počasím a ak je telo prehriate a človek si dá niečo studené + skombinuje to s ich korenistými jedlami, pomsta je tu... Zvládnuť sa to dá, nie je to strašné, ale počula som aj o horších priebehoch "pomsty" odležaných na hotelovej izbe. Na tvojom mieste by som však cestu zvážila z iných dôvodov, v lete je tam príšerne horúco a sedieť v klimatizovanom hoteli ... to môžeš absolvovať aj doma a bez obáv o zdravie tvoje aj tvojho dieťatka. Cestovanie lietadlom - treba sa poradiť s lekárom - sú to cca 4 hodiny letu. Ja som tam bola 2x bolo super, ale v tehotenstve by som určite Egypt vypustila z programu. On nezmizne ani o niekoľko rokov, keď ho môžete absolvovať už v trojici.
VladoaKatka
05.05.08,11:53
V Egypte sú už teraz 30-34 C stupňové teploty, je to v lete dosť náročné. Naozaj si to musíš rozmylieť Ty sama, lebo v prípade nejakých komplikácií si to neviem predstaviť dostať sa tam do nemocnice.
Ja som bola v Egypte už 4-krát, ja osobne by som Ti to nedoporučila.
912
05.05.08,12:02
[quote=Chobot;723320]To nikde nie je predpísané. Letieť môže aj deň pred pôrodom.

Ja by som si dovolila nesúhlasiť. Napríklad aj v prepravných podmienkach sky europe sa v odseku 9.2 píše za akých podmienok sú prepravované tehotné ženy. Napríklad od 28.týždňa je povinná predkladať lekárske potvrdenie pri check-ine. Podobne je to aj u iných prepravcov.

Zuzana
MarcelkaT
05.05.08,12:10
Keby som mala ísť zase do Egypta, tak by som šla v máji alebo v septembri, vtedy sú už miernejšie teploty. My sme boli 2x ani raz tá faraonová pomsta nás nestihla. Jedli sme a pili všetko.
azla
05.05.08,15:46
... v tehotenstve by som určite Egypt vypustila z programu. On nezmizne ani o niekoľko rokov, keď ho môžete absolvovať už v trojici.
Paťuška, úplne si vystihla aj môj názor. Ty aj na základe skúsenosti s Egyptom.
Dovolenku si doprajte, prečo nie, - ale radšej niečo menej "rizikové", príležitosti na exotické cestovanie ešte bude ....:)
sahara80
05.05.08,17:49
nechcem radit ci ist alebo nie, ja osobne chodim uz asi 6 rokov a to viac krat do roka a vidavam tam tehotne zeny uplne bezne, presne ako aj rodinky s detickami rozneho veku, dokonca aj s uplnymi babatkami, myslim tym samozrejme turistov. Ked ti mozem poradit, tak si pozri stranku ...orbion.cz , kde je aj vyslovene Egypt a velmi dobra diskusia na rozne temy. Vela som tam nasla prispevkov, ktore by ta urcite zaujali a najdes tam odpovede na svoje otazky. Co sa tyka faraonovej pomsty, este zatial som ju nastastie nedostala ani raz a ani nikto z mojej rodiny ci znamych. Treba si iba dat velky pozor na vodu, nepit a nejest nic chladene a mrazene a pri all inclusive sa zbytocne neprepchavat krizom krazom a samozrejme nenalievat sa vsetkym, co je akoze zadarmo, alebo vsak to mame zaplatene.
bendo
05.05.08,18:29
To nikde nie je predpísané. Letieť môže aj deň pred pôrodom.

Neviem, či to je niekde predpísané alebo nie, ale mali sme v mojej predošlej práci takýto prípad: Zaľúbené slovenské dievča si našlo v Anglicku lásku na celý život - Afričana (nie z Egypta, ale z nejakej južnejšej krajiny), otehotnela a on ju chcel ako svoju budúcu manželku predstaviť doma rodičom. Zhruba v 6-7 mesiaci tehotenstva sa vybrali na návštevu k jeho rodičom - vraj iba na týždeň a potom pôjdu na Slovensko.... Chlapec to mal dobre prešpekulované, lebo vedel, že ju vo vyššom štádiu tehotenstva do lietadla nepustia, tak musela zostať a porodiť tam. Dieťa bolo tým pádom už občanom africkej republiky a matka mohla opustiť krajinu s dieťaťom len so súhlasom otca. Po dlhých vybavovačkách na ambasáde sa jej to našťastie podarilo - po 3/4 roku sa dostala domov... samozrejme bez "manžela".
Týmto som ťa nechcela nejako vystrašiť, že by sa ti mohlo stať niečo podobné, len poukázať zo skúsenosti na to, že nejaké tie obmedzenia, čo sa týka letov v tehotenstve určite sú, preto si to treba dopredu zistiť.

