ataner
06.04.05,10:55
Prosim Vas o radu:
Firma z CR /platitel dane/ nam doda a nainstaluje technologicke zariadenie v mesiaci april 2005. V januari a marci sme na zaklade zmluvy s dodavatelom uhradili ceskemu partnerovi zalohy, ku ktorym nam vystavil zalohove faktury bez DPH. Konecna faktura s odpoctom zaloh nam bude vystavena za mesiac april.
Zaujima ma, ci je potrebne odviest DPH za mesiace januar a marec z uhradenych zaloh a ci si ich aj mozeme v danych mesiacoch odpocitat, alebo odviest dan v danych mesiacoch a odpocitat az za mesiac april, ked budeme mat konecnu fa?
Dakujem za pomoc, uz mam z toho hokej.
marta
06.04.05,10:40
Podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH ste pri predmetnom zdaniteľnom obchode osobou povinnou platiť daň. Daňová povinnosť pri dodaní služby vzniká dňom dodania služby alebo dňom prijatia platby a to tým dňom, ktorý nastane skôr. Platiteľ musí zistiť, kedy odberateľ obdržal zálohu a týmto dňom mu vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona. Zároveň podľa § 49 ods. 2 má právo odpočítať daň.
ataner
07.04.05,08:58
Dakujem, ale nie som si ista, ci mozem odpocitat dan, ked som platila zalohu a podla par. 51, bod 1c/ mam pravo na odpocet, ak mam fakturu od zahranicneho dodavatela, co ja sice mam, ale "zalohovu". Tak neviem, ci toto nebude problem. Mne osobne by vyhovovalo, keby som mohla odpocet uplatnit v tom mesiaci, v ktorom dan priznam.
petra:-)
07.04.05,09:03
ataner, pozri § 51 ods. 1 písm.b - to je tento prípad - nemusíš mať faktúru, len musíš mať daň uvedenú v záznamoch podľa § 70. Podľa mňa ak to ID zaúčtuješ môžeš uplatniť odpočet. :)
ataner
07.04.05,09:52
Baby, ste velmi zlate, naozaj pekne dakujem.
Gabika
08.04.05,11:50
Ak prijimateľ služby zaplatí ešte pred samotným poskytnutím služby daňova povinnosť mu vznika zaplatením za službu §20. Musite si zistiť,kedy dodavateľ platbu pripísal na účet a tymto kurzom prepočítať platbu. Zároveň, ak mate faktúru na prijatú platbu môžete si daň odpočítať. Preto Vám odporúčam, aby ste dodavateľa požiadali o vystavenie faktúry na prijatu platbu, lebo inač si odpočítať daň môžete až po obdržani faktúry, aj keď daňová povinnosť vám vznikla zaplatením platby.