bonda
05.05.08,13:14
Od roku 1998 som bola sústavne SZČO, povinne nemocensky poistená. 7.9.2006 sa mi narodil syn. Keďže po skončení materskej dovolenky a nástupe na rodičovskú dovolenku som nechcela platiť odvody, živnosť som prerušila k 1.2.2007, prerušenie som riadne ohlásila aj na DU, ZP a samozrejme aj na Sociálnej poisťovni (doložila som im doklad zo Živnostenského úradu). Teraz som znovu tehotná, termín pôrodu mám na konci októbra, predpokladaný nástup na materskú 15.9.2008. Bola som celá v pohode v tom, že podľa §49a sa mi do obdobia 270 dní započítava aj doba medzi 1.2.2007 až do dňa ďalšieho pôrodu. Dnes mi na Sociálnej poisťovni povedali, že sa mi toto obdobie nezapočítava, lebo som v tomto období nebola nemocensky poistená a že sa mi celkom nadoraz oplatí jedine zamestnať (pretože mi chýbajú 4 mesiace nemocenského poistenia). Je to naozaj pravda? Je možné, že mi v SP namiesto prerušnia NP zaregistrovali skončenie - zánik nemocenského poistenia? Ale ja som v Živnostenskom registri stále evidovaná, len mám živnosť prerušenú a teda v súlade s §26 od 4 zákona o SP mám mať jednoznačne poistenie len prerušené, veď inak by som mala povinnosť nemocenské si platiť.

Ďalšia otázka: pôvodne som to chcela riešiť tak, že mám 270 splnených a aby som optimalizovala materské, až v auguste sa zamestnám na maximálny VZ. Stačilo by to takto riešiť? Ak by som potrebovala skutočne dobehnúť 270 dní, môžem sa hneď teraz zamestnať v jednej firme na min VZ do konca júla a potom sa v auguste zamestnať v ďalšej firme na maximálny VZ?