A čo sa týka tej "faraónovej pomsty", tiež som ju zažila - nič príjemné to nie je ani pre netehotnú a zaberajú na to iba nejaké egyptské lieky a neviem, či ich môžu užívať aj tehotné. To by som si tiež zistila, keby náhodou... Kamarátka, čo bola s nami si zase doniesla domov nejakého bacila a 2 týždne ležala v nemocnici na infúziách. To by tiež dieťaťu asi moc neprospelo.

Rozhodne by som tam tehotná na dovolenku nešla, určite nie do Egypta. Radšej by som zvolila inú krajinu, hlavne takú kde je lekárska starostlivosť na vyššej úrovni - v prípade nejakých nečakaných komplikácií.
zuzulik333
15.05.08,09:36
Letecké spoločnosti majú rôzne podmienky prepravy, ale v zásade sa moc neodlišujú. Ja som letuška, aj keď momentálne mimo služby, pretože som tiež tehotná. V našej spoločnosti je povolené letieť tehotným ženám až do ôsmeho mesiaca tehotenstva, je tam myslím uvedený aj konkrétny týždeň, ten ale teraz neviem. Ja osobne tiež chcem ísť na dovolenku letecky, ale do Egypta určite nie (to ti moc neradím, ale to je iba môj osobný názor), my sa chystáme do Grécka a to budem asi v 26. týždni. Čo sa týka leteckej spoločnosti tam problém nevidím, ale každopádne sa poraď aj so svojím ošetrujúcim lekárom, či ti odporúča cestu alebo nie.
A čo sa týka predošlého príspevku, ten je trochu mimotemy, toho by som sa určite neobávala pokiaľ máš slovenkého manžela alebo priateľa :)
BXLmiami
15.05.08,10:11
Treba sa poradiť so svojim lekárom,ale cesta na dovolenku v gravidite je riziko vždy.Aj doma sa môže niečo zmrviť a krvácanie či bolesti môžu nastať bez varovania kedykoľvek,a u kohokoľvek.Takže rozhodovala by som sa výlučne len pre krajinu s dobrým zdravotníctvom a hlavne čistým,takže arabské krajiny a ani Bulharsko či Rumunsko by som určite nedoporučovala.A primerané teploty,nie 35 st.v tieni,tiež to organizmus nemusí zvládnuť.Sto ženám sa nestane nič a stoprvá môže mať problémy a nikdy dopredu nevieš,či to nebudeš zrovna ty.Doporučujem opatrnosť.
krajanová
15.05.08,10:49
Určite by som sa tejto dovolenky zriekla. Poznám ženy, ktoré to prežili bez ujmy, no ja konkrétne mám veľmi zlú skúsenosť sama zo sebou.
Bola som na služobke v Tureckom MERCINE - mesto oproti ostrovu Cyprus ,
je to už 7 rokov späť. Bola som tam iba 10 dní asi po troch dňoch som dostla niečo na spôsob " faraónovej pomsty" trvalo to iba 3 dni. Vôbec som nevedela že som tehotná, bola som cca v 7 TT. Vrátila som sa domov, a na prvom sone zistili, že maličké nemá vyvinuté obličky. Odpálila mu ich tá moja viróza, lebo presne vtedy keď sa obličky vyvíjali mala som teplotu.
Nikomu neprajem tie dva mesiace, čo ma po tomto zistení čakali. :mad::mad::mad:
Egypt je krajina s úplne inou klímou, kopa iných baktérií, ktorých následky nemusíš postrehnúť hneď ale časom keď už môže byť neskoro.
Nikoho nechcem strašiť len som akosi s vekom viac optrná.
Teš sa z toho čo Ťa čaká , takéto dobodružstvo odlož na neskôr, veď egypt určite nezmizne.
veľa šťastia.
mikat
18.04.09,08:00
Ahoj,
my sme boli v Egypte minulý rok v júni. Teploty ešte neboli až také nezvládnuteľné, avšak tá faraónová pomsta v našom prípade bola naozaj nezvládnuteľná. Bola som tam vtedy s manželom. Chytilo nás to oboch. Asi tak po dvoch dňoch dovolenkovania....Mali sme silné hnačky a zvracanie. Každý deň sme boli na klinike. Ja som dostala tri infúzie, manžel našťastie iba injekcie a tri dni sme tam nič nezjedli. Takže drahý all inclusive nám bol nanič....A keď sme sa konečne vrátili domov, tak to pokračovalo ďalej....manžel sa z toho dostal potom rýchlejšie...ale so mnou sa to vlieklo ešte taký mesiac...schudla som asi 10 kg a môj žalúdok odvtedy máločo zvládne....takže asi také spomienky na Egypt...nikdy viac....
Zuzka6
20.04.09,15:17
Zdravim vsetkych. Pred 2 dnami som zistila, ze som tehotna. Mozem byt asi vo 4 tt. Presne o tyzden ideme na dovolenku do Maroka. Zda sa mi uz celkom neskoro to rusit a zaroven nechcem zasa ublizit malemu, co zacina vo mne rast. Prosim poradte mi, ako sa co najviac chranit, co jest, nejest v tomto state. Ak ste boli niekto v podobnej situacii, prosim napiste. Cestovanie lietadlom, si myslim, ze by nemuselo byt take zle. Let trva 3 hodiny. A este dodatok, ideme na 7 noci, all inclusive a teploty teraz sa tam pohybuju okolo 26 stupnov celzia. Dakujem, Zuzka
bobiku
20.04.09,18:47
Ja by som sa určite poradila s gynekologom. On vám najlepšie poradí čo a ako. prípadne si zavolajte na oddelenie cudzokrajných chorôb a popýtajte sa aj tam, ale nemyslím si, že v maroko v rezorte kam idete by hrozilo nejaké veľké nebezpečenstvo. Niektorí lekári neodporúčajú cestovať v prvom trimestry lietadlom, ale ako som povedala treba si nechať poradiť od lekára.Ale myslím si, že by ste nemali mať žiadne komplikácie a ako sa vraví všetkého mieru s rozumom.
Chobot
21.04.09,06:37
Zdravim vsetkych. Pred 2 dnami som zistila, ze som tehotna. Mozem byt asi vo 4 tt. Presne o tyzden ideme na dovolenku do Maroka. Zda sa mi uz celkom neskoro to rusit a zaroven nechcem zasa ublizit malemu, co zacina vo mne rast. Prosim poradte mi, ako sa co najviac chranit, co jest, nejest v tomto state. Ak ste boli niekto v podobnej situacii, prosim napiste. Cestovanie lietadlom, si myslim, ze by nemuselo byt take zle. Let trva 3 hodiny. A este dodatok, ideme na 7 noci, all inclusive a teploty teraz sa tam pohybuju okolo 26 stupnov celzia. Dakujem, Zuzka

Myslím, že pokiaľ nemáš zatiaľ komplikácie, tak sa nemusíš trápiť obavami. Kľudne si uži dovolenku, alkohol nepi, nefajči. Stravy sa nemusíš obávať, prinajhoršom ťa len preženie. Aj polovička bola v 2. mesiaci so synom a boli sme v Španielsku pred rokmi.
Stanislav 1975
21.04.09,06:45
A niektoré ženy ani nevedia, že sú tehotné a veselo si dovolenkujú ;):D
VERONIKA6
21.04.09,07:00
Myslím, že pokiaľ nemáš zatiaľ komplikácie, tak sa nemusíš trápiť obavami. Kľudne si uži dovolenku, alkohol nepi, nefajči. Stravy sa nemusíš obávať, prinajhoršom ťa len preženie. Aj polovička bola v 2. mesiaci so synom a boli sme v Španielsku pred rokmi.
Vlani boli syn s manželkou v Egypte, tiež bola tehotná. Bola sa poradiť
s gynekológom, ten jej doporučil presne ako píše Chobot, ba dokonca, aby si každé ráno dala malý frťan na dezinfekciu.
syrik
21.04.09,08:55
Takéto otázky treba smerovať na gynekológa a ni ena poradu...keď Ti tu niekto napíše bez obáv choď a niečo sa Ti stane, nikto si to nevezme na triko...každý je iný...to čo jednému neublíži, druhému môže narobiť riadnu galibu...takže šup šup ku gynekológovi :cool:
Stanislav 1975
21.04.09,09:19
Vlani boli syn s manželkou v Egypte, tiež bola tehotná. Bola sa poradiť
s gynekológom, ten jej doporučil presne ako píše Chobot, ba dokonca, aby si každé ráno dala malý frťan na dezinfekciu.
Veronika, s týmto rozhodne nesúhlasím- alkohol v tehotenstve určite nie, najma nie na začiatku tehotenstva- alkohol je pre tehotnú ženu jed...
syrik
21.04.09,09:31
Veronika, s týmto rozhodne nesúhlasím- alkohol v tehotenstve určite nie, najma nie na začiatku tehotenstva- alkohol je pre tehotnú ženu jed...


Predbehol si ma...chcela som napísať to isté :---
Bionda
21.04.09,11:08
Treba jednoznačne informovať gynekologa, ale ak sa nemýlim potvrdenie tehotenstva sa robí v 10tt, až keď plodu vidno činnosť srdca.:)
Ale treba ho určite informovať, ak sa budeš dobre cítiť ty a všetko bude OK, nemyslím, že by ti dovolenku neodporučil:)
lenlenka
27.05.09,07:13
ahoj,
ja som bola v Egypte v 23 tyzdni tehotenstva 04/2009, bez akychloklvek komplikacii ci neprijemnosti dovolenku som si uzila a nemala by som obavu tam ist znova :-)